Πεύκο 350 χρόνων

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Πεύκο 350 χρόνων

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα συν-έγκλειστε !!
Νομίζω πώς το συγκεκριμένο δέντρο είναι δασική πεύκη ( Scot's pine/ pinus silvestris). Θαρρώ όμως ότι αυτό το είδος πεύκης δεν ευδοκιμεί σε χαμηλότερο των 500 μέτρων υψόμετρο οπότε, η προσπάθεια για την πανομοιοτυπία (replica) του συγκεκριμένου σκηνικού θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει με γιουνίπερο (άρκευθο ) ή/και ερυθρελάτη (πικέα), πόσο μάλλον με κοινό πεύκο ( χαλέπιο ή κουκουναριά).
 
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πεύκο 350 χρόνων

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καταπληκτικό δέντρο και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω πως μόλις χθες διάβασα κι εγώ το ίδιο άρθρο και σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο πράγμα: τι υπέροχη ιδέα για μοντελοποίηση...!!!

Στην σελίδα του οργανισμού που δημιούργησε τον διαγωνισμό ( https://www.treeoftheyear.org/results ) μπορεί να δει κανείς και τα άλλα 16 δέντρα που συμμετείχαν (δυστυχώς κανένα από Ελλάδα...), την σειρά κατάταξης και σε ορισμένα απ' αυτά λίγη από την ιστορία τους και εκπληκτικά βιντεάκια. Ό,τι πρέπει δηλαδή για δημιουργική απασχόληση τις μέρες που διανύουμε!

Κι επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς η φαντασία μου καλπάζει, (ιδιαίτερα τώρα με τις συνθήκες αυτοεγκλεισμού...), το έκανα εικόνα..: σε ένα τεράστιο oval pot, αναπαράσταση του φυσικού τοπίου, με στενόμακρη λωρίδα χώματος καλυμένη με moss για δημιουργία του νησιού και μεγάλης πέτρας για on the rock κατάσταση... Τριγύρω σκορπισμένη στην επιφάνεια μία στρώση από μπλε διακοσμητική άμμο για αναπαράσταση του γαλάζιου νερού της τεχνητής λίμνης.

Αλήθεια Παναγιώτη, με τι είδους κωνοφόρο θα μπορούσε κανείς και το τολμήσει? Με ποιο είδος πεύκου? Εκτός από πεύκο, θα μπορούσες να το δεις και με γιουνίπερο ή άλλο κωνοφόρο?
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 2):
thanos75 (28 Μαρ 2020, 18:09) • nadim (28 Μαρ 2020, 23:42)
Rating: 14.29%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο 350 χρόνων

Δημοσίευση από Harris »

Απίστευτο! Άξιζε το βραβείο!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Πεύκο 350 χρόνων

Δημοσίευση από karesansui »

πεφκο-768x515.jpg
 https://www.tanea.gr/2020/03/26/world/f ... s-eyropis/
Διαβάστε το άρθρο και θαυμάστε τα πραγματικά δημιουργήματα της Φύσης και ένα πραγματικό ... μοντέλο για τα μπονσάι μας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author karesansui for the post (total 6):
panixoras (26 Μαρ 2020, 21:58) • Hfestion (26 Μαρ 2020, 22:39) • thanos75 (26 Μαρ 2020, 23:12) • Harris (27 Μαρ 2020, 01:15) • ioannis.makris (27 Μαρ 2020, 11:39) • sinaf (28 Μαρ 2020, 13:11)
Rating: 42.86%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση