Οι Ιστορίες μιας αυλής

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
07 Ιαν 2024, 21:08
 Κάποιοι μπορεί να βλέπουν τα πεσμένα φύλλα στο έδαφος ως ασχήμια, στα μάτια μου όμως βλέπω μια ομορφιά. Κατω απο αυτα τα πεσμένα φύλλα κρύβονται εκατομμύρια μικρό οργανισμοί όπου και αυτοί με την σειρά τους έχουν στρωθεί στην δουλειά.
 
 
Σωστό, κι εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της και να μην της πάμε κόντρα όσο μπορούμε...
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα!!!

Ο χειμώνας έχει μπει για τα καλά, μπορεί να μην έχει πολύ κρύο φέτος στην Αθήνα, όμως η φύση ξέρε πολύ καλά να κάνει την δουλειά της.
Με την χθεσινή βροχή έπεσαν και τα τελευταία φύλλα από τα Acer που έχω φυτέψει στην Γη. Κάποιοι μπορεί να βλέπουν τα πεσμένα φύλλα στο έδαφος ως ασχήμια, στα μάτια μου όμως βλέπω μια ομορφιά. Κατω απο αυτα τα πεσμένα φύλλα κρύβονται εκατομμύρια μικρό οργανισμοί όπου και αυτοί με την σειρά τους έχουν στρωθεί στην δουλειά.
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

BILLPAN έγραψε:
18 Οκτ 2023, 11:36
Hfestion έγραψε:
17 Οκτ 2023, 20:12
Έχουν περάσει περίπου 2,5 χρόνια απο τότε που έγινε η μεταφύτευση και το Πλατανάκι μου δέθηκε πάνω στην πέτρα.

Το καλοκαίρι αρχές Ιουλίου αν θυμάμαι καλά έγινε ένα κλάδεμα για να διατηρηθεί το σχήμα του. Παρατηρώντας τον κορμό με την πέτρα έχει ξεκινήσει να παίρνει σχήμα και να φαίνεται σαν να φύτρωσε δίπλα στην πέτρα. Το σκοινί σάπισε και εξακολουθεί να κάνει την δουλειά του να κρατάει τον κορμό. Ήταν μια συμβουλή που είχε πει καπου κάποτε ο φίλος Γιάννης - Jeans Zac για το δέσιμο πέτρας με φυσικό σκοινί.

Το σύρμα που κρατούσε τον κορμό βγήκε και ο κορμός κράτησε το σχήμα του.
Τον επόμενο χρόνο θα δουλέψω με το σχήμα του κορμού όπου θα πρέπει να πάρει ένα ποίο φυσικό σχήμα. Αν ήμουν στην Ιαπωνία θα έπρεπε να κόψω τον κορμό λίγο πάνω από την κόκκινη γραμμή και να περιμένω άλλα 5 χρόνια.

Ακολουθεί ένα βίντεο και αρκετές φωτογραφίες απο το δέντρο μου.

https://youtube.com/shorts/8GnlI0_KR50? ... 3Q37V3Ppau

Ιδέες, σχόλια πάντοτε δεκτά.
 
 
 
 
 
 
 
 


 
Πάρα πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα και πολύ όμορφο δεντράκι!! Πάει πάρα πολύ καλά μέσα σε δύο χρόνια!

Μου αρέσει πολύ η δραματική κλίση του κορμού που του έδωσες! Μπράβο σου! 

Συγχαρητήρια για το υγιέστατο φύλλωμα τέτοια εποχή... Σου κάηκαν φύλλα το καλοκαίρι;

Είσαι σίγουρος ότι έχει δέσει πάνω στην πέτρα (δεν μπορεί να φανεί πολύ καλά στις φωτογραφίες); Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις το σχοινί;
 

 
σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Η δραματική κλίση μπορεί να είναι εντυπωσιακη, όμως δεν έχει φυσική κίνηση. Κάτι που πρέπει να λύσω τα επόμενα χρόνια πριν σκληρύνει ο κορμός.

Το μικροκλίμα που έχει δημιουργηθεί στην αυλή μου απο τα άπειρα φυτά και δέντρα που εχω σε συνδυασμό με την λίμνη βοήθησαν στο να διατηρηθούν τα φύλλα. Φυσικά το εχω και σκεπασμένο απο αλλά δέντρα και δεν έχει άμεση επαφή με τον ήλιο. Το μειονέκτημα είναι πως έχω άπειρα κουνούπια. Αν δεν ανάψω 4 φιδάκια δεν μπορώ να κάτσω για κανέναν λόγο.

Σίγουρος ότι έχει δέσει πάνω στην πέτρα δεν μπορώ να είμαι διότι δεν δοκίμασα να βγάλω το σκοινί. Θα το αφήσω να πέσει απο μόνο του. Έχω τόσα πολλά να κάνω στην αυλή μου που αυτό είναι από τα τελευταία.

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
17 Οκτ 2023, 20:12
Έχουν περάσει περίπου 2,5 χρόνια απο τότε που έγινε η μεταφύτευση και το Πλατανάκι μου δέθηκε πάνω στην πέτρα.

Το καλοκαίρι αρχές Ιουλίου αν θυμάμαι καλά έγινε ένα κλάδεμα για να διατηρηθεί το σχήμα του. Παρατηρώντας τον κορμό με την πέτρα έχει ξεκινήσει να παίρνει σχήμα και να φαίνεται σαν να φύτρωσε δίπλα στην πέτρα. Το σκοινί σάπισε και εξακολουθεί να κάνει την δουλειά του να κρατάει τον κορμό. Ήταν μια συμβουλή που είχε πει καπου κάποτε ο φίλος Γιάννης - Jeans Zac για το δέσιμο πέτρας με φυσικό σκοινί.

Το σύρμα που κρατούσε τον κορμό βγήκε και ο κορμός κράτησε το σχήμα του.
Τον επόμενο χρόνο θα δουλέψω με το σχήμα του κορμού όπου θα πρέπει να πάρει ένα ποίο φυσικό σχήμα. Αν ήμουν στην Ιαπωνία θα έπρεπε να κόψω τον κορμό λίγο πάνω από την κόκκινη γραμμή και να περιμένω άλλα 5 χρόνια.

Ακολουθεί ένα βίντεο και αρκετές φωτογραφίες απο το δέντρο μου.

https://youtube.com/shorts/8GnlI0_KR50? ... 3Q37V3Ppau

Ιδέες, σχόλια πάντοτε δεκτά.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Πάρα πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα και πολύ όμορφο δεντράκι!! Πάει πάρα πολύ καλά μέσα σε δύο χρόνια!

Μου αρέσει πολύ η δραματική κλίση του κορμού που του έδωσες! Μπράβο σου! 

Συγχαρητήρια για το υγιέστατο φύλλωμα τέτοια εποχή... Σου κάηκαν φύλλα το καλοκαίρι;

Είσαι σίγουρος ότι έχει δέσει πάνω στην πέτρα (δεν μπορεί να φανεί πολύ καλά στις φωτογραφίες); Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις το σχοινί;
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχουν περάσει περίπου 2,5 χρόνια απο τότε που έγινε η μεταφύτευση και το Πλατανάκι μου δέθηκε πάνω στην πέτρα.

Το καλοκαίρι αρχές Ιουλίου αν θυμάμαι καλά έγινε ένα κλάδεμα για να διατηρηθεί το σχήμα του. Παρατηρώντας τον κορμό με την πέτρα έχει ξεκινήσει να παίρνει σχήμα και να φαίνεται σαν να φύτρωσε δίπλα στην πέτρα. Το σκοινί σάπισε και εξακολουθεί να κάνει την δουλειά του να κρατάει τον κορμό. Ήταν μια συμβουλή που είχε πει καπου κάποτε ο φίλος Γιάννης - Jeans Zac για το δέσιμο πέτρας με φυσικό σκοινί.

Το σύρμα που κρατούσε τον κορμό βγήκε και ο κορμός κράτησε το σχήμα του.
Τον επόμενο χρόνο θα δουλέψω με το σχήμα του κορμού όπου θα πρέπει να πάρει ένα ποίο φυσικό σχήμα. Αν ήμουν στην Ιαπωνία θα έπρεπε να κόψω τον κορμό λίγο πάνω από την κόκκινη γραμμή και να περιμένω άλλα 5 χρόνια.

Ακολουθεί ένα βίντεο και αρκετές φωτογραφίες απο το δέντρο μου.

https://youtube.com/shorts/8GnlI0_KR50? ... 3Q37V3Ppau

Ιδέες, σχόλια πάντοτε δεκτά.
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Joop VanDenBerge
Γεια σας Hfestion,

έχετε δημιουργήσει τώρα μια αρκετά συλλογή που θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει μπονσάι στο μέλλον. Υπάρχουν πολύ ωραίες φυλές.
Με αυτόν τον τρόπο έχετε πολλές επιλογές και πάντα κάτι να κάνετε.

Συμπτωματικά, χθες ρώτησα έναν Έλληνα γνωστό μου αν θα μου τηλεφωνούσε τον χειμώνα αν κάποιος στη γειτονιά του θα αλλάξει τον κήπο του, με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να ξεθάψω ένα ενδιαφέρον κούτσουρο.

Είναι ένας καλός τρόπος για να κάνετε μια καλή αρχή για ένα μελλοντικό μπονσάι, αλλά πολλοί άνθρωποι εδώ δεν πρόκειται να αλλάξουν τον κήπο τους.
Ίσως θα έπρεπε να απευθυνθώ και σε έναν κηπουρό της περιοχής.

Χαιρετίσματα μπονσάι, Joop
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, η αλήθεια λόγο των δέντρων μου πάντα έχω κάτι να κάνω. 

Πέρσι από τύχη, την ώρα που γυρνούσα από την δουλειά στο σπίτι μου πέτυχα έναν κηπουρό που μόλις πετούσε έναν κορμό. Ο κορμός δεν είχε καθόλου ρίζα. Τελικά ο κορμός έζησε, είναι ένα υπέροχο νυχτολούλουδο. Τωρα βρίσκεται σε ελεύθερη ανάπτυξη. Προσεχώς θα γίνει και διαμόρφωση 
 


 

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
BILLPAN έγραψε:
10 Ιούλ 2023, 13:33
Μου αρέσουν πολύ τα πυξάρια, ο φίκος και το άγνωστο είδος (μοιάζει με φτελιά;;).

Ο φίκος έχει πολύ ωραία κίνηση και διαμόρφωση του φυλλώματός του.

Μου αρέσει ιδιαίτερα και το πυξάρι αμέσως μετά το τον φίκο, έχεις διαμορφώσει πολύ ωραία κόμη, αλλά και τα άλλα πυξάρια νομίζω με λίγο κλάδεμα θα "δείξουν" πιο πολύ...

Αν ήταν δικά μου θα ξεκινούσα την τελική διαμόρφωση και θα τα έβαζα σε ποτ από την επόμενη άνοιξη, ή έστω θα πήγαινα σε πιο ρηχές γλάστρες και θα τα άφηνα να αναπτυχθούν λίγο πιο ελεύθερα για λίγο ακόμα... Είναι κρίμα να τα κρατάς σε φάση προμπονζάι, προχώρα τα, στο ζητάνε :) (εκτός από την τελευταία ελιά)!!

Όλα πάντως είναι υγιέστατα και με πλούσιο φύλλωμα!! Μπράβο σου!!


 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Το δέντρο μετά τον φικο δεν είναι πυξάρι. Δεν ξέρω τι είναι, το είχα βρει και αυτό πριν από χρόνια στα σκουπίδια χωρίς καθόλου ρίζα. Φάνηκε πολεμιστής, και ήθελε να ζήσει. Τώρα δεν του λείπει τίποτα, νερό, σκιά, λίπασμα, παρέα και πολυ φροντίδα.Όσο για τα pot το ξέρω, έχω κάμποσα δέντρα που θα έπρεπε να μπουν σε ρηχό pot. Κρατάω ομως χαμηλό προφίλ. Θα έρθει κάποια στιγμή που θα γίνει και αυτό. Στα περισσότερα δέντρα μου εχω βάλει τουλάχιστον 5-8cm ελαφρόπετρα στον πάτο. Μπορεί εσύ να βλέπεις ένα πλαστικό training pot, στην πραγματικότητα όμως έχουν σχεδόν όσο χώμα θα είχαν και σε ένα ρηχό pot. Το πλεονέκτημα είναι πως επειδή έχω βάλει ελαφρόπετρα, αυτή κρατάει νερό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ποτίζω λιγότερο. Υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα.
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (10 Ιούλ 2023, 17:37)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από BILLPAN »

Μου αρέσουν πολύ τα πυξάρια, ο φίκος και το άγνωστο είδος (μοιάζει με φτελιά;;).

Ο φίκος έχει πολύ ωραία κίνηση και διαμόρφωση του φυλλώματός του.

Μου αρέσει ιδιαίτερα και το πυξάρι αμέσως μετά το τον φίκο, έχεις διαμορφώσει πολύ ωραία κόμη, αλλά και τα άλλα πυξάρια νομίζω με λίγο κλάδεμα θα "δείξουν" πιο πολύ...

Αν ήταν δικά μου θα ξεκινούσα την τελική διαμόρφωση και θα τα έβαζα σε ποτ από την επόμενη άνοιξη, ή έστω θα πήγαινα σε πιο ρηχές γλάστρες και θα τα άφηνα να αναπτυχθούν λίγο πιο ελεύθερα για λίγο ακόμα... Είναι κρίμα να τα κρατάς σε φάση προμπονζάι, προχώρα τα, στο ζητάνε :) (εκτός από την τελευταία ελιά)!!

Όλα πάντως είναι υγιέστατα και με πλούσιο φύλλωμα!! Μπράβο σου!!

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo Hfestion,

je hebt ondertussen een hele verzameling opgebouwd die in de toekomst mogelijk een bonsai zouden kunnen worden. Er zijn heel leuke stammen bij.
Zo heb je genoeg keus en altijd wat te doen.

Toevallig heb ik gisteren aan een Griekse kennis van mij, gevraagd, of hij mij in de winterperiode wil bellen, als er bij hem in de buurt iemand z 'n tuin gaat veranderen, in de hoop dat ik nog een interessante stronk eruit kan graven.

Het is een goede manier om een leuk begin voor een toekomstige bonsai te krijgen maar hier zijn niet zo veel mensen die hun tuin gaan veranderen.
Misschien moet ik ook een tuinman in de buurt aanspreken.

Bonsaigroet, Joop

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα,

Ένα μικρό update με κάποια δέντρα μου.

Ένα άγνωστο urban Yamadori, μια ελιά με τεράστιο Nebari που ενοχλούσε και έπρεπε να βγεί και ενας φίκος που τον είχα αγοράσει πριν από χρόνια με την μητέρα μου.
Δύο πυξαρια στην θέση που τα έχω και ένα πεύκο από σπόρο.
Πάντα με φόντο την λίμνη μου.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (09 Ιούλ 2023, 22:20)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
26 Μαρ 2023, 19:34
"Δύο χρόνια και μια μέρα μετά,,
 


 
Καλά εντάξει το acer (αυτό από την παραφυάδα) είναι εξαιρετικό!!!...

Πολλά συγχαρητήρια!!!
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Φέτος είναι η χρονιά που έβαλα αρκετά δέντρα μου πίσω στην Γη. Ο σκοπός είναι να δυναμώσουν, να παχύνει ο κορμός τους, να βγουν νέα κλαδιά και να αποκτήσουν νέα προοπτική. Αυτή την στιγμή η αυλή μου έχει γεμίσει με χρώμα !!!

Σας παρουσιάζω ένα Acer Palmatum. Το έχω περίπου 5+ χρόνια. Όταν το είχα αγοράσει είχε σχετικά χοντρό κορμό και είχε 2μετρα ύψος. Είχα πειραματιστεί με καταβολάδες χωρίς καμία επιτυχία. Πριν από 2χρονια το είχα μεταφέρει σε ενα ξύλινο συρτάρι. Φέτος μπήκε στην Γη οπότε θα παραμείνει για όσα χρόνια χρειαστεί. Έχει ύψος περίπου μισό μέτρο. Στο κάτω μέρος έχουν βγεί φύλλα. Στον υπόλοιπο κορμό τώρα ξεκινούν να βγαίνουν.
Πολύ συνδιασμοι Κοκκίνου χρώματος καθώς και πράσινου.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

"Δύο χρόνια και μια μέρα μετά,,
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Δυα δέντρα από το τίποτα. ''επένδυση για το μέλλον"

Ενα Acer παραφυάδα, όταν έγινε μεταφύτευση στο βασικό δέντρο, χωρίστηκε και είπα να το τοποθετήσω πάνω σε μια πέτρα μαζεμένη από το βουνό. Η μεταφύτευση έγινε 4 Μαΐου και θεωρώ πως εν μέρει έχει ξεφύγει τον κίνδυνο.
IMG_20210504_195310_1.jpg
 https://youtube.com/shorts/ircjGtEpXSs?feature=share

Μία κουτσουπια που φύτρωσε από μόνη της. Αν θυμάμαι καλά την φροντίζω τρία χρόνια. Έχει εντελώς φυσικό σχήμα. Δηλαδή έχει πάρει κατεύθυνση προς τον ηλιο, δεν την έχω κλαδεψει ποτέ, δεν της έχω αφαιρέσει φύλλα ποτέ. Ίσως να τις περάσω λίγα σύρματα το φθινόπωρο, αλλά μέχρι τότε έχω χρόνο να το σκεφτώ καλύτερα.
IMG_20210508_220435.jpg
 https://youtube.com/shorts/ZGpJYAUJEPg?feature=share

ένα παράδειγμα προς μίμηση ή αποφυγή στο πως μπορεί κάποιος να κάνει το κέφι του με ότι έχει στην αυλή του και πόσα χρόνια θα πρέπει κάποιος να περιμένει να γίνει ένα σποροφυτο Bonsai! μέσα σε γλάστρα.
 
Και δύο βίντεο για όποιων επιθυμεί να έχει καλύτερη εικόνα των δεντρων μου 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Ένα μικρό update ενάμιση χρόνο μετά μαζί με ένα βιντεακι που το έχω ανεβάσει πριν από λίγες ημέρες στο YouTube και έχει κάνει πάταγο (για τα δικά μου δεδομένα) στην Ινδονησία και το Βιετνάμ. Μηπως να μετακόμισω προς τα εκεί?

Χαχαχαχαχα 

Εξακολουθώ να μην ξέρω τι είδος είναι, όμως πάμε πάρα πολύ καλά


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από sinaf »

Μου αρέσουν τα βιντεάκια με τα δεντράκια σου. Πολύ καλή δουλειά!

​​​​​​Φιλική συμβουλή: Με ουδέτερο background θα ανέβουν επίπεδο.
These users thanked the author sinaf for the post:
Hfestion (28 Ιαν 2021, 23:39)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Petros »

Είσαι ο Άρχοντας της αυλής!
These users thanked the author Petros for the post:
Hfestion (25 Ιαν 2021, 12:29)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Ένα χρονο και κάτι,,,,

Το δέντρο έχει αναρρώσει και αναπτύσσεται κανονικά. Το έχω κλαδεψει τρεις με τέσσερις φορές για να μην ξεφύγει. Ένα από τα καλά του είναι ότι έχει βγάλει νέα κλαδιά παντού και περιμετρικά του κορμού.
Αύριο θα προσπαθήσω να το μεταφέρω σε ποιο ηλιόλουστο σημείο και ενδεχομένως να ξεκινήσω να κάνω κάποια πλάνα για την συνέχεια του. Αν φυσικά μου το επιτρέψει και ο καιρός.


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Petros (25 Ιαν 2021, 09:49)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Harris »

είναι ωραία τα δεντρολίβανα. Αχ αυτές οι αυλές... Μερικές φορές μπαίνεις σε πειρασμό!

 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Project 0,66€ και κάτι ψηλά,,,,,

Ο δενδρολιβανος κόστισε 2€
IMG-2af89ea2205dba2f9b2d7cc6fb9d129b-V.jpg
 Χωρίστηκε στα τρία.
IMG-ae898143204cfb149bf15257e3b3e418-V.jpg
 
Οι δύο μικρές ρίζες μπήκαν σε γλαστρακια, προορίζονται για φαγητό,,, 

Το τρίτο μπήκε σε αυτοσχέδιο pot από μπουκάλι χυμού αφού πρώτα βαφτικε από σπρέι δανικό. Το χώμα τουρλού - Τούρλου, ότι υπήρχε. 
Τα σύρματα υπήρχαν 
IMG-42759af3fc9c661df7909c9b717af6a3-V.jpg
 Μπήκε κάτω από την ομπρέλα του αυτόματου ποτισματος. Αν επιβιώσει θα χαριστει σε μελλοντικό workshop. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, ίσως όμως να δώσει χαρά σε κάποιον. 

Για την ώρα περιμένω σημάδια ανάκαμψης 
​​​​
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Η δουλειά άνοιξε και η αυλή μου έμεινε στο έλεος της άνοιξης. Ευτυχώς το αυτόματο πότισμα δουλεύει κανονικά.

Τα αουτσάιντερ δέντρα μου αναπτύσσονται ραγδαία.

''' επένδυση για το μέλλον '''

Ο φικος έχει τρελαθεί και έχει πετάξει κλαδιά από παντού.
IMG_20200530_204416.jpg
 Το φθινόπωρο θα διαλέξω τι κλαδιά θα κρατήσω. 

Το αουτσάιντερ δέντρο μου τα πάει τέλεια. Το έχω κλαδέψει μια φορά και πριν από λίγες μέρες έκανα και αποφυλλωση 

 
IMG_20200530_204330.jpg
 
IMG_20200530_204702.jpg
''Προσεχώς δραστική διαμόρφωση,, 

 
Ρεκόρ σε ανθάκια 

 
IMG_20200525_172518.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση