Πικεα και μυρτια νανα

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από thanos75 »

Η μυρτιά δεν είναι φυλλοβόλο. Κανονικά έχει όλο το χρόνο φύλλα. Πότισε το λίγο καιρό ακόμα αν και δεν είμαι αισιόδοξος. Να μην βρέχεις τα φύλλα το καταλαβαίνω για την μελίγκρα, αλλά να μην ποτίζεις είναι περίεργο. Ίσως εννοούσε να αποφύγεις το υπερβολικό πότισμα, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να το ελαττώσεις τόσο ώστε να ξεραθεί.Λάθη όλοι έχουμε κάνει. Μην το βάζεις κάτω.
 

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

marios έγραψε:
16 Αύγ 2021, 22:06
Απότιστη επειδή είχε μελίγκρα; Εάν στο είπε γεωπόνος ρώτησε τον εάν άκουσες καλά. Αν πράγματι άκουσες σωστά να μας πει για την μέθοδό του...

 
Ακριβώς αυτό μου είπε και ότι η μυρτια δε θέλει πολύ νερό. Ίσως αν του έλεγα μπονσαι και ότι το χώμα του είναι λιγότερο από κανονική γλαστρα να το ξανασκεφτοταν. Τώρα ότι έγινε έγινε. Πότε ξαναβγαζει φύλλα αυτό το φυτό? Να ξέρω αν πρέπει να περιμένω η αν δεν υπάρχει επιστροφή. 

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από marios »

Απότιστη επειδή είχε μελίγκρα; Εάν στο είπε γεωπόνος ρώτησε τον εάν άκουσες καλά. Αν πράγματι άκουσες σωστά να μας πει για την μέθοδό του...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Hfestion »

Dim έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:05
Επειδή είχε πιάσει..ελιγκρα.να την αφήσεις αποτιστη; Πρώτη φορά το ακούω!!!

 
Πολύ περίεργο
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Επειδή είχε πιάσει..ελιγκρα.να την αφήσεις αποτιστη; Πρώτη φορά το ακούω!!!
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Τελικά κατάφερα και κατέστρεψα και το τελευταίο bonsai. Η μυρτιά έπιασε μελίγκρα, από το φυτώριο μου είπαν να την αφήσω απότιστη για να επανέλθει. Λίγο ο καύσωνας λιγο το μικρό δοχείο μετά από 2-3 ημέρες δεν έμεινε ούτε φύλλο. Είχαν ξεραθεί τόσο αποτομα που δεν πρόλαβα να αντιδράσω. Αφαίρεσα όλα τα φύλλα και την κλάδεψα. Τώρα επί ένα μήνα είναι έτσι χωρίς ίχνος πρασινου φύλλου. Το καλό είναι ότι ακόμα ο κορμος είναι πράσινος όταν το ξύσω. Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει? Εριξα πριν 2 ημέρες  και εκχύλισμα φυκιων μήπως και το βοηθήσει. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από dimitrisf »

Αν ειναι πρασινες ακομα υπαρχει ελπιδα.Νομιζω οτι εκανες λαθος περιοδο τη μεταφυτευση,ηθελε πιο νωρις,επισης θα επρεπε στο χωμα να προσθεσεις καποιο ή καποια ανοργανα συστατικα,οπως χαλικι,εκαφροπετρα κ.λ.π σε μεγαλη αναλογια,τουλαχιστον 50-60%.Κρατησε τες σε σκιερό μερος αλλα φωτεινο,ποτισμα με μετρο και οχι λιπανση

Margie
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Μάιος 2021, 20:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Margie »

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα και εγ'ω με την σειρά μου να ρωτήσω κάτι για 2 Μυρτιές Νάνα. Αγ΄ρασα την πρώτη πριν περιπου 3 βδομαδες, όλα πηγαιναν καλά μεχρι που έκανα την μεταφύτευση, δυστυχώς σε γλάστρα που δεν έιχε απο κατω άνοιγμα ώστε να φευγει το νέρο. Η Μυρτιά μεσα σε λιγες μερες γύρισε τα φυλλα της, τα οποία έγιναν και σκληρά σαν ρίγανη που έχουμε αποξηράνει. Την έβγαλα απο το κασπό και η ρίζα της είχε πρα πολυ νερο, οποτε θεωρησα οτι επνιξα το φυτό απο το πολυ νερο, ύστερα αποφασισα να παρω αλλη Μυρτια. Κράτησα βέβαια και την πρωτη απλα ξεκινησα να της βγαζω τα φυλλα της που ηταν ξερα. Η δευτερη Μυρτια και αυτη ξεκινησε να γυρναει τα φυλλα της ύστερα απο την μεταφυτευση της, σε αυτή έβαλα και πετρουλα στην βάση, η γλαστρα της έχει ανοιγμα και το χωμα που της έβαλα ηταν μαζι με κομποστ απο φυκια και αυτή την φορά πότιζα ανα 2 μερες, αλλά μέσα σε λιγοτερο από μια εβδομαδα έχω τα ίδια με την πρώτη Μυρτιά. Διάβασα το κόλπο με το ξυσιμο στον κορμο ωστε να δω αν είναι ζωντανες, είναι και οι 2 πρασινες στον κορμο τους. Έχετε κάποια ιδέα τι να κανω στην συνεχεια, να της κρατήσω έξω στο μπλακόνι, να συνεχίσω το πότισμα? Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
Η πικέα σε ...αποχαιρέτισε προ πολλού.
Η ροδιά κάτι θα πετάξει ίσως αλλά, δεν θα έχει καμιά σχέση με το σχήμα που θέλησες να δώσεις.
Μην σε αποκαρδιώνει όμως η απώλεια των φυτών σου.
Συνέχισε να προσπαθείς και να μελετάς τις κινήσεις σου από πριν.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από nadim »

Κάνε το λεγόμενο scratch test. Με το νυχι σου ή κάτι ελαφρως αιχμηρό ξύσε απο πάνω προς τα κάτω τον κορμό. Αν στο πρώτο ξύσιμο είναι πράσινος, τότε είναι ολοζώντανο. αν είναι καφέ, προχώρα στο επόμενο μέχρι να βρείς πράσινο. Έτσι θα μπορέσεις να καταλάβεις αν υπάρχει ξερό τμήμα στο δενδράκι σου και τι έκταση έχει.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Εικόνα

Καλημέρα σας. Η πικέα είναι έτσι απο τον οκτώμβριο που πήρε την κάτω βόλτα. Αν και οι βελόνες είναι ξερές τα κλαδιά έχουν κάποια ελάστικοτητα, υπάρχει περίπτωση να επανέθλει η άδικα περιμένω?
Η ροδιά επίσης είχε επανέλθει εκτός απο το μεσαίο κορμό αλλα τις τελευταίες εβδομάδες έχει χάσει τη ζωντάνια της.
Έδώ και ένα μήνα τα έχω σε δυτικό μπαλκονι με 5 ώρες ήλιο. Η μόνη που πέι καλά είναι η μυρτιά.



 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Rango »

Μπράβο! Πολύ καλό αυτό!
Όχι να μη τα βάλεις σε ποτ και μάλιστα τόσο νωρίς. Έχουν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.
Γνώμη μου είναι ότι αφού βλέπεις ότι συνέρχονται, να τα αφήσεις εκεί για τουλάχιστον 1-2 χρόνια. Αν δεν θες μπορείς να πάρεις αυτές τις γλάστρες που είναι σαν μπωλ, που είναι και όμορφες και έχουν και χώρο να αναπτυχθεί το φυτό. Η μεταφορά σε αυτές όμως θα πρέπει να γίνει στο τέλος του χειμώνα - αρχές της άνοιξης χωρίς να πειράξεις ξανά τις ρίζες τους, και βάζοντας σωστό υπόστρωμα. Άστα να ηρεμήσουν γιατί σίγουρα το χρειάζονται.
Στο πιάτο (ποτ) ουσιαστικά επιβραδύνεις την ανάπτυξή τους.
Μη βιάζεσαι γι αυτό το στάδιο. Καλή συνέχεια!

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Τα έβαλα αμέσως σε κανονικά γλαστράκια και τα έχω στη σκιά. Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Πικέα και μυρτιά επανήλθαν και δυναμώνουν σιγά σιγά.

Και η ροδιά επίσης φαίνεται οτι πάει να πετάξει νέα φυλλαράκια, κανονικά δεν θα πρέπει να χάσει ολα τα φυλλα το χειμώνα?

Να περιμένω κανενα μήνα και να τα βάλω πάλι στα ποτ? Δεν θα κάνω κανένα κλάδεμα γιατι έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζονται.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Hfestion »

Δύσκολα τα πράγματα,,,

Όπως και να εξελιχθεί η κατάστασή μην το βάζεις κάτω. Όλοι μας έχουμε χάσει δέντρα

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Rango »

vagelis.sarrigiannis έγραψε:
09 Οκτ 2020, 11:01
Καλημέρα σας.

Τελικά τα δεντράκια έχω την εντύπωση οτι χαροπαλεύουν.

Η μυρτιά χάνει τα φύλλα της, στην πικέα οι βελόνες δεν είναι και τόσο ελαστικές και ανθεκτικές όπως πριν, οταν τις τραβήξεις ελαφρά με το χέρι βγαίνουν πολύ εύκολα, επίσης και μια ροδιά που είχα μεταφυτέψει την ίδια περίοδο έχει ξεραθει ( τις ρίζες τις έκοψα ελάχιστα).
Γιατί είναι λάθος εποχή για μεταφύτεψη? Στη βιβλιοθήκη αποτι ειχα δει αναφέρει οτι ο οκτώμβρης είναι κατάλληλη εποχή για κλάδεμα και μεταφύτεψη.

Τα έχω πάντα έξω σε σκιερό μέρος και τα ποτίζω όταν στεγνώσει εντελώς το χώμα, 2 φορές την εβδομάδα περίπου, δεν έχω ρίξει λίπασμα.


Υπάρχει σωτηρία;

 
 
 

 
Θα τα έβαζα γρήγορα σε μεγαλύτερες γλάστρες με υπόστρωμα από μέιγμα τύρφης - φυτόχωμα - ελαφρόπετρα (σε αναλογία 30%-10%-60%), για αρχή έξω και στην σκιά και ο θεός βοηθός. Την μυρτιά δε πρέπει να την αφήνεις να στεγνώνει ποτέ. Μόλις βλέπεις ότι στεγνώνει 1εκ. της επιφάνειας του χώματος, πότισμα πάλι. Αλλά να έχεις πολύ καλή αποστράγγιση. Στις εργασίες του μήνα λέει τον Οκτώβριο είναι δυνατή η μεταφύτευση ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ. (κόβουμε ελάχιστα τις ρίζες). Εσύ τα έκανες όλα μαζί (μεταφύτευση, κλάδεμα, συρμάτωμα), μέσα Σεπτεμβρίου και μάλιστα σε έναν Σεπτέμβρη που ακόμα έιχει πολύ ζέστη. Γενικά οι εργασίες καλό είναι να μη γίνονται όλες μαζί γιατί τα φυτά σοκάρονται. Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ.
 

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Καλημέρα σας.

Τελικά τα δεντράκια έχω την εντύπωση οτι χαροπαλεύουν.

Η μυρτιά χάνει τα φύλλα της, στην πικέα οι βελόνες δεν είναι και τόσο ελαστικές και ανθεκτικές όπως πριν, οταν τις τραβήξεις ελαφρά με το χέρι βγαίνουν πολύ εύκολα, επίσης και μια ροδιά που είχα μεταφυτέψει την ίδια περίοδο έχει ξεραθει ( τις ρίζες τις έκοψα ελάχιστα).
Γιατί είναι λάθος εποχή για μεταφύτεψη? Στη βιβλιοθήκη αποτι ειχα δει αναφέρει οτι ο οκτώμβρης είναι κατάλληλη εποχή για κλάδεμα και μεταφύτεψη.

Τα έχω πάντα έξω σε σκιερό μέρος και τα ποτίζω όταν στεγνώσει εντελώς το χώμα, 2 φορές την εβδομάδα περίπου, δεν έχω ρίξει λίπασμα.


Υπάρχει σωτηρία;

 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Rango »

Και η εποχή για τις εργασίες που έκανες δεν είναι σωστή, και το υπόστρωμα που έβαλες ίσως δεν είναι καλό και πρέπει να τα βγάλεις εξω. Τη Μυρτιά το χειμώνα αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 5 βαθμούς μπορείς να τη βάλεις μέσα για κάποιες μέρες. Αλλά θέλει φως. Για την πικεα δε ξέρω αλλά νομίζω ότι δε θα επιβιώσει μέσα. Τα έκανες όμορφα πάντως και ειδικά η Μυρτιά Μ αρέσει πολύ! Άστα τώρα να ηρεμήσουν έξω και σε σκιά οπως σου ειπαν ο Γιώργος και ο Sim62.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Τα δεντράκια είναι ωραία. Πρέπει όμως να τα βάλεις σε εξωτερικό χώρο με σκιά, ποτέ δεν κρατάμε μέσα στο σπίτι ένα φυτό που δεν είναι εσωτερικού χώρου. Θα πεθάνουν.
Πότιζέ τα όταν πρέπει και μην τα ξαναπειράξεις για φέτος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από Sim62 »

Νομίζω έχεις παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα. Δεν μπορείς να κάνεις εσωτερικού χώρου δέντρα που επιβιώνουν μόνον έξω. Θα τα χάσεις σύντομα!!! Χρειάζεσαι διάβασμα αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με τα bonsai. Τη μυρτιά μην τη κλαδεψεις άλλο προς το παρόν αλλά βγάλε τα σύρματα γιατί δεν είναι προς το παρόν απαραίτητα. Έχεις χρόνο για αυτό αργότερα.

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πικεα και μυρτια νανα

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Υπόστρωμα Για Μπονσάι DCM 10 Lt. Αυτο πηρα, δε βαζω λινκ για διαφημηση αλλα με αναζητηση google το βρισκετε ευκολα. Καπου διαβασα οτι αν ειναι μεσα στο σπιτι δεν επηρεαζεται τοσο πολυ απο τις εργασιες που εκανα. Θα τα βγαλω εξω στη σκια για 1-2 μηνες οσο εχει καλο καιρο ακομα και μετα θα τα κανω εσωτερικου χωρου. Οσον αφορα στο κλαδεμα της μυρτιας ειναι ενταξει η πρεπει να αραιωσω κι αλλο τα κλαδια?
Απάντηση