Γιουνίπερος μέλους

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Kostas »

Έχεις δίκιο πολύ ωραία. Οι ελιές εχουν μία ιδιαίτερη γοητεία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από stelios »

ioannis.makris έγραψε:παρα πολυ ομορφο το σχεδιο zac...
Τα bonsai ειναι κατι που αγαπω πανω απο 20 χρονια  , ειχα στην κατοχη μου 5 δεντρακια 2 φικους και 3 αγριοελιες αγορασμενα η δωρα αλλα  ετοιμα δεντρα, δεν ασχοληθηκα ποτε να φτιαξω δικα μου η να διαμορφωσω καποια απο τα δικα μου. Παντα ειχα στον νου μου οτι θελω να ασχοληθω περισσοτερο αλλα το μυαλο μου παντα ηταν στην δουλεια μου η οποια ειναι εξισου δημιουργικη και την αγαπαω ιδιαιτερα. Ξεκινησα να μαζευω δεντρακια τον αυγουστο για να φτιαξω τον κηπο που διαθετω. Αγορασα μια λαγκεστρεμια υπεροχη και  μια ελιτσα αλλα επειδη χρημα πολυ δεν παιζει εκανα μεγαλη ερευνα για τις τιμες.  Οπως εψαχνα βρηκα δεντρακια  που αξιζαν να αγοραστουν και να γινουν bonsai βασει της μικρης εμπειριας μου, οσο εψαχνα διαβαζα, κοιτουσα φωτο και εβρισκα ολο και πιο ενδιαφεροντα σχηματα και επαιρνα κι αλλα και κατεληξα να εχω 50 φυτα τα περισσοτερα χαζα αλλα εμαθα κατι λιγα στην πορεια και ετσι σταματησα να αγοραζω.  Υπαρχουν ομως φυτα που νομιζω πως ειναι ευκαιριες για να αγοραστουν οπως η αγριοελια που ανεβασα τελευταια και κανατε καποια virtual εχει 27 cm διαμετρο και 50 cm υψος αγοραστηκε 50 ευρο ηταν καλη η τιμη? να αγοραζω τετοια δεντρα? θελω πολυ στο μελλον να εχω ενα κηπο ιαπωνικου style και γεματο μπονσαι
Πολύ ωραία η ιστορία σου με τα Μπονσαι Ιωάννη. 
:welcome
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από iohokahey »

ωχ,τα βρηκατε εσεις οι δυο (sim62 k jz) τι μας περιμενει.. :confusion-helpsos:




:text-offtopic: ζητω συγγνωμη για το :text-offtopic: σχολιο μου αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω! :text-offtopic:
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από ioannis.makris »

παρα πολυ ομορφο το σχεδιο zac...
Τα bonsai ειναι κατι που αγαπω πανω απο 20 χρονια , ειχα στην κατοχη μου 5 δεντρακια 2 φικους και 3 αγριοελιες αγορασμενα η δωρα αλλα ετοιμα δεντρα, δεν ασχοληθηκα ποτε να φτιαξω δικα μου η να διαμορφωσω καποια απο τα δικα μου. Παντα ειχα στον νου μου οτι θελω να ασχοληθω περισσοτερο αλλα το μυαλο μου παντα ηταν στην δουλεια μου η οποια ειναι εξισου δημιουργικη και την αγαπαω ιδιαιτερα. Ξεκινησα να μαζευω δεντρακια τον αυγουστο για να φτιαξω τον κηπο που διαθετω. Αγορασα μια λαγκεστρεμια υπεροχη και μια ελιτσα αλλα επειδη χρημα πολυ δεν παιζει εκανα μεγαλη ερευνα για τις τιμες. Οπως εψαχνα βρηκα δεντρακια που αξιζαν να αγοραστουν και να γινουν bonsai βασει της μικρης εμπειριας μου, οσο εψαχνα διαβαζα, κοιτουσα φωτο και εβρισκα ολο και πιο ενδιαφεροντα σχηματα και επαιρνα κι αλλα και κατεληξα να εχω 50 φυτα τα περισσοτερα χαζα αλλα εμαθα κατι λιγα στην πορεια και ετσι σταματησα να αγοραζω. Υπαρχουν ομως φυτα που νομιζω πως ειναι ευκαιριες για να αγοραστουν οπως η αγριοελια που ανεβασα τελευταια και κανατε καποια virtual εχει 27 cm διαμετρο και 50 cm υψος αγοραστηκε 50 ευρο ηταν καλη η τιμη? να αγοραζω τετοια δεντρα? θελω πολυ στο μελλον να εχω ενα κηπο ιαπωνικου style και γεματο μπονσαι
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αυτό το οποίο μου έκανε εντύπωση σε όλες τις παρουσιάσεις των δένδρων του αγαπητού Ιωάννη είναι ότι πίσω (ή στο πλάι) από το κάθε δένδρο του μπορούσε να διακρίνει κανείς και άλλες γλάστρες με άλλα δενδράκια μικρά ή μεγάλα. Δεν είναι κακό αυτό αλλά αναρωτήθηκα ( κοιτώντας ξανά όλα τα παρουσιαζόμενα δένδρα) γιατί κάποιος αγόρασε όλα αυτά χωρίς να έχει κάποια εμπειρία στις διαμορφώσεις. Ίσως από αγάπη για τα φυτά, ίσως γιατί ήταν μία καλή ευκαιρία, ίσως παλεύει με τα μπονσάι αρκετά χρόνια αλλά το πρόγραμμα δεν βγήκε, ίσως ανεξέλεγκτος ενθουσιασμός χωρίς γνώσεις όπως είχα και εγώ κάποτε. Επαναλαμβάνω αυτό δεν σημαίνει τίποτα απλά ήταν μία περιέργεια δικιά μου.
 
Εδώ μία βίρτουαλ πρόταση. Θα έκανα και δεύτερη πρόταση αλλά νομίζω δεν θα υπήρχε λόγος.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Pads_V »

Ειναι πολυ ωραίες οι απεικονίσεις σας. Μου φαίνεται θα ψάξω τα φυτώρια για έναν κατάλληλο γιουνίπερο μέχρι να ζεστάνει λίγο ο καιρός!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Harris »

Μπραβο Γιάννη! Ετσι πρεπει να γίνει ολοι να προσπαθουμε να βοηθαμε τους αλλους... γινόμαστε καλύτεροι.
Μια ιδέα απο την άλλη πλευρά των κλαδιών.
[img]https://mohawkhudsonbonsai.files.wordpr ... terati.jpg[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Προς αποφυγήν πάσης παρεξηγήσεως,
Αυτά που έγραψα πιο πάνω ήταν μία δικαιολογία για να κερδίσω λίγο χρόνο και να προσπαθήσω να ΄΄δώ΄΄ και εγώ μία μελλοντική μορφή του γιουνίπερου. Η πρωτοβουλία του Sim62 είναι αξιέπαινη και την χειροκροτώ. Μάλλον όλοι μας θα πρέπει να προσπαθούμε να προσφέρουμε την δικιά μας άποψη-πρόταση-συμμετοχή  στην  διαμόρφωση των δένδρων που παρουσιάζονται.  Σίγουρα κάτι θα κερδίσουμε. Στην χειρότερη περίπτωση θα γίνουμε καλύτερη στην ζωγραφική. Αλλά άμα ξέρεις να ζωγραφίζεις και να σχεδιάζεις τότε (πιστεύω) έχεις και το ΄΄μάτι΄΄ για να βλέπεις λίγο πιο μακριά.
 
Αλλά ………….Τέρμα το Τζάμπα !!!!!!

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από filitsa »

Ωραίο virtual sim μια πανέμορφη ματιά.

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από ioannis.makris »

ωραιο το δεντρακι sim  :text-thankyoublue:
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Δεν θέλω τσιγκουνιές και παζάρια στα virtual που κάνω !!!!!!
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Γιουνίπερος μέλους

Δημοσίευση από Sim62 »

Μια μελλοντική ματιά στον γιουνίπερο του φίλου μας ioannis.makris. Ας το δούμε λοιπόν σαν μια μελέτη περίπτωσης (case study , όπως το λέν και οι φίλοι μας στα ξένα φόρουμ και ιστοσελίδες.).
Αρχικά θα χρειαστεί συρμάτωμα ώστε να αλλάξουν κατεύθυνση κάποια κλαδάκια στην κορυφή και στο πρώτο κάτω αριστερά μα μειωθεί η καμπύλη κίνησης στο ξεκίνημα της και να γίνει πιο ευθεία. Αυτό το τελευταίο είναι λίγο δύσκολο, θα χρειαστεί προσοχή και ίσως σταδιακή εργασία σε 2-3 περιόδους και σίγουρα δέσιμο με ράφια.
jun 2.jpg
Αν πετύχουν όλα αυτά, μετά απο το χρονικό διάστημα που αναφέρω πιο πάνω και συνεπή κορφολόγηση των νέων βλαστών που θα προκύπτουν κάθε άνοιξη, η εικόνα θα είναι κάπως έτσι.
jun 3.jpg
Συνεχίζοντας από δώ και μετά η κορυφή θα μπορούσε να πάρει κλίση πρός τα κάτω και δεξιά και να κλαδευτούν κάπως προς τα μέσα τα δύο χαμηλότερα και μεγαλύτερα κλαδιά για να αποκτήσει το δέντρο μια σωστότερη και πιο συμπαγή κωνικότητα.
jun 3b.jpg
Με αποτέλεσμα κάτι σαν αυτό.
jun 5.jpg
Μια άλλη παραλλαγή θα ήταν να αφαιρεθεί τελείως το χαμηλότερο κλαδί κάτω αριστερά, ίσως αργότερα στην πορεία του δέντρου. Ετσι το δέντρο θα αποκτούσε μια πιο αφαιρετική και κατά την άποψή μου πιο ενδιαφέρουσα μορφή. 
jun 3a.jpg
Τελικά κάπως έτσι
jun 4.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση