Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Harris »

Να δούμε που θα πετάξει να ξέρεις και τι θα το κάνεις στο τέλος :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από tsantos »

Μενέλαος έγραψε:Ασχολούμαι Αντώνη μου εδώ και είκοσι χρόνια με δασικά δέντρα, και ποτέ, εκτός από το ότι δεν είχα και τις γνώσεις που έχετε εσείς για τα μπονσάι, δεν με ενδιέφερε και τόσο το να έχω ντε και σώνει μπονσάι, αλλά μεγάλα δέντρα σε πολύ μικρές γλάστρες, με όλη την σκλαβιά που συνεπάγεται αυτό εκ μέρους μου. Είναι αυτή η τάση που με ωθεί στο να αγοράζω τέτοια δέντρα, αν θες τα λυπάμαι κιόλας και θέλω να τα βοηθήσω, και δεν σκάω αν τελικά δεν γίνουν αυστηρά μπονσάι! Άλλη βέβαια τρέλα έχουν τα αληθινά μπονσάι...
Καλημερα,ακριβως την ιδια αποψη εχω!!!
Τωρα για το Κυπαρισσι,τις ιδιες ενεργειες θα εκανα και μετα θα το εβαζα σε σκια και προσοχη στα πολλα νερα αν ειναι απ το δικτυο,αν ειναι βροχινο δεν υπαρχει θεμα,αρκει να στραγγιζει καλα!
Καλη συνεχεια Μενελαε και ευχομαι τα καλυτερα,οπως ειπες ποτε δεν ξερεις!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από marios »

Δεν νομίζω ότι θα ζήσει αυτό το δέντρο. Όταν βγάζεις φωτογραφία του δέντρου σου να έχεις τοίχο πίσω.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Λοιπόν, εδώ είμαστε. Τέλος, ό,τι είχα να κάνω το έκανα. Το οριστικό μέγεθός του, και πια μόνο περιποίηση για το θαύμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

ενα θα πω μονο και κλεινω για να μην σπαμαρω αλλο ...
ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΙ ....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πω πω Θεέ μου... χασάπικο γίναμε! Ιχνηλάτη, τα δυτικά προάστεια είναι το φόρτε μου, εκεί δουλεύω, οπότε θα έρθω να συγκρίνουμε τους μπαλτάδες μας! Αντώνη, και βέβαια δε σου κρατάω κακία, ίσα - ίσα! Δεν είναι θέμα επιλογής κατάλληλου δέντρου, μπορώ να καταλάβω πάνω κάτω ποιο θα μπορούσε να είναι κατάλληλο δεντρο για μπονσάι. Απλά, έχω μεγάλη αδυναμία, με μαγνητίζουν δύστυχα τεράστια δέντρα σαν αυτό, θες για το δέος που μου δημιουργεί η ηλικία τους, θες για το μέγεθός τους, για το πώς θα μπορούσαν να είναι, για το ότι είναι ετοιμοθάνατα, για την πρόκληση να τα σώσω... Ασχολούμαι Αντώνη μου εδώ και είκοσι χρόνια με δασικά δέντρα, και ποτέ, εκτός από το ότι δεν είχα και τις γνώσεις που έχετε εσείς για τα μπονσάι, δεν με ενδιέφερε και τόσο το να έχω ντε και σώνει μπονσάι, αλλά μεγάλα δέντρα σε πολύ μικρές γλάστρες, με όλη την σκλαβιά που συνεπάγεται αυτό εκ μέρους μου. Είναι αυτή η τάση που με ωθεί στο να αγοράζω τέτοια δέντρα, αν θες τα λυπάμαι κιόλας και θέλω να τα βοηθήσω, και δεν σκάω αν τελικά δεν γίνουν αυστηρά μπονσάι! Άλλη βέβαια τρέλα έχουν τα αληθινά μπονσάι... Αύριο πρωί θα βάλω και το κυπαρίσσι φωτογραφία να το δείτε όπως είναι πια.
@Παναγιώτη, υπάρχουν πολλά κωνοφόρα, όπως οι τούγιες για παράδειγμα, που πετάνε του σκοτωμού καινούρια πρασινάδα, ενώ δεν έχουν καθόλου μα καθόλου πράσινο πάνω τους. Το έχω κάνει πολλές φορές με τις τούγιες μου και πάντα πετύχαινε. Το ίδιο συμβαίνει πολλές φορές και με τα κυπαρίσσια, αν βέβαια έχουν δυνατό και υγιές ριζικό σύστημα. Είναι σε κάτι τέτοιο που ελπίζω...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

καραγιωργος ετοιμασε παιδακια , λιανισε κασμαδες και τσαπια και πριονια ....
και φερε το μενελαο προς δυτικα προαστεια ... και θα δουμε ποιος ειναι ο πιο χασαπης εδω μεσα!
με λιγα λογια σου πετω το γαντι ! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Άν και μόνο με το διάβασμα απο μέσα απο το forum έπρεπε να είχες μάθει πως να διαλέγεις τα Δέντρα σου !
Βαζεις τον εαυτό σου σε δύσκολα μονοπάτια Χωρίς λόγο [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]!
Να δω ποτέ θα κανείς κάποια σωστή Επιλογή δέντρου !!!
Θα τα πούμε σύντομα με γκασμά και Τσάπα !!!

Ps1 Μην μου κρατήσεις Κακιά !
Ps2 Το Net είναι Τίγκα απο αυτές τις φωτογραφίες [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
image.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Έχω γιουνίπερους Βασίλη μου στο έδαφος, δε θέλω άλλους, εκτός κι αν βρω κάποιον εξαιρετικό πραγματικά και τον κρατήσω για μπονσάι! Λοιπόν παιδιά, σας άκουσα, μόλις το έκοψα στους 50 πόντους με πλάγια τομή, του έβαλα μπόλικη πάστα και περιμένω να στεγνώσει, θα το βγάλω φωτογραφία λίγο αργότερα και θα την δημοσιεύσω. Πλέον είναι στο χέρι του Θεού (κι όσο περνάει και από το δικό μου) το θαύμα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Τι να πώ βρε παιδιά! προσωπικά δεν το θεωρώ καλή επιλογή το συγκεκριμένο (δεν νομίζω πως απλά ένας χοντρός κορμός είναι κριτήριο για επιλογή δέντρου) βέβαια σε έναν πλάτανο είναι αλλιώς διότι αναπτύσετε γρήγορα και θα μπορέσει το ίδιο το δέντρο να σου δώσει την δυνατότητα σε 1-2 χρόνια να ξεκινήσεις με μια πολύ πρώτη διαμόρφωση ΑΛΛΑ σε ένα κυπαρίσσι δεν ξέρω. ξέρω πως ο jz θα κάνει ένα καλό virtual αλλα κατα πόσο αυτό θα είναι ένα σχέδιο για το συγκεκριμένο δέντρο, ένα σχέδιο βασισμένο σε έναν κορμό ????? και μάλιστα ίσιο????? χμμμμ δεν ξέρω. Μενέλαε μου νομίζω πως το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις με αυτό το υλικό (που εγώ δεν πιστεύω πως πολύ δυσκολα θα βγάλει μιας και δεν έχει ούτε ένα φυλλο για να υποστηρίξει μια ενδεχομενη ανάπτυξη) είναι να το φυτέψεις κάπου και να πάς να το πάρεις σε 5-6 χρόνια. κυπαρίσσι είναι ... ακόμα και να πετάξει μάτια αυτά μέχρι να γίνουν κλαδια αντάξια του κορμου και με πλούσιο φύλλωμα θα περάσουν χρόοοονια.
υ.γ. πρότασή μου είναι να πάρεις έναν πλούσιο σε φύλλομα γιουνίπερο που θα σε βοηθήσει να ασχολιθείς με την διαμόρφωσή του, να τον μελετήσεις, να σχεδιάσεις, να πειραματιστείς και γιατί όχι να βοηθήσουμε και εμεις όλοι ... και να έχει και ο καΪμένος ο jz να σου προτήνει κάτι πιο ουσιαστικό και εφικτό. Αντε καλημέρες
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η βιασύνη δεν είναι καλός σύμβουλος για τα μπονσάι. Χρειάζεται υπομονή και σκέψη για κάποιο σχέδιο ή μία διαμόρφωση. Άλλωστε αυτή την στιγμή έχουμε μόνο ένα κορμό χωρίς κλαδιά και άρα σημεία αναφοράς για σχέδιο-διαμόρφωση. Παρόλα αυτά κοιτάζοντας το μέλλον και κάνοντας πολλές προσευχές να πετάξει νέα μάτια εκεί που θέλω προσπαθώ να σχεδιάσω κάτι. Κόβω τον κορμό ώστε να έχει ύψος περίπου 60 εκατοστά και αλλάζω την αρχική εικόνα-θέση του κυπαρισσιού και την φέρνω στα μέτρα μου για να αρχίσω το σχέδιο αφού πρώτα βάψω τον τοίχο. Ένα καλό βάψιμο χρειάζεται χρόνο για να γίνει και κανά 2 ημέρες μέχρι να στεγνώσει η μπογιά οπότε πρέπει να περιμένεις για να δείς την συνέχεια !!!
.
[STRIKE][/STRIKE]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ναι καλά μου παιδιά, τα γνωρίζω όλα αυτά. Γνωρίζω ότι χωρίς φύλλωμα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πετάξει, όμως έχουν κι αν έχουν δει τα μάτια μου από "θαύματα", και σε κάτι τέτοιο ελπίζω! Να σας πω μια ιστορία που ίσως κάποιοι από τους παλαιότερους να το γνωρίζουν και να το έχουν δει; Μάλλον γνωρίζετε όλοι την Καλοπούλα στον Υμηττό, το περίπτερο στο δάσος που κάποτε τρώγαμε όλοι εκεί την περίφημη φασολάδα. Ε λοιπόν εκεί στην αυλή υπήρχαν -θα πηγαίνει καμιά εικοσαετία τώρα- κάποια χοντροκομμένα μεγάλα τραπέζια από ξύλο πεύκου, σε ένα από τα οποία, το θυμάμαι γιατί το είχα δει και περιεργαστεί πολλές πολλές φορές, συνέβαινε το εξής θαύμα επιστημονικής φαντασίας: Μέσα από τα πλανισμένα ξύλα στην επιφάνεια του τραπεζιού όπου έτρωγες, φύτρωνε -από το ίδιο το ξύλο- ένα υγιέστατο κλαδάκι πεύκου, με τις βελόνες του και τα πάντα του, και μεγάλωνε κανονικά!! Άμα θέλει λοιπόν η φύση... εκεί ελπίζω. Δώρη δε μου απάντησες για τις τρύπες που σε ρώτησα, αλλά ακόμη ο κορμός ΔΕΝ είναι ξερός, το χρώμα του ακόμη είναι καλό, καταπράσινο και γεμάτο χυμούς. Δε σημαίνει βέβαια ότι θα είναι έτσι και σε ένα μήνα... Οι δε ρίζες του είναι ακόμη υγιέστατες και πάμπολλες. Sim62, ο στόχος τώρα δεν είναι βέβαια ντε και σώνει να γίνει μπονσάι, αλλά να ζήσει! Λοιπόν, η απόφαση ελήφθη: Με εξαίρεση τον Δώρη, όλοι οι άλλοι μου λέτε να το κόψω. Με το πρώτο φως αυτό θα κάνω, θα ξαναβάλω πάστα στην τομή, και ό,τι θέλει ας γίνει...

Υ.Γ. Αντώνη, η ξυλόσομπά μου το περιμένει στην περίπτωση αποτυχίας. Δε θα είναι το πρώτο δέντρο μου άλλωστε που θα καταλήξει σε αυτήν!...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

ιχνηλάτης έγραψε:
Καραγιωργος Α έγραψε:
Dim Papadopoulos έγραψε:Κόψε το χαμηλά τώρα πριν αρχίζει να βγάζει μάτια.
[ Εικόνα ]

....... Χασάπη ξεκίνα !!!

συμφωνω !!!


ΣΦΑΧΤΟ !


Άκου ...ΣΦΑΧΤΟ !!!Ωραία λέξη που βρίσκεσαι στην Κρεαταγορά ????[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]


Μενέλαο μην πτόεισαι. ...εάν δεν πετάξει σου έχω την ΛΥΣΗ !!!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
image.jpg
image.jpg
Βλέπεις...Είναι Δύσκολοι οι Καιροί .........[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη από τον Μενέλαο για την παρουσίαση στο θέμα του ενός από τα δικά μου ατυχή δέντρα. Δεν αξίζει να ανοίξω νέο θέμα. Ο σκοπός μου είναι να καταδείξω την τύχη των κωνοφόρων που έχουν χάσει το φύλλωμά τους. Αυτό που δείχνω πιό κάτω είναι ένα έλατο του Colorando. Οταν το πήρα είχε όπως θα δείτε λίγο φύλλωμα, αλλά είχε πάρει ήδη την κάτω βόλτα λόγω αρρώστιας του ριζικού συστήματος. Το πάλεψα όσο ήταν δυνατόν με αλλαγή χώματος για να "αναπνέει" και με μυκητιοκτόνα με συμβουλές γεωπόνου. Και το έκανα αυτό αναλογιζόμενος το πιθανό κέρδος από την ανάκαμψή του. Αν προσέξετε τον κορμό και την κωνικότητά του θα καταλάβετε γιατί. Δυστυχώς δεν κατάφερα πολλά ή μάλλον σχεδόν τίποτε. Το μέλλον του είχε προδιαγραφεί. Τώρα το κρατάω ακόμη στην γλάστρα γιατί έστω και σχεδόν τελειωμένο μ΄αρέσει να κοιτάω τον κορμό του που είναι πανέμορφος και απλά περιμένω την άνοιξη να του "τραβήξω την πρίζα".


Μενέλαε εύχομαι και ελπίζω τα αντίθετα για το κυπαρίσσι.


[attachment=2]01-Μάιος.jpg[/attachment]


[attachment=1]02-Ιούνιος.JPG[/attachment]


[attachment=0]03-Ιούλιος.JPG[/attachment]



Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Κάνοντας ένα ζουμ στις φωτογραφίες ( οπου δεν ειχα κάνει πριν ) βλέπω ένα χρώμα κεραμιδί στον κορμο. Αυτό είναι κακό. Ο κορμός έχει ξεραθεί

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:Θεωρείτε οτι είναι δυνατόν κωνοφόρο χωρίς ίχνος φύλλου, να πετάξει απο κοιμώμενους οφθαλμούς στον κορμό νέους βλαστούς; [ Εικόνα ]
Έχει πολύ μικρό ποσοστό επιτυχίας, αξίζει όμως η προσπάθεια. Οτι αποτέλεσμα κι ας έχει
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Sim62 »

karesansui έγραψε:Θεωρείτε οτι είναι δυνατόν κωνοφόρο χωρίς ίχνος φύλλου, να πετάξει απο κοιμώμενους οφθαλμούς στον κορμό νέους βλαστούς; [ Εικόνα ]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 16 Φεβ 2015, 22:35 --


Εστω ότι το δέντρο είναι ακόμη ζωντανό. Εστω ότι υπάρχουν ακόμη ζωντανές ρίζες. Υπ΄όψιν τις ρίζες δεν τις τρέφει το χώμα αλλά το φύλλωμα που εδώ απουσιάζει πλήρως. Εστω ότι θα υπάρξουν λίγοι τυχαίοι οφθαλμοί. Με τόσο εξασθενημένες ρίζες πώς και πότε αυτοί θα τραφούν και πώς και πότε θα μεγαλώσουν τόσο για να υποστηρίξουν τόσο τις ρίζες και αυτές με την σειρά τους πίσω τους οφθαλμούς και τον ογκώδη κορμό με χυμούς ? Αν τελικά το δέντρο αυτό επιβιώσει θα είναι μια μεγάλη έκπληξη της φύσης και αυτό θα είναι που θα το κάνει μεγάλης αξίας. Αν επιβιώσει κλαδιά και φύλλωμα θα χρειαστούν πολλά χρόνια για να δώσουν μια εικόνα bonsai.
Ζωτικής σημασίας !!! Κόψτο ΤΩΡΑ στα 35-40 cm (μείωση επιφάνειας προβλήματος, γιατί προφανώς υπάρχει πρόβλημα) και περίμενε το θαύμα. Κάνε άμεσα τις ενέργειες θεραπείας που προτείνει ο Hfestion !!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από karesansui »

Θεωρείτε οτι είναι δυνατόν κωνοφόρο χωρίς ίχνος φύλλου, να πετάξει απο κοιμώμενους οφθαλμούς στον κορμό νέους βλαστούς; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/doh.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Υλικά για μύκητες και λοιπά έχω. Το έχω στον ήλιο (όποτε έχει) και το ποτίζω πολύ προσεκτικά, καθώς και ψεκάζω και τον κορμό. Τι εννοείς να κάνω πολλές τρύπες; Πού; Αυτό δεν το κατάλαβα. Άρα να θεωρήσω ότι είσαι της άποψης να μην το πειράξω άλλο;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση