κουτσουπια 2

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από iohokahey »

Καλοριζικο,συμφωνω με οσα λεει ο θανος..!
Ενα μαζεμα,πιο πυκνη διακλαδωση και οσο για την γλαστρα δεν θα με απασχολουσε καθολου αν ηταν δικο μου..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από gate1908 »

Ωραία επιλογή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από panixoras »

thanos75 έγραψε:Παναγιώτη είναι πολύ όμορφη. Όπως την άνοιξες με το συρμάτωμα έχει επεκταθεί πολύ οριζόντια. Θέλει μάζεμα. Η αλήθεια είναι ότι η φωτογραφίες ξεγελούν και δεν βλέπεις πάντα ξεκάθαρα αυτό που βλέπεις όταν το έχεις μπροστά σου. Το καταλαβαίνω και από αυτά που ανεβάζω εγώ.
Εμένα πάντως θα με συγκινούσε και η ιδέα να μείνει όπως έχει. Δεν είναι ανάγκη όλα να γίνουν μικρά μπονσάι. Και το λέω γιατί είναι ένα πολύ όμορφο δεντράκι. Αν το κόψεις χαμηλά για να κάνεις ένα δεντράκι τελικού ύψους ακόμα και 40 - 50 εκ. έχεις χάσει όλη την ομορφιά του. Θα έχεις έναν σχεδόν ίσιο κορμό χωρίς καμιά διακλάδωση, όχι και εξαιρετικά χοντρό και θα ξεκινήσεις από το μηδέν.
Σκέψου το σε μια μεγάλη γλάστρα στο μπαλκόνι σου. όπου θα το διατηρήσεις σε αυτό το μέγεθος (με συμμάζεμα του φυλλώματος ώστε να έχει καλύτερες αναλογίες). Και θα χοντρύνει αρκετά γρήγορα και θα σου κάνει και σκιά για τα μικρότερα δεντράκια σου το καλοκαίρι. Το ίδιο κάνω και γω με ένα πλατάνι. Το έχω γύρω στα ο,80εκ - 1μ σε ένα βαρελάκι και χοντραίνει μέρα με τη μέρα. 'Ισως να μην γίνει ποτέ μπονσάι (αυτή την στιγμή δεν έχω αυτό το σκοπό) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Ότι πάντως και να αποφασίσεις εύχομαι να εξελίσσεται όμορφα!
ευχαριστω θανο για τα καλα σου λογια και εγω ετσι πιστευω οτι μπονσαι δεν θεωρουνται μονο τα δεντρα των 20 ποντων το φανταζεσε σε 10 χρονια να ειναι στο ιδιο υψος και σε μικρη γλαστρα..... :text-thankyoublue: :text-thankyoublue: :text-thankyoublue:
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από thanos75 »

Παναγιώτη είναι πολύ όμορφη. Όπως την άνοιξες με το συρμάτωμα έχει επεκταθεί πολύ οριζόντια. Θέλει μάζεμα. Η αλήθεια είναι ότι η φωτογραφίες ξεγελούν και δεν βλέπεις πάντα ξεκάθαρα αυτό που βλέπεις όταν το έχεις μπροστά σου. Το καταλαβαίνω και από αυτά που ανεβάζω εγώ.
Εμένα πάντως θα με συγκινούσε και η ιδέα να μείνει όπως έχει. Δεν είναι ανάγκη όλα να γίνουν μικρά μπονσάι. Και το λέω γιατί είναι ένα πολύ όμορφο δεντράκι. Αν το κόψεις χαμηλά για να κάνεις ένα δεντράκι τελικού ύψους ακόμα και 40 - 50 εκ. έχεις χάσει όλη την ομορφιά του. Θα έχεις έναν σχεδόν ίσιο κορμό χωρίς καμιά διακλάδωση, όχι και εξαιρετικά χοντρό και θα ξεκινήσεις από το μηδέν.
Σκέψου το σε μια μεγάλη γλάστρα στο μπαλκόνι σου. όπου θα το διατηρήσεις σε αυτό το μέγεθος (με συμμάζεμα του φυλλώματος ώστε να έχει καλύτερες αναλογίες). Και θα χοντρύνει αρκετά γρήγορα και θα σου κάνει και σκιά για τα μικρότερα δεντράκια σου το καλοκαίρι. Το ίδιο κάνω και γω με ένα πλατάνι. Το έχω γύρω στα ο,80εκ - 1μ σε ένα βαρελάκι και χοντραίνει μέρα με τη μέρα. 'Ισως να μην γίνει ποτέ μπονσάι (αυτή την στιγμή δεν έχω αυτό το σκοπό) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Ότι πάντως και να αποφασίσεις εύχομαι να εξελίσσεται όμορφα!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από stelios »

Καλή επιτυχία θα κρατήσουν τα κλαδιά!
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από panixoras »

δεν εκοψα τιποτα μονο συρματα εβαλα...ξερω λαθος εποχη αλλα δεν θα τα κρατησω πολυ...το προβλημα ειναι οτι ειχα δυο μικρα σπασιματα σε μεγαλα κλαδια ..αν φενεται εκει που ειναι η μονοτικη ελπιζω να μην του εκανα ζημια...εχει ο θεος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από filitsa »

Υπέροχο δέντρο! Καλορίζικη. 

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Ωραίο δέντρο
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από panixoras »

marios έγραψε:Ωραίο δέντρο με ωραία κίνηση στον κορμό. Θα αλλάξεις γλάστρα;
ακομη δεν ξερω σκεφτομαι διαφορα και σιγουρα πρεπει να βρω πως θα την κανω πριν αλλαξω γλαστρα :text-thankyoublue:

προστέθηκε πρίν :
marios έγραψε:Ωραίο δέντρο με ωραία κίνηση στον κορμό. Θα αλλάξεις γλάστρα;
ακομη δεν ξερω σκεφτομαι διαφορα και σιγουρα πρεπει να βρω πως θα την κανω πριν αλλαξω γλαστρα :text-thankyoublue:

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: κουτσουπια 2

Δημοσίευση από marios »

Ωραίο δέντρο με ωραία κίνηση στον κορμό. Θα αλλάξεις γλάστρα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

κουτσουπια 2

Δημοσίευση από panixoras »

ειμαι πολυ τυχερος γιατι την εβλεπα ενα μηνα  και δεν την επερνα ...καποια στιγμη μολις την ειδα απο μια αλλη γωνια την ερωτευτικα...ελεγα πως εχει μεγαλο  κορμο αλλα  μολις ειδα τα στριψιματα του και τα κλαδια χαμηλα ξεμπλοκαρα......θελει βεβαια συρματωμα και πιστευω οτι θα γινει κουκλα   
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση