Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από Kostas »

Ωραία δουλειά. Ελιές οι αγαπημένες μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από Livstaras »

Μπράβο σας παιδιά! Απαντήσατε και στις δίκες μου απορίες για το θέμα.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από sinaf »

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις απορίες
thanos75 έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:37
πολύ όμορφα. μπράβο σας!
θα ήθελες να μας περιγράψεις πιο αναλυτικά τη διαδικασία προστασίας του ξύλου μετά το σκάλισμα (κάψιμο - στάχτη - lime sulfur). γιατί η στάχτη, γιατί τόσο άμεσα το lime sulfur?
Το απαλό κάψιμο μετά το σκάλισμα είναι κατά βάση ένα καθάρισμα από τις ίνες ξύλου που έχουν μείνει στην επιφάνεια. Έχει όμως και κάποια παράπλευρα οφέλη. Ένα από αυτά -όπως εύστοχα μου επισήμανε ο Χάρης- είναι ότι τονίζει τις καμπύλες/γραμμές που έχουν δημιουργηθεί από το σκάλισμα οπότε και βοηθάει στην αξιολόγηση του αποτελέσματος για τυχόν περαιτέρω επεξεργασία. Επίσης, κατά την εφαρμογή του lime sulfur αυτό αποκτά μία γκρι απόχρωση αντί για το συνηθισμένο λευκό, που ταιριάζει καλύτερα ως χρώμα για ορισμένα είδη δέντρων.
Η στάχτη επιτελεί τον ίδιο σκοπό για το τελικό χρώμα. Είναι μία τεχνική, μεταξύ άλλων, που διάβασα στο πολύ ενδιαφέρον site του Βρετανού καλλιτέχνη των μπονσάι Harry Harrington. Εφαρμόζεται νωπή (οχι πολύ βρεγμένη) και μετά περνάει το lime sulfur.
Σε ότι αφορά το lime sulfur, αυτό δίνει την άσπρη απόχρωση, ταιριαστή για τα κωνοφόρα αλλά όχι και για τα υπόλοιπα είδη. Ανακατεύετε με υδατοδιαλυτά χρώματα για άλλες ταιριαστές αποχρώσεις.
Safaniz1985 έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:58
Πολυ ωραια η δουλεια σας! Αν μπορουσες θα ηθελα να μου δειξεις τις μυτες που χρησιμοποιησες..
IMG_20190215_172405.jpg
IMG_20190215_172416.jpg
myrtilos έγραψε:
13 Φεβ 2019, 22:27
Μας ξεσήκωσες,η δουλειά σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα θέλαμε μερικές λεπτομέρειες ακόμη,π.χ. το lime suflur πόσο κόστισε
και από που αγοράστηκε
Το βρίσκεις στα διαδικτυακά καταστήματα των μπονσάι αλλά και στο ebay. Υπολόγιζε περίπου 15€ για τα 500ml. Θέλει προσοχή στη χρήση, καθώς λεκιάζει και επίσης λόγω της έντονης οσμής να γίνεται σε εξωτερικό χώρο.
panixoras έγραψε:
13 Φεβ 2019, 21:33
μπραβο πολυ καλη δουλεια αν και οι κορμοι ειναι μικροι για τετοια δουλεια κατα την γνωμη μου.....το αποτελεσμα βεβαια ειναι πολυ ομορφο....σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας.....
Δεν έχει τόσο σημασία το μέγεθος του κορμού, αλλά τι αποτέλεσμα θέλουμε να πετύχουμε μέσα από το σκάλισμα. Οι δύο προσπάθειες που παρουσίασα είναι σε φυτωριακό υλικό σε αρχικά στάδια εκπαίδευσης. Έχουν πολύ δρόμο ακόμη. Η ελιά είναι περίπου 20 ετών αλλά δεν φαίνεται στην όψη της, καθώς αυτή μεγάλωσε σε γλάστρα και κλαδευόταν συνεχώς ως καλλωπιστικό φυτό.
Κάτι άλλο για τη χρήση, έχε υπόψη ότι μετά από κάποια λεπτά χρήσης πολυεργαλείου κουράζεται ο καρπός του χεριού. Οπότε και για μεγαλύτερους κορμούς σημασία παίζει και το μηχάνημα αλλά και το είδος της μύτης για πιο γρήγορο και αποδοτικό αποτέλεσμα. Δες π.χ. στο youtube βίντεο του Graham Potter όπου για χοντρούς κορμούς χρησιμοποιεί βαριά βιομηχανικά εργαλεία και μύτες που σκάβουν βαθιά.

Γενικά για το σκάλισμα βρίθει το διαδίκτυο από πληροφορίες και βίντεο. Είναι ένα θέμα που θα άξιζε να προστεθεί στη βιβλιοθήκη του φόρουμ.
Hfestion έγραψε:
14 Φεβ 2019, 13:32
Ωραίος, μπράβο!

Νομιζω οτι τώρα είναι η καλύτερη ώρα να κάνεις στο πυρακανθο αυτό που σου είχα πει την άνοιξη....
Θυμάσαι?
Δωρη θυμάμαι καλά. Η πορεία του είναι από την αρχή προδιαγεγραμμένη. Ωστόσο θα περιμένω μέχρι την επόμενη μεταφύτευση ώστε να δω πως έχει εξελιχθεί το nebari που αυτή τη στιγμή είναι θαμμένο. Δεν θέλω να περιορίσω τώρα το φύλλωμα, επιτελεί το σκοπό του.

@karesansui
Συμφωνώ απόλυτα ότι το χόμπυ θέλει παρέα και τι καλύτερο από τα μέλη του φόρουμ!

@harris
Πως να μην φοβάται κάποιος το χούι του άλλου.
Ορίστε τα ντοκουμέντα:
doc1.jpg
doc2.jpg
:gelio
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author sinaf for the post (total 2):
panixoras (15 Φεβ 2019, 23:26) • myrtilos (16 Φεβ 2019, 05:45)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από gate1908 »

Ωραία δουλειά παιδιά μπράβο.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από karesansui »

Harris έγραψε:
14 Φεβ 2019, 14:06
Τελικά το χρώμα έγινε πολύ καλό. Η αλήθεια η νέα τεχνική που αποκόμισα απο την συνάντηση μου με τον Φάνη ήταν οτι χρησιμοποιήσαμε στάχτη αντί για χρώματα για να αποδόσουμε το φυσικό χρώμα του ξύλου. Νομίζω οτι πέτυχε αρκετά και θα το δοκιμάσω και σε δικά μου δέντρα. 
...
Πολύ καλή η δουλειά σας! Συγχαρητήρια!! Η παρέα πάντα βοηθάει γιατί όπως υποστηρίζω, η τέχνη του μπονσάι δεν είναι ...μοναχική!!
Μιά άλλη επιλογή για επίτευξη ενός πιό φυσικού χρώματος πέραν της στάχτης είναι η χρησιμοποίηση στιγμιαίου καφέ, τον οποίο διαλύουμε με λίγο νερό για να μπορεί να δουλεύεται με πινέλο ή βουρτσάκι...
 
These users thanked the author karesansui for the post:
gate1908 (14 Φεβ 2019, 20:23)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από Harris »

Τελικά το χρώμα έγινε πολύ καλό. Η αλήθεια η νέα τεχνική που αποκόμισα απο την συνάντηση μου με τον Φάνη ήταν οτι χρησιμοποιήσαμε στάχτη αντί για χρώματα για να αποδόσουμε το φυσικό χρώμα του ξύλου. Νομίζω οτι πέτυχε αρκετά και θα το δοκιμάσω και σε δικά μου δέντρα. 
Αν και ήταν λιγο τρομαγμένος ο Φάνης οταν ημουν με το φλόγιστρο στο χέρι, όμως βοήθησε αρκετά στο να υπάρξει μια φυσική ομορφιά.

Περάσαμε πολύ ωραία είναι η αλήθεια αλλά χρόνο να έχουμε να το ξανακάνουμε.

υ.γ. Εγώ σε ευχαριστώ φίλε Φάνη για την παρέα και ελπίζω σύντομα σε νεες τεχνικές!
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίος, μπράβο!

Νομιζω οτι τώρα είναι η καλύτερη ώρα να κάνεις στο πυρακανθο αυτό που σου είχα πει την άνοιξη....
Θυμάσαι?

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από myrtilos »

Μας ξεσήκωσες,η δουλειά σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα θέλαμε μερικές λεπτομέρειες ακόμη,π.χ. το lime suflur πόσο κόστισε
και από που αγοράστηκε,η εφαρμογή της στάχτης σε τι βοηθάει;
Ίσως μερικές πιο κοντινές φωτογραφίες να μας βοηθήσει να δούμε καλύτερα το αποτέλεσμα,από τις συγκεκριμένες φωτογραφίες το αποτέλεσμα φαίνεται αρκετά φυσικό και αυτό είναι που μου αρέσει περισσότερο.
Καλή συνέχεια.


Υ.Γ. Όσοι κατοικούμε εκτός Αθηνών δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια της συνεργασίας και των συναντήσεων(διακαής πόθος μια συνάντηση 
στη βόρεια Ελλάδα η κάπου ενδιάμεσα.

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Πολυ ωραια η δουλεια σας! Αν μπορουσες θα ηθελα να μου δειξεις τις μυτες που χρησιμοποιησες..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ όμορφα. μπράβο σας!
θα ήθελες να μας περιγράψεις πιο αναλυτικά τη διαδικασία προστασίας του ξύλου μετά το σκάλισμα (κάψιμο - στάχτη - lime sulfur). γιατί η στάχτη, γιατί τόσο άμεσα το lime sulfur?
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από panixoras »

μπραβο πολυ καλη δουλεια αν και οι κορμοι ειναι μικροι για τετοια δουλεια κατα την γνωμη μου.....το αποτελεσμα βεβαια ειναι πολυ ομορφο....σε ευχαριστουμε που  το μοιραστηκες μαζι μας.....ειναι κατι που θελω και εγω να αρχισω να δουλευω.... :clap: :banana-dance:
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Σκάλισμα με πολυεργαλείο

Δημοσίευση από sinaf »

Το σκάλισμα του νεκρού ξύλου και των πληγών που έχουν προέλθει από το κλάδεμα κλαδιών, είτε με εργαλεία χειρός ή/και με πολυεργαλείο, μπορεί να βοηθήσει στη βελτίωση της εικόνας ενός δέντρου.
Αρχές του Φλεβάρη ο καιρός βελτιώθηκε για λίγο και μαζί με το Χάρη σκαλίσαμε με πολυεργαλείο κάποια δεντράκια μου τα οποία τυγχάνει να είναι και από τα πρώτα με τα οποία καταπιάστηκα όταν ξεκίνησα την ενασχόληση με την τέχνη των μπονσάι.
carving_20190202_trees.jpg
Ξεκίνημα με μία ελιά για την επεξεργασία δύο πληγών που είχαν δημιουργηθεί από την αφαίρεση κλαδιών.
olea1_20190202_before1.jpg
olea1_20190202_before2.jpg
olea1_20190202_carving1.jpg
olea1_20190202_carving2.jpg
olea1_20190202_carving3.jpg
olea1_20190202_carving4.jpg
olea1_20190202_ash1.jpg
olea1_20190202_ash2.jpg
olea1_20190202_lime.jpg
olea1_20190210_after1.jpg
olea1_20190210_after2.jpg
Μετά ακολούθησε επεξεργασία στο νεκρό ξύλο της κορυφής Πυράκανθου.
buxus1_20190202_carving1.jpg
buxus1_20190202_carving2.jpg
buxus1_20190202_carving3.jpg
buxus_20190202_carving4.jpg
buxus1_20190202_clean.jpg
buxus1_20190202_final.jpg
buxus1_20190210_after1.jpg
buxus1_20190210_after2.jpg
buxus1_20190210_after3.jpg
Με τον καιρό το χρώμα θα αποκτήσει πιο φυσική μορφή. Ίσως για πρώτη προσπάθεια να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Χάρη σε ευχαριστώ πολύ για την παρέα και τη βοήθεια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση