Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από churu »

Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου συνονόματε! Το πρωί θα γίνει η πλήρη καρατόμηση της!!!!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από Giorgos G. »

churu έγραψε:
21 Φεβ 2020, 22:26
Giorgos G. όλη αυτή η φυλλωσιά  προέρχεται από  2 κλαδιά πάχους σαν τον αντίχειρα μας που δεν ξέρω αν θέλω να τα κόψω... το σίγουρο είναι ότι θα αραιώσω πολύ την φυλλωσιά της....Δεν θα στρεσαριστεί περισσότερο αν την ¨απογυμνώσω¨ τώρα? Κάτι που δεν γνωρίζω επίσης είναι αν λιπαίνω τώρα που δεν έχει ακόμα ρίζες....
 
μην κόψεις τα δυο κύρια κλαδια, αλλά τα παρακλαδια τους που δεν σε ενδιαφερουν για το μέλλον.
Ό,που φυτρώνουν 2 και 3 κλαδακια μαζι από το ιδιο σημείο θα κρατήσεις το ένα και αυτό μόνο αν νομίζεις ότι μπορει να χρειάζεται. Γενικά ελλάττωσε το φύλλωμα και τα λεπτά κλαδια όσο μπορείς (προσωπικά θα το αφαιρούσα όλα και θα κρατουσα γυμνα τα δύο χοντρα κλαδια μόνο).
Λίπανση αφού ριζώσει για τα καλά, όχι τώρα. 

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από churu »

Giorgos G. όλη αυτή η φυλλωσιά  προέρχεται από  2 κλαδιά πάχους σαν τον αντίχειρα μας που δεν ξέρω αν θέλω να τα κόψω... το σίγουρο είναι ότι θα αραιώσω πολύ την φυλλωσιά της....Δεν θα στρεσαριστεί περισσότερο αν την ¨απογυμνώσω¨ τώρα? Κάτι που δεν γνωρίζω επίσης είναι αν λιπαίνω τώρα που δεν έχει ακόμα ρίζες....
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από Giorgos G. »

θα πρότεινα να αφαιρέσεις όσα περισσότερα κλαδια και φύλλα γίνεται για να δώσεις δύναμη στο φυτό να αναπτύξει ρίζες. Ξεδιάλεξε λίγα κλαδια που σε ενδιαφέρουν και κόψε τα υπόλοιπα, ειδάλλως, αν το φυτό δεν έχει αρκετή ενέργεια, θα αποφασίσει αυτό ποια θα ξεραθούν και πια θα αντέξουν. Πρωτέυει να επιβιώσει ο κορμός, κλαδια θα φυτρώσουν άλλα, Καλή επιτυχία

Προστέθηκε μετά από 40 λεπτά 54 δευτερόλεπτα

επίσης αυτό που θα έκανα είναι να κόψω τις κορυφές των κλαδιών που θα μείνουν. Σε κάθε κλαδί θα άφηνα 5-6 φύλλα μόνο για να υπάρχει η δυνατότητα φωτοσύνθεσης. 
 

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από churu »

Καλημέρα στη παρέα...να και οι φωτογραφίες που δεν είναι οι καλύτερες δυνατές αλλά μια ιδέα θα αποκτήσετε....
 
IMAG0977.jpg
IMAG0982.jpg
 
IMAG0981.jpg
IMAG0980.jpg
 
IMAG0979.jpg
 
 
IMAG0978.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από Harris »

Μια χαρά θα πάει πιστεύω! Περιμένουμε φωτογραφίες
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από churu »

Harris σ ευχαριστώ !Τα έχω διαβάσει όλα όσον αφορά την μέθοδο αυτή αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ μου και επειδή προχώρησα στην εφαρμογή της συγκεκριμένης μεθόδου ήθελα να δω αν το έχει επιχειρήσει ποτέ κανένας γιατί δεν έχω την εμπειρία διατήρησης στην ζωή ενός τόσο μεγάλου κορμού χωρίς ρίζες! Ναι δεν το έχω κλείσει εντελώς αεροστεγώς θεωρώ ότι πέρνει αέρα από κάτω. Επίσης όταν θα ποτίζεται θα αερίζεται αύριο που θα ανεβάσω φωτογραφίες της θα έχεις μια πιο συνολική εικόνα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από Harris »

Το νάιλον έχει λίγο κενό να αερίζεται;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από churu »

Σ ευχαριστώ συνονόματε για την απάντηση σου! Περίπου με τον ίδιο τρόπο απόκτησα ένα πανέμορφο κομμάτι κατά την γνώμη μου με αρκετό φύλλωμα για την ποσότητα του ζωντανού ξύλου που έχει απομείνει!! Αυτό που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να καθαρίσω τον φλοιό της 3 εκατοστά περίπου, προσθήκη ορμόνης ριζοβολίας, γύρω γύρω σφάγνο, φύτεμα σε μεγάλη γλάστρα με χωνεμένη κοπριά και ποταμίσια άμμο και τέλος καλυμμένη με διάφανο ναύλον για να δημιουργηθεί συνθήκη υδρονέφωσης. Εννοείτε ότι την έχω σε σκιερό σχεδόν μέρος και από κλάδεμα της αφαίρεσα ελάχιστο φύλλωμα . Πιστεύεις ότι μου έχει ξεφύγει κάτι? Το φύλλωμα της είναι το περισσότερο στην κορυφή της (το περιμετρικό αφαιρέθηκε) να της το αφήσω , να το αραιώσω, να την απογυμνώσω ή να την αφήσω ως είναι στην ησυχία της? Θα σηκώσω φωτογραφία αύριο να μου πείς την γνώμη σου.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από Harris »

Πολλαπλασιασμός με σφαιροβλαστες ή γόγγρους
Η μέθοδος αυτή είναι εξίσου παλαιά όπως και η προηγούμενη αλλά διαφέρει στο ότι επιτυγχάνονται υψηλά ποσοστά ριζοβολίας. Βασίζεται στην χρήση των λεγόμενων γόγγρων οι οποίοι είναι υπερπλασίες οι οποίες αναπτύσσονται στον κορμό και στις κεντρικές χοντρές ρίζες πολύ κοντά στον λαιμό του δεντρού σε δέντρα μεγάλης ηλικίας. Αυτές οι υπερπλασίες αποκόπτονται από το μητρικό φυτό και φυτεύονται σε υποστρωμα οπως είναι η αμμος ή μίγμα περλίτη και τύρφης. Το υπόστρωμα αυτό διατηρείται υγρό και η φύτευση γίνεται την ιδια εποχή όπως και τα ξυλοποιημένα μοσχευματα ουτως ώστε την ανοιξη να ξεκινήσει η έκπτυξη των οφθαλμών και ανάπτυξη των νεαρών βλαστών παράλληλα με την ριζοβολία των γόγγρων. Μετά το τέλος της βλαστικής περιόδου μεταφέρονται οι γόγγροι στο φυτώριο και αφου οι μεγάλοι κοπούν σε μικρότερα κομμάτια, μεταφυτεύονται σε σακκούλες πολυαιθυλενίου ή ατομικά γλαστρακια και συνεχίζεται η ανάπτυξη τους.
Karpos.blogspot.com

Καλή επιτυχία!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Θα συμφωνήσω απόλυτα για τη δυνατότητα δημιουργίας αξιολόγων δέντρων από τους γόγγρους.
Πολύ κοντά στο σπίτι μου υπήρχε ένα παλαιός ελαιώνας, με ελιές μάλλον αιωνόβιες, αφού τους κορμούς τους χρειαζόντουσαν τουλάχιστον δύο άνθρωποι για να τους αγκαλιάσουν.
Πέρυσι το χειμώνα διαπίστωσα ότι ο ελαιώνας είχε εκχερσωθεί, τα δέντρα ήταν άφαντα (προφανώς για καυσόξυλα) και το μόνο που είχε μείνει ήτανε κομμάτια από τη βάση των κορμών μαζί με ρίζες. Μάζεψα πολλά τέτοια κομμάτια, μικρά και μεγάλα, τα οποία φύτεψα σε γλάστρες. Αρκετά από αυτά έχουν εξελιχθεί σε νέα φυτά, κάποια μάλιστα έχουν πολύ ενδιαφέροντα σχήματα για μελλοντικά μπονσάι (στρεβλά, με τρυπες, κουφάλες και deadwood). Η ανάπτυξη όσων "πιάσανε" ήτανε πολύ πιο αργή από αυτήν ενός γιαμαντόρι οπότε θα τα αφήσω στην ησυχία τους και  φέτος. Επίσης είναι κάποια κομμάτια που ενώ είναι χλωρά δεν έχουν δώσει ακόμα κάποια φυλλαρακια, παρότι είναι ένα χρόνο σε γλάστρα. 
Επισυνάπτω φωτό που είχα πρόχειρη από ένα τέτοιο φυτό
γογγροι (2).jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Γόγγροι ή σφαιροβλάστες

Δημοσίευση από churu »

Γόγγροι ή σφαιροβλάστες είναι υπερπλασίες οι οποίες αναπτύσσονται στο κορµό και στις κεντρικές χοντρές ρίζες πολύ κοντά στο λαιµό του δένδρου, σε δένδρα µεγάλης ηλικίας. Οι υπερπλασίες αυτές είναι φυτικοί ιστοί πλούσιοι σε ουσίες και ορµόνες που εύκολα παράγουν νέους βλαστούς και ρίζες, δηλαδή νέα φυτά. Οι σφαιροβλάστες ποικίλουν σε µέγεθος και µπορεί να έχουν βάρος από λίγα γραµµάρια µέχρι και µερικά κιλά. Αυτό αφορά στον πολλαπλασιασμό των ελαιόδεντρων και είναι ένας από τους πολλούς τρόπους που υπάρχουν. Διαβάζοντας κάποια πράγματα για τις ελιές έπεσα σε αυτόν τον τρόπο πολλαπλασιασμού που παρατηρώντας τα δέντρα μεγάλης ηλικίας διαπίστωσα ότι θα μπορούσαν να δώσουν αξιόλογα μελλοντικά μπονσάι με απίστευτα όμορφα νεμπαρί και σε κακοκλαδεμένα δέντρα να υπάρχει και νεκρό ξύλο!!! Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή τη μέθοδο ή αν ξέρει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει?
Απάντηση