Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 103 times
Been thanked: 41 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από BILLPAN »

Πάρα πολύ ωραίο!! Εύχομαι να πιάσουν!!! Αλλά και να μην πιάσει κάποιο ξαναδοκιμαζεις με άλλο... Σημασία έχει ότι "βγαίνει" το όραμα σου... Μπράβο και από μένα !!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Hfestion »

Υπέρ παραγωγή!!!
Τα συγχαρητήρια μου!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από thanos75 »

Γιώργο, εξαιρετικό πρότζεκτ!
Θα ήθελα βέβαια περισσότερα δεντράκια, έχει υποδοχές απ' ότι βλέπω.
Να σου πω την αλήθεια, τα δεντράκια (χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί η φωτογραφία καμιά φορά ξεγελάει) θα τα τοποθετούσα ανάποδα. Δηλαδή τα δύο πάνω με τον ίσιο κορμό κάτω και πιο κατακόρυφα και τα κάτω, τα πιο μικρά πάνω. Θα δεις βέβαια και την εξέλιξη τους. Είναι υπέροχο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

DimItRisC έγραψε:
02 Μάιος 2023, 12:13


Προστέθηκε μετά από 34 δευτερόλεπτα:
σταλακτίτης είναι;

 
αμμόπετρα

 
Άβαταρ μέλους

DimItRisC
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από DimItRisC »

Δημιουργικό αποτέλεσμα. Ωραίο καλή επιτυχία.

Προστέθηκε μετά από 34 δευτερόλεπτα:
σταλακτίτης είναι;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

τα γιουνιπεράκια φυτεύτηκαν στην πέτρα. Τώρα αναμένω να σιγουρευτώ ότι θα πιάσουν.
DSC06794.JPG
 
 
 
DSC06796.JPG
 
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Ioanisu62 (27 Απρ 2023, 21:09)
Rating: 7.14%

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από deus x machina »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
τα δεντράκια θα μπουν επάνω στην πέτρα και όχι δίπλα ή γύρω. Για το σκοπό αυτό έφτιαξα τρύπες στις θέσεις που δείχνουν τα βέλη στην παρακάτω φωτογραφία. Οι τρύπες έγιναν έτσι ώστε να γίνεται και αποστράγγιση του νερού.
Επίσης, φαντάζομαι το τοπίο πάνω σε πέτρινη πλάκα ή μάρμαρο ή κάποιο ειδικό τραπεζάκι που μπορεί να φτιάξω (όχι στο πήλινο πιάτο της πρώτης φωτογραφίας). Δεν σκοπεύω να κολλήσω την πέτρα κάπου, γιατί θα ήθελα να μπορώ να την τοποθετώ όπου μου αρέσει κάθε φορά, ακόμη και σε ανάλογο ποτ ίσως.
Τέλος ανεβάζω και μια καλύτερη φωτό των γιουνίπερωνDSC06661 (2).JPG

 DSC06659.JPG
 

 
πολυ ωραια συνθεση του βραχοκηπου Γιωργο. Και πολυ καλη η σκεψη σου να μπορεις να τοποθετεις την συνθεση οπου εσυ θελεις. Σαν σκεψη εχε στο μυαλο σου οτι θα μπορουσες να εχεις κ μια ρηχη βαση με νερο σε στυλ λιμνουλας
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

marios έγραψε:
10 Ιαν 2023, 23:25
Τα μοσχεύματα είναι από κλαδέματα τα πήρες και τα έβαλες στο χώμα και έπιασαν έτσι απλά ή έκανες κάποια διαδικασία;

 
ναι, τα γιουνιπεράκια έγιναν από τα κλαδάκια που κόπηκαν μετά από κλάδεμα. Το αρχικό πάχος και μήκος των κλαδιών ήτανε περίπου το 1/4 αυτού που έχουν σήμερα τα φυτά. Νομίζω ήταν Απρίλιος όταν μου τα έφεραν. Τους έβαλα ορμόνη ριζοβολίας, τα φύτεψα σε πολύ μικρά γλαστράκια με μιγμα τύρφης, περλίτη και ποταμίσιας άμμου, τα κάλυψα με διάφανη σακούλα και τα κράτησα σε σκιερό μέρος. Κατά τον Ιούνιο που άρχισαν να δίνουν νέο φύλλωμα τα έβαλα σε πιο φωτεινό σημείο. Τον Σεπτέμβριο τοποθετήθηκαν στα σημερινά γλαστράκια και σε φουλ ηλιόλουστο μέρος
Έκανα το ίδιο και σε κλαδάκια από γιουνίπερο Itoigawa αλλά από τα 20+ κλαδάκια μόνον δύο είναι ακόμη ζωντανά. Αυτός που μου τα έδωσε μου είχε πει ότι τα μοσχεύματα itoigawa πιάνουν πολύ δύσκολα ενώ τα kishu πολύ εύκολα και αυτό είναι που διαπίστωσα κι εγώ ως τώρα
 

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από marios »

Πάρα πολύ ωραία η πέτρα και το ποτ. Τα μοσχεύματα είναι από κλαδέματα τα πήρες και τα έβαλες στο χώμα και έπιασαν έτσι απλά ή έκανες κάποια διαδικασία;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατα!!! Εξαιρετικό!!! Κράτα μας ενήμερους
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από thanos75 »

Εξαιρετικό θα γίνει. Βάλε δέντρα και θα δείξει τι άλλες παρεμβάσεις χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

τα δεντράκια θα μπουν επάνω στην πέτρα και όχι δίπλα ή γύρω. Για το σκοπό αυτό έφτιαξα τρύπες στις θέσεις που δείχνουν τα βέλη στην παρακάτω φωτογραφία. Οι τρύπες έγιναν έτσι ώστε να γίνεται και αποστράγγιση του νερού.
Επίσης, φαντάζομαι το τοπίο πάνω σε πέτρινη πλάκα ή μάρμαρο ή κάποιο ειδικό τραπεζάκι που μπορεί να φτιάξω (όχι στο πήλινο πιάτο της πρώτης φωτογραφίας). Δεν σκοπεύω να κολλήσω την πέτρα κάπου, γιατί θα ήθελα να μπορώ να την τοποθετώ όπου μου αρέσει κάθε φορά, ακόμη και σε ανάλογο ποτ ίσως.
Τέλος ανεβάζω και μια καλύτερη φωτό των γιουνίπερων
DSC06661 (2).JPG
 
DSC06659.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιωργο η πετρα ειναι φανταστικη κ το ολο εγχειρημα αρκετα ενδιαφερον.
Θα προτεινα να παιξεις λιγο με τις αναλογιες των δεντρων σου. Θα προσπαθουσα να μην ειναι ολα μικρα κ ιδιου μεγεθους αλλα με μια διαβαθμιση τετοια ωστε να υπαρχει κ ενα βαθος πεδιου.
Σε τετοιες συνθεσεις το βασικο στοιχειο -που στην περιπτωση μας ειναι ο ωραιος βραχος [ που λογικα θα παιζει τον ρολο ενος βουνου ] δεν θα πρεπει να φαινεται ξενος κ αποκωμενος. Τα δεντρακια με την σωστη χρηση τους θα ειναι ο συνεκτικος κρικος στην ολη εικονα.
Επισης θα μπορουσες [ αν υπηρχε βεβαια χωρος ] να τοποθετησεις μια πιο μικρη πετρα του ιδιου υλικου αναμεσα στα δεντρακια σου.
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Penjing τοπίο (σε συνέχειες)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

ανοίγω θέμα για ένα μίνι τοπίο που έχω στο μυαλό μου. Οι διαδικασίες και εργασίες δημιουργίας του είναι ακόμη στην αρχή οπότε θα το παρουσιάζω σταδιακά ελπίζοντας στο τέλος να βγει κάτι ικανοποιητικό.
Αποτελείται από μία μεγάλη αμμόπετρα και κάποιες μικρότερες οι οποίες προέρχονται από παραλία. Για το λόγο αυτό τις έβαλα για μία εδομάδα στο νερό ώστε να "ξαλμυρίσουν". Στην συνέχεια κοπηκαν στη βάση τους με τροχό (για να στηρίζονται όρθιες) και κολλήθηκαν μεταξύ τους ώστε να γίνει πιο γεμάτος ο βράχος του τοπίου. Επόμενη βήμα ήταν η δημιούργια τριών θέσεων για δεντράκια.
DSC06655.JPG
Λόγω του μικρού χώρου και του λιγοστού υποστρώματος για την ανάπτυξη των δέντρων αποφάσισα να χρησιμοποίησω τρεις μικρούς γιουνίπερους. Είναι ποικιλία  Chinensis Kishu και προέρχονται από μοσχεύματα του παρακάτω δέντρου ενός φίλου συν-χομπίστα.
κισου2.jpg
 Την περασμένη άνοιξη μου έφερε περίπου είκοσι μοσχεύματα από το κλάδεμα του παραπάνω δέντρου. Μπήκαν σε γλαστράκια και "πιάσανε" καμια 15αριά από αυτά. Τα μισά φυτεύτηκαν σε χωράφι νωρίς το φθινόπωρο και τρία από τα υπόλοιπα που παρέμειναν στις γλάστρες συρματώθηκε πρόσφατα ο κορμός τους για να απόκτήσουν κίνηση. Αναμένεται να τοποθετήθούν στην πέτρα κατά τον Απρίλιο. 
 

..συνεχίζεται ..
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση