Taxus bonsai

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Philip »

karesansui έγραψε:[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]Η υπομονή που γράφεις είναι και μια απο τις αρετές του καλλιεργητή των μπονσάι δεδομένου οτι εχει να διαχειριστεί και χειριστεί ζώντες οργανισμούς!



Αυτο Παναγιωτη νομιζω ειναι η διαφορα μας με αλλες τεχνες.........[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]Η υπομονή που γράφεις είναι και μια απο τις αρετές του καλλιεργητή των μπονσάι δεδομένου οτι εχει να διαχειριστεί και χειριστεί ζώντες οργανισμούς!
Αναφορικά με το πόσο πρωτάρης είναι η αισθάνεται κάποιος που ασχολείται με την τέχνη αυτή!
Η τέχνη του μπονσάι πέρα απο την φυτοκομία εμπεριέχει, είναι άρρηκτα δεμένη θα σημείωνα, με την εικαστική τέχνη!
Παρομοίασε λοιπόν το εαυτό σου με έναν νεαρό καλλιτέχνη που κάνει τα πρώτα του βήματα στην ΑΣΚΤ κρατώντας τα πινέλλα στα χέρια του ή την σμίλη και προσπαθεί να απεικονίσει στον καμβά ή να σκαλίσει στην πέτρα τα πρώτα του έργα, κρατώντας στο μυαλό του τα προηγούμενα έργα των ιερών "τεράτων" του χώρου! Michelangelo, Da Vinci ή S. Dali ή Φειδίας είτε Πολύκλειτος δεν θα γίνει αλλά μπορεί να δημιουργήσει κάτι δικό του, προσωπικό ύφος που να εκτιμηθεί ανάλογα!
Μακρινό "όνειρο" ή στόχος; Ενδεχομένως ναί αλλά σίγουρα μπορούμε να ονειρευόμαστε ελεύθερα και να βαδίζουμε προς τον στόχο μας με τα δικά μας πόδια και βήματα αρκεί να μας δείξουν οι πιό "προωθημένοι" τον δρόμο!

Σ´ ευχαριστώ και να συμπαθάς την πολυλογία μου για μια τέχνη που πραγματικά λατρεύω!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

Παναγιώτη +1000!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι είναι η 1η μου προσπάθεια για bonsai και όπως είναι φυσικό έχω και πλήρη άγνοια. Αν και σίγουρα επιθυμώ ένα Bonsai σαν αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες, γνωρίζω πως κάτι τέτοιο σίγουρα έχει πολύ μεγάλο κόστος κτήσης, αλλά κυρίως ότι κατά πάσα πιθανότητα με τις γνώσεις μου δε θα μπορέσω να το συντηρήσω.

Οπότε προσπαθώ να κάνω υπομονή και να μάθω ότι μπορώ από εσάς.

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

nektarios έγραψε:
RiaD έγραψε:Θα παρακαλέσω όλοι να επιστρέψουμε στο θέμα μας, που είναι το δεντράκι...

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/offtopic.gif[/img]

...ναι γιατί έχει χαθεί η μπάλα!

Αν διαβάσει κανείς το post από την αρχή μέχρι το τέλος, θα δει ότι αναλώσαμε τόσο χρόνο χωρίς κανένα νόημα.
Έρχομαι να συμφωνήσω με το νέο μέλος του forum!
Νεκτάριε, καλώς όρισες και απο εμένα (αναμένουμε, αν το θεωρείς σκόπιμο, να μας γράψεις λίγα λόγια αναφορικά με σένα και την όποια σχέση σου, πρόσφατη ή παλαιά με τα μπονσάι).
Συνοψίζοντας τις μέχρι τώρα απαντήσεις, παρακάμπτοντας βεβαίως τα όσα διαμείφθησαν εκατέρωθεν, θέλω να αναφερθώ περιληπτικά στην "έννοια" ριζικό σύστημα των μπονσάι.
Στον περιορισμένο χώρο ενός δοχείου που αναπτύσσεται το ριζικό τους σύστημα σαφώς προεξάρχουσα σημασία έχει ο επαρκής αερισμός των ριζών.
Επομένως, πρωταρχικό μέλημα του καλλιεργητή είναι να εξασφαλίσει οτι ο αερισμός των ριζών παρέχεται και το "μυστικό" είναι η χρήση ενός κατάλληλου υποστρώματος για τις ρίζες. Κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί με την χρήση αδρανών υλικών, π.χ ελαφρόπετρας, ψιλού χαλικιού, τριμμάτων λάβας κ.ο.κ. σε μίγμα με άλλη, άλλοτε αναλογία με οργανικό υλικό, π.χ. τύρφη, φυλλόχωμα κ.λ.π
Στην δική σου περίπτωση έχουμε ένα ριζικό σύστημα εκτεθειμένο το οποίο μακροχρόνια μπορεί να οδηγήσει το δέντρο σε μαρασμό ή και θάνατο.
Η μεταφύτευση είναι πρώιμη για αυτή την περίοδο οπότε θα συνιστούσα την κάλυψη του ριζικού συστήματος στο υπάρχον δοχείο με τύρφη (όπως σωστά έπραξες) με την προσθήκη πολύ ψιλού χαλικιού ή ελαφρόπετρας.
Οι ποδόκαρποι (Kusamaki ή Inumaki) ανήκουν στην τάξη των πευκοειδών(pinales), οικογένεια ποδοκαρποειδή(podocarpaceae) και θέλουν ιδιαίτερους χειρισμούς όσον αφορά το κλάδεμμα και την μεταφύτευση η δε ανάπτυξή τους είναι παροιμειώδης και αργή!
Το πότισμά τους πρέπει, όσον αφορά την συχνότητα, να επαναλαμβάνεται αφού έχει στεγνώσει το υπόστρωμα (όχι ξεραθεί!). Αυτό εν πολλοίς εξαρτάται απο την τοποθεσία του φυτού, την εποχή του χρόνου, κ.λ.π. και βεβαίως αγαπά την απευθείας έκθεση στον Ήλιο όπως έγραψε η Αλεξάνδρα!
Αυτά τα περιληπτικά απο εμένα γαι το πρώτο(;) σου μπονσάι το οποίο θα σηματοδοτήσει και την πιθανή συνέχιση της ενασχόλησής σου με την τέχνη.
Να μην λησμονήσω να αναφέρω πως στην Άπω Ανατολή θεωρείται το δέντρο του feng-sui γι αυτό να είσαι ιδιαίτερα επιμελής με την φροντίδα του! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

Ακριβώς!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Harris »

nektarios έγραψε:
RiaD έγραψε:Θα παρακαλέσω όλοι να επιστρέψουμε στο θέμα μας, που είναι το δεντράκι...

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/offtopic.gif[/img]


...ναι γιατί έχει χαθεί η μπάλα!

Αν διαβάσει κανείς το post από την αρχή μέχρι το τέλος, θα δει ότι αναλώσαμε τόσο χρόνο χωρίς κανένα νόημα.



Θα ανεβασει η Ρια 2 θεματα οταν βρει χρονο με την αξια της μεταφυτευσης. Και μια μεταφυτευση για καλυτερη αποδοση των ριζων χωρις να πειράξει ρίζα. (εν μερει αυτο που λεγαμε να κανεις.)

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

RiaD έγραψε:Θα παρακαλέσω όλοι να επιστρέψουμε στο θέμα μας, που είναι το δεντράκι...

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/offtopic.gif[/img]

...ναι γιατί έχει χαθεί η μπάλα!

Αν διαβάσει κανείς το post από την αρχή μέχρι το τέλος, θα δει ότι αναλώσαμε τόσο χρόνο χωρίς κανένα νόημα.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Θα παρακαλέσω όλοι να επιστρέψουμε στο θέμα μας, που είναι το δεντράκι...

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/offtopic.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

Philip έγραψε:Νεκταριε......( εχεις σχεση με Αιγινα?)
Με είχε τάξει η μάνα μου...
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από kapouland »

My Nellie έγραψε:
Philip έγραψε: ... ...Ειδικα εαν γνωρισεις και απο κοντα τον Μανωλη... ...
Αυτό το προσυπογράφω 100%!!!
+1000!!!
...Ανδρέας [HR]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από My Nellie »

Philip έγραψε: ... ...Ειδικα εαν γνωρισεις και απο κοντα τον Μανωλη... ...
Αυτό το προσυπογράφω 100%!!!
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Philip »

Νεκταριε......( εχεις σχεση με Αιγινα?) εχεις απολυτο δικιο. Νομιζω και εγω οτι δεν πρεπει να το συνεχισουμε. Ειδικα εαν γνωρισεις και απο κοντα τον Μανωλη.

Βρισκομαστε σε μια μεγαλη στροφη του φορουμ-λεσχης και αυτες οι αντιπαραθεσεις μας κανουν κακο.

Ευχαριστω [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... n_razz.gif[/img][img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... egreen.gif[/img]

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

manos_papadakis40 έγραψε: MΠΟΡΕΙ ΦΙΛΕ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩς ΑΝΤΙΔΡΑ Ο ΑΛΛΟςΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ.ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ (ΟΠΩς.... ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ...)ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΟΥΣΑ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ.
Λοιπόν... ίσως να είμαι ο πιο καινούργιος σε αυτό το forum, με καθόλου εμπειρία στα bonsai, αλλά έχω πιστεύω πολύ μεγαλύτερη εμπειρία σε θέματα forum, οργάνωσης και συμμετοχής από τους περισσότερους εδώ μέσα (είτε με δικά μου forum, είτε με την οργάνωση άλλων γνωστών forum. Επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ περισσότερο σε αυτό το θέμα).

Μάνο θα έπρεπε μετά από 300+ δημοσιεύσεις που έχεις κάνει να γνωρίζεις ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε εύκολα... στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω έδειξες μία πολύ λάθος εικόνα και υπερβάλλων ζήλο.

Τα forums υπάρχουν όπως είπε και η Ρϊα για να αντλούν πληροφορίες άλλα μέλη με άγνοια και να ανταλλάσουν ιδέες οι έμπειροι. Οι συναντήσεις ωραίες (δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό), αλλά δεν είναι εφικτές για αρκετά μεγάλο ποσοστό όσων συμμετέχουν στο φόρουμ.

Μακάρι να είχα τα τηλέφωνα σας και να μέναμε κοντά και να έπαιρνα όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι με προσωπική επαφή, όμως αυτό 1. Δεν είναι εφικτό, 2. Δε θα υπήρχε φόρουμ.

Δεν ήθελα να δώσω περισσότερη έκταση, όμως άνοιξα ένα απλό thread και τελικά καταλήξατε σε επίδειξη γνώσεων ο ένας στον άλλο, με αποτέλεσμα στο τέλος να μου την λες επειδή δε θέλεις να έρθεις σε αντιπαράθεση με παλαιότερα μέλη.


Αν επιθυμείτε forum αποκλειστικά με μέλη που έχουν γνώσεις κάντε το φόρουμ Invite Only ή περιοριστείτε σε συναντήσεις. Αν θέλετε να έρχεται κόσμος στο φόρουμ δεν χρειάζεται να είστε επιθετικοί και κακοπροέραιτοι. Έχω δει πολλά φόρουμ να διαλύονται μετά από τέτοια threads (επειδή τα μέλη τελικά βγάζουν την μεταξύ τους αντιπαλότητα), οπότε πιστεύω πως το σωστό είναι να κατέβουν λίγο οι τόνοι.

Προσωπικά, όποτε κάνω εγγραφή σε ένα φόρουμ, νιώθω φιλοξενούμενος του ιδιοκτήτη της σελίδας και "υποχρέωση" απέναντι του και στα μέλη που είναι δραστήρια. Η συμπεριφορά των μελών τους, με αφήνει απλά αδιάφορο, μιας και είναι θέμα του ιδιοκτήτη της σελίδας να θέτει κανόνες λειτουργίας. Όσοι τους σέβονται συνεχίζουν...

Το θέμα ξέφυγε κατά πολύ από το αρχικό νομίζω και δεν υπάρχει πλέον λόγος συνέχισης του[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Sad/1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Harris »

manos_papadakis40 έγραψε:
nektarios έγραψε:
manos_papadakis40 έγραψε:Φιλε Νεκταριε προφανως εισαι νεος στο χωρο αυτο κι ισως τα γραπτα μου να μην εγιναν κατανοητα λογω λαθους δικου μου(βιαζομουν πολυ να φυγω).Ομως δεν καταλαβαινω το ειρωνικο σου σχολιο (....διαβαζω κινεζικα)...τι ειναι αυτο εξυπναδα?Εαν θελεις ανοιξε και κανα βιβλιο αλλα οχι κινεζικα γιατι θα μπερδευτεις....
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου!

Φαντάζομαι πως έχεις ξανακούσει την συγκεκριμένη έκφραση και πως ξέρεις τι σημαίνει. Μου φάνηκαν κινέζικα επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χώματα και γενικά με τα μπονσάι. Η απάντηση σου σίγουρα ήταν κατατοπιστική για κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο, αλλά σε εμένα ήταν σαν κινέζικα, χωρίς αυτό να είναι ειρωνικό προς το μέρος σου και δεν καταλαβαίνω την λόγω της επίθεσης σου.

Όσον αφορά αν ήταν εξυπνάδα, φυσικά και δεν ήταν. Σχήμα λόγου είναι που προφανώς το γνωρίζεις.

Αντίθετα διάβασα ειρωνικό σχόλιο από την πλευρά σου, σχετικά με βιβλιά κινέζικων.

Μπήκα εδώ μέσα για να λάβω βοήθεια, αλλά μου φαίνεται πως κάποιοι για άγνωστους λόγους αρπάζονται εύκολα χωρίς λόγο και αιτία.


Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας
MΠΟΡΕΙ ΦΙΛΕ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩς ΑΝΤΙΔΡΑ Ο ΑΛΛΟςΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ.ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ (ΟΠΩς.... ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ...)ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΟΥΣΑ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ.

-1
Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμους του φόρουμ εδω:
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... 6bce2fb73d
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Harris »

RiaD έγραψε:Φίλε Μάνο, κανείς δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις και την εμπειρία σου, ίσα ίσα χρειαζόμαστε άτομα με πείρα για να βοηθάνε εμάς τους υπόλοιπους. Εϊναι στο χέρι μας να μη δημιουργούμε εντάσεις χωρίς σοβαρό λόγο, για το χόμπι μας και το κέφι μας είμαστε όλοι εδώ, έτσι δεν είναι..; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

Όσο για το θέμα των συναντήσεων και της προσωπικής επικοινωνίας έχεις δίκιο, τα έχουμε ξαναπεί. Δεν έχει νόημα όμως να το χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα συνέχεια, τα "παράπονα" ας γίνουν στους άμεσα υπεύθυνους για τις συναντήσεις, αν το θεωρείς τόσο μεγάλο πρόβλημα. Σε τελική ανάλυση το φόρουμ είναι εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όταν δεν είναι δυνατή η επικοινωνία από κοντά, που σίγουρα θα ήταν προτιμότερη. Καλό είναι όμως να θυμόμαστε πως ένα νέο μέλος μπορεί να μην είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει γιατί απλά δε έχει γίνει καμία συνάντηση πρόσφατα, γιατί ζει εκτός Αθήνας ή γιατί προσωπικές καταστάσεις δεν του το επέτρεψαν, ας μην το κατηγορούμε γι' αυτό.

Και κάτι από την επιστήμη της Παιδαγωγικής που μπορεί να φανεί σε όλους μας χρήσιμο: μπορείς να διδάξεις τα πάντα σε οποιονδήποτε, αρκεί να βρεις τον κατάλληλο τρόπο...
+1
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Harris »

My Nellie έγραψε:Το θέμα είναι ο ποδόκαρπος του φίλου Νεκτάριου..., αλλά ας μου επιτραπεί να δώσω ένα-δύο σχόλια στην απάντηση του Ηφαιστίωνα, διότι πιστεύω ότι θα είναι εποικοδομητικά (θα το ήθελα τουλάχιστον...)
Hfestion έγραψε:... ... κάνοντας ένα γρήγορο σερφαρισμα οι περισοτερες φωτογραφίες με bonsai έχουν τα δέντρα στο κέντρο του pot.
Ο Μανώλης αναφέρεται στους κανόνες. Οι οποίοι όμως δεν είναι κι "ευαγγέλιο". Σύμφωνα λοιπόν με τους κανόνες το δένδρο τοποθετείται στο pot ελαφρά προς το πλάϊ του κέντρου (off centre), είτε δεξιά είτε αριστερά κι αυτό για λόγους αισθητικής (βλ. χρυσή τομή/golden means)

... ... Όσο για το χώμα , οι απόψεις διαφέρουν... Σήμερα που έκανα τον γύρο της Ζακύνθου με το καραβάκι παντού έβλεπα πεύκα φυτρομενα στα πιο απίθανα σημεία! Τριάντα μέτρα γκρεμός να καταλήγει σε θάλασσα και στην μέση του γκρεμού ελληνικά πεύκα σε ότι στυλ μπορείς να φανταστεί ο καλύτερος bonsai artist. Μοιπως είχαν κάτι καλύτερο σε χώμα; Μοιπως είχαν καλύτερο λίπασμα;... ...
Νομίζω ότι καθένας καταλαβαίνει ότι δεν ευσταθεί αυτή η σύγκριση. Διότι στο ένα μέρος έχουμε ένα δένδρο νανοποιημένο τεχνητά, που μεγαλώνει σε ένα πολύ περιορισμένο χώρο κι εν πολλοίς εκτός των φυσικών κλιματολογικών συνθηκών και στον αντίποδα έχουμε δένδρα που έχουν μεγαλώσει από σπόρο στο φυσικό τους περιβάλλον προς το οποίο έχουν απολύτως προσαρμοσθεί, προκειμένου να επιβιώσουν.

... ... Εσυ παντός δεν μας είπες τι χώμα θα ηταν καλύτερο... ...
Την απάντηση του Μανώλη την διαβάσαμε (και στους παλιότερους -όχι στην τέχνη, αλλά στην παρέα- οι απόψεις του είναι εν πολλοίς γνωστές). Προσωπικά, διαφωνώ μαζί του όσον αφορά τα "ξένα" υποστρώματα και πιστεύω ότι μπορούμε κάλλιστα να τα αντικαταστήσουμε επάξια με υλικά τα οποία μπορούμε να προμηθευθούμε από την εγχώρια αγορά σε καλλίτερη τιμή.

+1
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από My Nellie »

Το θέμα είναι ο ποδόκαρπος του φίλου Νεκτάριου..., αλλά ας μου επιτραπεί να δώσω ένα-δύο σχόλια στην απάντηση του Ηφαιστίωνα, διότι πιστεύω ότι θα είναι εποικοδομητικά (θα το ήθελα τουλάχιστον...)
Hfestion έγραψε:... ... κάνοντας ένα γρήγορο σερφαρισμα οι περισοτερες φωτογραφίες με bonsai έχουν τα δέντρα στο κέντρο του pot.
Ο Μανώλης αναφέρεται στους κανόνες. Οι οποίοι όμως δεν είναι κι "ευαγγέλιο". Σύμφωνα λοιπόν με τους κανόνες το δένδρο τοποθετείται στο pot ελαφρά προς το πλάϊ του κέντρου (off centre), είτε δεξιά είτε αριστερά κι αυτό για λόγους αισθητικής (βλ. χρυσή τομή/golden means)

... ... Όσο για το χώμα , οι απόψεις διαφέρουν... Σήμερα που έκανα τον γύρο της Ζακύνθου με το καραβάκι παντού έβλεπα πεύκα φυτρομενα στα πιο απίθανα σημεία! Τριάντα μέτρα γκρεμός να καταλήγει σε θάλασσα και στην μέση του γκρεμού ελληνικά πεύκα σε ότι στυλ μπορείς να φανταστεί ο καλύτερος bonsai artist. Μοιπως είχαν κάτι καλύτερο σε χώμα; Μοιπως είχαν καλύτερο λίπασμα;... ...
Νομίζω ότι καθένας καταλαβαίνει ότι δεν ευσταθεί αυτή η σύγκριση. Διότι στο ένα μέρος έχουμε ένα δένδρο νανοποιημένο τεχνητά, που μεγαλώνει σε ένα πολύ περιορισμένο χώρο κι εν πολλοίς εκτός των φυσικών κλιματολογικών συνθηκών και στον αντίποδα έχουμε δένδρα που έχουν μεγαλώσει από σπόρο στο φυσικό τους περιβάλλον προς το οποίο έχουν απολύτως προσαρμοσθεί, προκειμένου να επιβιώσουν.

... ... Εσυ παντός δεν μας είπες τι χώμα θα ηταν καλύτερο... ...
Την απάντηση του Μανώλη την διαβάσαμε (και στους παλιότερους -όχι στην τέχνη, αλλά στην παρέα- οι απόψεις του είναι εν πολλοίς γνωστές). Προσωπικά, διαφωνώ μαζί του όσον αφορά τα "ξένα" υποστρώματα και πιστεύω ότι μπορούμε κάλλιστα να τα αντικαταστήσουμε επάξια με υλικά τα οποία μπορούμε να προμηθευθούμε από την εγχώρια αγορά σε καλλίτερη τιμή.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Φίλε Μάνο, κανείς δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις και την εμπειρία σου, ίσα ίσα χρειαζόμαστε άτομα με πείρα για να βοηθάνε εμάς τους υπόλοιπους. Εϊναι στο χέρι μας να μη δημιουργούμε εντάσεις χωρίς σοβαρό λόγο, για το χόμπι μας και το κέφι μας είμαστε όλοι εδώ, έτσι δεν είναι..; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

Όσο για το θέμα των συναντήσεων και της προσωπικής επικοινωνίας έχεις δίκιο, τα έχουμε ξαναπεί. Δεν έχει νόημα όμως να το χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα συνέχεια, τα "παράπονα" ας γίνουν στους άμεσα υπεύθυνους για τις συναντήσεις, αν το θεωρείς τόσο μεγάλο πρόβλημα. Σε τελική ανάλυση το φόρουμ είναι εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όταν δεν είναι δυνατή η επικοινωνία από κοντά, που σίγουρα θα ήταν προτιμότερη. Καλό είναι όμως να θυμόμαστε πως ένα νέο μέλος μπορεί να μην είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει γιατί απλά δε έχει γίνει καμία συνάντηση πρόσφατα, γιατί ζει εκτός Αθήνας ή γιατί προσωπικές καταστάσεις δεν του το επέτρεψαν, ας μην το κατηγορούμε γι' αυτό.

Και κάτι από την επιστήμη της Παιδαγωγικής που μπορεί να φανεί σε όλους μας χρήσιμο: μπορείς να διδάξεις τα πάντα σε οποιονδήποτε, αρκεί να βρεις τον κατάλληλο τρόπο...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

HFESTION εμπιστευομαι τους ασσιατες για το χωμα γιατι ασχολουνται πολλα χρονια κι τα αποτελεσματα τους ειναι φανερα ...δε νομιζεις?Ειναι αυτοι που εχουν ερθει πιο κοντα πρωτοι στη φυση .Γιαυτο το ακαδαμα το κανουμα το κιριου το κετο(βραχοκηποι) ειναι τα κυρια χωματα για μπονσαι.Επειδη ομως οι συνθηκες(το κλιμα)καθε χωρας αλλαζει εγω εμπειρικα θα προσθετα και την αμμο ποταμισια και την ελαφροπετρα σε συνδιασμο με τα παραπανω χωματα.Ισως και η μαυρη τυρφη θα βοηθουσε αλλα σε πολυ λιγες περιπτωσεις.Εαν συνδιασεις τα τρια τελευταια χωματα μεταξυ τους καντο σε προ-μπονσαι αλλα οταν φτασεις στο τελικο αποτελεσμα τα κυρια χωματα ειναι τα πρωτα που αναφερα.

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

nektarios έγραψε:
manos_papadakis40 έγραψε:Φιλε Νεκταριε προφανως εισαι νεος στο χωρο αυτο κι ισως τα γραπτα μου να μην εγιναν κατανοητα λογω λαθους δικου μου(βιαζομουν πολυ να φυγω).Ομως δεν καταλαβαινω το ειρωνικο σου σχολιο (....διαβαζω κινεζικα)...τι ειναι αυτο εξυπναδα?Εαν θελεις ανοιξε και κανα βιβλιο αλλα οχι κινεζικα γιατι θα μπερδευτεις....
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου!

Φαντάζομαι πως έχεις ξανακούσει την συγκεκριμένη έκφραση και πως ξέρεις τι σημαίνει. Μου φάνηκαν κινέζικα επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χώματα και γενικά με τα μπονσάι. Η απάντηση σου σίγουρα ήταν κατατοπιστική για κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο, αλλά σε εμένα ήταν σαν κινέζικα, χωρίς αυτό να είναι ειρωνικό προς το μέρος σου και δεν καταλαβαίνω την λόγω της επίθεσης σου.

Όσον αφορά αν ήταν εξυπνάδα, φυσικά και δεν ήταν. Σχήμα λόγου είναι που προφανώς το γνωρίζεις.

Αντίθετα διάβασα ειρωνικό σχόλιο από την πλευρά σου, σχετικά με βιβλιά κινέζικων.

Μπήκα εδώ μέσα για να λάβω βοήθεια, αλλά μου φαίνεται πως κάποιοι για άγνωστους λόγους αρπάζονται εύκολα χωρίς λόγο και αιτία.


Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας
MΠΟΡΕΙ ΦΙΛΕ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩς ΑΝΤΙΔΡΑ Ο ΑΛΛΟςΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ.ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ (ΟΠΩς.... ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ...)ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΟΥΣΑ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ.
Απάντηση