Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από stelios »

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα που κόπηκε το paypal δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε αυτά από το εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από Sim62 »

μανολης έγραψε:Να σται καλα ολοι για τη βοηθεια...sim62 νομιζω οτι η τελευταια προταση ειναι δυσκολο να γινει γιατι δεν νομιζω να μπορεσω να λιγισω τον κορμο ειναι περιπου φ20 δηλ εσυ τα κλαδια που εχεις αριθμισει 1,2 και 3 θα τα αφαιρουσες;


Υπάρχουν πολλοί τρόποι να λυγίσεις έναν δύσκολο κορμό, απλά πρέπει να γίνει με πολλά σταδιακά βήματα και όχι με την μία. Ίσως απαιτηθούν 2-3 χρόνια, αλλά στα bonsai τίποτα δεν προσφέρεται ούτε επιτυγχάνεται εύκολα και γρήγορα.
81FV2cTlSML._SL1500_.jpg
Όσο για τα κλαδιά θα κρατούσα ένα ανάλογα με το που θα έδινα κλιση στον κορμό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
μανολης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Μάιος 2015, 22:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από μανολης »

Να σται καλα ολοι για τη βοηθεια...sim62 νομιζω οτι η τελευταια προταση ειναι δυσκολο να γινει γιατι δεν νομιζω να μπορεσω να λιγισω τον κορμο ειναι περιπου φ20 δηλ εσυ τα κλαδια που εχεις αριθμισει 1,2 και 3 θα τα αφαιρουσες;
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από arxarious »

Καλώς όρισες!
Παναγιώτης

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από marios »


Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες κι απο μενα!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Νομίζω ότι τον χειμώνα θα μπορούσες να κάνεις μια αρχική διαμόρφωση στον γιουνίπερο με συρμάτωμα του κορμού για να δώσεις ένα αρχικό σχήμα και στο τέλος σου έχω 2 προτάσεις για αυτό. Φυσικά περίμενε να δείς και τις προτάσεις άλλων μελών του φόρουμ πρίν πάρεις αποφάσεις.
Επίσης για κάποια κλαδια όπως επισημαίνει ο Χάρης θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις για την διατήρησή τους ή όχι.
Για παράδειγμα στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται 3 κλαδιά να βγαίνουν από το ίδιο σημείο του κορμού πράγμα που αφαιρεί την δυνατότητα του κορμού να παχύνει σε ικανοποιητικό βαθμό από εκείνο το σημείο και πιο πάνω. Και αυτό δημιουργεί άσχημο αισθητικό αποτέλεσμα.
juniper 3.jpg
juniper  4.jpg
juniper 5.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον!
Διάβασε στην βιβλιοθήκη τι δέντρα ψάχνουμε και ποιες είναι οι πρώτες διαμορφώσεις σε ενα δέντρο και ποια εποχή.
Ποια κλαδιά αφήνουμε... π.χ το δέντρο σου έχει 2 κλαδια που φέρουν ευθεία...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
μανολης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Μάιος 2015, 22:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από μανολης »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... photos.gif[/img]Καλησπερα να σται καλα τα μπονσαι μου αρεσαν απο μικρος αλλα δεν ειχα ασχοληθει ποτε γενικα μου αρεσουν μινιατουρες και εχω ασχοληθει στο παρελθον με το στατικο μοντελισμο αρχισα πριν μερικους μηνες να διαβαζω καποια πραγματα για τα μπονσαι και ειπα μα το ξεκινησω και απο τοτε εχω κολισει οποτε παω στο χωριο ψαχνω για δεντρκια που θα μπορουσαν να γινουν μπονσαι κτλπ ααα ξεχασα να σας πω οτι εχω φυτεψει 4 αγριελιες τις οποιες τις βρικα απο τη φυση.....Οσον αφορσ τη μεταφυτευση και το κλαδεμα εγιναν τελη του μαρτη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από marios »

Πόσο καιρό έχεις που έχει γίνει μεταφύτευση & κλάδεμα;
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες! Θα μπορούσες να βγάλεις μερικές φωτογραφίες με σωστό φωτισμό, γιατί τώρα φαίνεται ουσιαστικά η...σκια του δέντρου και δυσκολεύει λίγο την κατάσταση! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ha ... flower.gif[/img]


Επίσης, πες μας αν θέλεις λίγα λόγια για σένα και την ενασχόλησή σου με τα μπονσάι, έτσι για να γνωριζόμαστε σιγά σιγά!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
μανολης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Μάιος 2015, 22:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από μανολης »

20150705_143941.jpg
Καλησπερα ηντα κανετε; θα ηθελα ανε μπορειτε να μου δωσετε μερικες ιδεες στο θεμα διαμορφωσης για τον παρακατω γιουνιπερο ευχαριστω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
μανολης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Μάιος 2015, 22:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεος!!!!προτασεις διαμορφωσεις help!!!!

Δημοσίευση από μανολης »

Γεια και χαρα σας..Εχω το παρακατω γιουνιπερακι εδω και μερικους μηνες...ειμαι καινουργις και απ
Οσα εχω διαβασει εκανα κατι λαθος αλλα ευτιχως το δεντρακι τα καραφερε(εκανα μεταφυτευσ κλαδεμα μαζι )
Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας να μου πειτε ποτε πρεπει να αρχισω να του δωσω σχημα και αν ειναι ευκολο να μου δωσετε μερικες ιδεες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση