Γουνίπερος πρώτη διαμόρφωση

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γουνίπερος πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Το έχω στα χέρια μου 3 μήνες και πριν ένα μήνα του έκανα μεταφύτευση πειράζοντας ελάχιστα τις ρίζες μόνο και μόνο για να το απαλλάξω από τη γλάστρα και το χώμα του φυτωρίου. Έκοψα κάποια κλαδιά που δε μου κολλούσαν και τον καθάρισα αφήνοντας 3 κεντρικά μέχρι να δω ποιο η ποια θα μείνουν τελικά.
Επηρεασμένος από αυτό το βίντεο   που φαίνεται ότι το διαμορφώνει ενώ είναι ακόμα νέο. 
Θα το αφήσω λοιπόν κανένα χρόνο ακόμα και βλέπουμε. Σας ευχαριστώ!
 

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Γουνίπερος πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από marios »

Πράγματι το δεντράκι είναι πολύ νεαρό για οτιδήποτε.
Καλώς ήρθες.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Γουνίπερος πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθες στο forum.
Δεν γνωρίζω πόσο καιρό έχεις τα δέντρα αλλά βλέπω ότι στο γιουνίπερο έχεις κάνει κάποιες επεμβάσεις(κομμένα κλαδιά),οι 
πληγές φαίνονται πρόσφατες,γνώμη μου είναι να αφήσεις το φυτό να αναπτυχθεί και μετά βλέπεις πάλι.
Το φυτό είναι πολύ νέο και έχει δρόμο μπροστά του μη βιάζεσαι.
 

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Γουνίπερος πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Καλησπέρα και από εμένα.

Νέο μέλος τόσο στο φόρουμ όσο και στο χώρο των μπονσάι. Ύστερα από αρκετό διάβασμα ξεκίνησα με κάποια δεντράκια, ροδιά νάνα πυξάρι, γουνίπερο, ολα απο φυτώριο ηλικίας ενός χρόνου περίπου και επίσης ένα delonix regia απο σπόρο 4 μηνών.

Επειδή έχω την εντύπωση οτι ήρθε η ώρα να δώσω ένα πρώτο σχήμα στο γουνίπερο, κόψιμο η κόντυμα κλαδιών θα ήθελα την βοήθειά σας για να μην τον πετσοκόψω!

https://imgur.com/a/X4QneAE

Ευχαριστώ πολύ
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση