Pot από μαύρο Πύλο

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από myrtilos »

ioannis.makris έγραψε:
15 Ιαν 2019, 14:41
myrtilos έγραψε:
15 Ιαν 2019, 13:00
 
Θα πρεπει να βρεις εναν κεραμιστα τοτε που να ειναι διευθετημένος να σου ψήνει τις δημιουργίες σου και να σου προμηθεύει πηλό και εκει θα βρεις διάφορους πηλους με χρωμα η χωρις και τεχνικες ώστε να φτιαξεις αυτο που θελεις.
 Ακομα πιο ευκολο ειναι το τσιμεντο. Παίρνεις συρματινο πλεγμα λιγο χοντρο σε παχος ώστε να στέκεται οταν του δινεις σχημα και πολυ πυκνο ώστε να κάθεται το τσιμέντο και αφού δόσεις σχήμα παίζεις μετά με την υφη και στο τέλος κάνεις μια πατίνα και έτοιμο 
43074510_10214928902069065_1040072347006009344_n.jpg

η ακομα και ετσι οπως το βιντεακι

https://www.youtube.com/watch?v=zWJXKrbNoDM&t=601s

Γενικα φαντασια να εχεις και χρονο και μπορεις  να κανεις τρελα πραγματα 
Έχω υπόψιν μου διάφορες τεχνικές με τσιμέντο και πηλό αλλά ο μαύρος πηλός που έχεις δείχνει πολύ όμορφος, προς το παρόν βρίσκω αντικείμενα που με κάποιο τρόπο μπορώ να χρησιμοποιήσω (μπολάκια,ταψάκια,πήλινα) επίσης πλαστικά ποτ μέσω internet.
Αν φτιάξω κάτι θα το "ανεβάσω".
Ευχαριστώ.
 

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από ioannis.makris »

myrtilos έγραψε:
15 Ιαν 2019, 13:00
Ευχαριστώ για την ανάλυση,καταλαβαίνω απόλυτα τα περί δημιουργίας που αναφέρεις ακριβώς αυτός είναι κι ο λόγος που ρώτησα για λεπτομέρειες.
Το να σου παραγγείλω κάτι θα μου στερήσει όλη τη χαρά της δημιουργίας οπότε το ενδιαφέρον μου έχει να κάνει με το να μπορούσα να αγοράσω το υλικό και να το χειριστώ εγώ.
Η Άνοιξη έρχεται και οι μεταφυτεύσεις είναι πολλές,τα όμορφα ποτ δυστυχώς πανάκριβα και ψάχνω για ιδιόχειρες δημιουργίες.
Το συγκεκριμένο υλικό δίνει λύσεις με ωραίο αποτέλεσμα ειδικά για εφαρμογή σε νεκρά ξύλα η παλιούς κορμούς.
Θα πρεπει να βρεις εναν κεραμιστα τοτε που να ειναι διευθετημένος να σου ψήνει τις δημιουργίες σου και να σου προμηθεύει πηλό και εκει θα βρεις διάφορους πηλους με χρωμα η χωρις και τεχνικες ώστε να φτιαξεις αυτο που θελεις.
 Ακομα πιο ευκολο ειναι το τσιμεντο. Παίρνεις συρματινο πλεγμα λιγο χοντρο σε παχος ώστε να στέκεται οταν του δινεις σχημα και πολυ πυκνο ώστε να κάθεται το τσιμέντο και αφού δόσεις σχήμα παίζεις μετά με την υφη και στο τέλος κάνεις μια πατίνα και έτοιμο 
43074510_10214928902069065_1040072347006009344_n.jpg
η ακομα και ετσι οπως το βιντεακι

https://www.youtube.com/watch?v=zWJXKrbNoDM&t=601s

Γενικα φαντασια να εχεις και χρονο και μπορεις  να κανεις τρελα πραγματα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από myrtilos »

Ευχαριστώ για την ανάλυση,καταλαβαίνω απόλυτα τα περί δημιουργίας που αναφέρεις ακριβώς αυτός είναι κι ο λόγος που ρώτησα για λεπτομέρειες.
Το να σου παραγγείλω κάτι θα μου στερήσει όλη τη χαρά της δημιουργίας οπότε το ενδιαφέρον μου έχει να κάνει με το να μπορούσα να αγοράσω το υλικό και να το χειριστώ εγώ.
Η Άνοιξη έρχεται και οι μεταφυτεύσεις είναι πολλές,τα όμορφα ποτ δυστυχώς πανάκριβα και ψάχνω για ιδιόχειρες δημιουργίες.
Το συγκεκριμένο υλικό δίνει λύσεις με ωραίο αποτέλεσμα ειδικά για εφαρμογή σε νεκρά ξύλα η παλιούς κορμούς.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από ioannis.makris »

myrtilos έγραψε:
15 Ιαν 2019, 01:53
Γεια.
Έχει ενδιαφέρον το υλικό μπορούμε να μάθουμε την τιμή την επεξεργασία του και από που το αγοράζουμε.
Ειναι πηλος stoneware υψηλης θερμοκρασιας ιδιαιτερα σκληρος και ανθεκτικος. Ψηνεται 2 φορες μια σε χαμηλη θερμοκρασια και μια  στους 1200 c και λεγεται stoneware γιατι ειναι σκληρος σαν πετρα.
 Το υλικο απο που αγοραζεις η ετοιμη γλαστρα???  Το υλικο απο κεραμιστες της περιοχης σου, γλαστρες ετοιμες μπορω να σου φτιαξω σε οτι μεγεθος και βαθος θελεις και για οποια χρηση θελεις πχ γλαστρα για cascade η για δασος, βραχακι γλαστρα για τοπιο κτλ κτλ το μεγιστο φαρδος ειναι τα 70cm. Τιμες... μια γλαστρα 30x20cm εχει περιπου 20ε. 

Προστέθηκε μετά από 23 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Να συμπληρωσω κατι σ αυτα που εγραψα στον myrtilo. Δεν ειμαι εμπορος ουτε ειναι η δουλεια μου να φτιαχνω γλαστρες, απλα μ  αρεσει πολυ και θα ηθελα να φτιαξω και για οσους ενδιαφερονται.
 Κυριακατικος πρωινος καφες, μουσικη και να εχω μπροστα μου ενα δεντρακι και να δημιουργω μια γλαστρα φτιαγμενη για τον χαρακτηρα του δεντρου. Επισης γεμιζω μ αυτον τον τροπο και το καμινι του ψησιματος 

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Έχει ενδιαφέρον το υλικό μπορούμε να μάθουμε την τιμή την επεξεργασία του και από που το αγοράζουμε.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από deus x machina »

παρα πολυ ωραιο .
Μπραβο σου
These users thanked the author deus x machina for the post:
ioannis.makris (14 Ιαν 2019, 21:24)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από ioannis.makris »

_DSC8474.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλή δουλειά. Μπράβο
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλή δουλειά. Μπράβο
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Γρηγόρης έγραψε:
21 Δεκ 2018, 13:07
Υπέροχο είναι
Μπράβο, μπράβο.
Τώρα τα Χριστούγεννα  λογικά θα κάνω και εγώ τη δεύτερη γλάστρα μου.Που τα ψήνεις;Έχει κάποια ιδιαιτερότητα, εκτός του χρώματος, από τον κλασικό πηλό;
Ειναι πηλος stoneware υψηλης θερμοκρασιας ιδιαιτερα σκληρος και ανθεκτικος. Λογω δουλειας (art designer) συνεργαζομαι με εναν κεραμιστα στην καλαμαρια θεσσαλονικης και βγαζω διαφορα προιοντα,  λεπτομερειες σε π,μ,

 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχει πολύ ενδιαφέρον, μπράβο

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Υπέροχο είναι
Μπράβο, μπράβο.
Τώρα τα Χριστούγεννα  λογικά θα κάνω και εγώ τη δεύτερη γλάστρα μου.Που τα ψήνεις;Έχει κάποια ιδιαιτερότητα, εκτός του χρώματος, από τον κλασικό πηλό;
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από sinaf »

Μπράβο! Πολύ έξυπνο και ο πηλός πάνω στο νεκρό ξύλο, είναι πανέμορφο σαν σύνολο.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Pot από μαύρο Πύλο

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Έτοιμα τα πρώτα pot από μαύρο Πύλο υψηλής θερμοκρασιας. Οποιος ενδιαφερεται να του φτιαξω ας μου στειλει ενα π.μ.
_DSC8429.jpg
_DSC8431.jpg
_DSC8422.jpg
 
_DSC8425.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Phoenix (21 Σεπ 2023, 04:56)
Rating: 7.14%
Απάντηση