ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Thodorisrek έγραψε:
31 Δεκ 2022, 16:36
................ Μακάρι να επιζήσει το δεντράκι αν και έχουν αρχίσει να πέφτουν τα φυλλα του και με ανησυχεί.................


 
Ίσως νά χρειαστεί ορό ή διαφορετικά ένα κοκτέιλ από ορούς γιά νά έλθει στά ίσια της.   !!!!!! 
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Καλό θα είναι νά ρίξεις μία ματιά καί εδώ. https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=9649
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

το κλάδεμα θα βοηθήσει να διατηρηθούν κλαδια και φύλλα. Τα φύλλα άρχισαν να ξεραίνονται και να πέφτουν ως αποτέλεσμα του σοκ από το βγάλσιμο από τη γη. Το δεντράκι δεν θα μπορούσε να τα διατηρήσει όλα. Τώρα έχει περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει και να επανακάμψει. Γι'αυτό άλλωστε είναι σκόπιμο να κλαδεύουμε γερά όταν βγάζουμε από τη γη ένα δέντρο
 

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

Ο κύβος ερρίφθη. Την κλάδεψα , πρόσθεσα στο χώμα και ελαφρόπτερα και ελπίζω για το καλύτερο. Μακάρι να επιζήσει το δεντράκι αν και έχουν αρχίσει να πέφτουν τα φυλλα του και με ανησυχεί. Ίδωμεν. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες. Έκοψα ένα λάθος κλαδί αριστερά , σε σχέση με το εικονικό κλάδεμα που μου στήλατε ποιο πάνω. Θα το διορθώσω στην πορεία αν όλα πάνε καλά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

Σας ευχαριστώ πολύ. Φοβερό αυτό που φτιάξατε με το πως μπορεί να εξελιχθεί το δεντράκι. Με βοήθησε πολύ.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Καλορίζικη !!!!
Παρατηρώ ότι τά φύλλα έχουν αρχίσει και ζαρώνουν. Κάποια από αυτά θά πέσουν και αργότερα ίσως θα βγούν νέα.
Τό φυτό ζορίζεται αυτή τήν στιγμή γιά νά τά βγάλει πέρα καί νά τροφοδοτήσει όλο τό φύλλωμα.
Κάνω ένα εικονικό κλάδεμα, κρατάω καί τούς 2 κορμούς καί βλέπω μακριά στά επόμενα χρόνια. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

Άπειρα πολύτιμες οι πληροφορίες που μου δίνετε όλοι. Σας ευχαριστώ. Επισυνάπτω και άλλες φωτογραφίες στην γλάστρα που την έχω τωρα. Δεν είναι τελίως ρηχή ουτε πολύ βαθεια. Την κεντρική ρίζα την πιο χοντρή , την έκοψα 2-3 πόντους έως το σημείο που ξεκίναγαν τα ριζίδια.
Η αλήθεια είναι οτι ειχα στο μυαλό μου , να κόψω αρκετά από τα υπάρχοντα κλαδιά , αλλά να άφηνα 3-4 βασικά από την ίδια φορά και αργότερα να τα συρμάτωνα για να τους έδινα και την εικόνα του "ανεμοδαανεμοδαρμένου, αλλά με αυτά που μου είπατε πρέπει να μελετήσω και άλλο για να δω τι θα κάνω. 
κάτι ακομα που ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με το χώμα. Έχω βάλει μια στρώση ελαφρόπετρας στην βάση της γλάστρα και από πάνω βιολογικό φυτόχωμα ανακατεμένο με χωμα για μπονσαι(ετσι εγραφε η ετικετα) που εμοιαζε στην υφή σαν μαύρο χώμα με γκρι ψιλή άμμο μέσα. Σε αυτό το "μείγμα" μήπως έπρεπε να ανακατέψω και άλλη ελαφρόπετρα για να στραγγίζει καλύτερα ή μονο με την βάση είναι οκ;;

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 47 δευτερόλεπτα:
Κάτι τέτοιο στο περίπου. Να έκοβα όπου είναι τα κοκκινα Χ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Το θέμα είναι πως το βλέπει κανείς.
Τί θελω (ως υποτιθέμενος ιδιοκτήτης) από αυτό το δέντρο?
Αν αυτό που θέλω είναι να γίνει κάποτε σαν την ελιά με το ιδανικό σχήμα στην φωτογραφία του Θοδωρή τότε πρέπει να φυτευτεί στο έδαφος ή σε πολύ μεγάλη γλάστρα για αρκετά χρόνια ώστε να μεγαλώσει, να ψηλώσει, να παχύνει, να γίνει υγιές και εύρωστο και μετά να αρχίσουν οι παρεμβάσεις για τη διαμόρφωσή του.
Αν αυτό που θέλω είναι να φτιάξω ένα μπονσάι βασισμένο στο μέγεθος που έχει τώρα η αγριελιά, τότε λαμβάνω υπόψη το τωρινό πάχος του κορμού και δίνω στο δεντράκι ανάλογο ύψος (πάχος κορμού / ύψος = 1 / 3 έως 1 / 5 περίπου είναι μια αναλογία που μου φαίνεται καλή). Σε αυτή την περίπτωση θα βγει πολύ μικρό αλλά με ωραίες αναλογίες, σαν μινιατούρα.
Και στις δυο περιπτώσεις πιστεύω ότι η καρατόμηση είναι αναγκαία όπως επίσης αναγκαίο είναι και το κόψιμο όλων των χοντρών ριζών (στήριξης) που μάλλον δεν έγινε. Η μεν καρατόμηση για να αποκτήσει κωνικότητα, κίνηση και διακλαδώσεις, το δε κόψιμο όλων των ριζών στήριξης για να α) αποκτήσει πολλά ριζίδια που θρέφουν το φυτό β) δημιουργηθεί νεμπάρι γ) χωρέσει κάποτε σε ποτ.
Προσωπικά προτιμώ να προσαρμόζω την εικόνα του όποιου μελλοντικού ή επίδοξου μπονσάι στα χαρακτηριστικά του κάθε δέντρου που έχω στη διάθεσή μου για το σκοπό αυτό. Κάνει την προσπάθεια πιο εύκολη και (σχετικά πιο) γρήγορη. Αν θελήσω κάτι διαφορετικό θα ψάξω για άλλο δέντρο ως πρώτη ύλη που να πληρεί τις αντίστοιχες προδιαγραφές.
Τέλος, από την εμπειρία που έχω με τις αγριελιές θα έλεγα ότι δεν είναι και τόσο επίφοβο να μπει τώρα "σε σειρά" για να γίνει κάτι όμορφο στο μέλλον (ένα ρίσκο πάντα υπάρχει βέβαια) . Και η αγριελιά ως είδος αντέχει και η εποχή είναι καλή για καρατόμηση και ταυτόχρονο κόψιμο ριζών και το δεντράκι - απ'ότι κατάλαβα - βγήκε πολύ πρόσφατα από τη γη ώστε θα έχει πολύ δύναμη/ενέργεια μέσα του για να ανταπεξέλθει. Αρκεί να έχει χώρο, δηλαδή αρκετό υπόστρωμα, καθώς και υγρασία.
Το κλάδεμα δεν θα το συνιστούσα να γίνει άνοιξη γιατί έτσι ανακόπτεις μέρος της ορμής του φυτού, χάνει ενεργεια που θα την χρησιμοποιούσε για να αναπτυχθεί.
Τα παραπάνω δεν τα παραθέτω με διάθεση αυτοπροβολής ή ως λόγια επαϊοντα. Είμαι ακόμη αρχάριος στο χόμπυ και απλώς αναφέρω αυτά που έχω καταλάβει έως τώρα από της εμπειρίες και τα λάθη που έκανα (και συνεχίζω να κάνω). Ανέβασα σχετικό θέμα με την "Μίνι Αγριελιά" χθες για να δείξω ένα δεντράκι το οποίο στην αρχική του μορφή ήτανε παραπλήσιο με αυτό το παρόντος θέματος, το χειρίστηκα σύμφωνα με αυτά που πρότεινα και το οποίο θέλω να πιστεύω ότι έχει καλή πορεία.
Καλή επιτυχία
 

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Thodorisrek έγραψε:
30 Δεκ 2022, 12:24
BILLPAN έγραψε:
30 Δεκ 2022, 12:14
Καταλαβαίνω ότι τα σχέδια που σου δείχνουμε σου φαίνονται σαν καρατόμηση (και είναι), αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να επιτύχεις κάτι σε βάθος χρόνου με το συγκεκριμένο δέντρο.

Επίσης στην επόμενη μεταφύτευση βάλτο σε μεγαλύτερη γλάστρα για να αναπτυχθεί (όχι bonsai pot) και λιπαίνεις τακτικά.

Τώρα για το σχέδιο που δείχνεις έχε υπόψη σου ότι κάθε δέντρο είναι διαφορετικό και σου δείχνει από μόνο που θέλει να "πάει", είναι κάτι που προκύπτει στην πορεία και θεωρώ ότι δεν μπορείς να το καθορίσεις από τόσο νωρίς. Για να κάνεις κάτι τέτοιο όπως στην εικόνα θέλει πολλά χρόνια και εμπειρία, δεν λέω ότι δεν μπορεί να γίνει με το συγκεκριμένο, οι εμπειρότεροι από εμένα ίσως μπορούν να σου πουν κάτι παραπάνω σχετικά.


 
Το έχω βάλει ήδη σε μια πιο μεγάλη γλάστρα(χρωστάω φότο) , οχι bonsai pot για να αναπτυξει ριζικο συστημα . 

 
Ωραίος, τώρα μην κάνεις κάτι άλλο, της έχεις κάνει αρκετά πέρα - δώθε. Από άνοιξη το ξαναπιάνεις.
 

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

BILLPAN έγραψε:
30 Δεκ 2022, 12:14
Καταλαβαίνω ότι τα σχέδια που σου δείχνουμε σου φαίνονται σαν καρατόμηση (και είναι), αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να επιτύχεις κάτι σε βάθος χρόνου με το συγκεκριμένο δέντρο.

Επίσης στην επόμενη μεταφύτευση βάλτο σε μεγαλύτερη γλάστρα για να αναπτυχθεί (όχι bonsai pot) και λιπαίνεις τακτικά.

Τώρα για το σχέδιο που δείχνεις έχε υπόψη σου ότι κάθε δέντρο είναι διαφορετικό και σου δείχνει από μόνο που θέλει να "πάει", είναι κάτι που προκύπτει στην πορεία και θεωρώ ότι δεν μπορείς να το καθορίσεις από τόσο νωρίς. Για να κάνεις κάτι τέτοιο όπως στην εικόνα θέλει πολλά χρόνια και εμπειρία, δεν λέω ότι δεν μπορεί να γίνει με το συγκεκριμένο, οι εμπειρότεροι από εμένα ίσως μπορούν να σου πουν κάτι παραπάνω σχετικά.

 
Το έχω βάλει ήδη σε μια πιο μεγάλη γλάστρα(χρωστάω φότο) , οχι bonsai pot για να αναπτυξει ριζικο συστημα . 

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καταλαβαίνω ότι τα σχέδια που σου δείχνουμε σου φαίνονται σαν καρατόμηση (και είναι), αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να επιτύχεις κάτι σε βάθος χρόνου με το συγκεκριμένο δέντρο.

Επίσης στην επόμενη μεταφύτευση βάλτο σε μεγαλύτερη γλάστρα για να αναπτυχθεί (όχι bonsai pot) και λιπαίνεις τακτικά.

Τώρα για το σχέδιο που δείχνεις έχε υπόψη σου ότι κάθε δέντρο είναι διαφορετικό και σου δείχνει από μόνο που θέλει να "πάει", είναι κάτι που προκύπτει στην πορεία και θεωρώ ότι δεν μπορείς να το καθορίσεις από τόσο νωρίς. Για να κάνεις κάτι τέτοιο όπως στην εικόνα θέλει πολλά χρόνια και εμπειρία, δεν λέω ότι δεν μπορεί να γίνει με το συγκεκριμένο, οι εμπειρότεροι από εμένα ίσως μπορούν να σου πουν κάτι παραπάνω σχετικά.

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

mponsai-e1368440300537-1280x720.jpg
 Η αλήθεια είναι οτι έχω κατι τέτοιο σαν ιδανικό σχήμα για το δεντράκι. Αν τα κόψω όλα τόσο χαμηλά θα βγει στην πορεία;;
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Σίγουρα όλα αυτά τα χοντρά κλαδιά δεξιά και αριστερά πρέπει να φύγουν.

Έχε στο νου σου ότι προσπαθούμε να επιτύχουμε την εικόνα ενός  μεγάλου δέντρου σε μικρογραφία.

Εγώ θα κρατούσα μόνο τον κεντρικό κορμό και τα δύο μικρά κλαδάκια στην κορυφή του όπως φαίνεται στην εικόνα που σου επισυνάπτω και από εκεί και πέρα θα προσπαθούσα με τον χρόνο και με συνεχή κλαδέματα να πετύχω πιο πλούσια κόμη στην κορυφή.

Θεωρώ ότι να κόψεις τόσο χαμηλά τον κεντρικό κορμό όπως δείχνει ο Giorgos G. θα σου κοντύνει πολύ το συνολικό ύψος, κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τις τομές που δείχνει, όλα τα υπόλοιπα πρέπει να φύγουν.

Το κλάδεμα θα το έκανα την άνοιξη, όχι τώρα, γιατί έχεις κάνει ήδη μεταφύτευση όπως λέει και ο Θάνος και οι τομές θα είναι σχετικά μεγάλες. Την άνοιξη θα επουλωθούν πιο εύκολα και οι πληγές. Τώρα νομίζω ότι είναι κατάλληλος καιρός για κλάδεμα συντήρησης (και όχι διαμόρφωσης όπως πρέπει να κάνεις εσύ) πιο διαμορφωμένων ελιών, που δεν έχουν μεταφυτευτεί πρόσφατα.

Στην επόμενη μεταφύτευση ισιώνεις λίγο και τον κεντρικό κορμό (στην φωτό που σου επισυνάπτω κ το έχω κάνει) και από εκεί και πέρα πιστεύω ότι έχεις καλές αναλογίες για να συνεχίσεις να διαμορφώνεις και να αυξάνεις το φύλλωμα.  
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από thanos75 »

Αν και συμφωνώ με τον Γιώργο, εγώ θα έλεγα να μην κάνεις τίποτα αν εσύ δεν είσαι σίγουρος. Το δεντράκι είναι δικό σου, μόνο εσύ το βλέπεις ζωντανά -όχι εμείς- και εσύ πρέπει να αποφασίσεις πως θα ήθελες να εξελιχθεί στο μέλλον. Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αυτό που σου λέω, αλλά, μην νομίζεις, για τους περισσότερους από μας είναι.
Νομίζω ότι περιθώριο να το σκεφτείς έχεις. Έκανες ήδη μια μεταφύτευση, θα έλεγα μην το πειράξεις καθόλου για λίγο διάστημα και την άνοιξη με το καλό (προς Μάρτιο) προχωράς στο κλάδεμα, αν το αποφασίσεις.

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:24
καλησπέρα. Μια προσπάθεια που μου θυμίζει τον (λάθος) τρόπο που ενεργούσα κι εγώ. Με το δικό μου το μάτι, για να γίνει κάτι με αυτό το δεντράκι χρειάζεται καρατόμηση ώστε να φύγουν όλα τα ενοχλητικά ευθύγραμμα κλαδια που διασταυρώνονται. Προτείνω αφαίρεση όλων των τμημάτων που έχουν κόκκινο X πίσω από τις κόκκινες γραμμές. Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό αλλά έτσι απαλλάσσεσαι με την μία από όλα τα κλαδια που στο μέλλον θα αποτελέσουν εμπόδιο στη διαμόρφωση μιας τόσο μικρής αγριελιάς. Καλή επιτυχία


 

 
Να τα κόψω όλα δλδ, καλά κατάλαβα από την φώτο;
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Thodorisrek έγραψε:
29 Δεκ 2022, 07:29
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες. Ποια εποχή είναι καλύτερα να πραγματοποιήσω το κλάδεμα;

 
κλάδεψε τώρα. Είναι η καλύτερη εποχή
 

Προστέθηκε μετά από 45 λεπτά 43 δευτερόλεπτα:
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:24
Thodorisrek έγραψε:
29 Δεκ 2022, 07:29
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες. Ποια εποχή είναι καλύτερα να πραγματοποιήσω το κλάδεμα;


 
κλάδεψε τώρα. Είναι η καλύτερη εποχή
 

 
https://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f= ... 477#p73477

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Hfestion »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:24
Giorgos
Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό αλλά έτσι απαλλάσσεσαι με την μία από όλα τα κλαδια που στο μέλλον θα αποτελέσουν εμπόδιο στη διαμόρφωση μιας τόσο μικρής αγριελιάς.
Πολύ σωστός 
 

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες. Ποια εποχή είναι καλύτερα να πραγματοποιήσω το κλάδεμα;
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα. Μια προσπάθεια που μου θυμίζει τον (λάθος) τρόπο που ενεργούσα κι εγώ. Με το δικό μου το μάτι, για να γίνει κάτι με αυτό το δεντράκι χρειάζεται καρατόμηση ώστε να φύγουν όλα τα ενοχλητικά ευθύγραμμα κλαδια που διασταυρώνονται. Προτείνω αφαίρεση όλων των τμημάτων που έχουν κόκκινο X πίσω από τις κόκκινες γραμμές. Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό αλλά έτσι απαλλάσσεσαι με την μία από όλα τα κλαδια που στο μέλλον θα αποτελέσουν εμπόδιο στη διαμόρφωση μιας τόσο μικρής αγριελιάς. Καλή επιτυχία


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον. Κλαδεψε την ελιά χαμηλα και άφησε την να πετάξει.

Topic author
Thodorisrek
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Δεκ 2022, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑ

Δημοσίευση από Thodorisrek »

ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΑΓΡΙΕΛΙΑΚαλησπέρα σε όλους!!!
Με ενδιαφέρει πολύ να ασχοληθώ με την τέχνη των μπονσάι. Έχω ήδη μια αποτυχημένη προσπάθεια με έναν podocarpus που αγόρασα και ξεράθηκε μέσα σε λίγους μήνες. Αυτή τη στιγμή έχω εναν φίκο και μόλις εχθές βρήκα μια πολύ όμορφη αγριελιά που ξερίζωσα και θέλω να ασχοληθώ σωστά με αυτή.
Αυτό που έκανα προς το παρών είναι να της κόψω λίγο(2-3cm) την κεντρική ρίζα που ήταν σαν καρότο, για να χωρέσει στο γλαστράκι που είχα πρόχειρο με χώμα μέχρι να δω τι βήματα θα ακολουθήσω. Την έβαλα λοιπόν εκεί , αφού κάλυψα την βάση της γλάστρας με μία στρώση ελαφρόπετρας. Το χώμα είναι αγορασμένο ως ειδικό για μπονσάι.Αν σας ειναι ευκολο πειτε μου τι βηματα να ακολουθησω. Απο αυτα που διαβασα στο φορουμ , συμπερανα οτι αυριο κιολας πρεπει να παρω μια μεγαλυτερη γλαστρα και να την μεταφυτεψω εκει και να την αφησω για καιρο μεχρι να αναπτυξει καλυτερο ριζικο συστημα  και δεν πειραζω τιποτα αλλο. Σωστα;Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση