Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από stelios »

Καλή επιτυχία.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Ίσως να έχω κάτι αντίστοιχο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Hfestion »

Εγώ δεν θα το ρισκαρα.
Δοκιμασμένο, εύκολο στην χρήση και οικονομικο.

https://www.skroutz.gr/s/23724241/Farma ... 200gr.html
 

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Έλεγξα την καταβολάδα νωρίτερα σήμερα, είδα ότι μέσα στο σφάγνο, στις ρίζες, υπήρχαν μυρμήγκια, έχουν κάνει φωλιά.

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσουν πρόβλημα στις ρίζες;

Είχα σκοπό να την συλλέξω τον Οκτώβριο αλλά αν κινδυνεύει από τα μυρμήγκια να πάω νωρίτερα...
 

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

2 μήνες μετά...
καταβολάδα.jpg
Έκανα ένα έλεγχο σήμερα και όπως φαίνεται στην φωτογραφία, έχει αρκετή ανάπτυξη ριζών. Το σφάγνο είχε υγρασία, το έβρεξα με νερό και έκλεισα το νάυλον.

Σε ότι αφορά τη συλλογή θα ακολουθήσω τη διαδικασία που έκανα πέρυσι, θα αφήσω την καταβολάδα όλο το Καλοκαίρι στο δέντρο και θα την πάρω το Φθινόπωρο, με τακτικό έλεγχο στο ενδιάμεσο. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίος!!!! 👍❤️👍❤️👍

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Οι δύο σκίνοι πάνε πολύ καλά, πέταξαν νέα κλαδιά και φύλλα και από ότι μπορώ να καταλάβω και οι ρίζες τους έχουν πιάσει στη γλάστρα, ο κορμός δεν κουνάει καθόλου.
1.jpg
Αφού πήγε καλά η πρώτη δοκιμή, έκανα νέα καταβολάδα, στο ίδιο δέντρο, χαμηλότερα και σε σημείο που έχει καλύτερη διακλάδωση αυτή τη φορά. Για να στερεώσω τη moss στον κορμό την έδεσα με σπάγκο όπως φαίνεται στη φωτογραφία και μετά κάλυψα με νάυλον.
2.jpg
 
3.jpg
Μεγαλύτερη χαρά πήρα πάντως όταν είδα να ξυπνάει το παρακάτω δέντρο που έβγαλα από χωράφι μου τον Δεκέμβριο που μας πέρασε. Το έβγαλα με όσο το δυνατόν περισσότερες ρίζες, το μετέφερα μαζί με το χώμα του, δεν έδειχνε να ανταποκρίνεται αλλά από τέλος Απριλίου και μετά έχει αρχίσει να πετάει σε πολλά σημεία. 
 
4.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author manos82 for the post:
Hfestion (11 Μάιος 2022, 14:35)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Hfestion »

manos82 έγραψε:
25 Οκτ 2021, 18:43
 Δεν είχα μικόριζα αλλά έβαλα ακτιβοζίνη.
 
Σχεδόν το ίδιο είναι. Αν ήταν δικό μου θα το άφηνα στο σκιερό μέρος που το έχεις για 8,10 μήνες για να ανακάμψει. 

Καλή επιτυχία από μένα και περιμένουμε update!!! 
 

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Δεν πείραξα καθόλου τις ρίζες, το έβαλα στη γλάστρα με το σφάγνο και το έδεσα σταθερά. Δεν είχα μικόριζα αλλά έβαλα ακτιβοζίνη.

Το έχω σε σημείο με φως αλλά οχι απˊ ευθείας έκθεση στον Ήλιο, σε 15-20 μέρες θα το βγάλω στον Ήλιο.

Μου μπήκε η ιδέα να κάνω κι άλλη καταβολάδα του χρόνου, πιο χαμηλά που έχει πολύ καλύτερη διακλάδωση. Είναι πολύ πιο παχύς ο κορμός αλλά δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω...
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίος!!!
Αν και δεν είμαι ειδικός σε καταβολαδες, θα τα τοποθετούσα σε μέρος σκιερό και χωρίς να τα χτυπούν αεριδες. Ακόμα πολύ σημαντικό ρόλο θα παίξει το να σταθεροποιηθουν. Μπορείς να ρίξεις σε υγρή μορφή μικοριζα.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Πήγα το Σάββατο που μας πέρασε και έκοψα τελικά τις καταβολάδες. Τόσο το φυτό όσο και οι ρίζες ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, θεωρώ οτι έχουν καλές πιθανότητες να πιάσουν.
 
pic 1.jpg
pic 2.jpg
pic 3.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Σκέφτομαι να κόψω και να φυτέψω τις καταβολάδες αλλά οι εργασίες για το μήνα Οκτώβριο λένε οτι δεν πρέπει να γίνει.
Να το δοκιμάσω ή όχι? Δεν έχουμε τη ζέστη του καλοκαιριού αλλά δεν έχει αρχίσει ακόμα και το κρύο, είναι νομίζω κατάλληλος καιρός για να γίνει τώρα...

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Πήγα από το χωράφι χθες για έλεγχο, όλα βαίνουν καλώς. Το σφάγνο ήταν στεγνό αλλά είχα περισσότερες ρίζες από την προηγούμενη φορά.
Έβρεξα πάλι με νερό και έκλεισα με ναυλον σακούλα και αλουμινόφυλλο.
Καταβολάδα.jpg
Περιμένω να αλλάξει ο καιρός για να κάνω κόψω την καταβολάδα αλλά αφού βλέπω οτι υπάρχει ανάπτυξη στις ρίζες δεν βιάζομαι ιδιαίτερα. 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Η εποχή για καταβολάδες είναι Μάρτιος Απρίλιος που δεν έχει ζεστές. Καλή επιτυχία!
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Πήγα χθες από το χωράφι να δω πως τα πάνε οι καταβολάδες, η μία από τις δύο είχε τρύπα στο αλουμινόφυλλο και το πλαστικό που είχα βάλει και είχε στεγνώσει το σφάγνο, κάποιο ποντίκι λογικά έκανε τη ζημιά.

Έβγαλα το πλαστικό τελείως, έβρεξα το σφάγνο με νερό και το ξαναέκλεισα. Κοίταξα και τη δεύτερη καταβολάδα, είχε στεγνώσει αρκετά το σφάγνο οπότε το έβρεξα και την έκλεισα και αυτή. Οι ρίζες και στις δύο περιπτώσεις ήταν καφέ χρώμα, αρκετά στεγνές αλλά όχι ξερές ενώ το κλαδί από κει και πάνω είναι σε εξαιρετική κατάσταση, δροσερό, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Θα προσπαθήσω να πάω άλλη μία φορά σε λίγες εβδομάδες για έλεγχο αλλά δεν αλλάζει κάτι στον προγραμματισμό μου, θα περιμένω να πέσει η πολύ ζέστη και θα κοιτάξω να τις κόψω, Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο.

 
IMG_20210822_111613.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από thanos75 »

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι σε σχίνο δεν έχω δοκιμάσει καταβολάδα, οπότε δεν μιλάω με βεβαιότητα. Σε κάποια 'ευκολα' δέντρα, η καταβολάδα κόβεται και μέσα στο καλοκαίρι για να μπει σε καλύτερο υπόστρωμα που θα μπορέσει να υποστηρίξει το νέο ριζικό σύστημα. Έχω διαβάσει ότι σε πιο δύσκολα είδη ή αν γίνει καταβολάδα σε πολύ μεγάλο κλαδί είναι προτιμότερο να κοπεί χειμώνα που το δέντρο δεν είναι ενεργό.
Ο σχινος έχει ριζικό σύστημα που δεν λειτουργεί καλά σε μεταφυτευσεις και γενικά στην διαταραξή του.
Με αυτά τα δεδομένα εγώ δεν θα τολμούσα να κάνω κάποια επέμβαση τώρα. Όπως επίσης δεν θα κλαδευα γιατί χρειάζεται το πλούσιο φύλλωμα για να βοηθήσει τις νέες ρίζες να αναπτυχθουν.
Απλώς σε αυτή τη φάση θα φρόντιζα να μείνει υγρή η μπάλα. Ίσως θα πρόσθετα και έξτρα σφαγνο τριγύρω,χωρίς να πειράξω το υπάρχον. Την καταβολάδα θα την έκοβα χειμώνα και τότε θα κλαδευα. Και βέβαια η διαδικασία με τη σακούλα βοηθαει
 
These users thanked the author thanos75 for the post (total 2):
manos82 (29 Ιούλ 2021, 21:30) • Giorgos G. (01 Αύγ 2021, 21:33)
Rating: 14.29%

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Για Σεπτέμβριο σκέφτομαι και εγώ. Θα πάω σε 1-2 εβδομάδες ξανά από το χωράφι να δω σε τι κατάσταση είναι.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Hfestion »

Με τις καταβολαδες δε το έχω καθόλου, τις δικές μου θα τις κόψω μέσα Σεπτεμβρίου, μόλις πέσει η θερμοκρασια

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Καλημέρα,

Είμαι διστακτικός στο να κόψω τώρα τις καταβολάδες, έχει πολύ ζέστη και ειδικά αυτή και την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε συνθήκες καύσωνα, πάνω από 40 oC.

Σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να τις αφήσω στο δέντρο τον Αύγουστο και να κάνω τη συλλογή μετά. Θα έχουν πέσει λίγο οι θερμοκρασίες και θα έχουν μεγαλώσει περισσότερο και οι ρίζες… Όταν τις κόψω θα ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράφεις με τη σακούλα για να κρατάνε υγρασία, σε σκιερό μέρος.

Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα ήταν καλό να πάω τις επόμενες μέρες, όταν πέσει λίγο η θερμοκρασία, να κλαδέψω και να αφαιρέσω κλαδιά που ούτως ή άλλος δεν έχω σκοπό να κρατήσω. Κάπως έτσι για παράδειγμα:
κλάδεμα.jpg
Θα αφαιρέσω τα περισσότερα φύλλα για να μην υπάρχουν πολλές απαιτήσεις από τις ρίζες αλλά θα αφήσω αρκετά ώστε να γίνεται φωτοσύνθεση και να “δουλεύει” το κλαδί.  Σκέφτομαι από την άλλη οτι το κλάδεμα που θα κάνω μπορεί να οδηγήσει τα κλαδιά στο να ξεκινήσουν νέα βλάστηση οπότε πάλι θα επιβαρυνθούν οι ρίζες και μπορεί να κάνω κακό αντί για καλό…
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Δεν είμαι ειδικός στις εναέριες καταβολάδες, έχω δοκιμάσει 5-6 φορές και όχι όλες με επιτυχία, αλλά μια και δεν υπάρχει ακόμη απάντηση από κάποιον με εμπειρία, θα προτείνω αυτά που γνωρίζω με κάθε επιφύλαξη για διόρθωση.

Πιστεύω πως σε καμια εβδομάδα το πολύ θα πρέπει να κόψεις τις καταβολάδες. Επίσης θα πρέπει να κλαδευτούν, ώστε οι υπάρχουσες ρίζες να μπορούν να υποστηρίξουν το σώμα του νέου φυτού που δημιουργήθηκε. Θα άφηνα και 4-5 φυλλαράκια μήπως και βοηθάνε το φυτό να αρχίσει να φωτοσυνθέτει αμέσως. Τις καταβολάδες θα τις έβαζα σε γλάστρες τυλιγμένες με διάφανη σακούλα και τοποθετημένες σε σκιερό μέρος. Απο κει και πέρα είναι σαν νέο γιαμαντόρι, περιμένεις να πετάξει νέα κλαδάκια και φύλλα. Όταν γίνει αυτό, αρχίζεις σταδιακά να ανοίγεις τρύπες στη σακούλα για να συνηθίσουν τις εξωτερικές συνθήκες.
Καλή επιτυχία
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (28 Ιούλ 2021, 23:11)
Rating: 7.14%
Απάντηση