Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Τελικα θα φαμε μουρα φέτος.....[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201705 ... b7814e.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201705 ... 9b7d32.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

iohokahey έγραψε:λουκα πως παει το δεντρο σου? εβγαλε μουρα??

το δικο μου σχεδόν γεμισε!!!
Μπα τπτ....αναπτύσσεται γρήγορα βεβαια...δε το εχω πειραξει καθόλου...το αφησα να ηρεμήσει ακομα μια σεζόν απ τη μεταφύτευση που του έγινε απ το χώμα σε γλάστρα το κλαδεψα, το συρματωσα και τωρα ελέγχω...αλλα απο μουρα τπτ...Α...καταφερα και να το πολλαπλασίασω με παραφυαδα απο κια ριζα που ηταν κοντά στην επιφάνεια.Εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από iohokahey »

λουκα πως παει το δεντρο σου? εβγαλε μουρα??

το δικο μου σχεδόν γεμισε!!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από DimosA »

Βασιλη τι δεντραρα είναι αυτή???
Να το χερεσε...


Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Harris »

Πολύ ωραίοι κορμοι και κινηση. Συνεχεια αποφυλλώση όμως θα χρειαζεται. Ωραιο! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από thanos75 »

vasilis sivvas εντυπωσιακό !!!!!!

ξέρεις τώρα πρέπει να βγούμε στη γύρα για μουριές ή ό,τι τέλος πάνων είναι!

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Πολυ καλα κομμάτια....χοντροι κορμοι...κίνηση...χαρακτήρας....μπράβο


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

και δυο απο τα δεντρακια μου

προστέθηκε πρίν 4 λεπτά 10 δευτερόλεπτα:
ο κορμός
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

vasilis sivvas έγραψε:τα φυλλα και ο κορμος απο το δεντρο στη φυση
Πολυ μεγαλα φύλλα....ο κορμος δε φαινεται καπου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

τα φυλλα και ο κορμος απο το δεντρο στη φυση
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από iohokahey »

Harris έγραψε:
iohokahey έγραψε:κοιταξε και αυτές τις φωτο λουκα,γιατι νομιζω πως πρόκειται για το ιδιο δενδρο..

προστέθηκε πρίν  1 λεπτό 23 δευτερόλεπτα:
παλι πλαγιαστες ανεβαινουν οι εικονες.!!
Το δέντρο αυτό πρέπει να είναι σαν αυτό που έχω δώσει στον Hfestion και στον Sim62.  Τι σου είπαν πως λέγετε; 
είναι το ιδιο με του λουκα χαρη..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από G1908 »

Άντε για να δούμε τι δέντρο έχει ο Λουκάς!!! :)

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: RE: Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:
Sim62 έγραψε:Όλες οι μουριές κατάγονται από την Βόρειο Αμερική και την Ασία , άρα μπορεί και αυτή να έφτασε κάποια στιγμή στην Ευρώπη και την Ελλάδα. Αν όμως είναι όπως λές τότε θα είναι ή λευκή ή μαύρη μουριά αυτή του φίλου μας του Λουκά. Και αυτές τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά φύλλα έχουν. Αλλωστε εγώ έγραψα πιθανότατα και όχι σίγουρα  κόκκινη.
Θα αναψουν τα αίματα τη βλεπω τη δουλεια....τουλάχιστον καταλήξαμε οτι ειναι μουρια νομίζω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λουκά είσαι αρκετό καιρό στο φόρουμ οπότε ξέρεις ότι τα αίματα ανάβουν μόνο αν έχουμε κανένα κακόμοιρο δεντράκι μπροστά μας και βάζουμε μπροστά το dremel και για τίποτε άλλο. :romance-grouphug:
Χαχαχαχα.....οπως και να εχει ο ελληνας βαζει τη πινελια του παντού.....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: RE: Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Sim62 »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:
Sim62 έγραψε:Όλες οι μουριές κατάγονται από την Βόρειο Αμερική και την Ασία , άρα μπορεί και αυτή να έφτασε κάποια στιγμή στην Ευρώπη και την Ελλάδα. Αν όμως είναι όπως λές τότε θα είναι ή λευκή ή μαύρη μουριά αυτή του φίλου μας του Λουκά. Και αυτές τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά φύλλα έχουν. Αλλωστε εγώ έγραψα πιθανότατα και όχι σίγουρα  κόκκινη.
Θα αναψουν τα αίματα τη βλεπω τη δουλεια....τουλάχιστον καταλήξαμε οτι ειναι μουρια νομίζω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λουκά είσαι αρκετό καιρό στο φόρουμ οπότε ξέρεις ότι τα αίματα ανάβουν μόνο αν έχουμε κανένα κακόμοιρο δεντράκι μπροστά μας και βάζουμε μπροστά το dremel και για τίποτε άλλο. :romance-grouphug:

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:Όλες οι μουριές κατάγονται από την Βόρειο Αμερική και την Ασία , άρα μπορεί και αυτή να έφτασε κάποια στιγμή στην Ευρώπη και την Ελλάδα. Αν όμως είναι όπως λές τότε θα είναι ή λευκή ή μαύρη μουριά αυτή του φίλου μας του Λουκά. Και αυτές τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά φύλλα έχουν. Αλλωστε εγώ έγραψα πιθανότατα και όχι σίγουρα  κόκκινη.
Θα αναψουν τα αίματα τη βλεπω τη δουλεια....τουλάχιστον καταλήξαμε οτι ειναι μουρια νομίζω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Sim62 »

Όλες οι μουριές κατάγονται από την Βόρειο Αμερική και την Ασία , άρα μπορεί και αυτή να έφτασε κάποια στιγμή στην Ευρώπη και την Ελλάδα. Αν όμως είναι όπως λές τότε θα είναι ή λευκή ή μαύρη μουριά αυτή του φίλου μας του Λουκά. Και αυτές τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά φύλλα έχουν. Αλλωστε εγώ έγραψα πιθανότατα και όχι σίγουρα  κόκκινη.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Harris »

Ναι τώρα που το λες δίκιο θα έχεις βατόμουρια μου ταιριάζει περισσότερο ! σουπερ δέντρο ε; ;) Με ωραία φρούτα.

προστέθηκε πρίν  4 λεπτά 1 δευτερόλεπτο:
Morus rubra δεν είναι γιατί με πιστεύω μου  το wiki δεν αναφέρει για ευρωπη για το συγκεκριμένο είδος. Ο Βασιλης λέει ότι υπάρχει στα βουνά.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Morus_rubra
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Sim62 »

Βλέπω υπάρχουν πολλές απόψεις και διαστάσεις επί του θέματος για αυτό ας πάμε στην ουσία του πράγματος. Πώς μπορεί κανείς να αναγνωρίσει ένα είδος δέντρου ? 
Εκτός από συμπληρωματικές πληροφορίες σχετικές με την υφή και την ανάπτυξη του κορμού, την περιοχή όπου μεγαλώνει και ίσως και την μορφή της κόμης που αναπτύσσει με τα χρόνια η πιο σίγουρη και ασφαλής μέθοδος αναγνώρισης είναι τα φύλλα του. Το σχήμα τους ή μορφολογία και η υφή τους ακόμη και πώς διαχέονται τα νεύρα μέσα στο φύλλο . Με βάση τα ανωτέρω και πέρα από οποιεσδήποτε εικασίες το δέντρο για το οποίο μιλάμε είναι μουριά και πιθανότατα μάλιστα η κόκκινη ποικιλία της. Η Morus rubra.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τα 4 διαφορετικού είδους φύλλα που έχουν αυτές οι μουριές πάνω στο ίδιο δέντρο (πράγμα σπανιότατο αν όχι αδύνατο για την συντριπτική πλειοψηφία των άλλων δέντρων) και το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να συγκρίνετε αυτές τις φωτογραφίες φύλλων της Morus rubra (μια απλή περιήγηση στο διαδίκτυο θα σας επιβεβαιώσει ή όχι αυτά που παραθέτω και λέω) με την φωτογραφία του δέντρου στην σημείωση Νο 17 του παρόντος topic που ανέβασε ο Λουκάς. Αν δεν βλέπετε και σείς αυτό που βλέπω εγώ, την απόλυτη ομοιότητα δηλαδή των φύλλων ακόμα και στις παραμικρές λεπτομέρειες τότε  μάλλον εγώ πρέπει να επισκεφθώ σύντομα έναν οφθαλμίατρο και οι έχοντες κάποια άλλη άποψη να παρουσιάσουν φωτογραφίες με σφενδάμια, πλατάνια ή ότι άλλο που να φέρουν πάνω τους ταυτόχρονα τις συγκεκριμένες μορφές φύλλων.
morurubr_leaf6.jpg
[/color]
images.jpg
[/color]
DSC03919.jpg
[/color]
redmulberry.jpg
[/color]
Βασίλη το δέντρο σε καμμιά περίπτωση δεν είναι σφένδαμος όπως λανθασμένα πίστεψα και εγώ στην αρχή βασιζόμενος στις πρώτες φωτογραφίες που δεν ήταν από ολόκληρο το δέντρο και καθόλου κατατοπιστικές. Σε κανένα είδος Acer δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλομορφία φύλλων ούτε καν στα platanoides και psedoplatanus (που παρουσιάζουν κάτι λίγες διαφοροποιήσεις, ποτέ στο ίδιο δέντρο όμως).
Το ότι δεν βγάζει μούρα δεν σημαίνει ότι δεν είναι μουριά. Απλούστατα είναι στείρα ποικιλία, πράγμα πολύ συνηθισμένο και διαδεδομένο για μουριές. 
Αρα Λουκά μούρα μάλλον δεν θα φάμε αν από κεί που την πήρε ο Βασίλης δεν βγάζουν και οι τριγύρω. 
Κάποιο είδος ή ποικιλία πλατάνου επίσης σίγουρα δεν είναι γιατί κανένας πλάτανος δεν βγάζει τέτοια φύλλα. 
Χάρη αυτό το δέντρο που μου έστειλες δεν είναι μουριά αλλά βατομουριά και βγάζει μόνο ένα είδος φύλλων το απλό οδοντωτό που επίσης είναι σε υφή διαφορετικό από αυτό που βλέπω στις εδώ φωτογραφίες. 
rubus_fruticosus_agg_bramble_blackberry_1_leaf_12-08-05_2.jpg
[/color]
Επίσης οι καρποί που έβγαλε φέτος είναι στρογγυλοί και πολύχρωμοι στο ίδιο τσαμπί, ακριβώς όπως  στις βατομουριές πράγμα που δεν συμβαίνει στα μούρα που είναι μακρόστενα και διαχωρισμένα στο χρώμα ανα τσαμπί μόλις ωριμάσουν. Αρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο δέντρο.
Συγνώμη αλλά οι φωτό βγήκαν με ανάποδη σειρά. Οι πάνω που δείχνουν το ίδιο φύλλο αναφέρονται στον Χάρη και οι κάτω σαν συννημένα είναι για το δέντρο που συζητάμε. (Χάρη πρέπει να το δείς αν βρείς χρόνο).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από Harris »

vasilis sivvas έγραψε:αυτό ειναι Χάρη ειμαι 90% σιγουρος ή καποιο υποειδος του
Για 2 λογους λεω οτι δεν ειναι αυτο. α) Γιατι στο λινκ που εστειλες δεν γραφει για Ευρωπη. Οπως μας ειπες βγαίνει στα βουνα της Μακεδονίας. 

β) Μας έγραψες οτι δεν βγαζει φρουτα. Αυτο όμως βγάζει. 
Paper_mulberry

Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεα άφιξη αγνώστου ταυτότητος

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

αυτό ειναι Χάρη ειμαι 90% σιγουρος ή καποιο υποειδος του
Απάντηση