Ελια Νο1

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι να πρώτο θαυμάσω; Την φανταστική ελιά σου ή το υπέροχο pot σου...

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιωργο , ειναι φανταστικο δεντρο. Με ολες τις κινησεις που εχεις κανει κ με ολη την προοδο του θα καταλαβαινε ο καθενας τον κοπο σου αλλα κ την αγωνια σου.
Οταν ηρεμησει θα μπορεις να δουλεψεις κ λιγο [ εως πολυ θα ελεγα ]κ με το σκαλισμα του κορμου του.
Το ποτ , τα σπαει απλως.
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Giorgos G. »

η ελιά όπως είναι σήμερα. Είναι μεγάλο δέντρο και θέλει πολλή δουλειά ακόμη αλλά αισθάνομαι υπερήφανος για ό,τι κατάφερα έως τώρα (μέ όλα τα λάθη, τις παραλείψεις και τις προσπάθειες διόρθωσης αυτών). Είναι από τα πρώτα δέντρα που έχω από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με το χόμπι και έχει ταλαιπωρηθεί στα χέρια μου αλλά πλέον μπορώ να πω ότι μπήκε μια σειρά. Μεταφυτεύτηκε πρόσφατα στο (ξύλινο) ποτ-ιδιοκατασκευή. Το υπόστρωμα είναι 30% ζεόλιθος, 30% περλίτης και 40% τύρφη. Έχει ύψος σχεδόν 70 εκ και νεμπάρι περίπου 45 εκ.
DSC06732 (2).JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
26 Σεπ 2019, 12:59
Εξελίσσεται ωραία, και είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις. Να θυμάσαι πως όπου κόβεις κλαδάκι, στον αμέσως προηγούμενο οφθαλμό θα πάρεις δύο νέα κλαδάκια. Εάν η διακλάδωση των προηγούμενων φύλλων είναι οριζόντια (παράλληλα προς το έδαφος), σίγουρα θα πάρεις δύο νέα κλαδάκια. Εάν είναι κάθετα στον άξονα, τότε ίσως πάρεις πρώτα ένα κλαδάκι στο μίσχο του φύλλου που είναι ψηλότερα, και ή ένα ανεμικό κλαδάκι στην κάτω πλευρά ή μπορεί και καθόλου. Εξαρτάται από την όρεξη του δέντρου. Κάπως έτσι, το ένα κλαδί γίνονται δύο, τα δύο τέσσερα κοκ., επιτυγχάνοντας πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα στο φύλλωμα αλλά και καταλαμβάνοντας μεγαλύτερη έκταση ως νέο pad φυλλώματος. Θέλει χρόνο βέβαια και αρκετά κλαδέματα. Αλλά έχει γούστο!

Στις δικές μου, όταν ξεχνιέμαι και δεν κλαδεύω τα νέα κλαδιά, αυτά αποκτούν αρκετό μήκος και πάχος, οπότε συχνά πυκνά, όταν βλέπω νέα κλαδάκια στην ρίζα (αγαπημένη συνήθεια της ελιάς), καθώς τα αφαιρώ ρίχνω κι ένα φρεσκάρισμα στα επάνω... Επίσης, δεν σταματάει να με εκπλήσει η ελιά, με το συνεχές ξεπέταγμα νέων κλαδιών είτε από σημεία προηγούμενης τομής ή από άσχετα σημεία στον κορμό. Διατηρεί έτσι το ενδιαφέρον μου ζωντανό, αφού μου δίνει συνεχώς νεά τροφή για σκέψη και νέες επιλογές.

Καλή συνέχεια. Θα γίνει υπέροχο δέντρο!
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ο τρόπος ανάπτυξης νέων κλαδιών ανάλογα της θέσης που έχουν τα υπάρχοντα φύλλα φαίνεται να είναι ένας πολύ χρήσιμος εμπειρικός κανόνας για την διαμόρφωση των ελιών. 
 

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
Jean-Zac έγραψε:
27 Σεπ 2019, 16:09
ευχαριστώ και  για το ωραίο virtual. Παίρνω έτσι κουράγιο για να συνεχίσω την προσπάθεια πάνω στο δέντρο μου .
 
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από sinaf »

Harris έγραψε:
28 Σεπ 2019, 16:53
Πανέμορφο ,virtual!
+1 :clap:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Harris »

Πανέμορφο ,virtual!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
Hfestion (30 Σεπ 2019, 08:36) • Giorgos G. (01 Οκτ 2019, 17:43)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εξελίσσεται ωραία, και είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις. Να θυμάσαι πως όπου κόβεις κλαδάκι, στον αμέσως προηγούμενο οφθαλμό θα πάρεις δύο νέα κλαδάκια. Εάν η διακλάδωση των προηγούμενων φύλλων είναι οριζόντια (παράλληλα προς το έδαφος), σίγουρα θα πάρεις δύο νέα κλαδάκια. Εάν είναι κάθετα στον άξονα, τότε ίσως πάρεις πρώτα ένα κλαδάκι στο μίσχο του φύλλου που είναι ψηλότερα, και ή ένα ανεμικό κλαδάκι στην κάτω πλευρά ή μπορεί και καθόλου. Εξαρτάται από την όρεξη του δέντρου. Κάπως έτσι, το ένα κλαδί γίνονται δύο, τα δύο τέσσερα κοκ., επιτυγχάνοντας πολύ μεγαλύτερη πυκνότητα στο φύλλωμα αλλά και καταλαμβάνοντας μεγαλύτερη έκταση ως νέο pad φυλλώματος. Θέλει χρόνο βέβαια και αρκετά κλαδέματα. Αλλά έχει γούστο!

Στις δικές μου, όταν ξεχνιέμαι και δεν κλαδεύω τα νέα κλαδιά, αυτά αποκτούν αρκετό μήκος και πάχος, οπότε συχνά πυκνά, όταν βλέπω νέα κλαδάκια στην ρίζα (αγαπημένη συνήθεια της ελιάς), καθώς τα αφαιρώ ρίχνω κι ένα φρεσκάρισμα στα επάνω... Επίσης, δεν σταματάει να με εκπλήσει η ελιά, με το συνεχές ξεπέταγμα νέων κλαδιών είτε από σημεία προηγούμενης τομής ή από άσχετα σημεία στον κορμό. Διατηρεί έτσι το ενδιαφέρον μου ζωντανό, αφού μου δίνει συνεχώς νεά τροφή για σκέψη και νέες επιλογές.

Καλή συνέχεια. Θα γίνει υπέροχο δέντρο!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (01 Οκτ 2019, 17:37)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Livstaras »

Αυτό το πάχος κορμού που έχει, μου θυμίζει φίκους που έχουν ενωθεί σε ένα δέντρο. Google “fused ficus bonsai” και ρίξε μια ματιά, μήπως σε εμπνεύσει κάτι για το σχήμα που θα ακολουθήσεις. Καλη συνεχεια!
These users thanked the author Livstaras for the post:
Giorgos G. (01 Οκτ 2019, 17:36)
Rating: 7.14%
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Giorgos G. »

η πρόταση και το ωραίο σκίτσο του αγαπητού Νικόλα για τη διαμόρφωση της ελιας μου άρεσε σαν ιδέα και τον ευχαριστώ πολύ (παρότι με μεγάλη καθυστέρηση και συγγνώμη γι'αυτό). Μη όντας όμως σίγουρος εαν μπορώ να καταφέρω κάτι αναλογο, περί τις αρχές Αυγούστου συρμάτωσα την ελια σε μία μάλλον συντηρητική διαμόρφωση. Το δέντρο έδειξε να ανταποκρίνεται και σε λιγότερο από δυο μήνες είχε πολύ καλή ανάπτυξη. 

Στη φωτο βλέπετε την ελια πως είναι τώρα (η μάλλον πριν μια εβδομάδα). Τα ευθεία κλαδάκια δεξια και καποια στο πάνω μέρος του φυλλώματος έχουν συρματωθεί και αυτά αλλά καποιες μέρες μετά την λήψη της φωτό

προτάσεις-σχόλια-παρατηρήσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτα

ευχαριστώ
DSC04664.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελια Νο1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γειά σου Γιώργαρε με τα ωραία σου!!!

Καταπληκτικό το δέντρο σου. Κατ' αρχήν, εξαιρετικό υλικό, με αποτυπωμένα τα σημάδια της ηλικίας και επομένως με πολύ χαρακτήρα η "κυρία"..! Την βλέπω να εξελίσσεται σε μεγάλη "Diva"...! 😂

Νομίζω ότι συμφωνώ με την αφαίρεση του ενός κλαδιού (λογικά στα δεξιά της εικόνας), αλλά και με τις υπόλοιπες αποφάσεις που πήρες για λογαριασμό της... Σίγουρα τέτοιο υλικό σου δίνει εκπληκτικά μεγάλες δυνατότητες διαμόρφωσης και ισάριθμες επιλογές. Το ποιές θα κάνεις εσύ, αυτό είναι το ζητούμενο! Όταν την βλέπεις για πολύ ώρα και μετά κλείνεις τα μάτια σου προσπαθώντας να οραματιστείς την εξέλιξή της, τί βλέπεις?

Εγώ πάντως, μόλις την αντίκρυσα, είδα την παρακάτω εικόνα...
IMG_0420.jpg
Κι εξηγούμαι:
  1. Το ύψος του κορμού θα το κρατούσα έως τα σημερινά επίπεδα , (είναι ήδη ένα μεγάλο δέντρο), και θα ανέπτυσσα το "στέμμα" του φυλλώματος σε τριγωνική-κωνική μορφή.
  2. Θα ανέπτυσσα νέο pad στη θέση του αφαιρεθέντος χοντρού κλαδιού: κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλώτρια... λογικά θα σου δώσει πολλά νέα κλαδιά στο σημείο της τομής, κι έτσι θα έχεις την δυνατότητα να καλύψεις την τομή.
  3. Γενικότερα, θα προσπαθούσα να αναπτύξω νέα pad, γύρω από τον κορμό, ο οποίος παραμένει έτσι το δυνατό σημείο του δέντρου, σε ορθό στυλ (formal upright), ξεκινώντας το κάθε φύλλωμα κοντά στον κορμό, σε μονό συνολικό αριθμό pads, με σταδιακά μειούμενο όγκο του κάθε pad από κάτω προς τα πάνω, και διατηρώντας την συνολική κωνικότητα του έργου (ίσως και τονίζοντάς την με αυτό τον τρόπο...)
  4. Τέλος, θα έσκαβα την μπροστινή παλαιότερη τομή, αντικαθιστώντας την εικόνα της ανθρώπινης επέμβασης (επίπεδη τομή από πριόνι...) με μία περισσότερο φυσική εικόνα μίας κουφάλας που δημιουργήθηκε με τα χρόνια λόγω διάβρωσης (επομένως dremel, φρέζες, πένσες, καμινέτο, βούρτσα... θέλει αρκετή δουλειά η φυσική κουφάλα!!!)
Και κάπως έτσι θα έπραττα, εάν ήταν δικό μου το δέντρο. Επειδή όμως δεν είναι, ελπίζω να σε βοήθησα, έστω και αποκλείοντας τουλάχιστον μία εκδοχή: την δική μου! Καλή επιτυχία με την δεντράρα σου!!!

Υ.Γ. Τί πάθατε όλοι σήμερα με τις δεντράρες σας...? Δεύτερη ελιά που δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστη! Για το σκίτσο μου δεν θέλω ειρωνικά σχόλια... Ό,τι μπορούσα έκανα, δεν είμαι δα και της "καλών τεχνών"..! Για πιο ρεαλιστικές εκδοχές, γνωρίζουμε όλοι οτι ένας είναι ο master
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (25 Σεπ 2019, 22:06)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Ελια Νο1

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Μία από τις ελιές που έβγαλα από κτήμα μου προ 5ετίας λόγω αλλαγής καλλιέργιας. Το δέντρο είναι περιπου 25 ετών, με διάμετρο νεμπαρι 35 εκ και ύψος περιπου 1 μέτρο. 
Την είχα  σε πολύ μεγάλη γλάστρα για 4 χρόνια και από πέρυσι έκοψα ρίζες και κομμάτι από την "τσούμα" (το υπόγειο σφαιρικό μέρος του κορμού απ'όπου ξεκινάνε οι ρίζες) για να την χαμηλώσω. Φέτος έκοψα και ένα από τα δύο χοντρά κλαδιά της.  

Σκέφτομαι ότι ήλθε ο καιρός για τη διαμόρφωσή της. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό μου είναι φύλλωμα σε δύο διαφορετικά επίπεδα αριστερά του κορμού

Αν υπάρχουν απόψεις και προτάσεις (ισως και ένα virtual του JZ - αν βοηθά η φωτο) θα με βοηθούσε πολύ, μια και είναι η πρώτη φορά που καταπιάνομαι με τόσο μεγάλο δέντρο το οποίο θέλει εμπειρια και πολύ χρόνο στη διαμόρφωσή του 

ευχαριστώ εκ των προτέρων
DSC04447.JPG
Προστέθηκε μετά από 31 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
να διορθώσω.. το ύψος του κορμού είναι 60 εκ, με τα κλαδια 80 εκ 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση