Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)
Απάντηση

EmmcChalk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 20 Ιουν 2022, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από EmmcChalk »

BILLPAN έγραψε:
16 Μαρ 2023, 10:23
EmmcChalk έγραψε:
15 Μαρ 2023, 19:55
Μπράβο παιδιά, και άλλα τέτοια,
ζηλεύω πολύ, αλλά είμαι Κρήτη και μου είναι πολύ δύσκολο να βρίσκομαι μαζί σας

 
Κατεβαίνω κάθε Αύγουστο Κρήτη, συγκεκριμένα στον νομό Ηρακλείου.

Προτείνω όσοι από το club τύχει να βρεθούμε στην Κρήτη φέτος τον Αύγουστο να στείλουμε pm στον EmmcChalk για να μας ξεναγήσει στα ντόπια φυτώρια και να οργανώσουμε κρητικό παράρτημα!! :-)
 

 
Πολύ θα το χαρώ να βρεθούμε τον Αύγουστο, νομό Ηρακλείου είμαι και εγώ
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

florian έγραψε:
16 Μαρ 2023, 11:32
όταν λέμε σακούλες τι εννοούμε;;; Σουπερμάρκετ, σκουπιδιών;;; Δώστε μας τα φώτα σας παρακαλώ :whistle:
 



 
Δύο μπλέ σακούλες απορριμμάτων μέ 2 μελικοκιές από σπόρο πού τίς κλάδευα στό χώμα γιά πάνω από 7-8 χρόνια και μία διάφανη μεγάλη μέ πολλά τσιρότα γιά να κλείσω τίς τρύπες πού είχε και περιέχει ένα χοντρό κλαδί (13-15 cm διάμετρο) από συκιά. Τό γέρικο κλαδί κόπηκε και μπήκε σε μία μεγάλη γλάστρα χωρίς ρίζες. Εχει περάσει ένας μήνας καί ανοίξανε 2-3 οφθαλμοί. Υπομονή να δούμε τί θά γίνει.
 
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Hfestion (16 Μαρ 2023, 21:31)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από BILLPAN »

Jean-Zac έγραψε:
16 Μαρ 2023, 10:35
Διαβάζοντας αυτό το άρθρο έκανα μία μικρή 10ετή (αλλά και μία μεγαλύτερη) ανασκόπηση του παρελθόντος σχετικά με το ‘’σαφάρι’’ 
Θυμάμαι τις κυριακάτικες εξορμήσεις στα διάφορα φυτώρια με την εκάστοτε παρέα, την προσπάθεια εξεύρεσης κάποιου καλού φυτού, τις διάφορες συζητήσεις του στυλ ‘’Γιάννη να το αγοράσω ??’’, τις αγορές μικρών δενδρυλλίων χωρίς κάποιο μέλλον, την διάθεση να έχουμε πολλά φυτά στην βεράντα-μπαλκόνι-ταράτσα μας και στο τέλος κάποια να ξεραίνονται, κάποια να τά χαρίζουμε και κάποια άλλα να τά φυτεύουμε σε κάποιο κήπο. Δεν ξέραμε τι ψάχναμε, δεν ξέραμε τι θέλαμε, απλά μαθαίναμε και πληρώναμε για αυτό. Είχα περάσει πρίν πολλά χρόνια (δεκαετία 80-90) από αυτό το στάδιο, πλήρωσα για τά λάθη μου και κατέληξα ότι θα πρέπει να ‘’ αγοράζω κορμούς ‘’  και όχι δενδρύλλια πού θα χρειαστούν 20-30 χρόνια για να αποκτήσουν κάποιο μέγεθος πού να προσομοιάζουν σε μικρογραφία ένα πραγματικό δένδρο. Δεν θα είχε σημασία το ύψος του δένδρου αφού θα το κόβαμε στούς 20-30 πόντους. Σημασία θα είχε το μέγεθος του κορμού και το νέμπαρι. Τά κλαδιά θα ερχόταν αργότερα. Αλλά θα είχαμε έτσι μία καλή βάση για να ξεκινήσουμε. Κάποιοι άλλοι βιαστικοί στραφήκανε στην φύση και πήραν τά βουνά για γιαμαντόρι κάτι πού θα τους επέτρεπε να γίνουν μάστερ μέσα σε μία νύχτα. Δεν το έκανα ποτέ σεβόμενος κάποια πράγματα. Σωστό ή λάθος κάποιοι άλλοι θα το κρίνουν. Μην βάζετε το φυτό σας αμέσως σε ένα πότ. Φυτέψτε το στον κήπο σας ή σε μία αρκετά μεγαλύτερη γλάστρα για 3-4-5-6 χρόνια και κλαδέψτε το αυστηρά κάθε χρόνο προσπαθώντας σταδιακά να του δώσετε μία μελλοντική μορφή και να αρχίσουν να σχηματίζονται τά πρώτα βασικά κλαδιά. Θα πρέπει να το καλλιεργήσετε εσείς πάνω από 15-18 χρόνια για να μπορείτε να το αποκαλέσετε μπονσάι. Χρονοβόρο το εγχείρημα και πολύ πιθανό να εγκαταλείψετε την προσπάθεια και το χόμπυ όπως συνέβη σε πολλούς. Εάν όμως συνεχίσετε τότε κάτι θα κερδίσετε. Αυτό το ‘’κάτι’’ είναι σαν την Ιθάκη του Καβάφη. Ξαναδιαβάστε την με προσοχή όμως. Ίσως τώρα να ανακαλύψετε νέα πράγματα και τελικά ο χρόνος πού ξοδέψατε (και θα ξοδέψετε) για αυτό το χόμπυ δεν ήταν-είναι μάταιος-χαμένος.
Αυτό το χόμπυ δεν θα σας προδώσει. Θα γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας.

Άσχετο αλλά εγώ ‘’αγόρασα’’ 3 σακούλες !!! Εικόνα
Η συνέχεια (εάν υπάρξει) θα την δούμε στο θέμα ‘’ Εικόνες ….’’. 

Σε 2-3 μήνες. Εικόνα
 
 

 
Πολύ ωραίες και χρήσιμες οι συμβουλές αλλά και οι αναμνήσεις.

Πρέπει κι εγώ σιγά - σιγά να στραφώ σε αναζήτηση "κορμών" με προοπτικές και να προσεγγίσω το χόμπυ και με μια πιο μακροπρόθεσμη οπτική τώρα που έχω ικανοποιήσει κάπως την αρχική μου επιθυμία για κάποια "γρήγορα" "αποτελέσματα", όποιας ποιότητας και αν είναι αυτά.

Συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγιση απέναντι απέναντι στο θέμα yamadori.
 

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 46 δευτερόλεπτα:
Κύριε Δάσκαλε,
όταν λέμε σακούλες τι εννοούμε;;; Σουπερμάρκετ, σκουπιδιών;;; Δώστε μας τα φώτα σας παρακλαώ :whistle:
 
 
Εναέριες καταβολάδες υποπτεύομαι
 
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από florian »

Jean-Zac έγραψε:
16 Μαρ 2023, 10:35
Άσχετο αλλά εγώ ‘’αγόρασα’’ 3 σακούλες !!! Εικόνα
Η συνέχεια (εάν υπάρξει) θα την δούμε στο θέμα ‘’ Εικόνες ….’’. 

Σε 2-3 μήνες. Εικόνα
 
 

 
Κύριε Δάσκαλε,
όταν λέμε σακούλες τι εννοούμε;;; Σουπερμάρκετ, σκουπιδιών;;; Δώστε μας τα φώτα σας παρακλαώ :whistle:
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο έκανα μία μικρή 10ετή (αλλά και μία μεγαλύτερη) ανασκόπηση του παρελθόντος σχετικά με το ‘’σαφάρι’’ 
Θυμάμαι τις κυριακάτικες εξορμήσεις στα διάφορα φυτώρια με την εκάστοτε παρέα, την προσπάθεια εξεύρεσης κάποιου καλού φυτού, τις διάφορες συζητήσεις του στυλ ‘’Γιάννη να το αγοράσω ??’’, τις αγορές μικρών δενδρυλλίων χωρίς κάποιο μέλλον, την διάθεση να έχουμε πολλά φυτά στην βεράντα-μπαλκόνι-ταράτσα μας και στο τέλος κάποια να ξεραίνονται, κάποια να τά χαρίζουμε και κάποια άλλα να τά φυτεύουμε σε κάποιο κήπο. Δεν ξέραμε τι ψάχναμε, δεν ξέραμε τι θέλαμε, απλά μαθαίναμε και πληρώναμε για αυτό. Είχα περάσει πρίν πολλά χρόνια (δεκαετία 80-90) από αυτό το στάδιο, πλήρωσα για τά λάθη μου και κατέληξα ότι θα πρέπει να ‘’ αγοράζω κορμούς ‘’  και όχι δενδρύλλια πού θα χρειαστούν 20-30 χρόνια για να αποκτήσουν κάποιο μέγεθος πού να προσομοιάζουν σε μικρογραφία ένα πραγματικό δένδρο. Δεν θα είχε σημασία το ύψος του δένδρου αφού θα το κόβαμε στούς 20-30 πόντους. Σημασία θα είχε το μέγεθος του κορμού και το νέμπαρι. Τά κλαδιά θα ερχόταν αργότερα. Αλλά θα είχαμε έτσι μία καλή βάση για να ξεκινήσουμε. Κάποιοι άλλοι βιαστικοί στραφήκανε στην φύση και πήραν τά βουνά για γιαμαντόρι κάτι πού θα τους επέτρεπε να γίνουν μάστερ μέσα σε μία νύχτα. Δεν το έκανα ποτέ σεβόμενος κάποια πράγματα. Σωστό ή λάθος κάποιοι άλλοι θα το κρίνουν. Μην βάζετε το φυτό σας αμέσως σε ένα πότ. Φυτέψτε το στον κήπο σας ή σε μία αρκετά μεγαλύτερη γλάστρα για 3-4-5-6 χρόνια και κλαδέψτε το αυστηρά κάθε χρόνο προσπαθώντας σταδιακά να του δώσετε μία μελλοντική μορφή και να αρχίσουν να σχηματίζονται τά πρώτα βασικά κλαδιά. Θα πρέπει να το καλλιεργήσετε εσείς πάνω από 15-18 χρόνια για να μπορείτε να το αποκαλέσετε μπονσάι. Χρονοβόρο το εγχείρημα και πολύ πιθανό να εγκαταλείψετε την προσπάθεια και το χόμπυ όπως συνέβη σε πολλούς. Εάν όμως συνεχίσετε τότε κάτι θα κερδίσετε. Αυτό το ‘’κάτι’’ είναι σαν την Ιθάκη του Καβάφη. Ξαναδιαβάστε την με προσοχή όμως. Ίσως τώρα να ανακαλύψετε νέα πράγματα και τελικά ο χρόνος πού ξοδέψατε (και θα ξοδέψετε) για αυτό το χόμπυ δεν ήταν-είναι μάταιος-χαμένος.
Αυτό το χόμπυ δεν θα σας προδώσει. Θα γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας.

Άσχετο αλλά εγώ ‘’αγόρασα’’ 3 σακούλες !!! Εικόνα
Η συνέχεια (εάν υπάρξει) θα την δούμε στο θέμα ‘’ Εικόνες ….’’. 

Σε 2-3 μήνες. Εικόνα
 
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
BILLPAN (16 Μαρ 2023, 11:32) • Hfestion (16 Μαρ 2023, 16:50)
Rating: 14.29%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από BILLPAN »

EmmcChalk έγραψε:
15 Μαρ 2023, 19:55
Μπράβο παιδιά, και άλλα τέτοια,
ζηλεύω πολύ, αλλά είμαι Κρήτη και μου είναι πολύ δύσκολο να βρίσκομαι μαζί σας
 
Κατεβαίνω κάθε Αύγουστο Κρήτη, συγκεκριμένα στον νομό Ηρακλείου.

Προτείνω όσοι από το club τύχει να βρεθούμε στην Κρήτη φέτος τον Αύγουστο να στείλουμε pm στον EmmcChalk για να μας ξεναγήσει στα ντόπια φυτώρια και να οργανώσουμε κρητικό παράρτημα!! :-)
 

EmmcChalk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 20 Ιουν 2022, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από EmmcChalk »

Μπράβο παιδιά, και άλλα τέτοια,
ζηλεύω πολύ, αλλά είμαι Κρήτη και μου είναι πολύ δύσκολο να βρίσκομαι μαζί σας

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
15 Μαρ 2023, 12:08
Μπράβο βρε παιδιά!!!!

 
:-)
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο βρε παιδιά!!!!
These users thanked the author Hfestion for the post:
florian (15 Μαρ 2023, 14:44)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από BILLPAN »

Φλοριάν δεν σε προλαβαίναμε προχθές, you were on fire!!! Τα πήρες όλα κι έφυγες:P και μάλιστα πρόλαβες και να βάλεις και τα δυο μικρά σε pots μέσα στην ίδια μέρα :o!!! Συγχαρητήρια για το πάθος και την όρεξη για το χόμπυ!! Πολύ ωραίες αγορές, καλορίζικα! Μ' αρέσουν ιδιαίτερα το δεντρολίβανο και ο γιουνίπερος, έχουν και τα δύο φοβερή κίνηση... Πολύ ωραίο και το midwinterfire (κρανιά;), πράγματι έχει πολύ ωραίο κορμό και κλαδιά (θυμίζει acer). Είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις κάτι καλό και με τα ζανθόξυλα, δεδομένης της εμπειρίας σου με το είδος.

Εγώ πήρα μια βερικοκιά (ακολουθούν φωτό). Δεν ξέρω αν θα προσπαθήσω να την πάω για μπονζάι, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταίριαζε στο συγκεκριμένο, θα δω... Ίσως ανοίξω θέμα στα pre - bonsai να το συζητήσουμε και να μου πείτε γνώμες...

Δεν είχα ξαναπάει σε safari, ήταν πολύ χρήσιμο για μένα καθώς τα παιδιά με την εμπειρία τους με απέτρεψαν από αγορές και επένδυση χρημάτων και χρόνου σε δέντρα που μάλλον δεν θα τα κατάφερναν στην περιοχή μου, όπως ένα mugo pine που μου κίνησε το ενδιαφέρον αλλά και από εργαλεία που δεν θα μου χρησίμευαν ιδιαίτερα. Γενικά ήταν ένα πολύ όμορφο και χαλαρωτικό πρωινό Κυριακής!! Άντε να οργανώσουμε σύντομα και κανά workhop μέσα στην άνοιξη για καμιά μεταφύτευση παρέα!    

Η βερικοκιά μου:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author BILLPAN for the post (total 2):
Hfestion (15 Μαρ 2023, 12:08) • florian (15 Μαρ 2023, 14:44)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από florian »

 Καλησπέρα φίλοι σύμμαχη του φόρουμ!
Μάλλον όλοι το ίδιο τραβάμε μετά από ένα επιτυχημένο σαφάρι για Bonsai... παντόφλα.
Βαριά και επανέλλημενη. Τι να κάνουμε όμως, μπορείς να αντισταθείς σε τέτοιο είδος πηρασμό;;;;
Λοιπόν από εχθές έχουμε και λέμε συνολικά 8 νέες αφήξεις. Φυσικά ακόμα άγνωστο πόσα από τα νεοσύλλεκτα θα καταφέρουν την αλλαγή που επέστη.

1 Junipero μελλοντική σκέψη για Literati
Juniper literati 2.jpg
Juniper literati 4.jpg
Juniper literati.jpg
 Δεντρολίβανο
dentrolivano 1.jpg
dentrolivano 2.jpg
dentrolivano 3.jpg
Άγνωστο
agnosto 1.jpg
mame1 agnosto.jpg
Ζανθόξυλο χ2!!
Zanthoxyloym 1.jpg
Πολύ πράγμα μιλάμε και στους δύο. Άφησα όσο πράσινο μου φάνηκε απαραίτητο να ανεβάζει χυμούς και κάνει λίγη φωτοσύνθεση 
Zanthoxyloym 2.jpg
Zanthoxyloym 4.jpg
 Midwinterfire
midwinterfire 1.jpg
midwinterfire 2.jpg
Το οποίο χωρίστηκε σε δύο δέντρα για το λόγο που το κάτω κλαδί είχε βγάλει αρκετές ρίζες με την επαφή του χώματος. Θα δείξει, σαν είδος δεν το έχω ξανά δει. Τα χρώματα του κορμού μου άρεσαν πολύ!
Όσα βλέπω πως τα πάνε καλά θα ανοίξω ξεχωριστή ανάρτηση στα Pre- Bonsai.

Καλή συνέχεια λοιπόν και σας έυχομαι ένα καλό απόγευμα!
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author florian for the post (total 2):
Hfestion (13 Μαρ 2023, 20:42) • sinaf (14 Μαρ 2023, 15:25)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από Harris »

23ο ΧΛΜ Αθηνών-, Λαμίας, Αγ. Στέφανος 145 65

Στο κατάστημα ΧΩΡΙΑΤΙΚΟ - BurgerTown ώστε για να αναζητήσουμε δέντρα κατάλληλα για μπονσαι στη περιοχή του Καπανδριτίου. 

https://fastly.4sqi.net/img/general/600 ... 7TzTIs.jpg

Εικόνα


 
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από florian »

Άντε επιτέλους!! Θα τα πούμε Κυριακή, ελπίζω να έχει αρκετά δέντρα για όλους 😂😂😂
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από thanos75 »

Τέλεια! Κατάλληλη εποχή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Safari 12/3/2023 (εύρεση δέντρου κατάλληλο για μελλοντικό μπονσαι)

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους την Κυριακή 12/3 Συνάντηση στο Καπανδρίτι 10:30 (στο γνωστό σημείο για τους παλιούς που έχουν ξανά έρθει) ώστε να γίνει το safari του bonsaiforum.gr

Εάν θέλετε να ρωτήσετε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μας εμαιλ στο bonsaiforumgr@gmail.com

Αργότερα θα αναρτηθεί χάρτης.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση