Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από deus x machina »

Οντως ειναι εντυπωσιακο Θανο το πως η αρχικη φυτευση επηρρεαζει την πορεια του δεντρου. Να σαου πω την αληθεια , θα λυπομουν να κλαδεψω -κοψω το μεγαλο. Θα το αφηνα σαν δεντρο αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα . Καλη συνεχεια κ στα τρια παντως , ειναι πανεμορφα
Nihil humanum mihi alienum est

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωωω ρε μέγεθος!!!! Μέχρι και ντολμαδάκια μπορείς να τυλίξεις!!!!!
Χαχαχαχα χα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από thanos75 »

nadim έγραψε:
30 Απρ 2020, 22:07
Τους κάνεις αποφύλλωση; Δηλαδή να αφαιρέσεις όλα τα φύλλα απο κάθε βλαστό; Και αν ναι, πότε περίπου;

Τα κλαδεύεις μια ή δύο φορές τον χρόνο και πότε περίπου;



 
Αποφύλλωση τους έκανα τον Ιούνιο του 2018. Στο ένα ολική στο άλλο μερική. Το αποτέλεσμα φαίνεται σε παραπάνω ανάρτησή μου την 1/7/2018. Πρόκειται για δύο διαφορετικά είδη. Στο ένα από τα δύο το κάτω μέρος του φύλλου είναι σκούρο κόκκινο. Το δέντρο που έχω στο βαρέλι είναι όλο πράσινο σαν το δεύτερο δεντράκι.

Άλλες χρονιές τα άφηνα σε ελεύθερη ανάπτυξη και τα κλάδευα κανά δυο φορές και άλλες τα τσιμπολόγαγα συνεχώς. Να σου πω την αλήθεια δοκιμές κάνω. Η αλήθεια είναι ότι αν τα αφήσεις ελεύθερα παχαίνουν αλλά τα μεσοδιαστήματα των φύλλων είναι πολύ μεγάλα και δεν εξυπηρετούν σε μια νορμάλ διακλάδωση. Γι αυτό φέτος τα χαμήλωσα λίγο. Βέβαια αν παλιώσει ο κορμός (αλλάξει χρώμα σε καφέ) αρχίζει και πετάει από παντού και στο μεσοδιάστημα των φύλλων.
 
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από nadim »

Είναι τρομερό το πόσο διαφορά έχει η ανάπτυξη ίδιας ηλικίας φυτών σε μεγάλες γλάστρες ή χώμα σε σχέση με αυτά σε μικρές γλάστρες.

Τους κάνεις αποφύλλωση; Δηλαδή να αφαιρέσεις όλα τα φύλλα απο κάθε βλαστό; Και αν ναι, πότε περίπου;

Τα κλαδεύεις μια ή δύο φορές τον χρόνο και πότε περίπου;
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από thanos75 »

τα δύο δεντράκια πάνε καλά. Φέτος τα κλάδεψα αρκετά και από ανάγκη τα έχω αφήσει σε ελεύθερη ανάπτυξη αφού λόγω καραντίνας δεν τα έχω κοντά μου. Σήμερα που τα επισκέφτηκα μετά από ένα μήνα εντυπωσιάστηκα από κάτι το οποίο είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
Το μέγεθος του φύλου είναι αυτό που φαίνεται στην ακόλουθη φωτογραφία. Να σημειώσω ότι προηγούμενες χρονιές έκανα αποφύλλωση και πετύχαινα εύκολα και πολύ μικρότερο μέγεθος.
20200430_115026.jpg
 
Τα δεντράκια αυτά τα έχω από σπόρο. Μαζί με αυτά τα δύο φύτεψα και ένα σε ένα μισό-κρασοβάρελο για να το κάνω πιο μεγάλο δεντράκι κήπου. Και αυτό το κλάδεψα δραστικά φέτος. Στην πραγματικότητα έκοψα τον κορμό στα 40εκ περίπου γιατί δεν είχε καμία κωνικότητα. Πέταξε και αυτό. Και το μέγεθος φύλων του:
20200430_115053.jpg
 
Μιλάμε για δέντρα ίδιου είδους και ίδιας ακριβώς ηλικίας. Αλλάζει το μέγεθος της γλάστρας. Είναι εντυπωσιακό, δεν είναι;
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

darius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 01 Αύγ 2018, 08:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από darius »

Αυτο με τα κοκκινωπα φυλλα πανεμορφο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από thanos75 »

Νικολας72 έγραψε:
03 Ιούλ 2018, 01:14
Θάνο προσπάθησα να αντισταθώ στο να αναρτήσω έστω και δύο γραμμές που να περιέχουν μόνο θαυμασμό, αλλά όσο κοιτούσα τα δεντράκια δεν μπορούσα να κρατηθώ. Αν και είναι ακόμα σε "early stage" που λέμε στο χωριό μου, ωστόσο δείχνουν να έχουν πάρει καθαρό ελληνικό αέρα οι Ιταλοί σου! Άλλωστε 'una fatsa, una ratsa" που λέμε πάλι στο χωριό μου! Νομίζω οτι τους ταιριάζουν τα στυλ που έχεις διαλέξει για να τα διαμορφώσεις, και οτι αναδεικνύονται.

Επαναλαμβάνω οτι καταλαβαίνω ότι έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους, αλλά είναι πολλά υποσχόμενα. Επίσης δείχνουν να αντέχουν τις επεμβάσεις, άρα να ένα ακόμα θετικό στοιχείο. Νομίζω ότι αυτές τις μέρες που ετοιμάζω μία εξόρμηση καταβολάδας, θα συμπεριλάβω κάτι αντίστοιχο που έχω δει σε πεζοδρόμια της πόλης. Αρκεί να μην μου την πέσει η αστυνομία κι αρχίσει να ρωτάει διάφορα. Φαντάζεσαι να βρεθώ στην ψειρού για μερικές καταβολάδες?

Αλήθεια, νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι στα σφενδάμια είναι δόκιμος τρόπος πολλαπλασιασμού η καταβολάδα, σωστά? Αν διαβάζει κάποιος από τους αρχαιότερους "σοφούς" του χώρου, ας μας διαφωτίσει σχετικά...

"Anyway" -που λέμε πάλι στο χωριό μου- θα το επιχειρήσω και θα σας πω. Καλή συνέχεια με τα δεντράκια σου. Είμαι σίγουρος ότι κάποτε θα μιλάμε για δεντράρες!!!
:text-bravo:

Υ.Γ. - Μη με ρωτήσεις από ποιό χωριό είμαι, είναι μυστικό..! :shhh:
ευχαριστώ πολύ Νικόλα!
πρόσεξε μην προχωρήσεις σε καταβολάδες σε οριζόντια κλαδιά. Έχω παρατηρήσει ότι δεν έχουν μεγάλη επιτυχία και όσα ριζώνουν, μόνο από την κάτω πλευρά. Προφανώς λόγω τις κίνησης των χυμών.
 
Kostas έγραψε:
03 Ιούλ 2018, 01:48
Πολύ όμορφο. Σπόρο το πήρες; Η μέσα σε γλάστρα; Πως το πέρασες από αεροδρόμιο;
σποράκια. δεν με απασχόλησε στο αεροδρόμιο.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από Kostas »

Πολύ όμορφο. Σπόρο το πήρες; Η μέσα σε γλάστρα; Πως το πέρασες από αεροδρόμιο;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Θάνο προσπάθησα να αντισταθώ στο να αναρτήσω έστω και δύο γραμμές που να περιέχουν μόνο θαυμασμό, αλλά όσο κοιτούσα τα δεντράκια δεν μπορούσα να κρατηθώ. Αν και είναι ακόμα σε "early stage" που λέμε στο χωριό μου, ωστόσο δείχνουν να έχουν πάρει καθαρό ελληνικό αέρα οι Ιταλοί σου! Άλλωστε 'una fatsa, una ratsa" που λέμε πάλι στο χωριό μου! Νομίζω οτι τους ταιριάζουν τα στυλ που έχεις διαλέξει για να τα διαμορφώσεις, και οτι αναδεικνύονται.

Επαναλαμβάνω οτι καταλαβαίνω ότι έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους, αλλά είναι πολλά υποσχόμενα. Επίσης δείχνουν να αντέχουν τις επεμβάσεις, άρα να ένα ακόμα θετικό στοιχείο. Νομίζω ότι αυτές τις μέρες που ετοιμάζω μία εξόρμηση καταβολάδας, θα συμπεριλάβω κάτι αντίστοιχο που έχω δει σε πεζοδρόμια της πόλης. Αρκεί να μην μου την πέσει η αστυνομία κι αρχίσει να ρωτάει διάφορα. Φαντάζεσαι να βρεθώ στην ψειρού για μερικές καταβολάδες?

Αλήθεια, νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι στα σφενδάμια είναι δόκιμος τρόπος πολλαπλασιασμού η καταβολάδα, σωστά? Αν διαβάζει κάποιος από τους αρχαιότερους "σοφούς" του χώρου, ας μας διαφωτίσει σχετικά...

"Anyway" -που λέμε πάλι στο χωριό μου- θα το επιχειρήσω και θα σας πω. Καλή συνέχεια με τα δεντράκια σου. Είμαι σίγουρος ότι κάποτε θα μιλάμε για δεντράρες!!!
:text-bravo:

Υ.Γ. - Μη με ρωτήσεις από ποιό χωριό είμαι, είναι μυστικό..! :shhh:
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από thanos75 »

[/quote]

Αντίστροφα θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον,δηλαδή τα δίχρωμα φύλλα στον κορμό του δεύτερου δέντρου.
Όπως και να 'χει καλή συνέχεια.
[/quote]

απλώς ήμουν σίγουρος ότι έχω δύο ίδια δεντράκια και πειραματιζόμενος είπα να προσπαθήσω δύο διαφορετικά στυλ. και έκατσε έτσι.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από panixoras »

μπραβο θανο ωραια χρωματα.....

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από myrtilos »

thanos75 έγραψε:
01 Ιούλ 2018, 17:25
πέρασε άλλος ένας χρόνος. Άλλη μια μεταφύτευση.. μια μερική αποφύλωση για το πρώτο και ολική για το δεύτερο. έτσι για να δω πως θα ανταποκριθούν.
Τελικά αν και νόμιζα ότι μάζεψα σποράκια από ένα δέντρο πρόκειται για διαφορετικά είδη. εξάλλου από το πεζοδρόμιο τα μάζεψα...
στο ένα τα φύλα του από κάτω είναι κόκκινα και σκούρα πράσινα απο πάνω στο δεύτερο είναι ομοιόμορφα πράσινο ανοιχτό.

20180701_171333.jpg

20180701_171723.jpg
Αντίστροφα θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον,δηλαδή τα δίχρωμα φύλλα στον κορμό του δεύτερου δέντρου.
Όπως και να 'χει καλή συνέχεια.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου ρε Θάνο με τα ωραία σου!
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από G1908 »

Πανέμορφο γιατι δεν κοβεις τα κατω που βγηκαν;
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από thanos75 »

πέρασε άλλος ένας χρόνος. Άλλη μια μεταφύτευση.. μια μερική αποφύλωση για το πρώτο και ολική για το δεύτερο. έτσι για να δω πως θα ανταποκριθούν.
Τελικά αν και νόμιζα ότι μάζεψα σποράκια από ένα δέντρο πρόκειται για διαφορετικά είδη. εξάλλου από το πεζοδρόμιο τα μάζεψα...
στο ένα τα φύλα του από κάτω είναι κόκκινα και σκούρα πράσινα απο πάνω στο δεύτερο είναι ομοιόμορφα πράσινο ανοιχτό.
20180701_171333.jpg
20180701_171723.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από filitsa »

Πανέμορφα.

nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από nikoudim »

Πολύ όμορφα δεντράκια.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από Livstaras »

Δεν το είχα ακούσει το είδος και φαίνονται πολύ όμορφα! Είναι ευκαιρία να το μάθεις με τα μικρά, και μετά μπορείς να πάρεις και καταβολάδες από το μεγάλο όταν θα μπει στον κήπο σου και να φτιάξεις όσα θες! Καλή συνεχεία!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από thanos75 »

το ένα δεντράκι έχει φυτευτεί σε μεγάλο βαρέλι στο κήπο. Τα άλλα δύο πέρυσι φοβήθηκα να τα μεταφυτεύσω. Φέτος που το ξεπέρασα.... έγινε χαμός. Έφυγε περίπου τα 2/3 της ρίζας, πλύθηκε, τακτοποιήθηκε, κοπήκαν οι κατακόρυφες και φυτεύτηκαν σε πιο χαμηλές γλαστρούλες. Πετάνε πια με πολύ όρεξη.
20170317_162151_1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Φυλοβόλλο από Ιταλία. Τι είναι;

Δημοσίευση από Hfestion »

Ενδιαφέρον

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση