Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Έχεις δίκιο Στέλιο, θέλει κι άλλο κλάδεμα, αλλά δεν ξέρω πώς με το σχήμα που έχει. Κανένα βίρτουαλ παρακαλώ!!!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από stelios »

Σαν σφεντόνα είναι το δέντρο σου. Μήπως να το κλάδευες περισσότερο;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ορίστε και ο πυράκανθός μου, πριν και μετά κι αυτός από το χθεσινό του κλάδεμα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από stelios »

Ο,τι και να είναι νομίζω ότι δεν κάνει για μπονσάι. Εκτός εάν το κόψεις χαμηλά και περιμένεις-περιμένεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

stelios έγραψε:Να το θάψεις στην γη! Να έχει άπλετο χώμα να μεγαλώσει και μια μέρα να φας και ελιές γιατί για μπονσάι δεν νομίζω ότι έχει μέλλον. :)

Μα τι λες αγόρι μου; Πυράκανθος είναι, όχι Ελαιόδεντρο! Και ήταν στη γη τόσα χρόνια και το έβγαλα πέρυσι, θα το ξαναβάλω τώρα; Πάντως η απαισιοδοξία σου με απογοητεύει...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από stelios »

Να το θάψεις στην γη! Να έχει άπλετο χώμα να μεγαλώσει και μια μέρα να φας και ελιές γιατί για μπονσάι δεν νομίζω ότι έχει μέλλον. :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Είναι άσχημο λες; Τι να σου πω, δεν ξέρω. Εμένα πάντως δε με ενοχλεί. Έχω όμως σκοπό του χρόνου να χαμηλώσω το δεντράκι κι άλλο μάλλον, οπότε βλέπουμε...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαος έγραψε:Επιτέλους! Ένας λογικός άνθρωπος που μου λέει να βγάλω χώμα! Μπράβο Sim62!!! Βαρέθηκα να μου λένε όλοι να βάλω χώμα! Θα βγάλω φίλε μου, θα βγάλω, να είσαι σίγουρος! Ακόμη δεν έχω ασχοληθεί γιατί φοβάμαι ακόμη μην το χάσω, αλλά θα γίνει σύντομα, μόλις εδραιωθεί το δεντράκι! Για ποιο ίσιο στυλιάρι στα δεξιά μιλάς;

Το δεξί χοντρό ίσιο κλαδί που ξεκινάει αμέσως πάνω απ΄την διακλάδωση Μενέλαε.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Επιτέλους! Ένας λογικός άνθρωπος που μου λέει να βγάλω χώμα! Μπράβο Sim62!!! Βαρέθηκα να μου λένε όλοι να βάλω χώμα! Θα βγάλω φίλε μου, θα βγάλω, να είσαι σίγουρος! Ακόμη δεν έχω ασχοληθεί γιατί φοβάμαι ακόμη μην το χάσω, αλλά θα γίνει σύντομα, μόλις εδραιωθεί το δεντράκι! Για ποιο ίσιο στυλιάρι στα δεξιά μιλάς;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Sim62 »

Σφύζει από υγεία Μενάλαε, μπράβο.
Εγώ θα έλεγα να βγάλεις λίγο χώμα να φανεί καλύτερα το nebari του που πρέπει να είναι εξαιρετικό ... Εικόνα

Αυτό το ίσιο στυλιάρι πάντως στα δεξιά μου κάθεται στο λαιμό. Κάτι πρέπει να κάνεις.
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Harris έγραψε: 1. Ποιες ριζες θα μείνουν γυμνές; Ξεκίνα με το 2.

[ Εικόνα ]

Εννοώ τις ρίζες που είναι από πέρυσι γυμνές, αυτές που έμειναν από το ξερίζωμα κάτω από τη γλάστρα και που προστατεύω με σακούλα. Αλλά έτσι κι αλλιώς αν ήταν να είχε πάθει κάτι θα το είχε πάθει ήδη...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 16 Μάιος 2015, 03:07 --

Νάτος και ο πυράκανθος, σχεδόν ένα μήνα μετά την προηγούμενη φωτογραφία. Βαθιά ωφελημένος κι αυτός από την συνεχή αργή σταγονοροή και το άφθονο φαί που τον ταίζω, είναι εμφανής η διαφορά του και η μεγάλη ανάπτυξή του. Ήδη έχει δημιουργήσει μεγάλη κόμη και πετάει διαρκώς σαν τρελός, ενώ έχει γεμίσει και νέα βλαστάρια ακόμη πιο χαμηλά στον κορμό του, πράγμα που θα μου επιτρέψει ίσως στο μέλλον να τον χαμηλώσω κι άλλο. Βέβαια, τώρα ακριβώς είναι η εποχή που τον φοβάμαι μην ξεραθεί ξαφνικά, όπως μου έχει συμβεί στο παρελθόν με άλλον πυράκανθο που είχα, όμως εκείνος μάλλον πήγε από το ελλιπές πότισμα, έτσι έχω ελπίδες. Θα δείξει. Και πού είστε: έχει χώμα κι αυτός, όπως και τα άλλα!!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 18 Μάιος 2015, 18:16 --

...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από iohokahey »

Ναι,ξεπλενε και τις ριζες,αρκει βεβαια μην τις αφησεις κανα τριωρο γυμνες και στεγνωσουν ε!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Harris »

Μενέλαος έγραψε:1. Χάρη θα το κάνω αφού το λες εσύ! Ελπίζω -διαβεβαίωσέ με σε παρακαλώ!- να μην πάθει τίποτε άμα μείνουν γυμνές οι ρίζες.
2. Θα το κάνω κι αυτό άμεσα, έτσι κι αλλιώς είχα σκοπό να τον μεταφυτέψω τώρα. Όταν λες χτένισε το χώμα να φύγει γύρω γύρω, σε πόσο βάθος από την περίμετρο εννοείς;
3. Αυτό Χάρη μου το φοβάμαι για φέτος, έχει τραβήξει τα πάνδεινα ως τώρα το δέντρο. Θα το κλαδέψω κι άλλο του χρόνου πια, να εδραιωθεί και να ηρεμήσει λίγο φέτος.

3. Μην το φοβάσαι κλάδεψε!
2. Βγάλε το χώμα όσο μπορείς! Ακόμα και στο τέλος που δεν θα βγαίνει άλλο χώμα ρίξε με πίεση νερο να ξεβγάλεις αυτο το παλιόχωμα.
1. Ποιες ριζες θα μείνουν γυμνές; Ξεκίνα με το 2.

Εικόνα
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

1. Χάρη θα το κάνω αφού το λες εσύ! Ελπίζω -διαβεβαίωσέ με σε παρακαλώ!- να μην πάθει τίποτε άμα μείνουν γυμνές οι ρίζες.
2. Θα το κάνω κι αυτό άμεσα, έτσι κι αλλιώς είχα σκοπό να τον μεταφυτέψω τώρα. Όταν λες χτένισε το χώμα να φύγει γύρω γύρω, σε πόσο βάθος από την περίμετρο εννοείς;
3. Αυτό Χάρη μου το φοβάμαι για φέτος, έχει τραβήξει τα πάνδεινα ως τώρα το δέντρο. Θα το κλαδέψω κι άλλο του χρόνου πια, να εδραιωθεί και να ηρεμήσει λίγο φέτος.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Harris »

1. Βγάλε οπωσδήποτε την σακουλα!
2. βγαλε το δεντρο απο αυτη την γλάστρα και χτενισε το χωμα να φυγει γυρο γυρο και βρες μια στρογγυλη γλαστρα συμπληρωσε χωμα με αλλα λόγια μεταφυτευσε το! (Χωμα-μιγμα ξερεις τι βάζουμε οχι οτι να ναι.)
3. κοψε τα μεγαλα κλαδια και ξεκινα να του δίνεις ενα σχημα. Όπως σου εδειξε ο J-Z http://www.bonsaiforum.gr/posting.php?m ... 05#pr49025
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ναι Γιώργο, είναι όλο ρίζα όπως το λες. Μάλιστα, αν και σας είχα ρωτήσει στο παρελθόν για το πώς θα διαχειριστώ τις ρίζες του που είναι ξηλωμένες από το έδαφος αλλά δε μου απάντησε κανείς για το συγκεκριμένο, γι'αυτό και βλέπεις τη σακούλα κάτω από τη γλάστρα. Έχει ακόμη τα υπόλοιπα από τις ξηλωμένες ρίζες που δεν έχω τολμήσει να πειράξω, αλλά τις προστατεύω από την ξηρασία με αυτήν τη σακούλα. Πάντως μου έχει κάνει εντύπωση η συμπεριφορά του: τα καινούρια φύλλα του είναι τεράστια για πυράκανθο, και με χρώμα υπερβολικά έντονο ανοιχτό πράσινο,σχεδόν σα λάχανο! Κι αυτό δεν είναι σύνηθες για πυράκανθο. Έτσι, ή κάτι μπορεί να τρέχει, ή πάει του σκοτωμού καλά. Θα δείξει.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από iohokahey »

μηπως ειναι ολο ριζα και τραβαει τοσο νερο που λες μενελαε;Εικόνα
 
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Κοιτάχτε εδώ τι γίνεται! Έχει γεμίσει τεράστια φύλλα σα λάχανα, το δε νερό που τραβάει είναι απίστευτο! Άντε να δούμε πώς θα τα πάει κι αυτό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από G1908 »

Μπράβο εαν θέλει να ζήσει θα ζήσει.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα! Το θαύμα φαίνεται να συντελείται, ο πυράκανθός μου, αν και καταπονημένος, ξεριζωμένος, τσεκουρεμένος, με τις ρίζες ακόμη να κρέμονται μέσα στο σακούλι, γέμισε πια καινούρια βλασταράκια, όπως βλέπετε στην σημερινή φωτογραφία. Βέβαια στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν, έχω χάσει πυράκανθο ακριβώς τέτοιαν εποχή, αφού δηλαδή είχε γεμίσει καινούρια φύλλα, και χωρίς να είχε εκείνος τραβήξει όλη την ταλαιπωρία αυτού εδώ, μάλλον από όχι αρκετό πότισμα τότε. Έμαθα βλέπετε, κυρίως πέρυσι το καλοκαίρι, να ποτίζω τα δέντρα μου στις γλάστρες καθημερινά δυο και τρεις φορές όταν ζεσταίνει ο καιρός, και να τα ψεκάζω τουλάχιστον μία φορά κάθε μέρα... Πάντως ακόμη τον φοβάμαι μην πεθάνει, άλλωστε το σοκ της άνοιξης είναι πάντα από τα ισχυρότερα που συμβαίνουν σε ένα δέντρο. Θα δείξει... Τι να κάνω με τις ρίζες που εξέχουν από τη γλάστρα, υπολείμματα από το άγριο ξερίζωμα του ριζικού συστήματος που είχε πιάσει -όταν ακόμη το δέντρο ήταν τρία μέτρα ύψος- στο έδαφος στο φυτώριο; Κάποιες από αυτές έχουν ξεραθεί ήδη, να πιάσω να τις κόψω (δεν είναι και πολλές) να γλιτώσω πια και από τη σακούλα που την κρατώ για να τους βαστάει υγρασία; Σας ευχαριστώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση