Σχινος no.4

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Το δέντρο βρίσκεται σε αρχικό στάδιο. Θα ακολουθήσει μεταφύτευση όπου εκεί θα δω τι βρίσκεται κάτω από το χώμα και εκεί θα αποφασησω για την πορεία του.
Σε αυτή τη φάση έκανα ένα πρώτο ξεκαθάρισμα και προσπάθησα να βρω λύση χωρίς να χάσω κάποιο χοντρο κλαδι που ίσως να το χρειαστώ αργότερα. Ακόμα λυγισα ένα κλαδί με διαχωρισμό και είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα ανταποκριθεί(δοκιμαστικά). Ναι έκανα αρκετά λαθοι, δε ντρέπομαι να το πω, όμως αυτά τα περνώ ως μάθημα με την ελπίδα την επόμενη φορά να κάνω λιγότερα.

Ναι ο σχινος βγάζει νέα κλαδιά παντού, είναι πολύ εύκολο και ανθεκτικό είδος.

Νικολας72 έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 11:59
Με καλή πρόθεση πάντα οι όποιες παρατηρήσεις μου και την ελπίδα να μην παρεξηγηθώ, εύχομαι καλή συνέχεια!
Ο λόγος που ανεβάζω δέντρα μου είναι για παρατηρήσεις - σχόλια. Αν σταματήσουν να γράφονται σχόλια ή παρατηρήσεις ίσως να μην υπάρχει λόγος να ανεβάζω δέντρα μου.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ωραία η εξέλιξη του δέντρου και η ανταπόκρισή του στις προηγούμενες επεμβάσεις, πράγμα που δείχνει ότι έγιναν στο σωστό χρόνο και με τον σωστό τρόπο!

Έχω κάνα-δυο απορίες: επειδή εσύ έκανες το κλάδεμα, το φυτό έβγαλε νέα κλαδιά από τα σημεία των προηγούμενων τομών ή άρχισε να πετάει από κρυφούς οφθαλμούς σε χοντρά κλαδιά και στον κορμό; Εάν πετάει από παντού (όπως εγώ καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες...) τότε νομίζω ότι στην θέση σου θα τολμούσα λίγο περισσότερο.

Δηλαδή, όταν το φυτό δείχνει να έχει εγκατασταθεί πολύ καλά στις συνθήκες του περιβάλλοντος που το έχεις τοποθετήσει και επιπλέον η φυσιολογία του επιτρέπει να ξεπετάγονται νέα κλαδάκια από παλιό κορμό (όπως στην ελιά), γιατί να το αντιμετωπίσεις με τον φόβο μήπως το χαραμίσεις;;;

Οραματίσου την μελλοντική εικόνα που ταιριάζει στην δική σου αισθητική, τρόχισε το πριόνι και το κλαδευτήρι σου, οπλίσου με θάρρος και διαμόρφωσέ το μέσα από την γενικότερη κυρίαρχη άποψη της Ιαπωνικής αισθητικής “less is more”!!!

Σεβάσου απόλυτα την ανάγκη επιβίωσης του δέντρου, αλλά μην συμβιβάζεις την εικόνα του με το φόβο σου! Γιατί, αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου, μπορεί τελικά απλά να το καθυστερείς απ’ την εξέλιξή του...!

Με καλή πρόθεση πάντα οι όποιες παρατηρήσεις μου και την ελπίδα να μην παρεξηγηθώ, εύχομαι καλή συνέχεια!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Hfestion (10 Νοέμ 2019, 19:30)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Update

Έμεινε κυριολεκτικά ανέγγιχτο, σε σημείο με σχετικά με λίγο ήλιο και ποτιζοταν συστηματικά αλλά λίγο. Μπορώ να πω ότι αναπτύχθηκε καλά.
Σήμερα έγινε άλλη μια συντήρηση και διαμόρφωση.
Αρχικά έκανα ένα πολύ καλό κλάδεμα για να δω τι κλαδιά έχω (νέα και παλιά). Σε αυτή τη φάση με ενδιαφέρει μόνο ο κεντρικός κορμός και τα δεύτερα κλαδιά σε πάχος. Το πολύ ψηλό συρματωμα θα γίνει τα επόμενα χρόνια.
Αυτό το δέντρο έχει κάποιες ωραίες γωνίες και ταλαιπωριμενα κλαδιά έχει όμως και αρκετά μειονέκτηματα που αν δεν τα λύσω τα πρώτα χρόνια, θα τα κουβαλάω μια ζωή. Έχει πολλούς κεντρικούς χοντρούς κορμόυς που διασταυρονονται και δύο από αυτούς έχουν ανάποδη κωνικοτητα. Οπότε πρέπει να πάρω αποφάσεις χωρίς όμως να χαραμησω το δέντρο.
Έχοντας όλα αυτά στο μυαλό μου σήμερα επιχείρησα να διαχωρίσω τον ένα από τους δύο κορμούς, να τον στρεψω και να του δώσω άλλη κίνηση. Ήταν η πρώτη φορά που το έκανα και αν ανταποκριθεί καλά, του χρόνου ίσως το κάνω και σε έναν άλλο. Κλασικά έμειναν δύο κλαδιά που θα κοπουν εφόσον δω ότι ανακάμπτει το δέντρο από την σημερινή εργασία, διαφορετικά θα πάμε σε 'plan B'.

(δυστυχώς δεν κατάφερα να το ψεκασω γιατί έχω τέσσερα μικρά γατακια στην αυλή. Ωραία, γλυκούλα αλλά ελπίζω όταν μεγαλώσουν να φύγουν)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

'''Οι εργασίες συνεχίζονται,,,
Αλλά όχι από μένα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Angelos (06 Οκτ 2019, 00:17)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Stefasteri έγραψε:
24 Ιαν 2019, 08:23
Ωραίος! 
Σε ευχαριστώ πολύ

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 9 δευτερόλεπτα:
Harris έγραψε:
24 Ιαν 2019, 13:19
Πολύ καλό! Του χρόνου θα είναι για ΕΚΘΕΣΗ!!! :) 
Μπα, έχει πολλά χρόνια ακόμα μπροστά του. Για την ώρα η έκθεση είναι στην αυλή μου
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Harris »

Πολύ καλό! Του χρόνου θα είναι για ΕΚΘΕΣΗ!!! :) 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραίος! 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Kostas έγραψε:
22 Ιαν 2019, 13:46
Καλη επιτυχία
Σε ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Kostas »

Καλη επιτυχία
Εικόνα

vhoulio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2018, 08:24
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από vhoulio »

thanos75 έγραψε:
20 Ιαν 2019, 19:24
Spyreas έγραψε:
20 Ιαν 2019, 17:26
Ενδιαφέρον είδος για μπονσάι... Αυτό το φυτό υπάρχει σε αφθονία στο χωριό μου, με ενέπνευσε το ποστ να πάω να ψάξω για πιθανά yamadori! Πρέπει να είναι από τα ανθεκτικά είδη
εξαιρετικά δύσκολο για yamadori. έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς. 
Έχετε απόλυτο δίκιο, όμορφο υλικό αλλά πολύ δύσκολο για συλλογή.
Στο παρελθόν έβγαλα 4 φυτά από σημείο κήπου που ήταν ανεπιθύμητα, με σκοπό να μεταφερθούν σε άλλο. Η μεταφύτευση έγινε με "τσάπα" και βγήκανε με πολλές ρίζες και χώμα, αλλά δεν άντεξε ούτε ένα.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Spyreas έγραψε:
20 Ιαν 2019, 17:26
Ενδιαφέρον είδος για μπονσάι... Αυτό το φυτό υπάρχει σε αφθονία στο χωριό μου, με ενέπνευσε το ποστ να πάω να ψάξω για πιθανά yamadori! Πρέπει να είναι από τα ανθεκτικά είδη
Πολύ χαίρομαι που ενεπνευσα έστω και σε έναν κάτι. Άλλωστε είναι και ο σημαντικοτερος λόγος που μερικές φορές ποσταρω φωτογραφίες από κάποιο δέντρο μου.
Χωρίς να γνωρίζω την εμπειρία σου και την γνωση σου, θα σου πρότεινα να μην στερήσεις ένα δέντρο από τη φύση αν δεν έχεις ξανά κάνει yamadori και αν δεν ξέρεις πως να το κρατήσεις ζωντανό (χωρίς παρεξήγηση).
Με λίγο ψάξιμο εύκολα βρίσκει κάποιος έναν ενδιαφέρον κορμό και με λίγα χρήματα.
Γενικά είναι ένα πολύ ανθεκτικό είδος.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από thanos75 »

Spyreas έγραψε:
20 Ιαν 2019, 17:26
Ενδιαφέρον είδος για μπονσάι... Αυτό το φυτό υπάρχει σε αφθονία στο χωριό μου, με ενέπνευσε το ποστ να πάω να ψάξω για πιθανά yamadori! Πρέπει να είναι από τα ανθεκτικά είδη
εξαιρετικά δύσκολο για yamadori. έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς.

Spyreas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Σεπ 2016, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Spyreas »

Ενδιαφέρον είδος για μπονσάι... Αυτό το φυτό υπάρχει σε αφθονία στο χωριό μου, με ενέπνευσε το ποστ να πάω να ψάξω για πιθανά yamadori! Πρέπει να είναι από τα ανθεκτικά είδη

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

. Ίσως.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε ευχαριστώ πολύ!

Τα καφεδάκια κερασμένα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η βαλίτσα με το … ‘’ μαρούλι ‘’  έφτασε με το ΚΤΕΛ.

Εγώ και η υπόλοιπη  ομάδα σε ευχαριστούμε. !!!!  :obscene-drinkingcheers:

Την κάναμε όλοι  ‘’ ταράτσα ‘’  !!!! 

Σου κάνουμε δώρο βίρτουαλ τραπεζάκι    Louis  Vuitton  για να τοποθετήσεις τον σχίνο.   
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν και το δέντρο είναι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο ήθελα μια δεύτερη άποψη. Πραγματικά δεν είχα σκεφτεί να γύρω λίγο το κορμό. Σε ευχαριστώ πολύ για το virtual σου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από marios »

Κουκλακι!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.4

Δημοσίευση από Hfestion »

Εχεις και εσύ τα δικιά σου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση