Ροδιά καταβολάδα

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από milly »

Ευχαριστω HFESTION που παντα με βοηθας.Ιουνιο θα τα κοψω οπως δειχνεις.Μακρυναν αρκετα αν και δεν φαινεται απο την φωτογραφια αρχιζαν να κρεμανε στις ακρες.Του χρονου θα εχει δουλιτσα να κανω θα ειναι και η πρωτη της μεταφυτευση στην ιδια γλαστρα για 3χρονια τουλαχιστον αν ολα πανε καλα...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από Hfestion »

Βλέπω ότι η ρόδια σου τα πάει πολύ καλά! Μπράβο.

Για το αν μπορείς τώρα να κλαδέψεις οι απόψεις διίστανται. Υπάρχουν κάποιοι που κλαδευουν κάθε μήνα την άνοιξη για να μην ξεφύγει το σχήμα των δέντρων τους και κάποιο άλλοι που κάνουν ένα μικρό τσίμπημα τον Ιούνιο και κλαδευουν τα δεντρά τους το φθινόπωρο. Εγώ εδώ και 2,3 χρόνια ακολουθώ την δεύτερη περίπτωση και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα δεντρά μου να έχουν καλύτερη υγεία.

Αν δεν θέλεις να ξεφύγει πολύ σε ύψος και να σου δώσει νέα κλαδιά, μπορείς να κάνεις ένα πολύ μικρό τσίμπημα όπως σου δείχνω στη φωτογραφία. 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από milly »

Καλημέρα! Η τομή κοντά στο κλαδί έγινε. Η ερώτηση είναι η εξής... κλαδεύουμε ρόδια τέτοια εποχή,ο λόγος είναι ότι δεν έχουμε διακλάδωση χαμηλά. Σκεφτόμουνα να αφήσω δύο μάτια σε κάθε κλαδί... Είναι σωστό ή λάθος;; Δεν έχω άλλη ρόδια για να ξέρω συμπεριφορές.. Άνθος πετάει στο δεύτερο χρόνο ή το ξεχνάμε για φέτος; Αν μπορούσε κανείς να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.. Ευχαριστώ!
IMG_20200419_130609.jpg
 
IMG_20200419_130630.jpg
 
IMG_20200419_130637.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από Harris »

Να λυγισεις το κλαδι πανω απο το χοντρο κορμό. Να σκαλισεις εαν θες τον κορμο στο πανω μερος ωστε να φαίνεται ομαλο το αποτελεσμα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από thanos75 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:21
δώσ' της φέτος χρόνο και λίπασμα για να αναπτύξει καινούρια κλαδια. Η νέα βλάστηση θα σε βοηθήσει του χρόνου να έχεις πολλές επιλόγες για το πως θα τη διαμορφώσεις.


 
συμφωνώ. δώσε μόνο λίγο κίνηση στο βασικό κλαδάκι γιατί αν το αφήσεις ελεύθερο όλη την περίοδο δεν θα λυγίζει μετά. 
εναλλακτικά βέβαια θα μπορείς του χρόνου το χειμώνα να το κλαδέψεις χαμηλά και να το ξαναφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη κοκ, ώστε να δημιουργήσεις κάποια κωνικότητα. 
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

δώσ' της φέτος χρόνο και λίπασμα για να αναπτύξει καινούρια κλαδια. Η νέα βλάστηση θα σε βοηθήσει του χρόνου να έχεις πολλές επιλόγες για το πως θα τη διαμορφώσεις.

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Ροδιά καταβολάδα

Δημοσίευση από milly »

Η συγκεκριμένη ρόδια έγινε εναέρια καταβολάδα πριν 2χρονια περίπου. Ένας τρελός με μαχαίρι, βρύα, σακούλα ,ορμόνη ριζοβολιας και ταινία έξω από ένα σχολείο με κούνιες στον Κορυδαλλό..... αφού δεν με βάλανε μέσα τυχερός είμαι 🤭🤭🤭 Αυτό που μου άρεσε ήταν το άνθος της που πραγματικά ήταν υπέροχο. Δεν ξέρω πότε θα ξαναβγάλει από τότε δέν το έχω ξαναδεί.. Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι θα την χαλασουνε λόγο του όγκου της σακούλας και περιέργειας. Μετά τα γνωστά, την άφησα 2 μήνες σε σκιερό μέρος, άλλη μια που προσπάθησα δεν τα κατάφερε. Το τι θα κάνω με τα κλαδιά δεν ξέρω θα δούμε θα την αφήσω και φέτος,του χρόνου μεταφύτευση.... Καμία ιδέα υπάρχει;;😜😜😜
IMG_20200313_143718.jpg
 
IMG_20200314_175743.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author milly for the post:
Hfestion (14 Μαρ 2020, 23:29)
Rating: 7.14%
Απάντηση