Blue Rug Juniper

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραίο το έκανες!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από Jean-Zac »


christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από christos1908 »

Πολύ ωραίο υλικό φίλε μου και σχετικά εύκολη διαμόρφωση (αν μπορούμε να το πούμε αυτό)...
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από karesansui »

Γιώργο, συρματωσε και διαμόρφωσε το ...κατάρτι όπως στην φωτογραφία που επισυναψες στο προηγούμενο από αυτό ποστ. Δεν έχει σημασία αν δεν έχει κλαδιά πίσω. Γι αυτό υπάρχει και εφαρμόζεται η τεχνική του συρματώματος!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από Livstaras »

karesansui έγραψε:Καλημέρα Γιώργο.
Κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς γιατί, στις προηγούμενες φωτογραφίες δεν ήταν ευκρινές το τί επεδίωκες!
Καλή η σκέψη σου... Συρμάτωσε το γιουνιπεράκι σου κατά το πώς το θέλεις  χωρίς να κόψεις κάτι και ανέβασε τις σχετικές φωτογραφίες (εναλλακτικά, το φέρνεις στην επόμενη συνάντηση).
Έκανα κάποιες δουλείες στο δεντράκι, και το έφερα στην μορφή που βλέπετε.
Όπως με συμβούλεψε ο Παναγιώτης, δεν έκοψα πολλά κλαδιά για να έχω κάποιες ακόμα επιλογές. 
Στο πάνω μέρος του, με προβληματίζει λίγο το ύψος του (θα το προτιμούσα πιο κοντό) και το ότι δεν έχει κλαδιά προς τα πίσω. Μοιάζει σαν κατάρτι όταν το δεις από το πλάι. 
Στο κάτω μέρος, πρέπει να ξεκαθαρίσω ποια κλαδιά θα κρατήσω από την αριστερή πλευρά. Έχω συρματώσει τα δυο, αλλά με δεύτερη σκέψη μου φαίνεται ότι πρέπει να φύγουν τα συρματωμένα και να μείνουν τα άλλα δυο.
Οποιαδήποτε βοήθεια στους προβληματισμούς μου, θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ πολύ,
Γιωργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα Γιώργο.
Κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς γιατί, στις προηγούμενες φωτογραφίες δεν ήταν ευκρινές το τί επεδίωκες!
Καλή η σκέψη σου... Συρμάτωσε το γιουνιπεράκι σου κατά το πώς το θέλεις χωρίς να κόψεις κάτι και ανέβασε τις σχετικές φωτογραφίες (εναλλακτικά, το φέρνεις στην επόμενη συνάντηση).
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από Livstaras »

karesansui έγραψε:Γιώργο, καλησπέρα!
Σε τι ακριβώς θα εξυπηρετήσει ή παραμονή σε κλίση του δεξιού κλαδιού ;
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο διαμόρφωσης ( ή έστω υπό μελέτη) ή απλώς ...λυπάσαι να το κόψεις;
Καλήμερα Παναγιώτη,
Το δεξί κλαδί θέλω να κρατήσω. Είτε θα μείνει μόνο του, που το σκεφτομαι όπως την πρώτη φωτογραφία, είτε θα γυρίσει το αριστερό κάθετα, και θα προσπαθήσω για κάτι που μοιάζει με την δεύτερη. Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να μείνει μόνο το αριστερό;
Φιλικά,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από karesansui »

Γιώργο, καλησπέρα!
Σε τι ακριβώς θα εξυπηρετήσει ή παραμονή σε κλίση του δεξιού κλαδιού ;
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο διαμόρφωσης ( ή έστω υπό μελέτη) ή απλώς ...λυπάσαι να το κόψεις;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από Paulos »

Νομίζω οτι θα πρέπει να κρατήσεις το ένα απο τα 2 κλαδιά του.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Blue Rug Juniper

Δημοσίευση από Livstaras »

Χαιρετώ την παρέα,
Πέρναγα από ένα κοντινό φυτώριο ψάχνοντας κάνα φτηνό acer, και έπεσα πάνω σε αυτό το γιουνιπεράκι. Είναι ακόμα μικρο, αλλά μου άρεσε πολύ το χρώμα του και το πήρα χωρίς πολύ σκέψη. 
Έκανα ένα πρώτο ξεκαθάρισμα και κατέληξα στα δυο βασικά κλαδιά που θα κρατήσω ως την άνοιξη που θα μεταφυτέψω, και θα έχω εικόνα από το αρχικό του nebari. Έχω καταλήξει ότι το δεξί κλαδί θα γίνει cascade, αλλά προβληματιζομαι αν θα κρατήσω και το αριστερό (ή ένα μέρος του) και αλλάξω την γωνιά του 90 μοίρες. 
Εσείς τι λέτε; Κρατάμε ή κόβουμε;
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση