Καρποφόρα δέντρα

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από RiaDr »

Μάλλον θέμα ανθοφορίας είναι. Ειδικά οι κερασιές είναι πολυ ευαίσθητες, δύσκολα βγάζουν καρπούς. Μήπως είναι και θέμα κλίματος; οι κερασιές θέλουν και λίγο υψόμετρο απ' όσο ξέρω.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από gate1908 »

Θέλει κλάδεμα πριν βγει η νέα ανάπτυξη. Μήπως να ρωτούσες εναν γεωπόνο;

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από christos1908 »

Χάρη αυτό μια χαρά φυσιολογικό ακούγεται... Κι εμένα με την αχλαδιά που βγάζει πολυ πράγμα κάθε χρόνο, εχει τύχει 1-2 χρονιές να μη βγάλει... Το θέμα ειναι με τα υπόλοιπα που 1-2 χρονιές ΕΧΟΥΝ βγάλει κι αυτά απο 5 καρπούς...
Γι' αυτό έλεγα μήπως οφείλεται στο οτι δεν εχω κανει ποτέ τιποτα οπότε τυχαία η αχλαδιά βγάζει και φυσιολογικά τα αλλά οχι...

Σίγουρα θέλουν κλάδεμα ψηλά γιατί κάποια κλαδια ξεπερνάνε σε ύψος τρίοροφη μεζονέτα. Έτσι λογικά θα δυναμώσει χαμηλότερα. Δε θα θέλει και κανά σκάλισμα μέσα στους λάκους;;; Δε θα θέλει και κάτι άλλο που δεν ξέρω;;; Και το τελευταίο ερώτημα, ποτέ γίνονται αυτά που χρειάζονται;;;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από Harris »

Στο εξοχικο έχουμε 2-3 βανίλιες κάθε χρόνο σπάζανε οι κλάρες απο το βάρος. Φέτος δεν έβγαλαν ουτε μια για δείγμα! Ο λόγος; Μια πολύ δυνατή βροχή έριξε ΟΛΑ τα λουλουδια!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από Hfestion »

Λογικα κάτι θα θέλει

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από christos1908 »

Όχι σε όλα Δωρη, εκτός από τον ήλιο που κάποιες ώρες της μέρας έχουν... Το' αυτο άνοιξα το θέμα γιατί δεν έχω ιδέα πότε και απο τι να ξεκινήσω...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από Hfestion »

Τους έχεις κάνει ποτέ κάτι? Λίγο κοπρια? Λίγο λίπασμα? Λίγο σκάλισμα το χώμα? Λίγο κλαδεμα? Εχουν ήλιο?

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά πλην της αχλαδιάς τα αλλά δεν δίνουν σχεδόν ποτέ και οταν είχαν καρπούς ο αριθμός ηταν μονοψήφιος... Δεν πρόκειται για μια χρονιά που μπορεί κάτι να έτυχε... Όσο για το αν ανθίζουν, δε θελω να πω ψέματα γιατι δεν το εχω προσέξει. Πάντως αναπτύσονται κανονικά.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από Hfestion »

Άνθισε?

Maiden
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 03:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από Maiden »

christos1908 έγραψε:Συνήθως τα λέμε για bonsai στο φορουμ αλλά αυτή τη φορά το θέμα ειναι διαφορετικό.
Εχω στον κήπο μου 4 δεντρα 10 ετών χοντρικά, μια βερυκοκιά, μια αχλάδια (Κοντούλες), μια μηλιά και μια κεράσια. Στα δεντρα αυτά δεν εχει γίνει ποτέ η παραμικρή εργασία παρα μονο πότισμα. Αυτό που βλέπω ειναι οτι έχουν ξεφύγει σε ύψος πλέον.
Τα αποτελέσματα... Η αχλάδια δίνει πολλά αχλάδια κάθε χρόνο, με εξαίρεση 1-2 χρονιές... Τα αλλά τρία δε δίνουν σχεδόν ποτέ. 2-3 χρονιές το καθένα από 5 βερίκοκα και 5 κεράσια. Φέτος τα ίδια, πολυ αχλάδι, κανένα βερύκοκο, κανένα κεράσι και ενα μήλο που βλέπω πάνω.
Τι πρέπει να κανω για να δίνουν ολα καρπούς και ποτέ;;;

Καλησπέρα,
είχαν μήπως ανθίσει κανονικά τα δέντρα σου; Αλλά κάποιο χαλάζι έριξε τα λουλουδάκια; Με αποτέλεσμα να μην έχεις καρπούς.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καρποφόρα δέντρα

Δημοσίευση από christos1908 »

Συνήθως τα λέμε για bonsai στο φορουμ αλλά αυτή τη φορά το θέμα ειναι διαφορετικό.
Εχω στον κήπο μου 4 δεντρα 10 ετών χοντρικά, μια βερυκοκιά, μια αχλάδια (Κοντούλες), μια μηλιά και μια κεράσια. Στα δεντρα αυτά δεν εχει γίνει ποτέ η παραμικρή εργασία παρα μονο πότισμα. Αυτό που βλέπω ειναι οτι έχουν ξεφύγει σε ύψος πλέον.
Τα αποτελέσματα... Η αχλάδια δίνει πολλά αχλάδια κάθε χρόνο, με εξαίρεση 1-2 χρονιές... Τα αλλά τρία δε δίνουν σχεδόν ποτέ. 2-3 χρονιές το καθένα από 5 βερίκοκα και 5 κεράσια. Φέτος τα ίδια, πολυ αχλάδι, κανένα βερύκοκο, κανένα κεράσι και ενα μήλο που βλέπω πάνω.
Τι πρέπει να κανω για να δίνουν ολα καρπούς και ποτέ;;;
Απάντηση