Δασάκι με Πλατάνια

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Δασάκι με Πλατάνια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

zachariaspav έγραψε:
16 Δεκ 2018, 21:01
Γεια σου Γιώργο πολύ ωραίο το δασάκι σου.Ονειρεύομαι ένα με Φτελιές στα μέρη μου(ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΚΟΖΑΝΗΣ)τα λέμε Καραγάτσια και στο σύνορο της αυλής έχω πολλά .Δεν εχω πολές πρακτικές γνώσεις αλλά εχω διαβάσει αρκετά για τα μπονσάι και σου μεταφέρω αυτά που διάβασα .Σκέτο σφάγνο δεν κάνει για υπόστρωμα διότι σαπίζει και κάνει κακό στις ρίζες. Μήπως κάποιοι ποιο έμπειροι θα μπορούσαν να μας πουν κάτι.
γεια σου Ζαχαρία.
Εγώ μένω μόνιμα Άρτα αλλά στη Λάρισα απόπου κατάγομαι Καραγάτσια λέμε και μεις τις φτελιές.
Στο δασάκι έβαλα σκέτο σφάγνο γιατί τα πλατάνια θέλουν πολλή υγρασία, και το σφάγνο την κρατά. Το καλοκαίρι αναγκαζόμουν να ποτίζω αυτά τα πλατανάκια στις γλάστρες τους 2 και 3 φορές τη μέρα για να μην τα χάσω. Ελπίζω η καλή αποστράγγιση να βοηθά ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με σάπισμα στις ρίζες.
Εάν κανείς στο φόρουμ έχει σχετική εμπειρία, θα ήθελα και εγώ τη γνώμη του 

zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Δασάκι με Πλατάνια

Δημοσίευση από zachariaspav »

Γεια σου Γιώργο πολύ ωραίο το δασάκι σου.Ονειρεύομαι ένα με Φτελιές στα μέρη μου(ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΚΟΖΑΝΗΣ)τα λέμε Καραγάτσια και στο σύνορο της αυλής έχω πολλά .Δεν εχω πολές πρακτικές γνώσεις αλλά εχω διαβάσει αρκετά για τα μπονσάι και σου μεταφέρω αυτά που διάβασα .Σκέτο σφάγνο δεν κάνει για υπόστρωμα διότι σαπίζει και κάνει κακό στις ρίζες. Μήπως κάποιοι ποιο έμπειροι θα μπορούσαν να μας πουν κάτι.
These users thanked the author zachariaspav for the post:
Giorgos G. (16 Δεκ 2018, 22:58)
Rating: 7.14%

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δασάκι με Πλατάνια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

πολυ ωραιο το δασακι σου Γιωργο
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Giorgos G. (17 Δεκ 2018, 19:42)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Δασάκι με Πλατάνια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

DSC04060.JPG
Είχα μερικά μικρά πλατάνια σε γλάστρες και σκέφτηκα να δοκιμάσω να φτιάξω ένα δασάκι-τοπίο με αυτά.
Για ποτ χρησιμοποίησα ένα παλιό ταψί της γιαγιάς (αφού βέβαια έγιναν οι απαραίτητες τρύπες).
Έγινε μόνο ένα ελαφρύ κλάδεμα όπου χρειαζόταν ενώ εκοψα ελάστιχες ρίζες από καθε φυτό. Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα αποκλειστικά σφάγνο και από πάνω έβαλα μια στρώση βρύα για να φαίνεται πιο φυσικό το τοπίο.
Προς το παρόν λέω να το αφήσω ως έχει έως του χρόνου. Αν όλα πάνε καλά και ανάλογα με την ανάπτυξη των δεντρων θα δω τότε τι θα κάνω με συρμάτωμα κλπ 
Είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται βελτιώσεις, μιας και είναι η πρώτη προσπάθειά μου. 
Κάθε σχόλιο και πρόταση είναι ευπρόσδεκτη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Angelos (17 Δεκ 2018, 14:41)
Rating: 7.14%
Απάντηση