Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Παιδιά σας ευχαριστώ που ασχολείστε τόσο! Sim62, έτσι κι αλλιώς για τις καταβολάδες που λες, και να ήξερα δεν έχω υλικό, γιατί τα μεγάλα κομμάτια κόπηκαν επιτόπου στο φυτώριο και αυτά που έκοψα εκ των υστέρων εγώ σπίτι δεν ήταν παρά μικρά μικρά κλαδάκια. Χάρη τι εννοείς με τη λέξη αιχμαλωσία; Δεν το έχω σε κλουβί! Εκτός κι αν μιλάς για την γλάστρα... Καραγιώργο Α μου αρέσει πάρα πολύ το πόσο δραστικά θέλεις να το κόψω, να είσαι σίγουρος ότι εκεί θα φτάσω! Μάριε ήδη έχει κατέβει από 3 μέτρα στο 1.30 πλέον, με το κλάδεμα που του έκανα χθες και που φαίνεται στς καινούριες φωτογραφίες που σας βάζω. Στην μία μάλιστα διακρίνεται καλά και η τομή του μεγάλου κλάδου που έφτανε στα τρία μέτρα. Το αραίωσα επίσης αρκετά, του έβαλα και λίγο λίπασμα και λέω προς το παρόν να το αφήσω έτσι μέχρι να δω αν θα ζήσει. Έπειτα, αν είμαι τυχερός, θα προχωρήσω σε δραστικές τομές όπως αυτή του Καραγιώργου Α, ώστε να το φέρω πολύ χαμηλά. Πείτε μου και πώς να διαχειριστώ τις ρίζες που ξέμειναν από το ξερίζωμα και που τις έχω στη σακκούλα υγρές. Σας ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από marios »

Πρέπει να το χαμηλώσεις γιατί δεν έχει τόσες ρίζες όσες είχε πριν.
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Εγώ θα έκοβα μέχρι εκεί ....θα συρματωνα το μικρό κλαράκι και μέχρι να Ξαναπεταξει μόνο μια μεταφύτευση θα έκανα ούτε ρίζα θα πείραζα τίποτα άλλο μέχρι να δω καινουρια ζωή!!!


Την άνοιξη προχωράς πιο δυναμικά Εικόναστο υπόλοιπο Δέντρο !!Εικόνα
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Harris »

Ειναι γερά δέντρα αλλά δεν τους αρέσει η αιχμαλωσία και εύκολα πεθαίνουν... Θέλουν πότισμα καλό το καλοκαίρι αλλά τομ χειμωνα με προσοχή.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαε ότι κι΄αν αποφασίσεις, ωραίο θα γίνει με τα χρόνια και θα επιβιώσει. Είναι γεροί και ανθεκτικοί οι πυράκανθοι. Για τις καταβολάδες συμφωνώ και εγώ , είναι πολύ κρίμα να πάει χαμένο τέτοιο μεγαλούτσικο δεντράκι. Αντε και καλές συνέχειες...
ΥΓ. Για την φαγούρα στα χέρια έχω αλοιφή καλή!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ρωτάς καλέ μου φίλε αν ξέρω από καταβολάδες (πώς λέμε αν ξέρω από βέσπα...);
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Λογικα δεν θα μπορουσες αφου θα τα κοψεις που θα τα κοψεις τα κλαδια να κανεις και 2-3 τουλαχιστον καταβολαδες? Τοσο μεγαλα κλαδια κριμα να γινουν προσαναμμα για το τζακι... Εικόνα

Υ.Γ. Το ξερω οτι δεν ειναι η εποχη τους αλλα τι ειναι το καλοκαιρι του 15?
Μεχρι να το σκεφτεις εφτασε! Εικόνα Εικόνα
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καραγιώργο Α., εννοείς το μικρό κλαδί να κόψω... αλλά μέχρι πού; δεν κατάλαβα. Βασίλη θα προσπαθήσω για καμιά καλύτερη φωτό.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 16:25 --
RiaDr έγραψε:Καλορίζικος και καλές εργασίες - μην είστε μόνο τόσο βάρβαροι με τις περιγραφές, αγχώνομαι!

υγ γιατί δεν περιμένεις να κάνουν οι γνωστοί καλλιτέχνες του φόρουμ καμιά πρόταση σε virtual πριν το κοψεις...; [ Εικόνα ]
Συγγνώμη Ρία, κακής ποιότητας αστεία... Δε θα επαναληφθεί!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Μενέλαος έγραψε:Πού είναι Ρία, πού είναι οι καλλιτέχνες; Άντε καλά μου παιδιά, άντε σύντομα, κι έχω μια φαγούρα στα χέρια τώρα που μιλάμε!...
βγάλε καμια φωτο αν θέλεις καλη με όλες τις όψεις του δεντρου και σε άσπρο φόντο μήπως και κάνουμε κάτι ..
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Μενέλαος έγραψε:Πού είναι Ρία, πού είναι οι καλλιτέχνες; Άντε καλά μου παιδιά, άντε σύντομα, κι έχω μια φαγούρα στα χέρια τώρα που μιλάμε!...

Βρε Μενέλαε του Καλητεχνες θα τους χρειαστείς σε δυο+ χρόνια !!!
Εγώ για αρχή θα έκοβα την Δεξιά Κλάρα 5 πόντους πανω απο το πρώτο κλαράκι της φωτο που βλέπω!
...Μετα θα το άφηνα για του χρόνου κόβοντας και την αριστερή Κλάρα ! (Βλέποντας και κάνοντας )Εικόνα
 
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καραγιωργος Α την 22 Οκτ 2014, 16:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πού είναι Ρία, πού είναι οι καλλιτέχνες; Άντε καλά μου παιδιά, άντε σύντομα, κι έχω μια φαγούρα στα χέρια τώρα που μιλάμε!...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλορίζικος και καλές εργασίες - μην είστε μόνο τόσο βάρβαροι με τις περιγραφές, αγχώνομαι!

υγ γιατί δεν περιμένεις να κάνουν οι γνωστοί καλλιτέχνες του φόρουμ καμιά πρόταση σε virtual πριν το κοψεις...; Εικόνα
 
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Harris »

Μενέλαος έγραψε:Μπα... Πριν δυο τρία χρόνια είχα έναν αρκετά μεγάλο πυράκανθο, όχι τόσο όμως, που είχα αγοράσει σε γλάστρα, και χωρίς εκείνος να έχει περάσει την ταλαιπωρία που τράβηξε τούτος εδώ, ο οποίος μετά από κάποιους μήνες ξεράθηκε χωρίς λόγο. Είχα βέβαια απ'ότι φαίνεται τότε και μια κατάρα που δε με άφηνε να σταυρώσω σχεδόν κανένα δέντρο, που απ'ότι βλέπω μάλλον έχει φύγει και ελπίζω...
Εικόνα
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Μπα... Πριν δυο τρία χρόνια είχα έναν αρκετά μεγάλο πυράκανθο, όχι τόσο όμως, που είχα αγοράσει σε γλάστρα, και χωρίς εκείνος να έχει περάσει την ταλαιπωρία που τράβηξε τούτος εδώ, ο οποίος μετά από κάποιους μήνες ξεράθηκε χωρίς λόγο. Είχα βέβαια απ'ότι φαίνεται τότε και μια κατάρα που δε με άφηνε να σταυρώσω σχεδόν κανένα δέντρο, που απ'ότι βλέπω μάλλον έχει φύγει και ελπίζω...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

θα ζησει, σιγουρα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Αστειεύομαι, μη δίνεις σημασία! Ότι θα το φάω θα το φάω, δε λέω, αλλά όχι και 30 πόντους! Αφού εκεί δεν έχει καθόλου πράσινο... Πρέπει να αφήσω και λίγα φύλλα να δουλεύει, μπας και ζήσει.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Μενέλαος έγραψε:Θα το φάω ζωντανό Χάρη, τώρα που μου έδωσες την άδεια!!! 30 πόντους θα το αφήσω. Θα βγάλω τα πριόνια το απόγευμα που θα έχει δροσιά, και ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε!

30 πόντους??? δηλαδή ποσό πανω απο την διχάλα???

Μπράβο ειναι σπέσιαλ!Εικόνα
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Θα το φάω ζωντανό Χάρη, τώρα που μου έδωσες την άδεια!!! 30 πόντους θα το αφήσω. Θα βγάλω τα πριόνια το απόγευμα που θα έχει δροσιά, και ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα,
αυτο το δεντρο σου ελεγα να αγοράσεις (οχι τοσο για μπονσαι φυσικα απλα για να σου φύγει η τρέλλα!).
Νομιζα οτι μιλουσες για αλλο δέντρο. (Δεν ηξερα οτι ειχε σπασει την γλάστρα και είχε κατεβει πιο κατω το συγκεκριμένο.)
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα! Κλάδεψε το χαμηλά και εργασίες απο Άνοιξη! :)

Με γειά.Εικόνα
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Χασάπης ξανακτυπά...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Αδίστακτος! Η μόνη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό ύστερα από αυτό που έκανα χθες. Δεν πάει να φώναζε ο Χάρης να μην το κάνω, εγώ απτόητος. Αν μου μπει η μούρλα... Και ιδού: Ο πυράκανθος που αγόρασα χθες για 10 ευρώ, ένα τρίμετρο τέρας που βέβαια είχε πιάσει στο έδαφος. Χωρίς οίκτο λοιπόν πιάσαμε με τον πωλητή και τον ξεριζώσαμε, τον τσεκούρωσα και στο 1,60 μέτρο (κατ'αρχήν έτσι;), και το έφερα σπίτι σήμερα. Δεν τρέφω αυταπάτες, γνωρίζω ότι μάλλον έκανα πατάτα που τον ξεριζώσαμε τέτοιαν εποχή (αυτό μου έλεγε ο Χάρης αλλά...ποιος τον ακούει... Είχα και τον πωλητή να μου λέει ότι δεν παθαίνει τίποτε τέτοιαν εποχή...) κι ότι σιγά και μη ζήσει, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό! Ας ελπίσουμε...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση