Δασάκι με Φλαμουριές

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νικολας72
Shohin
Shohin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Δασάκι με Φλαμουριές

Δημοσίευση από Νικολας72 » 06 Ιουν 2018, 23:59

thanos75 έγραψε:
Νικολας72 έγραψε:..... Ανέβασε φωτό... καλή συνέχεια!
ξέρεις τι γίνεται; μου συμβαίνει σε όλα μου τα φυτά. ... δεν έχουν τόσο ενδιαφέρον.
Κάπως έτσι την πατάω κι εγώ, σε νιώθω φίλε μου. Το θέμα είναι ότι αυτός είναι ο λάθος τρόπος σκέψης (τουλάχιστον για μένα μιλώντας...), κι αυτό έχει την εξήγησή του: Ο κάθε δημιουργός, έχει δύο πράγματα στο κεφάλι του (τουλάχιστον δύο...  :laughing-rolling:), το ένα είναι από πού ξεκίνησαν τα φυτά του και το άλλο είναι πώς θα ήθελε να τα δει κάποτε, το όνειρό του. Συνηθίζεται λοιπόν να υπερτιμούμε το δεύτερο και να υποτιμούμε το πρώτο. 

Εννοώ ότι πάντα η εικόνα των φυτών μας ήταν, είναι και θα είναι λίγη μπροστά σ' αυτό που έχουμε φανταστεί, μέχρι να φτάσουν σ' αυτό το επίπεδο. Τότε θα είμαστε πραγματικά περήφανοι και θα έχουμε ένα λόγο να πούμε με καμάρι "κοίτα τί έφτιαξα"... 

Ωστόσο, μου έτυχε να κάνω ένα φωτογραφικό update σ' ένα δεντράκι, που απείχε πολλά χρόνια απ' αυτό που είχα φανταστεί. Παρόλ' αυτά είχα αποφασίσει να ανεβάσω το θέμα, αφού είχα ήδη τις φωτογραφίες. Όταν απέσπασε κάποια πολύ θετικά σχόλια από παλιότερους στο forum, τότε ένιωσα ότι πραγματικά ήμουνα στο σωστό δρόμο. Φαντάσου τώρα πόσο μεγάλη διαφορά θα έβλεπαν τα μάτια του πιο πρόσφατα εγγεγραμμένου μέλους, και πόσο θα τον ενθάρρυναν να προσπαθήσει... Εξάλλου, και στο bonsai (ως τρόπος σκέψης και κατ' επέκταση ως τρόπος ζωής) το ταξίδι δεν είναι που μετράει..?

Τροφή για σκέψη... 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους
thanos75
Omono
Omono
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από thanos75 » 06 Ιουν 2018, 22:29

Νικολας72 έγραψε:Ε, εντάξει... αδικία να μην έχουμε την δυνατότητα για ένα update (επί το ελληνικότερον) ως προς την εξέλιξη των 4 αρχικών φυτών... Ανέβασε φωτό... καλή συνέχεια!
ξέρεις τι γίνεται; μου συμβαίνει σε όλα μου τα φυτά. Νομίζω ότι βλέπω τρομερή εξέλιξη από βδομάδα σε βδομάδα και όταν βγάζω φωτογραφίες απογοητεύομαι. Δεν αποτυπώνουν αυτό που βλέπω και αισθάνομαι. Ίσως τελικά δεν έχει σημασία το πόσο έχουν μεγαλώσει.
Πάντως αυτή τη στιγμή είναι σε ένα πάγκο και τα βλέπω σαν θαμνάκια. μόνο φύλα μεγαλα. δεν έχουν τόσο ενδιαφέρον.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δημοσίευση από Γρηγόρης » 06 Ιουν 2018, 14:40

Μπράβο Θάνο πολύ ωραίο
Άντε να δούμε και τα υπόλοιπα

Άβαταρ μέλους
Νικολας72
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από Νικολας72 » 06 Ιουν 2018, 13:32

Ε, εντάξει... αδικία να μην έχουμε την δυνατότητα για ένα update (επί το ελληνικότερον) ως προς την εξέλιξη των 4 αρχικών φυτών... Ανέβασε φωτό... καλή συνέχεια!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους
panixoras
Imperial
Imperial
Has thanked: 6 times

Δημοσίευση από panixoras » 31 Μάιος 2018, 23:34

:text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: 

Άβαταρ μέλους
thanos75
Omono
Omono

Δημοσίευση από thanos75 » 31 Μάιος 2018, 19:49

Τελικά ακολούθησα "σχεδόν" τις συμβουλές σας.
Για δεύτερη χρονιά μεγαλώνουν ανεξάρτητα. Όχι τελείως ελεύθερα, αφού ξαναέκανα μεταφύτευση. Σε μεγαλύτερες γλαστρούλες αυτή τη φορά και με πολύ δουλειά στη ρίζα (πάμε καλά). Φέτος τους έκανα και κορφολόγημα. Έχουν παχύνει.
Συμπλήρωσα με νέα μοσχεύματα επειδή είχα ζυγό αριθμό (4), αλλά πάλι ζυγό έχω (6) :) .
και το πιο φρέσκο και μικρούλι της παρέας:
20180531_194205.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από Hfestion » 15 Απρ 2017, 09:04

Ωραιο project ξεκινάς. Εγω θα τα εβαζα από τωρα όλα μαζι σε ψαροκασελα η κατι τετοιο και θα τα ξεχναγα για 1,2 χρονια. Οσο για τα τέσσερα δεντράκια που λες αντι για πεντε, μη σκας του χρονου την ιδια εποχη επαναλαυμβανεις την ιδια διαδηκασια και βρησκεις κι αλλα.
καλη συναιχια από μενα
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους
Νικολας72
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από Νικολας72 » 15 Απρ 2017, 07:45

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Επειδή είχα χθες λίγο χρόνο, είχα την ευκαιρία να φωτογραφήσω τις φλαμουριές που είχα στο μυαλό μου και επομένως να φανώ αξιόπιστος όσον αφορά τις υποσχέσεις μου. Ορίστε λοιπόν μερικά από τα πιο ανεπτυγμένα δέντρα, για να πάρεις ό,τι στοιχεία σου φανούν χρήσιμα από την ελεύθερη (ή σχεδόν ελεύθερη...) ανάπτυξή τους. Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα κι ας είναι "... του δρόμου"![SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES]
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 2f7698.jpg[/img]
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 0b733d.jpg[/img]
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 23f4a9.jpg[/img]
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 12440f.jpg[/img]
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 03acbe.jpg[/img]

Καλή τύχη λοιπόν, και ελπίζω να βρω το κατάλληλο υλικό για να σε ακολουθήσω σύντομα...

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους
thanos75
Omono
Omono

Δημοσίευση από thanos75 » 10 Απρ 2017, 07:19

Νικολας72 έγραψε:Τί εποχή τις δοκίμασες? Απλά έκοψες κλωνάρια και στο χώμα? Ή και λίγο ριζοορμόνη? Εναέρια καταβολάδα είναι δόκιμος τρόπος? Καλή τύχη, και να ξέρεις οτι τυγχάνει να έχουμε μια συστάδα σε νησίδα σε κεντρική λεωφόρο, εάν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω φωτό για να αντλήσεις στοιχεία που σου αρέσουν!
Πρόκειται για παραφυάδες του βασικού δέντρου. Όχι εναέρια καταβολάδα. Απλώς τα ξεγόφιασα από τον κεντρικό κορμό. Ήταν μέσα στο χώμα και είχαν κάνα δυο ριζίδια. Τα φύτεψα στο χώμα και έπιασαν. Δεν θυμάμαι αν είχα βάλει ορμόνη ή απλώς ακτιβοζίνη. Έχω δοκιμάσει και κλαδάκια με ορμόνη αλλά δεν μου έπιασαν. Φέτος ξαναδοκίμασα. Αν κρίνω πάντως από τις ρίζες που έκαναν σε ένα χρόνο, νομίζω ότι η εναέρια καταβολάδα θα ήταν πολύ καλή επιλογή. Απλώς δεν έχω το δέντρο στη διάθεσή μου. Όπως είπα είναι δέντρο πεζοδρομίου...

Θα ήθελα πολύ να δω τις φωτογραφίες που λες.

Άβαταρ μέλους
Νικολας72
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από Νικολας72 » 09 Απρ 2017, 23:36

Τί εποχή τις δοκίμασες? Απλά έκοψες κλωνάρια και στο χώμα? Ή και λίγο ριζοορμόνη? Εναέρια καταβολάδα είναι δόκιμος τρόπος? Καλή τύχη, και να ξέρεις οτι τυγχάνει να έχουμε μια συστάδα σε νησίδα σε κεντρική λεωφόρο, εάν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω φωτό για να αντλήσεις στοιχεία που σου αρέσουν!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση από Sim62 » 06 Απρ 2017, 22:13

Η γνώμη μου είναι να τις αφήσεις απείραχτες για τουλάχιστον 2 χρόνια (πρέπει να το αντέξεις) χωρίς καμμιά απολύτως επέμβαση πάνω τους. Ετσι θα κερδίσουν σε δύναμη και πάχος στον κορμό και επίσης θα κάνουν πιο αξιόλογο ριζικό σύστημα. Τα δασάκια κατά την γνώμη μου θέλουν ενα πιο προσεκτικό σχεδιασμό εκ των προτέρων, άρα περιμένοντας θα πρέπει να κάνεις κάθε δυνατή παραλλαγή στο πώς θα τις τοποθετήσεις συνολικά. 
Το ζήτημα με τις νέες φύτρες και κλαδιά να μην σε απασχολεί καθόλου απο τώρα, γιατί αν εδραιωθούν καλά δεν θα προλαβαίνεις να αφαιρείς καινούργια πετάγματα απο παντού και κυρίως απο χαμηλά. Αυτό το ξέρω καλά γιατί έχω δύο (πιο μεγάλες βέβαια) εδώ και ενάμιση χρόνο και είναι απίστευτη η δύναμη τους. Αλλωστε όταν αποφασίσεις το συνολικό σχέδιο και την εικόνα που θα θέλεις να δώσεις, τότε θα καταλάβεις και από ποιά σημεία σε κάθε δέντρο θα θέλεις καινούργια ανάπτυξη.
Θα έλεγα επίσης να διαβάσεις, αν δεν το έχεις κάνει, το άρθρο για το " δάσος bonsai" στούς ρυθμούς δέντρων στη βιβλιοθήκη. Θα σου φανεί χρήσιμο.

Άβαταρ μέλους
stelios
Imperial
Imperial
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από stelios » 06 Απρ 2017, 08:33

Καλή επιτυχία!!!

Άβαταρ μέλους
Kostas
Omono
Omono

Δημοσίευση από Kostas » 04 Απρ 2017, 22:31

Είσαι σπουδαίος! Θα πετάξει από παντού έχω την εντύπωση!

Άβαταρ μέλους
thanos75
Omono
Omono

Δασάκι με Φλαμουριές

Δημοσίευση από thanos75 » 04 Απρ 2017, 21:29

Το project είναι σε εξέλιξη. οπότε μην περιμένετε να δείτε έτοιμο τοπίο. Ίσως γίνει τον επόμενο χρόνο σε κάποιο workshop.
Παραφυάδες (κολοφούσια) από δέντρο πεζοδρομίου. Μαζεύτηκαν πέρυσι.  Δυστυχώς μόνο 4. Εκτέθηκα που εκτέθηκα, φέτος πήρα μερικά ακόμη για να συμπληρωθεί ο μαγικός αριθμός 5.

20160529_113755.jpg

Μεταφυτεύση έγινε φέτος προκειμένου να χωριστούν σε ξεχωριστά γλαστράκια και να τους δοθεί η δυνατότητα να αναπτυχθούν "άνετα" για μια χρονιά (εκεί φτάνει η υπομονή μου νομίζω), ώστε να ξεκινήσει μια υποτυπώδης διαμόρφωση και στις ρίζες και στο πάνω τμήμα και στη συνέχεια να ενωθούν.

20170225_091835.jpg
20170225_092203.jpg

Σήμερα είναι κάπως έτσι:

20170404_161614.jpg
20170404_161618.jpg
20170404_161623.jpg
20170404_161630.jpg
20170404_161646.jpg
20170404_161717.jpg

Αυτό που ήθελα και ανεβάζω το θέμα, είναι η βοήθειά σας στις περαιτέρω ενέργειες διαμόρφωσης.  Επειδή τα δύο δεντράκια δεν έχουν κλαδάκια από χαμηλά, πως μπορώ να το προκαλέσω; Γενικά απ' ότι ξέρω είναι δεντράκι που πετάει εύκολα ακόμα και από τον κορμό σε μεγάλα δέντρα. Αν κόψω τους καινούργιους βλαστούς αφήνοντας μόνο 1-2 μάτια, μπορεί να προκαλέσω να πετάξει και από πιο χαμηλά ή θα πετάξει πάλι από το τελευταίο μάτι;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Απάντηση