τουγια

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: τουγια

Δημοσίευση από dimitrisf »

κι εγω κατι τέτοιο σκεφτομουν ή με ενα γενναιο καθαρισμα-κλαδεμα ισως να μπορούσα να αφησω δυο κορμους και να το δουλεψω.Απο Φθινώπορο ή Χειμωνα επιτρεπονται εργασιες;Επισης ευχαριστω για το χρονο σου

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 28 δευτερόλεπτα:
ειναι στη γλαστρα για μια 10ετια τουλαχιστον,θα χρειαστει και μεταφυτευση την Ανοιξη
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: τουγια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Έτσι σαν αρχή μέχρι να πετάξει πιο χαμηλά . Προσωπικά δεν βλέπω κάποια άλλη μορφή προς το παρόν. Είναι η κλασσική μορφή τούγιας πού βλέπουμε σε ζαρντινιέρες και σε κήπους κουρεμένη σαν μπάλα.
(Το φύλλωμα είναι από άλλο δένδρο. Απλά ήθελα να δώσω την μελλοντική εικόνα)
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: τουγια

Δημοσίευση από dimitrisf »

ανεβαζω νεες φωτο,σιγουρα θελουν χαμηλωμα τα ψηλα κλαδια,αλλα εγω θελω συμβουλες για τα πιο κατω,τι μπορω να αφαιρεσω ακομη.Λογικα θα μεινουν δυο κορμοι;Απλα θα εχει μεγαλα κενα εκει που θα κοπουν καποιοι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: τουγια

Δημοσίευση από dimitrisf »

εκανα καποιο καθαρισμο, φωτό απο αύριο και το συζηταμε

Προστέθηκε μετά από 48 λεπτά 49 δευτερόλεπτα:
ναι μοιαζει αρκετα με το δικο μου στη βαση και στις αρχες των κλαδιων

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: τουγια

Δημοσίευση από Hfestion »

Καταρχάς μη βιαστείς για δραστικές αποφάσεις. Ξεκίνησε με καθαρισμό όπως σου έγραψε και ο Χάρης και βγάλε νέες φωτογραφίες με ουδέτερο φόντο και από πολλές πλευρές για να καταλάβουμε και εμείς περί τίνος πρόκειται

Το τελευταίο καιρό βλέπω πολλά βιντεακια στο YouTube. Το παρακάτω νομίζω ότι μοιάζει λίγο με το δικό σου αν και καλλιεργειται αρκετά χρόνια. Ισως βοηθήσει.




Καλή συνέχεια και περιμένω update,

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: τουγια

Δημοσίευση από dimitrisf »

θα το κανω απλα ειμαι ακομα στη μελετη,τα εχω βρει λιγο σκουρα γιατι γινεται χαμος.Θα προσπαθησω να καθαρισω κσι να κοντυνω και σας ενημερωνω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: τουγια

Δημοσίευση από Harris »

Γινεται μπονσαι η τουγια. ομως για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε πρεπει να αραιωσεις τα κλαδια για να μπορεσουμε να δουμε τι εχεις εκει! :)
Εικόνα

Εικόνα
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

τουγια

Δημοσίευση από dimitrisf »

πρίν λίγες ημέρες αγόρασα αυτή την τουγια,μου αρέσει ο χοντρός κορμός της αλλά από κλαδιά γίνεται ένας χαμός, κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή.Επανω έχει έξι κλαδιά,τα δυο εσωτερικά είναι χοντρά και το καθε ένα έχει από έξω από δυο πιο λεπτα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση