WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ωραία πράγματα, ωραία δενδράκια, ωραία παρέα !!!!!!!
Καφέδες βλέπω, κουλουράκια δεν βλέπω. !! 
Ρίαααααααα !!!!
Ο μικρός να σταματήσει  το  moto cross μέσα στον κήπο. !!!
 Μας φτάνει ένας μηχανόβιος !!!!!   :laughing-rolling:
 
Για τον Παναγιώτη τι να πώ.
Ήρεμη δύναμη, σταθερή αξία.

Λίρα εκατό. !!!!!    :obscene-drinkingcheers:

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Θα ήθελα να πω κάτι και εγώ για την υπέροχη εμπειρία της Κυριακής.
Πρώτη φόρα πήγα με μία αγριελιά, διστακτικά, διστακτικά.
Και συνάντησα πραγματικά υπέροχους ανθρώπους με μεράκι και πολύ καλή διάθεση να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον.
Σίγουρα θα ξανάπαω και θα ήθελα να προτρέψω όσους δεν το είχαν αποφασίσει μέχρι τώρα, να έρθουν στην επόμενη συνάντηση.
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από dragonail »

workshop_nov_2017 (44).jpg
workshop_nov_2017 (42).jpg
workshop_nov_2017 (38).jpg
workshop_nov_2017 (19).jpg
workshop_nov_2017 (18).jpg
workshop_nov_2017 (4).jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Περισσότερες φωτογραφίες στην βιβλιοθήκη μας εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... CF%82.html
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από Harris »

Ήταν τέλεια σή.ερα στο workshop! Περάσαμε σουπεε. Με ωραίο καιρό ωραία δέντρα ωραία παρέα!
Σύντομα και φωτογραφίες!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από georgehh »

Χαθήκαμε ο καθένας με τα προβλήματα του παίζει να έρθω μάγκες χαίρομαι που το hobby είναι ζωντανό...
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από panixoras »

dragonail έγραψε:
georgehh έγραψε:Δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα η είσοδος είναι δωρεάν και αυτό φυσικά είναι καλό(έπρεπε να είναι αυτονόητο όμως.),βλέπω όμως απο κάποια άτομα στην Ελλάδα να προσπαθούν να εμπορευματοποιηθούν ένα hobby και αυτό είναι κακό για πολλούς λόγους,μπορώ να γράφω ατελείωτες σελίδες ξέρετε παιδιά υπάρχει γνώση δωρεάν και απο πολλές πηγές στο internet,δεν έχουμε ανάγκη απο event τύπου είσοδος συνδρομή κλπ,δεν θέλω να βγάλω ούτε κακία ούτε να κρίνω κανέναν αλλά πρέπει να υπάρχει διάκριση στο εμπορικό- στην επιχείρηση,και σε μία ομάδα ατόμων που ασχολούνται,θέλουν να βοηθήσουν- και να διαδώσουν αυτό το πολύ ωραίο hobby,εγω να μπω στο τρυπάκι να πληρώνω συνδρομές εισόδους κλπ δε θα μπω ,και ας μείνω μόνος μου να ασχολούμαι δεν με πειράζει ίσα ίσα τα δεντράκια μου δίνουν χαρά.Προς αποφυγή παρεξηγήσεως δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο event ,αλλά σε μία εικόνα γενικότερη,που επικρατεί στην Ελλάδα,σε λίγο θα ζητάνε χρήματα και για να σου πούνε απο το internet μία γνώμη για το δεντράκι σου.Ετσι το hobby δεν διαδίδετε και ο κόσμος την κάνει με ελαφρά...για άλλες παραλίες.Συγνώμη αν έθιξα κάποιον δεν είχα αυτή την πρόθεση.
Καλησπέρα Γιώργο,
γράφουμε οτι η εισοδος ειναι δωρεάν γιατι κάποιοι κατα καιρούς νέοι στο φόρουμ ρωτάνε ή διστάζουν να έρθουν στα workshop γιατι μπορει να φοβούνται τις "κρυφές χρεώσεις" για εγγραφές, συνδρομές ή κουπόνια :)
Τόσα χρόνια ο,τι κάνουμε το κάνουμε δωρεάν (οχι οτι δεν υπάρχουν λειτουργικά έξοδα, υπάρχουν αλλα ακόμα αντέχουμε) και δεν εχουν μπει ουτε διαφημίσεις ουτε διάφορες κρυφες συνδρομές. 
Ο καθένας εδω μέσα δίνει αυτό που μπορεί. Τα άρθρα π.χ στην βιβλιοθήκη μας, την εύρεση χώρου για του χειμερινούς μήνες να κάνουμε τα workshops, το virtual help, το οτι απαντάει σε κάποιον "νεο" που η απαντηση μπορει να εχει ειπωθεί 1000 φορες και δεν θα βαρεθεί να την ξαναγράψει 1001, να ψάξει χώματα, να φέρει χώματα χωρίς κανένα όφελος, να μπαίνει καθημερινά και να γράφει στο φόρουμ (μόνο έτσι παραμένει "ζωντανό" ενα φορουμ), και τόσα άλλα που ναι φαίνονται αυτονόητα αλλά δεν είναι.
Θα σε δούμε αύριο Γιώργο; (έχουμε καιρό να τα πούμε) ;) :welcome
:text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingbuddies: :romance-grouphug: respect
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από dragonail »

georgehh έγραψε:Δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα η είσοδος είναι δωρεάν και αυτό φυσικά είναι καλό(έπρεπε να είναι αυτονόητο όμως.),βλέπω όμως απο κάποια άτομα στην Ελλάδα να προσπαθούν να εμπορευματοποιηθούν ένα hobby και αυτό είναι κακό για πολλούς λόγους,μπορώ να γράφω ατελείωτες σελίδες ξέρετε παιδιά υπάρχει γνώση δωρεάν και απο πολλές πηγές στο internet,δεν έχουμε ανάγκη απο event τύπου είσοδος συνδρομή κλπ,δεν θέλω να βγάλω ούτε κακία ούτε να κρίνω κανέναν αλλά πρέπει να υπάρχει διάκριση στο εμπορικό- στην επιχείρηση,και σε μία ομάδα ατόμων που ασχολούνται,θέλουν να βοηθήσουν- και να διαδώσουν αυτό το πολύ ωραίο hobby,εγω να μπω στο τρυπάκι να πληρώνω συνδρομές εισόδους κλπ δε θα μπω ,και ας μείνω μόνος μου να ασχολούμαι δεν με πειράζει ίσα ίσα τα δεντράκια μου δίνουν χαρά.Προς αποφυγή παρεξηγήσεως δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο event ,αλλά σε μία εικόνα γενικότερη,που επικρατεί στην Ελλάδα,σε λίγο θα ζητάνε χρήματα και για να σου πούνε απο το internet μία γνώμη για το δεντράκι σου.Ετσι το hobby δεν διαδίδετε και ο κόσμος την κάνει με ελαφρά...για άλλες παραλίες.Συγνώμη αν έθιξα κάποιον δεν είχα αυτή την πρόθεση.
Καλησπέρα Γιώργο,
γράφουμε οτι η εισοδος ειναι δωρεάν γιατι κάποιοι κατα καιρούς νέοι στο φόρουμ ρωτάνε ή διστάζουν να έρθουν στα workshop γιατι μπορει να φοβούνται τις "κρυφές χρεώσεις" για εγγραφές, συνδρομές ή κουπόνια :)
Τόσα χρόνια ο,τι κάνουμε το κάνουμε δωρεάν (οχι οτι δεν υπάρχουν λειτουργικά έξοδα, υπάρχουν αλλα ακόμα αντέχουμε) και δεν εχουν μπει ουτε διαφημίσεις ουτε διάφορες κρυφες συνδρομές. 
Ο καθένας εδω μέσα δίνει αυτό που μπορεί. Τα άρθρα π.χ στην βιβλιοθήκη μας, την εύρεση χώρου για του χειμερινούς μήνες να κάνουμε τα workshops, το virtual help, το οτι απαντάει σε κάποιον "νεο" που η απαντηση μπορει να εχει ειπωθεί 1000 φορες και δεν θα βαρεθεί να την ξαναγράψει 1001, να ψάξει χώματα, να φέρει χώματα χωρίς κανένα όφελος, να μπαίνει καθημερινά και να γράφει στο φόρουμ (μόνο έτσι παραμένει "ζωντανό" ενα φορουμ), και τόσα άλλα που ναι φαίνονται αυτονόητα αλλά δεν είναι.
Θα σε δούμε αύριο Γιώργο; (έχουμε καιρό να τα πούμε) ;) :welcome
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από panixoras »

georgehh έγραψε:Δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα η είσοδος είναι δωρεάν και αυτό φυσικά είναι καλό(έπρεπε να είναι αυτονόητο όμως.),βλέπω όμως απο κάποια άτομα στην Ελλάδα να προσπαθούν να εμπορευματοποιηθούν ένα hobby και αυτό είναι κακό για πολλούς λόγους,μπορώ να γράφω ατελείωτες σελίδες ξέρετε παιδιά υπάρχει γνώση δωρεάν και απο πολλές πηγές στο internet,δεν έχουμε ανάγκη απο event τύπου είσοδος συνδρομή κλπ,δεν θέλω να βγάλω ούτε κακία ούτε να κρίνω κανέναν αλλά πρέπει να υπάρχει διάκριση στο εμπορικό- στην επιχείρηση,και σε μία ομάδα ατόμων που ασχολούνται,θέλουν να βοηθήσουν- και να διαδώσουν αυτό το πολύ ωραίο hobby,εγω να μπω στο τρυπάκι να πληρώνω συνδρομές εισόδους κλπ δε θα μπω ,και ας μείνω μόνος μου να ασχολούμαι δεν με πειράζει ίσα ίσα τα δεντράκια μου δίνουν χαρά.Προς αποφυγή παρεξηγήσεως δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο event ,αλλά σε μία εικόνα γενικότερη,που επικρατεί στην Ελλάδα,σε λίγο θα ζητάνε χρήματα και για να σου πούνε απο το internet μία γνώμη για το δεντράκι σου.Ετσι το hobby δεν διαδίδετε και ο κόσμος την κάνει με ελαφρά...για άλλες παραλίες.Συγνώμη αν έθιξα κάποιον δεν είχα αυτή την πρόθεση.
:text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1:

georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από georgehh »

Δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα η είσοδος είναι δωρεάν και αυτό φυσικά είναι καλό(έπρεπε να είναι αυτονόητο όμως.),βλέπω όμως απο κάποια άτομα στην Ελλάδα να προσπαθούν να εμπορευματοποιηθούν ένα hobby και αυτό είναι κακό για πολλούς λόγους,μπορώ να γράφω ατελείωτες σελίδες ξέρετε παιδιά υπάρχει γνώση δωρεάν και απο πολλές πηγές στο internet,δεν έχουμε ανάγκη απο event τύπου είσοδος συνδρομή κλπ,δεν θέλω να βγάλω ούτε κακία ούτε να κρίνω κανέναν αλλά πρέπει να υπάρχει διάκριση στο εμπορικό- στην επιχείρηση,και σε μία ομάδα ατόμων που ασχολούνται,θέλουν να βοηθήσουν- και να διαδώσουν αυτό το πολύ ωραίο hobby,εγω να μπω στο τρυπάκι να πληρώνω συνδρομές εισόδους κλπ δε θα μπω ,και ας μείνω μόνος μου να ασχολούμαι δεν με πειράζει ίσα ίσα τα δεντράκια μου δίνουν χαρά.Προς αποφυγή παρεξηγήσεως δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο event ,αλλά σε μία εικόνα γενικότερη,που επικρατεί στην Ελλάδα,σε λίγο θα ζητάνε χρήματα και για να σου πούνε απο το internet μία γνώμη για το δεντράκι σου.Ετσι το hobby δεν διαδίδετε και ο κόσμος την κάνει με ελαφρά...για άλλες παραλίες.Συγνώμη αν έθιξα κάποιον δεν είχα αυτή την πρόθεση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από Kostas »

Πω!! Είναι τέλεια!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από thanos75 »

Εγώ λέω να φέρω εκτός από τον μικρό γιουνίπερο που παρουσίασα σε τελευταία μου ανάρτηση και δύο μικρές ελίτσες που έχω από καταβολάδες. Τις είχα κάνει πέρυσι στα κλαδιά ενός δέντρου, προκειμένου φέτος το χειμώνα να το βγάλω και να μην πάνε χαμένες (3 δέντρα αντί 1).  ;)

20171103_163832.jpg
20171103_163849.jpg
20171103_163950.jpg
20171103_165800.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από myrtilos »

Μπορεί να γυριστεί σε time-lapse το workshop η μέρος αυτού(μπορεί να επιλεχθεί ένα αντιπροσωπευτικό δέντρο);
Μια action camera θα έκανε μια τέτοια διαδικασία πιο εύκολη.
Για όσους είμαστε μακρυά θα ήτανε μεγάλο βοήθημα.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από sinaf »

Τέλεια Χάρη! Ο ανοιχτός και φιλόξενος χώρος στην Ακαδημία Πλάτωνος, σε συνδυασμό με το πλήθος εργασιών που μπορούν να γίνουν το μήνα αυτό, προδιαθέτουν για ένα όμορφο Κυριακάτικο πρωινό.
Εγώ λέω φέρω το καινούργιο μου πριόνι για δοκιμή... Κάποιος γιουνίπερος θα βρεθεί!  :dance:
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από Livstaras »

Θα φέρω την αγρελίτσα μου για καρατόμηση. 

Επισης, από τους γιουνιπερους που βρήκα τον Φλεβάρη έχουν επιβιώσει οι δυο.
http://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=8732
Έλεγα να μην τους κάνω τίποτα φέτος γιατί έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ, άλλα αν πιστευουν οι πιο έμπειροι ότι με παίρνει να τους κάνω κάτι, τους φέρνω και αυτούς.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από panixoras »

αντε να βρεθουμε παλι ....καιρος ηταν  :text-thankyoublue:παντα οι συναντησεις ειναι διδακτικες ...εγω καθε φορα γυριζω πιο ενημερωμενος και πιο σιγουρος για τις κινησεις μου.....ας ειναι καλα ολα τα παιδια που μοιραζουν την γνωσει και οχι μονο.... :obscene-drinkingbuddies: :romance-grouphug:  
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

WORKSHOP bonsaiforum.gr Κυριακή 5 Νοεμβρίου Ακαδημία Πλάτωνος.

Δημοσίευση από Harris »

Ακαδημία Πλάτωνος.
Εικόνα

Νοέμβριος!! 
Πήρε το όνομά του από τους Ρωμαίους (nove= εννέα) σαν ένατος μήνας του ρωμαϊκού ημερολογίου αλλά, με την προσθήκη του Ιανουαρίου και του Φεβρουαρίου τον απώθησαν στην ενδέκατη θέση διατηρώντας όμως την ονομασία του.

'Ετσι λοιπόν, την Κυριακή, στις 5 Νοεμβρίου, γύρω στις 10:30 σας περιμένουμε όλους και ιδιαίτερα τα νεοεγραφέντα μέλη!
Ο μήνας προσφέρεται για κλαδέματα, συρμάτωμα και άλλες εργασίες (δημιουργία jin, shari κλπ)
Με τα δεντράκια σας λοιπόν υπό μάλης, αυτήν την Κυριακή,

Ο καιρός θα είναι τέλειος και θα αγγίξει του 20 βαθμούς! :)

Όποιος σκέφτεται να φέρει δέντρο να το ανεβάσει φωτογραφία να το δούμε για να το επεξεργαστούμε λιγάκι.


Ο διαδραστικός χάρτης  Μοναστηριού 140, Αθήνα 104 42  

Επίσης:Μπορείτε να δείτε την είσοδο μέσω googlemap σε διαδραστικό χάρτη :


Η Είσοδος είναι ΔΩΡΕΑΝ χωρίς "κρυφές" χρεώσεις.   :text-lol:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση