Πεύκο

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο

Δημοσίευση από Harris »

Έκανες καλή δουλειά! Κόψε τα χαμηλά που βρίσκονται κοντά στο χώμα...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πεύκο

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά επιστρέφω με φωτογραφίες μετα απο ενα πολυ γρήγορο καθαρισμα.... πείτε μου τη γνώμη σας για το πως θα μπορούσε να γίνει...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πεύκο

Δημοσίευση από christos1908 »

Όχι δεν έχει γίνει... θεωρώ ότι τα ξερά κλαδιά έχουν προκύψει από έλλειψη φωτός γιατί η «ξερή» πλευρά είναι αυτή που ήταν προς τη σκιά... όπως επίσης ότι έχει ποτιστεί και παρά πολύ το δεντράκι...
θα προχωρήσω σε ένα πρώτο καθάρισμα χωρίς να κόψω κλαδιά και θα ξανάβαλω φωτογραφίες μήπως βοηθήσει....
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Πρέπει να καθαρίσεις οπωσδήποτε τα ξερά κλωνάρια( τα οποία πρόσεξε γιατί υποδηλώνουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο δέντρο σου). Μετά  να αφαιρέσεις μικρά κλαδιά που φυτρώνουν ανάμεσα ή στην σκιά μεγαλύτερων, να αφαιρέσεις ίσως τα 2-3 χαμηλότερα κλαδιά και μετά να δούμε τι μένει και πως μπορεί να διαμορφωθεί. Δύσκολο πράγμα πάντως να σου κάνει κάποιος ένα virtual για αυτό το πεύκο αν δεν το δεί πρώτα απο κοντά, πχ μέχρι ποιο σημείο και σε ποιά κλαδιά υπάρχουν πράσινες βελόνες, κάτι που δεν φαίνεται στις φωτογραφίες που ανέβασες.
Εχει γίνει πρόσφατα μεταφύτευση στο δέντρο ?

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πεύκο

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλημέρα σε όλους. 
Μετά από παρότρυνση μέλους του forum βάζω αυτό πευκακι να δούμε πω μπορεί να πάει. Είναι ταλαιπωρημένο όπως βλέπετε... έλεγα σε πρώτη φάση να καθαρίσω τα ξερά κλαδιά και βελόνες να δούμε τι μένει αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
Μετά εγώ αυτό που βλέπω και δεν μου αρέσει είναι ότι τα κλαδιά του είναι μακριά και έχουν βελόνες στο τέλος. Ο κορμός του έχει κάποιο ελαφρύ κυματισμό, δεν είναι εντελώς ίσιος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση