Ελιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Μόνο που ξεκίνησες αυτό είναι αρκετό. Σε βάθος χρόνου θα καταλάβεις από μόνος σου στο τι πρέπει να φύγει και τι να μείνει.
Μια καλή μεταφύτευση χρειάζεται καλή προετοιμασία. Δηλαδή, φτιάξε το καφεδάκι σου, ετοίμασε την γλάστρα σου καί το μείγμα χώματος σου. Εγώ το παλιό χώμα το βγάζω με νερό υπό πίεση. αλλά ο καθένας όπως βολεύεται.

Καλή επιτυχία!!!
These users thanked the author Hfestion for the post:
Jack of all trades (25 Σεπ 2022, 21:16)
Rating: 7.14%

Topic author
Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Βρήκα λίγο χρόνο το πρωί και έκοψα τα πολλά, αν προλάβω θα συνεχίσω αύριο. Ο κύριος κορμός είναι ακόμα εκεί :P , αλλά δε μου φαίνεται τόσο κακό αν τον κρατήσω. Η αλήθεια είναι ότι από κοντά φαίνεται πιο ωραία γιατί τα κλαδιά κάνουν πολλές γωνίες και γίνονται όλα 'ένα' στίς φωτογραφίες.

Η μεταφύτευση μάλλον θα γίνει το επόμενο ΣΚ, δεν είχα άδειο γλαστράκι. Στα θετικά είναι ότι το χώμα φαίνεται αρκετά καλό και ελαφρύ και δε θα με ταλαιπωρήσει όσο πίστευα. Όπως πάντα, κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο! :) 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από stelios »

Ωραία ελιά θα γίνει.

Topic author
Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το virtual! Λογικά μέσα στα επόμενα 2 ΣΚ που θα έχω χρόνο θα προχωρήσω με το κλάδεμα και θα ανεβάσω φώτο με ότι απομείνει :P
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

απ'οτι φαίνεται υπάρχει ομοφωνία ότι το ψηλότερο και χοντρότερο κλαδί πρέπει να φύγει.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Jack of all trades (19 Σεπ 2022, 22:31)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

:greetings-wavegreen: :greetings-wavegreen: :greetings-wavegreen: :greetings-wavegreen:
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Jack of all trades (19 Σεπ 2022, 22:31)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Jack έγραψε:
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:19
καλησπερα. Ώραιο δεντράκι αλλά θέλει πετσόκομμα ώστε να γίνει μπονσάι μεγέθους shohin. Είχα αγοράσει μια ανάλογη και δεν το μετάνοιωσα που την μακέλεψα. Προτείνω αυστηρό κλάδεμα, σε γενικές γραμμές στο επίπεδο που έχω κόκκινες γραμμές απ'ότι μπορώ να δω από τις φωτό. Καλή επιτυχίαelia.jpg
 


 
Ωχ αμαν! Τόσο πολύ ? Μάλλον σε δόσεις θα το κόψω, γιατί  δεν πάει το χέρι μου να το κόψω μια και έξω  :P
 
 
 

 
Όσο ποιο βαθιά κόψεις, τόσο ποίο λαμπρό μέλλον θα έχει. Αυτό φυσικά εξαρτάται και απο πόσα χρόνια μπορείς να περιμένεις.

Ξεκίνησε με μεταφύτευση και σταδιακα κοντινέ το , και μετά αποφασίζεις 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Jack of all trades (19 Σεπ 2022, 22:32)
Rating: 7.14%

Topic author
Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:19
καλησπερα. Ώραιο δεντράκι αλλά θέλει πετσόκομμα ώστε να γίνει μπονσάι μεγέθους shohin. Είχα αγοράσει μια ανάλογη και δεν το μετάνοιωσα που την μακέλεψα. Προτείνω αυστηρό κλάδεμα, σε γενικές γραμμές στο επίπεδο που έχω κόκκινες γραμμές απ'ότι μπορώ να δω από τις φωτό. Καλή επιτυχίαelia.jpg
 

 
Ωχ αμαν! Τόσο πολύ ? Μάλλον σε δόσεις θα το κόψω, γιατί  δεν πάει το χέρι μου να το κόψω μια και έξω  :P
 
 
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο δέντρο!! Ασε τις καταβολάδες και προχωρά στο παρασύνθημα...
These users thanked the author Hfestion for the post (total 2):
Jack of all trades (18 Σεπ 2022, 19:58) • gmaravelisvet (18 Σεπ 2022, 20:56)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπερα. Ώραιο δεντράκι αλλά θέλει πετσόκομμα ώστε να γίνει μπονσάι μεγέθους shohin. Είχα αγοράσει μια ανάλογη και δεν το μετάνοιωσα που την μακέλεψα. Προτείνω αυστηρό κλάδεμα, σε γενικές γραμμές στο επίπεδο που έχω κόκκινες γραμμές απ'ότι μπορώ να δω από τις φωτό. Καλή επιτυχία
elia.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Jack of all trades (18 Σεπ 2022, 19:52)
Rating: 7.14%

Topic author
Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Ελιά

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Καλησπέραα! Τελικά δεν κρατήθηκα και αγόρασα μια ελιά γιατί μου άρεσε αρκετά ο κορμός χαμηλά (και είχα καιρό να πάρω κάτι :P), ωστόσο το δέντρο είναι αρκετά μεγάλο και θα εκτιμούσα τις συμβουλές σας ώστε να κάνω ένα πρώτο 'καθάρισμα'. Επισυνάπτω και μια εικόνα με τα σημεία στα οποία σκέφτομαι να κόψω τα κλαδιά. Επίσης: 

1) Υπάρχει περίπτωση αν κάνω εναέρια καταβολάδα τέτοια εποχή στο σημείο που φαίνετα στον κύκλο να πιάσει? Ή αν το κόψω απλά και το βάλω στο χώμα?
2) Μπορώ να το μεταφυτεύσω κατά τις αρχές Οκτώβρη αφαιρώντας παράλληλα και από τη ρίζα? 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση