Εικόνες ...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Distrothe1 » 09 Ιούλ 2019, 08:00

Πάρα πολύ όμορφη η ροδια σου!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 34 times
Been thanked: 42 times

Δημοσίευση από Hfestion » 07 Ιούλ 2019, 13:55

Jean-Zac έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 11:03
Η  ‘’ μικρή ‘’   ροδιά  άρχισε να  ‘’ δένει ‘’   3 καρπούς.
Ειλικρινά χαμογέλασα όταν τους είδα. Είναι η ίδια χαρά πού είχα νοιώσει πρίν πολλά χρόνια  όταν είδα το πρώτο μήλο πού μού είχε κάνει μία μηλιά και την πρώτη ελίτσα που έκανε μία ελιά. Νομίζω ότι αυτή η χαρά είναι η πληρωμή του δένδρου για την φροντίδα πού έλαβε και είναι κάτι πού δεν αγοράζεται.
Οί όποιοι  κόποι   τελικά ανταμείφτηκαν.

.

Μοναδικό συναισθήμα, ευχαριστούμε πολύ που το μοιραστηκες μαζί μας!
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Has thanked: 0
Been thanked: 43 times

Δημοσίευση από Jean-Zac » 07 Ιούλ 2019, 11:03

Η  ‘’ μικρή ‘’   ροδιά  άρχισε να  ‘’ δένει ‘’   3 καρπούς.
Ειλικρινά χαμογέλασα όταν τους είδα. Είναι η ίδια χαρά πού είχα νοιώσει πρίν πολλά χρόνια  όταν είδα το πρώτο μήλο πού μού είχε κάνει μία μηλιά και την πρώτη ελίτσα που έκανε μία ελιά. Νομίζω ότι αυτή η χαρά είναι η πληρωμή του δένδρου για την φροντίδα πού έλαβε και είναι κάτι πού δεν αγοράζεται.
Οί όποιοι  κόποι   τελικά ανταμείφτηκαν.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 10 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris » 19 Μαρ 2019, 09:27

Πανέμορφα δέντρα γΓιαννη ωραία δουλειά
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση από Hfestion » 17 Μαρ 2019, 14:20

Το φόρεμα της πάει γάντι,

Ωραια δεντράκια!!!
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Ifikratis » 16 Μαρ 2019, 19:05

Ωραία δεντράκια!!! 
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P

Δημοσίευση από Jean-Zac » 14 Μαρ 2019, 11:28

Έρχεται η Άνοιξη   !!!!!
.
.
.

Στο τραίνο είναι  !!!!!!

:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Δημοσίευση από Livstaras » 02 Μαρ 2019, 15:33

Όταν βλέπεις ενημέρωση στο θέμα "εικόνες" είναι σίγουρο ότι θα δεις κάτι πολύ καλό. Καλή συνέχεια εύχομαι!

"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση από Hfestion » 02 Μαρ 2019, 12:17

Παλι μου ανοιξες την όρεξη, μπράβο! Είναι υπέροχο
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P

Δημοσίευση από Jean-Zac » 01 Μαρ 2019, 15:31

Πρώτη Μαρτίου σήμερα και είπα να φτιάξω λίγο και το άλλο μισό της ροδιάς.
Ετσι για να πάει καλά ο μήνας. !! (λέμε τώρα  
:laughing-rolling: ). 

Ο αγαπητός φίλος Nasousiro Tokasoni  μου είχε στείλει  ένα καταπληκτικό ποτ και το οποίο φημολογείται ότι ανήκε στον  Dr. Fu Manchu. Ιστορικής αξίας λοιπόν και εκεί σκέφτηκα να τοποθετήσω την ροδιά. Μιάς και θα ήταν δύσκολο να βάλω σύρματα για να την στερεώσω, πέρασα μία βίδα από κάτω και βίδωσα τόν κορμό στο πότ. ton armé το φυτό και δεν κουνιέται ούτε με 9 μποφώρ. Κάτω από το επιφανιακό χώμα τοποθέτησα κομάτια από βρύα ώστε να κρατάει λίγο υγρασία μιάς και η ποσότητα του χώματος είναι λίγη. Μένει να βρώ και κάποια άλλα βρύα για να τά τοποθετήσω σε εμφανή σημεία, καθαρά για διακοσμητικούς   λόγους.

.

Safaniz1985
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από Safaniz1985 » 15 Φεβ 2019, 22:52

Πολυ ωραιες οι ροδιες σου Γιαννη! Εβαλες και συ το 2€ και ηρθε η κυρια/κυριος να σου καταστρεψει το δεντρακι 😋
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P

Δημοσίευση από Jean-Zac » 15 Φεβ 2019, 21:42

Υπάρχει και άλλη μία με τέτοιο χοντρό κορμό και η οποία είναι η συνέχεια του κορμού αυτής. Θέλω να επισημάνω ότι φυτευτήκανε χωρίς να έχουν καθόλου ρίζες. Ο κορμός είχε μήκος περίπου 1,5m και τον έκοψα σε 2 μέρη. Ήταν μαζί με 4-5 άλλες ροδιές και πίστευα ότι θα βρώ ρίζες αλλά τελικά ανακάλυψα ότι σε βάθος 35cm όλες είχαν ένα κοινό βασικό κορμό και αυτοί (οι κορμοί) που φαινόταν στην επιφάνεια ήταν στην πραγματικότητα τα ΄΄κλαδιά΄΄. Μπήκανε και οι 2 σε γλάστρες και σκεπαστήκανε ολοσχερώς με πλαστικές σακούλες ώστε να έχουν μία σχετική υγρασία και θερμοκρασία. Κάτι σαν θερμοκήπιο.

http://www.espritsdegoshin.fr/forum-bon ... l?id=14565

.

Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Δημοσίευση από sinaf » 15 Φεβ 2019, 20:38

Πολύ σωστά τα λες (για μία ακόμη φορά), καλύτερα να έχεις για να κόψεις παρά να περιμένεις για να έχεις άλλο (κι αν).
Είναι φοβερός ο κορμός!!! Θα ήθελα να ξέρω που τα βρίσκεις, γιατί για να το αγόρασες και αυτό για 5 ευρώ το αποκλείω!
:gelio

Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos » 15 Φεβ 2019, 08:18

Τεράστιο δέντρο περίπλοκο. :o
Το δέντρο είναι ζωή!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P

Δημοσίευση από Jean-Zac » 15 Φεβ 2019, 06:25

Αγαπητέ myrtilos πάντα υπάρχει χρόνος για να κόψεις ένα κλαδί αλλά δύσκολα για να το ξαναέχεις. Αυτό ίσως να γίνει προς το τέλος του χρόνου. Αυτό που θέλω στα επόμενα 2 χρόνια είναι η ανάπτυξη του ριζικού συστήματος. Ποτέ δεν βιάστηκα με τα φυτά μου. Βρισκόντουσαν σε μία άκρη και μεγαλώνανε μαζί με εμένα. Στόχος είναι το βίρτουαλ που παραθέτω. Μέχρι τώρα έκανα το μισό βήμα, δηλαδή μείωσα το ύψος και έχω λίγα κλαδιά. Αλλά και έτσι όπως είναι νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά.
.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
myrtilos (15 Φεβ 2019, 07:31)
Rating: 50%

myrtilos
Shohin
Shohin
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από myrtilos » 14 Φεβ 2019, 22:36

Έχω και εγώ μια ροδιά περίπου στο ίδιο μέγεθος,αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί δεν κράτησες τα κλαδιά που σε ενδιαφέρουν αλλά άφησες τόσα πολλά, ο λόγος είναι για να έχεις πολλές επιλογές;
Θα "ανεβάσω" το δέντρο σε νέο θέμα μόλις κάνω τις επεμβάσεις μου.

Ηρακλής
Mame
Mame
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από Ηρακλής » 14 Φεβ 2019, 18:31

Ωραίο δέντρο! Φαντάζομαι, τι φοβερή εμφάνιση θα έχει , όταν αρχίσει να ανθίζει. Μπράβο!
Το πευκάκι, που φύτρωσε διπλά, θα το κρατήσεις; Παλιά ειχα πολλα τετιά σπορόφυτα του Χαλεπίου πέυκου, αλλά πρόπερσυ πάγωσαν το χειμώνα. Τότε κατάλαβα, γιατί στα Τρίκαλα δεν έχουμε τέτοιου είδος πεύκο. Αλλά είναι ότι πρέπει για το μπονσαί.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P

Δημοσίευση από Jean-Zac » 14 Φεβ 2019, 16:28

14/2/2019

Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου. !!!   :romance-adore:

Είπα και εγώ να κάνω δώρο στο κορίτσι μία νέα γκαρσονιέρα. !!

:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Τώρα μεταξύ μας κορίτσι δεν είναι αφού η ηλικία της ξεπερνάει τόν μισό αιώνα.Η μεταφύτευση και  η αφαίρεση τμήματος του κορμού ήταν στο πρόγραμμα εδώ και 2 χρόνια γι’αυτό και είχα τοποθετήσει  ένα πλαστικό δακτυλίδι ώστε να βγάλει ρίζες πιο ψηλά, κάτι σαν εναέρια καταβολάδα αλλά εδώ δεν είχα αφαιρέσει τμήμα του φλοιού. Το πριόνι πήρε φωτιά, ξεχεριάστηκα και θα έπρεπε να είχα κατεβάσει το αλυσοπρίονο από την αποθήκη αλλά έλεγα να το παίξω ήρωας και δυνατός  στην ηλικία που είμαι. Ο κορμός σε διάμετρο είναι  περίπου 12 εκατοστά. Το νέο ύψος (από το σημείο που κόπηκε) είναι  περίπου 50 εκατοστά. Η όλη εργασία έγινε διότι η ροδιά είχε αρχίσει να ανοίγει τους οφθαλμούς. Βεβιασμένη η ενέργεια αλλά θα μπεί σε κάποιο προστατευμένο σημείο μέχρι να ζεστάνει ο καιρός.
.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση από Hfestion » 12 Φεβ 2019, 17:06

Super!!!
😁👍
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P

Δημοσίευση από Jean-Zac » 12 Φεβ 2019, 16:48

Βγήκαν τα μαχαίρια, τα ψαλίδια, οι λεπίδες, οι αυτοσχέδιοι γάντζοι για σκάλισμα και αφαίρεση του χώματος, μαζευτήκανε οι γάτες για να δούν τι γίνεται και να παίξουν με τα κόκκινα μπαλάκια του πυράκανθου που έπεφταν κάτω και όλα αυτά σε μία πρώτη προσπάθεια να  ‘’φέρω στα ίσια’’  την όλη εικόνα του φυτού. Μειώθηκε το ύψος ώστε να εναρμονιστεί  με το πάχος του κορμού  και αφαιρέθηκε ότι δεν ταίριαζε. Σκάλισα και αφαίρεσα το επιφανειακό χώμα για να δώ καλύτερα το νέμπαρι και στο τέλος το σκέπασα με βρύα μέχρι να κάνω την μεταφύτευση. Βέβαια βρισκόμαστε ακόμη σε ένα αρχικό στάδιο εργασιών και  δεν έχω καμία απαίτηση από το φυτό. Τον επόμενο μήνα που θα προχωρήσω στις αναγκαίες εργασίες  θα έχουμε εικόνα και από το υπόλοιπο ριζικό σύστημα και την  τελική θέση και μορφή που θα πάρει.
.

Απάντηση