Οι Ιστορίες μιας αυλής

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Project 0,66€ και κάτι ψηλά,,,,,

Ο δενδρολιβανος κόστισε 2€
IMG-2af89ea2205dba2f9b2d7cc6fb9d129b-V.jpg
 Χωρίστηκε στα τρία.
IMG-ae898143204cfb149bf15257e3b3e418-V.jpg
 
Οι δύο μικρές ρίζες μπήκαν σε γλαστρακια, προορίζονται για φαγητό,,, 

Το τρίτο μπήκε σε αυτοσχέδιο pot από μπουκάλι χυμού αφού πρώτα βαφτικε από σπρέι δανικό. Το χώμα τουρλού - Τούρλου, ότι υπήρχε. 
Τα σύρματα υπήρχαν 
IMG-42759af3fc9c661df7909c9b717af6a3-V.jpg
 Μπήκε κάτω από την ομπρέλα του αυτόματου ποτισματος. Αν επιβιώσει θα χαριστει σε μελλοντικό workshop. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, ίσως όμως να δώσει χαρά σε κάποιον. 

Για την ώρα περιμένω σημάδια ανάκαμψης 
​​​​
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Η δουλειά άνοιξε και η αυλή μου έμεινε στο έλεος της άνοιξης. Ευτυχώς το αυτόματο πότισμα δουλεύει κανονικά.

Τα αουτσάιντερ δέντρα μου αναπτύσσονται ραγδαία.

''' επένδυση για το μέλλον '''

Ο φικος έχει τρελαθεί και έχει πετάξει κλαδιά από παντού.
IMG_20200530_204416.jpg
 Το φθινόπωρο θα διαλέξω τι κλαδιά θα κρατήσω. 

Το αουτσάιντερ δέντρο μου τα πάει τέλεια. Το έχω κλαδέψει μια φορά και πριν από λίγες μέρες έκανα και αποφυλλωση 

 
IMG_20200530_204330.jpg
 
IMG_20200530_204702.jpg
''Προσεχώς δραστική διαμόρφωση,, 

 
Ρεκόρ σε ανθάκια 

 
IMG_20200525_172518.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Όλοι μας βρισκόμαστε στο project '''ΜΈΝΟΥΜΕ ΜΈΣΑ,,,

​​​Περα από τα puzzle, το ps4 και το Netflix, 
Σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με τον κήπο μου

Έφτιαξα wood boxs
έγιναν αρκετές μεταφυτέυσεις
ανακάτεψα το compost μου

Λίγες φωτογραφίες και για το αρχείο 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Kostas »

Καλή επιτυχία. Να τα πάει καλά το εύχομαι.
These users thanked the author Kostas for the post:
Hfestion (27 Δεκ 2019, 16:30)
Rating: 7.14%
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Giorgos G. »

μαμουθ ο φίκος.. καλή επιτυχία

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Αυτόν τον φικο μου τον χάρισε- ξεφορτωθηκε ένας φίλος πριν απο δύο μήνες περίπου. Ήταν λέει για περίπου 30 με 35 χρόνια στο μπαλκόνι του, είχε ύψος περίπου 2-2,5 μέτρα και πολύ χοντρό κορμό. Ηταν ασηκωτος, Με το ζόρι βγήκε από την γλάστρα, μπήκε σε πλαστικές σακούλες, κατέβηκε τις σκάλες, μπήκε στο αμάξι, και βγήκε από το αμάξι. Αναγκαστικά να τον κόψω κοντο με
το ρίσκο να μην πατάξει νέα φύλλα και να ξεραθεί.
Μπορώ να πω πως ήταν η ποιο δύσκολη και μακροχρόνια μεταφύτευση που έχω κάνει ως τώρα διότι δεν υπήρχε ριζομπαλα,, όλες οι μικρές ρίζες είχαν ενωθεί και υπάρχει μια κεντρική ριζα. Με πολύ μεγάλη δυσκολία έκοψα το 1/4 της ρίζας με πριόνι, τσεκούρι και λοστο για να καταφέρω να το χωρέσω σε αυτή την τεράστια γλάστρα.

Σήμερα με μεγάλη μου έκπληξη είδα την μάχη του για επιβίωση. Έναν βλαστο και ένα μάτι. Σιγά σιγά θα ξεκινάει να πετάει.

Μεγάλο project, θα έχω να ασχολούμαι για πολλά χρόνια μαζί του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Angelos (21 Δεκ 2019, 21:26)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Τα πάμε καλά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Νομίζω ότι είναι γιασεμί
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

thanos75 έγραψε:
22 Οκτ 2019, 22:35
το πρώτο είναι βραχυκίτωνας, αν διακρίνω καλά.
Ναι αυτό είναι, σε ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από thanos75 »

το πρώτο είναι βραχυκίτωνας, αν διακρίνω καλά.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Hfestion έγραψε:
22 Οκτ 2019, 22:17
Ένα βράδυ έκανα βόλτα με τον σκύλο μου και είδα ακουμπησμενο ένας κορμό πάνω σε έναν φράχτη. Τόσο παλαιομενος κορμός δύσκολα τον αφήνεις. Δεν έχει και πολλές πιθανότητες ''σκέφτηκα'' όμως αν δεν δοκιμάσω δεν θα το μάθω πότε ''ειπα''.
Χωρίς δεύτερη σκέψη τον μάζεψα και τον φύτεψα. Δύσκολα νυχτιάτικα να φτιάξεις μείγμα χωματος και να βρεις μεγάλο ποτ.
Αφού βρέθηκαν και ακολουθήθηκε η διαδηκασια το άφησα στην ησυχία του.
Πέρασαν περίπου 20μερες με καθημερινή από μεριά μου περιποίηση (διατηρούσα υγρασία).

Το Σάββατο παρατήρησα ματιά. Ξέρω ότι ακόμα ειναι νωρίς. Όμως έχω ελπίδες. Δεν ξέρω τι είδος είναι, μόλις αναπτυχθεί λίγο ακόμα θα ξέρω από την νέα του βλάστηση.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Giorgos G. έγραψε:
22 Οκτ 2019, 17:53
καλησπέρα Δώρη και καλή επιτυχία με τα αουτσάιντερ φυτά. Τέτοιες περιπτώσεις, φυτά παλιά και παρατημένα, είναι πολύ ενδιαφέροντα και τα κυνηγάω και εγώ να τα βρω σε αυλές, βεράντες και κτήματα γνωστών και συγγενών

θυμάσαι εάν το εικονιζόμενο δέντρο σου βγάζει φύλλα δύο ειδών? Κάποια δηλ. σε σχήμα όπως του λιγούστρου και κάποια σε σχήμα που φέρνει λίγο στο σχήμα του σφενταμιού? Ρωτάω γιατί μάλλον έχω ενα ίδιο, περιπου 2 μέτρα ύψος, με ίδιο ίσιο κωνικό κορμό και τα μισά φύλλα του είναι όπως του δικού σου στη φωτό, τα υπόλοιπα έχουν τρεις άκρες. Ο φυτωριούχος που μου το χάρισε μου το σύστησε ως γαλλικό πλατάνι, ονομασία που δεν την έχω δει ή ακούσει πουθενά αλλού. Είναι πολύ ανθεκτικό και αναπτύσσεται σε πολύ μικρή γλάστρα. Το βλέπω σε πλατείες και δρόμους εδω στη Άρτα αλλά θα ήθελα και εγω να μάθω τι είδος είναι.

όπως και να'χει καλή συνέχεια
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Προσεχώς θα ανεβάσω κοντινές φωτογραφίες τα φύλλα του 
ακόμα πιο ωραίο το δεύτερο φυτό και αφού πέταξε νέα μάτια έχει ελπίδες. Για πυξάρι ή ροδια μου φαίνεται από τον κορμό που βλέπω , 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Ένα βράδυ έκανα βόλτα με τον σκύλο μου και είδα ακουμπησμενο ένας κορμό πάνω σε έναν φράχτη. Τόσο παλαιομενος κορμός δύσκολα τον αφήνεις. Δεν έχει και πολλές πιθανότητες ''σκέφτηκα'' όμως αν δεν δοκιμάσω δεν θα το μάθω πότε ''ειπα''.
Χωρίς δεύτερη σκέψη τον μάζεψα και τον φύτεψα. Δύσκολα νυχτιάτικα να φτιάξεις μείγμα χωματος και να βρεις μεγάλο ποτ.
Αφού βρέθηκαν και ακολουθήθηκε η διαδηκασια το άφησα στην ησυχία του.
Πέρασαν περίπου 20μερες με καθημερινή από μεριά μου περιποίηση (διατηρούσα υγρασία).

Το Σάββατο παρατήρησα ματιά. Ξέρω ότι ακόμα ειναι νωρίς. Όμως έχω ελπίδες. Δεν ξέρω τι είδος είναι, μόλις αναπτυχθεί λίγο ακόμα θα ξέρω από την νέα του βλάστηση.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Giorgos G. έγραψε:
22 Οκτ 2019, 17:53
καλησπέρα Δώρη και καλή επιτυχία με τα αουτσάιντερ φυτά. Τέτοιες περιπτώσεις, φυτά παλιά και παρατημένα, είναι πολύ ενδιαφέροντα και τα κυνηγάω και εγώ να τα βρω σε αυλές, βεράντες και κτήματα γνωστών και συγγενών

θυμάσαι εάν το εικονιζόμενο δέντρο σου βγάζει φύλλα δύο ειδών? Κάποια δηλ. σε σχήμα όπως του λιγούστρου και κάποια σε σχήμα που φέρνει λίγο στο σχήμα του σφενταμιού? Ρωτάω γιατί μάλλον έχω ενα ίδιο, περιπου 2 μέτρα ύψος, με ίδιο ίσιο κωνικό κορμό και τα μισά φύλλα του είναι όπως του δικού σου στη φωτό, τα υπόλοιπα έχουν τρεις άκρες. Ο φυτωριούχος που μου το χάρισε μου το σύστησε ως γαλλικό πλατάνι, ονομασία που δεν την έχω δει ή ακούσει πουθενά αλλού. Είναι πολύ ανθεκτικό και αναπτύσσεται σε πολύ μικρή γλάστρα. Το βλέπω σε πλατείες και δρόμους εδω στη Άρτα αλλά θα ήθελα και εγω να μάθω τι είδος είναι.

όπως και να'χει καλή συνέχεια
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Προσεχώς θα ανεβάσω κοντινές φωτογραφίες τα φύλλα του
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα Δώρη και καλή επιτυχία με τα αουτσάιντερ φυτά. Τέτοιες περιπτώσεις, φυτά παλιά και παρατημένα, είναι πολύ ενδιαφέροντα και τα κυνηγάω και εγώ να τα βρω σε αυλές, βεράντες και κτήματα γνωστών και συγγενών

θυμάσαι εάν το εικονιζόμενο δέντρο σου βγάζει φύλλα δύο ειδών? Κάποια δηλ. σε σχήμα όπως του λιγούστρου και κάποια σε σχήμα που φέρνει λίγο στο σχήμα του σφενταμιού? Ρωτάω γιατί μάλλον έχω ενα ίδιο, περιπου 2 μέτρα ύψος, με ίδιο ίσιο κωνικό κορμό και τα μισά φύλλα του είναι όπως του δικού σου στη φωτό, τα υπόλοιπα έχουν τρεις άκρες. Ο φυτωριούχος που μου το χάρισε μου το σύστησε ως γαλλικό πλατάνι, ονομασία που δεν την έχω δει ή ακούσει πουθενά αλλού. Είναι πολύ ανθεκτικό και αναπτύσσεται σε πολύ μικρή γλάστρα. Το βλέπω σε πλατείες και δρόμους εδω στη Άρτα αλλά θα ήθελα και εγω να μάθω τι είδος είναι.

όπως και να'χει καλή συνέχεια

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Το συγκεκριμένο topic δεν είναι για επίδειξη δέντρων, ούτε για υπόδειξη εργασιών. Δεν θα έχει ακριβά δέντρα, δέντρα που έχουν καλλιεργηθεί με σκοπό να γίνουν Bonsai. Είναι δέντρα που τα απεκτησα εντελώς δωρεάν (ίσως το χώμα και η ελαφρόπετρα κοστίζουν περισσότερο) σε συνδιασμο με τον δικό μου χρόνο, τρόπος αντίληψης και συμπεριφοράς πάνω τους. Το αν είναι σωστός ή λάθος θα το δείξει το αποτέλεμα σε βάθος χρόνου.

Εύχομαι να γίνω έμπνευση σε αδιέξοδα και να δω πολλά σχόλια για τα λαθοι που ίσως να κάνω.

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 10 δευτερόλεπτα:
Ξεκίναω με ένα είδος πολύ γνωστό στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω την ονομασία του. Ξέρω όμως ότι είναι πολύ ανθεκτικό.
Δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε που φύτρωσε. Είναι τουλάχιστον 12 χρόνια στην ίδια γλάστρα σε ελεύθερη ανάπτυξη. Εγώ τα τελευταία 5χρόνια το κλαδευα αυστηρά για να μην ξεφύγει και αυτό πάντα έδινε γκάζι. Πριν από 20μερες είπα να κάνω την αλλαγή.

Κόπηκε στο 1/4, μεταφυτευτηκε, δούλεψα λίγο με τον κορμό του για να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον και τέλος έβαλα παστά μπόλιασματος. Το Σάββατο είδα πως πέταξε μάτι.

(οποίο ξέρει πως λέγεται θα με βοηθούσε)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από dimitrisf »

εγω πάντως κρυφοκοιταζω τελευταία ολους τους κηπου που περναω!!!
These users thanked the author dimitrisf for the post:
Hfestion (26 Μαρ 2023, 19:34)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Οι Ιστορίες μιας αυλής

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχει σκεφτεί κανείς τι ευκαιρίες μπορεί να κρύβει η αυλή του? ή το μπαλκόνι του ή μια αυλή κάποιου άλλου κοντινού μας προσώπου ή στο χωριό ???
Απο δέντρα υπέρ-παραγωγή που ίσως να τα αγοράζαμε μια περιουσία μέχρι κάτι πολύ απλό από που θα μας δώσει την χαρά δημιουργίας.

(προσοχή δεν μιλάμε για δέντρα επαγγελματικών προδιαγραφών που έχουν καλλιεργηθεί με σκοπό να γίνουν Bonsai.)
Απάντηση