Κουτσουπιά από safari 6/3

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από thanos75 »

είναι 2η χρονιά στο ίδιο υπόστρωμα. Τώρα να το θυμήθηκε; Τέτοια εποχή έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Θα το παλέψω με συμπληρώματα, θα κάνω και κάνα ράντισμα ακόμα με μυκητοκτόνο και βλέπουμε.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από Stefasteri »

Αυτό πιστεύω είναι στο χώμα η αιτία

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από Hfestion »

Και εγώ στη δική μου κουτσουπια ξεπλυνα εντελώς την ρίζα και είναι μια χαρά. Νομίζω πως κάτι το ενοχλεί στην σύνθεση του υπόστρωμαυτός. Όταν ποτιζεις έχει καλή από στραγγιση? Στεγνώνει το χώμά?
Τι ph έχει η τύρφη?
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από Lazorik »

Αυτό με τη μεταφύτευση δεν το έχω ξανακούσει και φέτος μεταφύτευσα δύο ξεπλένοντας τη ρίζα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι αν οφειλόταν στη μεταφύτευση θα είχε δείξει συμπτώματα αρκετά νωρίτερα. Το ph του υποστρώματος είναι σωστό ή μήπως η τύρφη είναι πολύ όξινη; Μήπως οι ρίζες έχουν μεγαλώσει πολύ και θέλουν περισσότερο χώρο; Μήπως θέλει απλά περισσότερο νερό;  :think:
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από thanos75 »

Η συγκεκριμένη κουτσουπιά με έχει παιδέψει πολύ. Η αλήθεια είναι πως εγώ την έχω παιδέψει λίγο περισσότερο. καταρχήν πριν δύο χρόνια την μεταφύτευσα πλένοντας και κουρεύοντας τηι ρίζα αρκετά. Εκ των υστέρων έμαθα ότι το συγκεκριμένο δέντρο δεν μεταφυτεύεται ως γυμνόριζο. Ζωρίζεται περισσότερο και από τα πεύκα.  Παρόλα αυτά θεώρησα ότι το ξεπέρασε δεύτερη χρονιά στο ίδιο γλαστράκι. Υπόστρωμα έχω το κλασσικό που χρησιμοποιώ. 60% ανόργανο (30 ελαφρόπετρα, 70 διατομίτη), 40% τύρφη.
Φέτος λοιπόν ενώ πέταξε κανονικά,  τα φύλα έχουν λίγο στρίψει, έχουν λίγο κιτρινήσει (ξεχωρίζουν τα νεύρα) και δεν δείχνει υγειές.
Το έχω ήδη ραντίσει με εντομοκτόνο, με μυκητοκτόνο, του έχω ρίξει λίπασμα, ξεχωριστά σίδηρο, ιχνοστοιχεία, αλλά αυτό τίποτα.
Με το νερό δεν νομίζω να έχει πρόβλημα γιατί έχει καλή στράγγιση.
Τι λέτε, να δοκιμάσω τίποτα αλλο;
20180519_173732.jpg
20180519_164010.jpg
20180519_164002.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Πολύ ωραία εχεις πέραση με τα δέντρα.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από panixoras »

Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από thanos75 »

20160521_093228.jpg
έχει ανταποκριθεί καλά έως τώρα ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από filitsa »

Ωραία κίνηση έχει το δέντρο σου. Πράγματι δείχνει ανεμοδαρμένο.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από Harris »

deus x machina έγραψε:Θανο καλημερα,
εγω θα ελεγα να την αφησεις για καποιο χρονικο διαστημα οπως την εχεις για να ηρεμησει και για να κατασταλαξεις και εσυ ο ιδιος αν θελεις να της αλλαξεις κατι ,[ θεση , υφος κλπ ].
Σε πρωτη φαση μια χαρα την βλεπω εγω προσωπικα

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] έχει δίκιο ο Νικος. Καλύτερα να μείνει λιγο να δεις και που θα πετάξει φύλλα... Καταρχάς οταν θα βγάζει φύλλα θα είναι περιεργα επανω στο δέντρο με τέτοια κλίση... πρεπει να την βάλεις σε σημειο που να την πιάνει ο ήλιος σαν να ήταν σε κάποιο άγονο μερος για να πάρουν γωνία τα φύλλα... :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από deus x machina »

Θανο καλημερα,
εγω θα ελεγα να την αφησεις για καποιο χρονικο διαστημα οπως την εχεις για να ηρεμησει και για να κατασταλαξεις και εσυ ο ιδιος αν θελεις να της αλλαξεις κατι ,[ θεση , υφος κλπ ].
Σε πρωτη φαση μια χαρα την βλεπω εγω προσωπικα
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

panixoras έγραψε:πολυ ομορφη και ωραια ιδεα και εγω θα σου ελεγα να την αφησεις τωρα και βλεπουμε....[ Εικόνα ]


[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από panixoras »

πολυ ομορφη και ωραια ιδεα και εγω θα σου ελεγα να την αφησεις τωρα και βλεπουμε....[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραία, μπράβο! Εγώ θα την άφηνα στην ησυχία της μέχρι το φθινόπωρο. Θα της έκανα μόνο 1 κλαδεμα τέλος άνοιξης για να μη ξεφύγει. Καλή συνέχεια από μενα

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Κουτσουπιά από safari 6/3

Δημοσίευση από thanos75 »

Βάζω σε new topic την κουτσουπιά από το τελευταίο safari προκειμένου να μου δώσει όποιος έχει διάθεση (και η RiaDr προφανώς) όποια συμβουλή νομίζει προκειμένου να ακολουθήσει κάποιο άλλο στυλ (πχ cascade όπως πρότεινε η RiaDr). Θεωρώντας ότι το ανεμοδαρμένο στυλ έχει ηδη δρομολογηθεί δεν είχα κάνει καν σκέψη για κάτι άλλο. Επειδή έκανα την μεταφύτευση και έπλυνα τελείως τη ρίζα δεν προχώρησα σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια πέρα από ένα απλό δέσιμο που να ξεχωρίσει λίγο τα κλαδάκια της.
20160316_181622.jpg
Θα χαρώ να μου πείτε πως τη βλέπετε για το μέλλον και αν προτείνετε κάποιες ενέργειες (πχ κάποιο διαφορετικό δέσιμο ή κλίση της γλάστρας - δεν θα ήθελα να την ζορίσω παραπάνω φέτος) προκειμένου να ακολουθήσει κάποιο διαφορετικό στυλ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση