Λιγουστρο από την αρχή

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 334 times
Been thanked: 261 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Αύριο το πρωί θα γίνει μεταφύτευση σε training Pot καί φωτογράφιση σε άσπρο φόντο από αρκετές πλευρές.
Αν βρώ πριόνι θα κοπεί στους 30ποντους, διαφορετικά θα κοπεί στην Αθήνα.

Το αγόρασα 20ευρω. Ο φυτωριουχος απόρησε για την επιλογή μου.

-Με ρωτησε τι φορτηγό έχω για να τό κουβαλήσω.
-Του απάντησα πως έχω ενα Aygo.
-Ακολούθησε αμηχανία
-Του ζήτησα πριόνι και μου το έδωσε με απορία και δισταγμό.
-Πιάνω το πριόνι, και αρχίζω να κάνω υπολογισμούς που θα το κόψω. Για να χωρέσει στο αμάξι αλλά και να κρατήσω κάποιο κλαδί με φύλλα.
- επικρατεί αμηχανία και μια περίεργη ησυχία.
- ξεκινάω να κόβω τον κεντρικό κορμό.
- ερώτηση : μήπως το κόβεις αρκετά;
- του απαντάω: Θα κοπεί κι άλλο στο σπίτι
- νιώθω την απορία του δεν τολμώ να τον κοιτάξω.
- με διορθώνει λίγο λέγοντας μου: κόψε και από την άλλη πλευρά για να κοπεί ευθεία.

Τέλος βλέπω πως έχει πλαστικές γλάστρες (training Pots) σαν καί αυτές που χρησιμοποιώ. Περνώ δύο διαφορετικά μέγεθη καί κάνω πρόβες.

Μπορώ να πω πως σήμερα ευχαριστήθηκα όλη την διαδικασία.

Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Has thanked: 134 times
Been thanked: 180 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Hfestion έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:29
1. Θα το παρατηρουσες;
2. Θα το αγόραζες;
3. Πιστεύεις ότι μπορεί να δώσει κάτι ωραίο τα επόμενα 3,4 χρόνια;
4. Πόσο κόστισε;

https://youtube.com/shorts/gutajxheg2I?feature=share

Ωραίο θέμα Δώρη, από κάθε άποψη. Το συγκεκριμένο φυτό θα μου τραβούσε σίγουρα την προσοχή και θα το αγόραζα σε μια λογική τιμή. Στα φυτώρια βρίσκεις τέτοια ξεχασμένα δέντρα σε τιμές εξευτελιστικές έως και τσάμπα. Το χειμώνα αγόρασα από φυτώριο στα Γιάννενα ένα λιγούστρο και ένα λιγουστρίνι για 10 ευρώ και τα δύο μαζί, τα οποία έχουν πολλές δυνατότητες για το μέλλον. Εκτιμώ ότι το συγκεκριμένο θα κόστισε από 20 έως 50 ευρώ.
Τώρα, για κάθε ενδιαφερόμενο, το είδος είναι σούπερ ανθεκτικό, αντέχει κάθε κακομεταχείριση, αναπτύσσεται γρήγορα και μπορεί να γίνει ωραίο μπονσάι. Το συγκεκριμένο δέντρο θα το χαμήλωνα πολύ, στα 30-40 εκατοστά, θα έκοβα συγχρόνως ό,τι δεν χρειάζεται από τις ρίζες του και θα το φύτευα σε τρέινινγκ ποτ. Το έχω κάνει σε άλλα λιγούστρα και όλα πήγαν μια χαρά. Μην το φοβηθείς καθόλου. Και η εποχή βοηθά και το είδος τραβάει στο μακέλεμα
Εκτιμώ πως χαμηλώνοντάς το μπορεί σε 3-4 χρόνια να γίνει ένα ωραίο μασίφ πρεμπονσάι.
Καλή επιτυχία

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 2 λεπτά 52 δευτερόλεπτα
..και να συμπληρώσω ότι το λιγούστρο τα καταφέρνει να αναπτυχθεί και σε σκιά αντίθετα από το λιγουστρίνι που απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να το βλέπει ήλιος

These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
Ioanisu62 (18 Απρ 2023, 21:46) • BILLPAN (08 Οκτ 2023, 19:43)
Rating: 14.29%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 334 times
Been thanked: 261 times
Επικοινωνία:

Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Ξεκινάω αυτό το νέο θέμα με σκοπό να βοηθήσω νεότερους και να βοηθήθω και εγώ σε περίπτωση που κάτι μου έχει ξεφύγει. Θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός σε ότι κάνω με φωτογραφίες και βίντεο. Ακόμα σχόλια, απόψεις, virtual, ερωτήσεις, απαντήσεις απο όλους (δεν είμαι δάσκαλος ούτε ξερολας) θα βοηθήσουν και όποιον θέλει να ξεκινήσει ένα δέντρο από την αρχή ή θέλει να βρει ένα αξιόλογο υλικό. Όχι πως είναι 100% αξιόλογο, στα μάτια μου έχει μια προοπτική.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος Μ. Παρασκευή έκανα το καθιερωμένο μου Safari μόνος μου και για πάρτη μου.  
Φέτος είναι η πρώτη φορά που ήμουν αποφασισμένος να μην αγόραζα κάτι που δεν θα είχε μέλλον, μίας και έχω ξεφορτωθεί αρκετά μου γλαστρακια και εχω βάλει αρκετά πίσω στην Γη για τα επόμενα χρόνια.Με λίγα λόγια, έχω κάνει ένα καλό ξεσκαρταρισμα.  

Στο πίσω μέρος ενός φυτωρίου βρήκα ένα λιγουστρο. Ήταν εκεί παρατημένο πάρα πολύ καιρό.  

Οι λόγοι που το αγόρασα: 

-Ήταν υγιείς, είχε καταπράσινα φύλλα και νέους βλαστούς. 

- σαν είδος είναι αρκετά ανθεκτικό, προορίζεται σε μέρος που θα έχει Αρκετό ήλιο 

-εχει αρκετά χοντρό κορμό με ενδιαφέρον nebari, τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια. 

-Ο κορμός είχε μία μικρή καμπύλη που ίσως του δώσει μια προοπτική. 

-Ήταν Αρκετό καιρό στο ίδιο σημείο. Το συνολικο ύψος "ήταν" 3μετρα+ περίπου. Χρειάστηκε να κόψω ρίζες κάτω από την γλάστρα με πριόνι για να το μετακινήσω.   

Σαν τελικό αποτέλεσμα το κοστολογω 4 χρόνια για να γίνει κάτι όμορφο και σαν μέγεθος πιστεύω πως θα φτάσει μέχρι 1 μέτρο.Κόπηκε για να μπορέσει να χωρέσει στο αυτοκίνητο μου.

Ξεκινάω με ερωτήσεις καί οποίος θέλει απαντάει. 
1. Θα το παρατηρουσες;
2. Θα το αγόραζες;
3. Πιστεύεις ότι μπορεί να δώσει κάτι ωραίο τα επόμενα 3,4 χρόνια;
4. Πόσο κόστισε;

https://youtube.com/shorts/gutajxheg2I?feature=share

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Ioanisu62 (18 Απρ 2023, 21:47)
Rating: 7.14%
Απάντηση