Προετοιμασία για τον χειμώνα

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
15 Φεβ 2023, 21:19
Η προστασία για τον χειμώνα συνεχίζετε μιας ο Μάρτιος παραδοσιακά είναι καί ο ποιο κρύος μήνας της χρονιάς. Ακόμα μήν ξεχνάμε πως διατηρούμε δέντρα σε γλάστρες και όχι στην Γη. Πράγμα που σημαίνει πως υπάρχουν αρκετές έλλειψης στοιχείων και απότομες αλλαγές θερμοκρασίας.

Τι κάνω εγώ και μου λειτουργεί:

https://youtube.com/shorts/580vzeB8oiI?feature=share

https://youtube.com/shorts/_yAdyBYTgZw?feature=share

https://youtube.com/shorts/NfzkmwXG1Lk?feature=share

https://youtube.com/shorts/F_mjzN7vWy4?feature=share

Για όποιον δεν τον ενοχλεί η εικόνα των φύλλων πάνω στα pots, μόνο όφελος μπορεί να έχει. Κατά την γνώμη μου είναι ότι καλύτερο μπορούμε να τους παρέχουμε αυτή τη εποχή.

!!SOS!! Μην ξεχνάμε να ποτίζουμε καλά τα δέντρα μας μια με δυο φορές την εβδομάδα την πιο ζεστή ώρα της ημέρας. Σε περίπτωση βροχής, είναι ότι καλύτερο γι αυτά!
 



 
Κι εγώ πιστεύω ότι έχουμε λίγο ακόμα χειμώνα μπροστά μας με βάση τα όσα λένε οι μετεωρολόγοι αλλά και με βάση την κοινή πείρα σχετικά με τον καιρό του Μαρτίου στην Ελλάδα και γι' αυτό δεν βιάζομαι προς το παρόν να αρχίσω μεταφυτεύσεις... Νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο να ανοιχτεί ένα θέμα όπου θα γράφουμε ο καθένας πότε θεωρεί ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για μεταφυτεύσεις φέτος. Ειδικά τώρα που ο καιρός έχει γίνει αλλοπρόσαλλος, η εμπειρία των παλιότερων σε αυτό το θέμα σίγουρα θα είναι πολύτιμη για εμάς τους νεότερους στον χώρο... 

Όσο για την εδαφοκάλυψη, προσωπικά φέτος άφησα στις γλάστρες τα φύλλα των φυλλοβόλων που έπεσαν, αλλά δεν κάλυψα  τα υπόλοιπα, ενώ και με το χιόνι τα άφησα όλα στις θέσεις τους και δεν μετακίνησα κανένα, με το σκεπτικό ότι οι θερμοκρασίες δεν έπεσαν ποτέ σταθερά κάτω από το μηδέν (είμαι Αθήνα - Αμπελόκηπους) και είναι όλα οκ, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Επίσης χρησιμοποιώ σε όλα τα φυτά μου σταθερά εκχύλισμα φυκιών όλο τον χρόνο κάθε 15 μέρες που βοηθάει και με τον παγετό. Επιπλέον, δεν ξεχορταριάζω καθόλου μέχρι την άνοιξη, οπότε σε όσες γλάστρες έχουν φυτρώσει χορταράκια θεωρώ ότι λειτουργούν τον χειμώνα και ως κάποια μόνωση (τώρα είδα βέβαια ότι ο Δώρης τα βγάζει και τα αφήνει πάνω που μάλλον είναι πιο σωστό)...

Σίγουρα οι συμβουλές του Δώρη είναι πολύ χρήσιμες για κάποιον που μένει βορειότερα από μένα σε περιοχή με πιο σκληρούς χειμώνες ή και για το κέντρο της Αθήνας όταν κάποια χρονιά κάνει πιο κρύο χειμώνα απ' ότι έχουμε δει μέχρι τώρα φέτος...
 
 
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Hfestion »

Η προστασία για τον χειμώνα συνεχίζετε μιας ο Μάρτιος παραδοσιακά είναι καί ο ποιο κρύος μήνας της χρονιάς. Ακόμα μήν ξεχνάμε πως διατηρούμε δέντρα σε γλάστρες και όχι στην Γη. Πράγμα που σημαίνει πως υπάρχουν αρκετές έλλειψης στοιχείων και απότομες αλλαγές θερμοκρασίας.

Τι κάνω εγώ και μου λειτουργεί:

https://youtube.com/shorts/580vzeB8oiI?feature=share

https://youtube.com/shorts/_yAdyBYTgZw?feature=share

https://youtube.com/shorts/NfzkmwXG1Lk?feature=share

https://youtube.com/shorts/F_mjzN7vWy4?feature=share

Για όποιον δεν τον ενοχλεί η εικόνα των φύλλων πάνω στα pots, μόνο όφελος μπορεί να έχει. Κατά την γνώμη μου είναι ότι καλύτερο μπορούμε να τους παρέχουμε αυτή τη εποχή.

!!SOS!! Μην ξεχνάμε να ποτίζουμε καλά τα δέντρα μας μια με δυο φορές την εβδομάδα την πιο ζεστή ώρα της ημέρας. Σε περίπτωση βροχής, είναι ότι καλύτερο γι αυτά!
 

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Ontherun »

Sim62 έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:36
Ontherun έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 17:41
Sim62 έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 15:00


Όταν λες κάτω απο 15 βαθμούς  εννοείς -15 η +15 κελσίου ?

 



 
Κατω απο +15 βαθμους.Αθηνα ειμαι.
 


 
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός με την προστασία ακόμη και στα τροπικά. Δεν θα πάθουν τίποτα μέχρι 3-4 βαθμούς Κέλσιου και ακόμη και τότε ελπίζω να τα βάζεις  όχι μέσα στο σπίτι αλλά κάπου αλλού προστατευμένα. Καλύτερα στο μπαλκόνι προστατευμένα με ένα πλαστικό μουσαμά από πάνω τους τα βράδια. Acer και γιουνίπεροι αν έχεις δεν χρειάζονται τίποτε. Αντέχουν χωρίς καμία προστασία ακόμα και ακραίες παγωνιές. Για τα σπορόφυτα αν είναι σε πολύ μικρά γλαστράκια κάτω από 0 βαθμούς συμφωνώ χρειάζονται κάποια προστασία. 
 

 
Υπερβολικος δε ξερω αν ειμαι,αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι τα βλεπω να μεγαλωνουν χαρουμενα αυτους τους 2 με 3 μηνες που τα φερνω μεσα.σε ηλιολουστο δωματιο μπαινουν με αρκετο αερισμο.θερμανση δε βαζω ποτε εκει.σιγουρα δε νομιζω να παθουν κατι αν μεινουν εξω αλλα απο τη στιγμη που το κανω τοσα χρονια και δουλευει καλα, δεν υπαρχει λογος για πειραματα.
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Sim62 »

Ontherun έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 17:41
Sim62 έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 15:00
Ontherun έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 11:53
Καλημερα παιδια.
Οταν η θερμοκρασια μεινει σταθερα κατω απο 15 βαθμους το βραδυ βαζω μεσα καρμονες, φικους, σαγκερετιες,και οτι αλλο τροπικο εχω.κατω απο 10 βαθμους σταθερα κρυβω και τα σποροφυτα ενος και δυο ετων.
Σε ολα τα acer βαζω φλοιο πευκου και τα σκεπαζω με τα φυλλα τους που πεφτουν γιατι δημιουργουν καλη μονωση.αλλοι δε το κανουν καθολου το σκεπασμα γιατι φοβουνται για μαζεμα παθογονων-μουχλας υγρασιας.
Ολα ειναι σε μπαλκονι οποτε την τυχη να τα αφησω σε βροχινο νερο δε θα την εχω ποτε.
Τα φυλλοβολα τα περναω ολα με χειμερινο διαλλυμα(σαπουνι ελαιολαδο ξυδι οινοπνευμα) και ελπιζω να τα βρει η ανοιξη υγιη!!!



 
Όταν λες κάτω απο 15 βαθμούς  εννοείς -15 η +15 κελσίου ?

 


 
Κατω απο +15 βαθμους.Αθηνα ειμαι.
 

 
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός με την προστασία ακόμη και στα τροπικά. Δεν θα πάθουν τίποτα μέχρι 3-4 βαθμούς Κέλσιου και ακόμη και τότε ελπίζω να τα βάζεις  όχι μέσα στο σπίτι αλλά κάπου αλλού προστατευμένα. Καλύτερα στο μπαλκόνι προστατευμένα με ένα πλαστικό μουσαμά από πάνω τους τα βράδια. Acer και γιουνίπεροι αν έχεις δεν χρειάζονται τίποτε. Αντέχουν χωρίς καμία προστασία ακόμα και ακραίες παγωνιές. Για τα σπορόφυτα αν είναι σε πολύ μικρά γλαστράκια κάτω από 0 βαθμούς συμφωνώ χρειάζονται κάποια προστασία. 
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλησπέρα σε όλους! Εγώ μένω στην Αθήνα, πράγμα που σημαίνει πως η θερμοκρασία φτάνει μέχρι 0 C στα φόρτε του χειμώνα και χωρίς να έχει πολύ υγρασία.
Όλα μου τα δέντρα τα αφήνω στην θέση τους εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες. Έχω φροντίσει όλοι μου οι φικοι να βρίσκονται σε σημείο που να μην βρέχονται.
Φροντίζω να κάνω όλες τίς βαριές εργασίες μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου. Μετά τα δέντρα μου περνούν άδεια μέχρι καί τον Ιούνιο περίπου.
Τα βοηθάω με σκευάσματα καλίου και φωσφόρου. Βαζω κομποστ, φύλλα και χόρτα για προστασία, αν και αυτό είναι μόνιμο φαινόμενο στην αυλή μου. Ξέρω πως για κάποιους αυτή δεν είναι μια ωραία εικόνα για pre-bonsai, όμως αυτό βοηθά πολύ. (Αν και είμαι λάτρης της άγριας φύσης)
Μην ξεχνάμε ότι έχουμε αρκετά ανόργανα εδάφοι καί αυτά έχουν ανάγκες.
Τέλος αυτή την εποχή ποτίζω ανα τέσσερις ημέρες και σε βροχερές περιόδους φτάνω και μια φορά την εβδομάδα.
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα σε όλους.
τα δεντράκια μου είναι σχεδόν όλα ντόπια είδη, της περιοχής, οπότε δεν χρήζουν ανάγκης ιδιαίτερης προστασίας τον χειμώνα. Τα έχω σε νότιο μέρος το οποίο είναι προστατευμένο από ανέμους αλλά έτσι κι αλλιώς εδώ στην Άρτα δεν κάνει βαρύ χειμώνα. Τα έχω εκτεθειμένα σε ήλιο και βροχή
Τα acer επίσης δεν τα προστατεύω και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Είναι ήδη που θέλουν το κρύο.
Τα μόνα που μαζεύω στο κλιμακοστάσιο ή μέσα στο σπίτι (πάντα σε φωτεινό σημείο) είναι οι φίκοι, τα αλεξανδρινά και κάποια παχύφυτα (adenium & κρασουλες).
Από το τέλος Νοεμβρίου μέχρι Μάρτιο δεν χρειάζεται να ποτίσω σχεδόν ποτέ, λόγω υψηλής υγρασίας.
Φέτος το φθινόπωρο άρχισα να λιπαίνω τακτικά (ανά 10 ημέρες) έως τέλος Οκτωβρίου με λίπασμα χαμηλού αζωτου και υψηλής περιεκτικότητας σε φώσφορο-κάλιο για να μαζεψουν ενέργεια τα φυτά για την επόμενη σεζόν.
Πρόκειται να κάνω και ένα προληπτικό ριζοπότισμα με μυκητοκτόνο (ίσως να έπρεπε ήδη να το είχα κάνει)
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από thanos75 »

Τα τελευταία χρόνια τα περισσότερα και γω τα αφήνω έξω. Τα φυτά τα έχω στην Ανατολική Αττική αρκετά παραλιακά. Παρόλα αυτά αρκετές μέρες το χειμώνα πέφτει στους 0 και λόγω της αυξημένης υγρασίας πιάνει πάγο. Τα πιο ευαίσθητα τα μαζεύω κάτω από ένα νοτινό μπαλκόνι (έχει ύψος 1μ) και κάποια άλλα, όλα μαζί κάτω από μια πέργολα.
Όταν ακούω ότι έρχεται χιονιάς κλείνω το μπαλκόνι από μπροστά με αντιπαγετικό ύφασμα και κάτω από την πέργολα τα τυλίγω όλα μαζί πάλι με αντιπαγετικό ύφασμα.
Πέρυσι πρώτη φορά τα πολύ ευαίσθητα (φίκους, παχύφυτα κλπ) για κάποιες μέρες τα κατέβασα στο υπόγειο. Έχει φεγγίτη με περιορισμένο φως. Επίσης στον παγετό έβαλα ξερά χόρτα στις εκτεθημένες γλάστρες ώστε να μην παγώσει το χώμα
Τα ίδια σκέφτομαι και για φέτος. Θέλει προετοιμασία γιατί, ειδικά αν έχεις πολλά, όταν έρθει ο χιονιάς συνήθως τρέχεις και δεν φτάνεις.

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Ontherun »

Sim62 έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 15:00
Ontherun έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 11:53
Καλημερα παιδια.
Οταν η θερμοκρασια μεινει σταθερα κατω απο 15 βαθμους το βραδυ βαζω μεσα καρμονες, φικους, σαγκερετιες,και οτι αλλο τροπικο εχω.κατω απο 10 βαθμους σταθερα κρυβω και τα σποροφυτα ενος και δυο ετων.
Σε ολα τα acer βαζω φλοιο πευκου και τα σκεπαζω με τα φυλλα τους που πεφτουν γιατι δημιουργουν καλη μονωση.αλλοι δε το κανουν καθολου το σκεπασμα γιατι φοβουνται για μαζεμα παθογονων-μουχλας υγρασιας.
Ολα ειναι σε μπαλκονι οποτε την τυχη να τα αφησω σε βροχινο νερο δε θα την εχω ποτε.
Τα φυλλοβολα τα περναω ολα με χειμερινο διαλλυμα(σαπουνι ελαιολαδο ξυδι οινοπνευμα) και ελπιζω να τα βρει η ανοιξη υγιη!!!


 
Όταν λες κάτω απο 15 βαθμούς  εννοείς -15 η +15 κελσίου ?

 

 
Κατω απο +15 βαθμους.Αθηνα ειμαι.
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Sim62 »

Ontherun έγραψε:
07 Νοέμ 2022, 11:53
Καλημερα παιδια.
Οταν η θερμοκρασια μεινει σταθερα κατω απο 15 βαθμους το βραδυ βαζω μεσα καρμονες, φικους, σαγκερετιες,και οτι αλλο τροπικο εχω.κατω απο 10 βαθμους σταθερα κρυβω και τα σποροφυτα ενος και δυο ετων.
Σε ολα τα acer βαζω φλοιο πευκου και τα σκεπαζω με τα φυλλα τους που πεφτουν γιατι δημιουργουν καλη μονωση.αλλοι δε το κανουν καθολου το σκεπασμα γιατι φοβουνται για μαζεμα παθογονων-μουχλας υγρασιας.
Ολα ειναι σε μπαλκονι οποτε την τυχη να τα αφησω σε βροχινο νερο δε θα την εχω ποτε.
Τα φυλλοβολα τα περναω ολα με χειμερινο διαλλυμα(σαπουνι ελαιολαδο ξυδι οινοπνευμα) και ελπιζω να τα βρει η ανοιξη υγιη!!!

 
Όταν λες κάτω απο 15 βαθμούς  εννοείς -15 η +15 κελσίου ?

 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από nadim »

Σίγουρα πολύ ωραίο θέμα για να ακουστούν διαφορετικές απόψεις.

Γενικά θεωρώ οτι η Αθήνα είναι περιοχή που δεν έχει κρύο για τα φυτά. Καλό μεν, κακό δε αν έχεις δένδρα που θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα ( πχ έλατα).
Συνεπώς, δεν μετακινώ τα δένδρα μου ειδικά εφόσον είμαι κοντά σε παραλιακή περιοχή και η θερμοκρασία σπανίως πέφτει κάτω απο 5 βαθμούς.
Τα μόνα που χρήζουν προστασίας απο πλευράς μου είναι σπορόφυτα/καταβολάδες/πολλαπλασιαστικό υλικό, το οποίο μετακινώ απλά σε σημείο που προστατεύεται απο αέρα.

Επιπλέον, μπορώ να διακόψω και εντελώς για κάποιες περιόδους το πότισμα, εφόσον οι βροχές είναι αρκετές.
Χρησιμοποιώ ένα μεγάλο παραβάν για να καλύψω τον βοριά να μην χτυπάει απευθείας τα δένδρα μου, συνήθως τα δένω κι όλας για να μην μετακινηθούν.
Σε περίοδο παγετών αν υπάρξουν, συνήθως βάζω αλουμινόχαρτο στην επιφάνεια του χώματος και τυλιγω τη γλάστρα για να διατηρήσω μια λίγο υψηλότερη θερμοκρασία για να αποφύγω το πάγωμα ριζών.

Επίσης πριν τα κρύα, κάνω και μια γενική εφαρμογή με κλασσικό σαπουνόνερο απο πράσινο σαπούνι και οινόπνευμα στα περισσότερα δένδρα με ελαφρύ τρίψιμο για να απομακρύνω τυχών αυγά εντόμων, όσα είναι δυνατόν χωρίς ιδιαίτερο σκεύασμα.
These users thanked the author nadim for the post:
milly (07 Νοέμ 2022, 15:40)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Ontherun »

Καλημερα παιδια.
Οταν η θερμοκρασια μεινει σταθερα κατω απο 15 βαθμους το βραδυ βαζω μεσα καρμονες, φικους, σαγκερετιες,και οτι αλλο τροπικο εχω.κατω απο 10 βαθμους σταθερα κρυβω και τα σποροφυτα ενος και δυο ετων.
Σε ολα τα acer βαζω φλοιο πευκου και τα σκεπαζω με τα φυλλα τους που πεφτουν γιατι δημιουργουν καλη μονωση.αλλοι δε το κανουν καθολου το σκεπασμα γιατι φοβουνται για μαζεμα παθογονων-μουχλας υγρασιας.
Ολα ειναι σε μπαλκονι οποτε την τυχη να τα αφησω σε βροχινο νερο δε θα την εχω ποτε.
Τα φυλλοβολα τα περναω ολα με χειμερινο διαλλυμα(σαπουνι ελαιολαδο ξυδι οινοπνευμα) και ελπιζω να τα βρει η ανοιξη υγιη!!!

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Πολύ ωραίο και επίκαιρο θέμα.

Δύο επιπλέον ερωτήσεις:

1) Χρειάζεται κάποιας μορφής εδαφοκάλυψη (πχ φλοιός πεύκου, ροκανίδι) και αν ναι πότε (όλο τον χειμώνα, μόνο όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο κλπ).

2) φέρνετε κάποια είδη σε εσωτερικό χώρο, και αν ναι που (στο σπίτι, σε αποθήκη/γκαράζ, κάποιο είδους θερμοκήπιο) και πότε (σε ποιες θερμοκρασίες ή χρονικό σημείο -πχ τέλη Δεκεμβρίου με αρχές Φεβρουαρίου)

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για τον χειμώνα

Δημοσίευση από Hfestion »

Ας κάνουμε μια ελεύθερη συζήτηση για την προετοιμασία του χειμώνα.

Όποιος θέλει μπορεί να γράψει το οτιδήποτε αρκεί να είναι εντός θέματος. Όποιος δεν θέλει γράψει κάτι μπορεί να είναι απλός παρατηρητής και να κάνει Like αν του αρέσει μια τοποθέτηση.

Ενας απλός τρόπος για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον. 

Ποιοί από εσας αφήνετε τα δέντρα σας εκτεθειμένα στην βροχή και ποιοί όχι?
Ποία είδη ναι ή ποια όχι ή οτιδήποτε άλλο?
Είναι επιλογή σας ή λόγο έλλειψης χώρου?

Τι άλλη προετοιμασία κάνετε?

 
 
 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
manos82 (06 Νοέμ 2022, 13:15)
Rating: 7.14%
Απάντηση