Λιγουστρο από την αρχή

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

JoopVanDenBerge έγραψε:
08 Οκτ 2023, 17:32
Hallo Hfestion,

dat zal met de geplande 80 cm een flinke bonsai worden.
Wel weer een leuk project erbij.

Ik heb op vorige foto's niet gezien of je boom veel fijne wortels heeft.
Als hij dat wel heeft en zeker bij een volgende verpotting misschien wel, zou ikzelf, omdat de boom nog in een beginnend proces zit wat betreft groei en vormgeving, bij die verpotting een flink aantal dikke wortels wegknippen om een nebari te krijgen met mooie dunne wortels. 
Heb je al een stijl in gedachten, of wacht je tot er meer takken aan komen?

Ik weet niet of in Griekenland het gezegde bestaat:  "Van een lelijk eendje een mooie zwaan maken". 
Ik ben benieuwd naar zijn toekomst.

Bonsaigroet, Joop


 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά, αν δεις τις πρώτες δημοσιεύσεις εχω αναλυτικά όλη την διαδικασία της μεταφύτευσης σε βίντεο. Το δέντρο είχε πάρα πολλές ρίζες, αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω ηλεκτρικό πριόνι. 
αν βρεις χρόνο και τα δεις, περιμένω την γνώμη σου.

έγινες  και νονός στο τελευταίο μου βίντεο 
​​​​​
 

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 59 δευτερόλεπτα:
BILLPAN έγραψε:
08 Οκτ 2023, 19:37
Γιατί επέλεξες gue wires και όχι κλασικό συρμάτωμα; δεν αντέχουν τα κλαδιά σε αυτή τη φάση;


 
Για δύο λόγους. Δεν είχα μέρος για να πιάσω το σύρμα και δεν ήθελα να βάλω βίδα για να κάνω κόντρα. Τα κλαδιά σπάνε πολύ εύκολα. Περίμενα να μπεις το φθινόπωρο για να ξυλοποιηθουν τα πρώτα κλαδιά ώστε να αντέξουν στο τράβηγμα που τους έκανα


​​​​https://youtube.com/shorts/wIePoytwe38? ... oTX9f0G3U5
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (09 Οκτ 2023, 00:19)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Γιατί επέλεξες gue wires και όχι κλασικό συρμάτωμα; δεν αντέχουν τα κλαδιά σε αυτή τη φάση;

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo Hfestion,

dat zal met de geplande 80 cm een flinke bonsai worden.
Wel weer een leuk project erbij.

Ik heb op vorige foto's niet gezien of je boom veel fijne wortels heeft.
Als hij dat wel heeft en zeker bij een volgende verpotting misschien wel, zou ikzelf, omdat de boom nog in een beginnend proces zit wat betreft groei en vormgeving, bij die verpotting een flink aantal dikke wortels wegknippen om een nebari te krijgen met mooie dunne wortels. 
Heb je al een stijl in gedachten, of wacht je tot er meer takken aan komen?

Ik weet niet of in Griekenland het gezegde bestaat:  "Van een lelijk eendje een mooie zwaan maken". 
Ik ben benieuwd naar zijn toekomst.

Bonsaigroet, Joop

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Τώρα άσχημο, στο μέλλον πολύ όμορφο
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Μετά από 5μήνες.....

Τους καλοκαιρινούς μήνες ακολούθησε πότισμα, συνεχόμενη αποφυλλωση και κόψιμο κορυφών. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα μεγάλο
κεντρικό κλαδί με πολύ μεγάλη δύναμη και ανάποδη κωνικοτητα.
Το δέντρο δεν έχει ησορροπισει ακόμα, και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πετάει νέα παρακλάδια στον κεντρικό κορμό και παραφυάδες. Όι παραφυάδες αφαιρούνται συνεχώς.
Στο κεντρικό κλαδί προσπαθώ να ανοίξω τα παρακλάδια ώστε να δημιουργηθεί μια βεντάλια. Σε ύψος ξεφύγαμε λίγο, ο λόγος είναι πώς το δέντρο έχει μνήμη και πολύ δύναμη και στην προσπάθεια του να ανακτήσει το παλιό του ύψος πετάει λεμαργα με πολύ δύναμη με αποτέλεσμα τα φύλλα να έχουν μεγάλα κενά μεταξύ τους. Αυτό ακριβώς προσπαθώ να εκμεταλλευτώ φτιάχνοντας διακλαδώσεις. Όταν θα ησορροπισει, τότε θα ασχοληθώ με το φύλλωμα.

Συνολικά το δέντρο θα φτάσει 0,80 σε ύφος.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Πέρασαν 2μήνες πάρα 4ημερες. Λίγες φωτογραφίες καί ένα βίντεο από την εξέλιξη του καθώς και ένα γρήγορο κλάδεμα που έκανα. Τα κάτω φύλλα θα μείνουν, ο σκοπός τους είναι χρήσιμος για τις βασικές λειτουργίες του δέντρου καί την επιβίωση του. Το πάνω κλαδί θα κλαδεύεται συχνά με σκοπό να γίνουν διακλαδώσεις. Μόλις ξυλοποιηθει , ίσως να βάλω μερικά σύρματα.

https://youtube.com/shorts/Po5Gy5iw094?feature=share3


 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

BILLPAN έγραψε:
08 Μάιος 2023, 09:40
Συγχαρητήρια για την νέα βλάστηση, καλή συνέχεια!!

 
Σε ευχαριστώ πολύ 

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Συγχαρητήρια για την νέα βλάστηση, καλή συνέχεια!!
These users thanked the author BILLPAN for the post:
Hfestion (08 Μάιος 2023, 21:29)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Και η τελευταία διαδικασία της μεταφύτευσης,

https://youtube.com/shorts/Z-DsEUiqRww?feature=share

Αφου έγινε η μεταφύτευση έγινε άλλο ένα πότισμα μετά από μια εβδομάδα και 4 διαφυλληκους ψεκασμούς για τις πρώτες 4 ημέρες. Στα μοναδικά κλαδιά που υπήρχαν υπήρξε μια μικρή απώλεια φύλλων. Ακόμα μερικά φύλλα μαύρισαν στην άκρη.

Περίπου 14ημερες μετά από όλη την διαδικασία έγινε το θαύμα!!!! Είδα το πρώτο σημάδι ανταπόκρισης. Αυτό είναι ένα συναίσθημα που δεν μπορώ να περιγράψω.

https://youtube.com/shorts/kez5bisRzJU?feature=share


Σε αυτό το σημείο θα μείνει στην ησυχία του.

Σας παρουσίασα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα τις ενέργειες που κάνω εγώ στα δέντρα μου. Αυτές δεν αποτελούν υπόδειξη ούτε κανόνα. Εύχομαι να βοήθησα στο τι μπορεί να κάνει κάποιος ή στο τι να αποφύγει.

Θα χαρώ πολύ να διαβάσω σχόλια, ιδέες απόψεις.
 

Και λίγες φωτογραφίες
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Ακολούθησε μεταφύτευση, δηλαδή σχεδόν ολική αφαίρεση χώματος (όσο κατάφερα να βγάλω) και αφαίρεση ρίζας. Η κατάσταση ήταν απελπιστική.

Όλα είχαν γίνει μια μάζα....

Ίσως η μεγαλύτερη σε διάρκεια αφαίρεση χώματος και ρίζας που έχω κάνει ποτέ.


Χρειάστηκαν:

-5λεπτα για να καταφέρω να βγάλω την γλάστρα
-36λεπτα και να καταφέρω να αφαιρέσω χώμα και ρίζες ώστε να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Μέσα στην άμορφη μάζα από ρίζα και χώμα βρήκα ένα κομμάτι από παλιά γλάστρα και ένα μπεκ ποτίσματος. Πήρα το ρίσκο της μεταφύτευση από την αρχή, με την σκέψη πως αν το δέντρο επιβιώσει θα έχω προβάδισμα στο όταν φτιαχτούν κάποια κλαδιά καί θα έρθει σε κάποιο επίπεδο να μπορεί να μπει σε ποτ.

Ακολουθεί συμπυκνωμένο βίντεο τριών+ λεπτών για όποιον ενδιαφέρεται να δεί πως εγώ αφαιρώ το χώμα και τις ρίζες.


!"! Προσοχή !"!

Υπάρχει ρίσκο, δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάποιος δοκιμάσει την τεχνική μου και χάσει το δέντρο του. Προσωπικά έχω χάσει αρκετά δέντρα.

(Σε καμία περίπτωση δεν είμαι δάσκαλος ή γεωπόνος, αυτή είναι η δική μου προσέγγιση)
Σχόλια, ιδέες, απόψεις πάντοτε δέκτες


 
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ υπάρχει όλη η διαδικασία κοψίματος του κεντρικού κορμού. Αυτό δεν αποτελεί τον κανόνα, είναι εγώ τι κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις.



Σχόλια, ιδέες και απόψεις πάντοτε δέκτες

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα, 

Δύο ή τρεις ημέρες μετά ακολούθησε κόψιμο του κορμού και μεταφύτευση. Και οι δυο εργασίες έγιναν την ίδια ημέρα και για όλη την διαδικασία χρειάστηκαν 2ωρες.
Ο κορμός κόπηκε περίπου στους 20ποντους. Ίσως να έχει ενδιαφέρον για κάποιον το πως διαχειριστικά τον "τελικά ίσιο κορμο" και αυτό επειδή αποφάσισα να κόψω χαμηλότερα από εκεί που είχα υπολογίσει. 

Φυσικά ο χρόνος θα δείξει αν τελικά ήταν καλή η επιλογή μου και αν πήρα τις σωστές αποφάσεις. 

https://youtube.com/shorts/v0TKSTXGrgg?feature=share 

Θα μπορούσα να κόψω και χαμηλότερα, όμως αυτό το είδος κάνει σχετικά μεγάλα φύλλα, πράγμα που σημαίνει πως θα χρειαστώ λίγο ύψος ώστε σε βάθος χρόνου να έχω καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. 

https://youtube.com/shorts/tLDf_DXdwf8?
​​​feature=share  


Και λίγες φωτογραφίες από το κόψιμο του κορμού.
Προσεχώς έρχεται και υλικό με όλη την διαδικασία κοψίματος του κορμού και την μεταφύτευση. 

Αυτό που μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι πως μετά από 12 ημέρες το φυτό ανταποκρίνεται και ξεκινά να βγάζει νέα φύλλα.
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλά σου λόγια. Όλη η διαδικασία δεν είναι πυρηνική φυσική, το μόνο που χρειάζεται είναι θάρρος και εξάσκηση. Στην αρχή πας με τους κανόνες και σε βάθος χρόνου ανακαλύπτεις νέους.

Τώρα όσο για το τι μίγμα χώματος χρησιμοποιώ, το πιο απλό και το πιο οικονομικό. Μια απλή τύρφη (πάντα κοιτάω το ph) και μια απλή ελαφρόπετρα. Η ελαφρόπετρα θέλει πλύσιμο. Παλιά χρησιμοποιούσα αρκετά ανόργανα μείγματα, δηλαδή 70% ανόργανο 30% οργανικό. Τα τελευταία 2χρόνια προτιμώ ζωντανά μίγματα με περισσότερα οργανικά στοιχεία.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
1000 καλλιεργητές να ρωτήσεις τι μίγμα χώματος χρησιμοποιούν, θα ακούσεις 1000 διαφορετικές συνταγές.

Αν θες δες ένα βίντεο μου πως έφτιαξα ένα μίγμα χώματος για μια Crassula. Όπως έχω ξανά γράψει δεν είμαι δάσκαλος ούτε γεωπόνος. Αυτή είναι μια δική μου προσέγγιση η οποία σε μένα πιάνει.

https://youtube.com/shorts/JL5XLwIiR14?feature=share

Και σε λίγες ημέρες ετοιμάζω βίντεο με μεταφορά σε training Pot καί με μια μεταφύτευση (που μου έβγαλε το λάδι)
These users thanked the author Hfestion for the post:
Ioanisu62 (19 Απρ 2023, 22:31)
Rating: 7.14%

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Πολυ ωραιο θεμα και ειδικα για newbies οπως του λογου μου.
Θα σας παρακολουθω σε ολη τη διαδικασια κυριως της φασης training pot,
και το μιγμα που χρησιμοποιειτα σε αυτη τη φαση, κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα.
θα το αγοραζα γιατι θα μου τραβαγαν το ενδιαφερον οι κατω βλαστοι.
Προς το παρον κουρευω θυμαρια και δενδρολιβανα των 3 ευρω ;-)
Χρονια Πολλα!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Θάνο για τά λεγόμενά του και τις παρατηρήσεις του.
Πιστεύω ότι η όποια εξέλιξη θα εξαρτηθεί από την μορφολογία και διάταξη των ριζών πού
τώρα βρίσκεται κρυμμένη στο χώμα μέσα στην γλάστρα. Ο κορμός είναι σχεδόν ίσιος
και ισομεγέθης στο μήκος του άρα με προτρέπει σε μία κλασσική εμπορεύσιμη μορφή φυτού
για απλή διακόσμηση και όχι για προοπτική μπονσάι. Οπότε ξεκινώ από πολύ χαμηλά για να
φτιάξω κάτι με το πέρασμα των χρόνων.   Κάνω ένα υποθετικό σχέδιο χωρίς καμία δέσμευση
για τον απλό λόγο του ότι δεν ξέρω τι υπάρχει μέσα στην γλάστρα. 

Ξαναρίξε μία ματιά εδώ.

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=26&t=248&hilit=%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από thanos75 »

Να πω την αλήθεια δεν θα το αγόραζα. Αν όμως το αγόραζα και αφού έχει πετάξει τόσο χαμηλά, θα το έκοβαν στους 10 πόντους. Ώστε η διακλάδωση να γίνει εκεί χαμηλά. Πιστεύω θα ανέβει και λίγο με την μεταφύτευση. Επιλογή κλαδιών και ελεύθερη ανάπτυξη για 2-3 χρόνια για να χοντρύνουν και πάλι κατέβασμα για 2η διακλάδωση. Αισιόδοξο σενάριο φαντάζουν τα 4 χρόνια. Όχι ότι πειράζει.. έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με πυρακανθο. Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Αύριο το πρωί θα γίνει μεταφύτευση σε training Pot καί φωτογράφιση σε άσπρο φόντο από αρκετές πλευρές.
Αν βρώ πριόνι θα κοπεί στους 30ποντους, διαφορετικά θα κοπεί στην Αθήνα.


Το αγόρασα 20ευρω. Ο φυτωριουχος απόρησε για την επιλογή μου.

-Με ρωτησε τι φορτηγό έχω για να τό κουβαλήσω.
-Του απάντησα πως έχω ενα Aygo.
-Ακολούθησε αμηχανία
-Του ζήτησα πριόνι και μου το έδωσε με απορία και δισταγμό.
-Πιάνω το πριόνι, και αρχίζω να κάνω υπολογισμούς που θα το κόψω. Για να χωρέσει στο αμάξι αλλά και να κρατήσω κάποιο κλαδί με φύλλα.
- επικρατεί αμηχανία και μια περίεργη ησυχία.
- ξεκινάω να κόβω τον κεντρικό κορμό.
- ερώτηση : μήπως το κόβεις αρκετά;
- του απαντάω: Θα κοπεί κι άλλο στο σπίτι
- νιώθω την απορία του δεν τολμώ να τον κοιτάξω.
- με διορθώνει λίγο λέγοντας μου: κόψε και από την άλλη πλευρά για να κοπεί ευθεία.

Τέλος βλέπω πως έχει πλαστικές γλάστρες (training Pots) σαν καί αυτές που χρησιμοποιώ. Περνώ δύο διαφορετικά μέγεθη καί κάνω πρόβες.

Μπορώ να πω πως σήμερα ευχαριστήθηκα όλη την διαδικασία.
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Hfestion έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:29
1. Θα το παρατηρουσες;
2. Θα το αγόραζες;
3. Πιστεύεις ότι μπορεί να δώσει κάτι ωραίο τα επόμενα 3,4 χρόνια;
4. Πόσο κόστισε;

https://youtube.com/shorts/gutajxheg2I?feature=share
 
 
 
 



 
Ωραίο θέμα Δώρη, από κάθε άποψη. Το συγκεκριμένο φυτό θα μου τραβούσε σίγουρα την προσοχή και θα το αγόραζα σε μια λογική τιμή. Στα φυτώρια βρίσκεις τέτοια ξεχασμένα δέντρα σε τιμές εξευτελιστικές έως και τσάμπα. Το χειμώνα αγόρασα από φυτώριο στα Γιάννενα ένα λιγούστρο και ένα λιγουστρίνι για 10 ευρώ και τα δύο μαζί, τα οποία έχουν πολλές δυνατότητες για το μέλλον. Εκτιμώ ότι το συγκεκριμένο θα κόστισε από 20 έως 50 ευρώ.
Τώρα, για κάθε ενδιαφερόμενο, το είδος είναι σούπερ ανθεκτικό, αντέχει κάθε κακομεταχείριση, αναπτύσσεται γρήγορα και μπορεί να γίνει ωραίο μπονσάι. Το συγκεκριμένο δέντρο θα το χαμήλωνα πολύ, στα 30-40 εκατοστά, θα έκοβα συγχρόνως ό,τι δεν χρειάζεται από τις ρίζες του και θα το φύτευα σε τρέινινγκ ποτ. Το έχω κάνει σε άλλα λιγούστρα και όλα πήγαν μια χαρά. Μην το φοβηθείς καθόλου. Και η εποχή βοηθά και το είδος τραβάει στο μακέλεμα
Εκτιμώ πως χαμηλώνοντάς το μπορεί σε 3-4 χρόνια να γίνει ένα ωραίο μασίφ πρεμπονσάι.
Καλή επιτυχία
 

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 2 λεπτά 52 δευτερόλεπτα
..και να συμπληρώσω ότι το λιγούστρο τα καταφέρνει να αναπτυχθεί και σε σκιά αντίθετα από το λιγουστρίνι που απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να το βλέπει ήλιος
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
Ioanisu62 (18 Απρ 2023, 21:46) • BILLPAN (08 Οκτ 2023, 19:43)
Rating: 14.29%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Λιγουστρο από την αρχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Ξεκινάω αυτό το νέο θέμα με σκοπό να βοηθήσω νεότερους και να βοηθήθω και εγώ σε περίπτωση που κάτι μου έχει ξεφύγει. Θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός σε ότι κάνω με φωτογραφίες και βίντεο. Ακόμα σχόλια, απόψεις, virtual, ερωτήσεις, απαντήσεις απο όλους (δεν είμαι δάσκαλος ούτε ξερολας) θα βοηθήσουν και όποιον θέλει να ξεκινήσει ένα δέντρο από την αρχή ή θέλει να βρει ένα αξιόλογο υλικό. Όχι πως είναι 100% αξιόλογο, στα μάτια μου έχει μια προοπτική.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος Μ. Παρασκευή έκανα το καθιερωμένο μου Safari μόνος μου και για πάρτη μου.  
Φέτος είναι η πρώτη φορά που ήμουν αποφασισμένος να μην αγόραζα κάτι που δεν θα είχε μέλλον, μίας και έχω ξεφορτωθεί αρκετά μου γλαστρακια και εχω βάλει αρκετά πίσω στην Γη για τα επόμενα χρόνια.Με λίγα λόγια, έχω κάνει ένα καλό ξεσκαρταρισμα.  


 Στο πίσω μέρος ενός φυτωρίου βρήκα ένα λιγουστρο. Ήταν εκεί παρατημένο πάρα πολύ καιρό.  

Οι λόγοι που το αγόρασα: 

-Ήταν υγιείς, είχε καταπράσινα φύλλα και νέους βλαστούς. 

 - σαν είδος είναι αρκετά ανθεκτικό, προορίζεται σε μέρος που θα έχει Αρκετό ήλιο 

-εχει αρκετά χοντρό κορμό με ενδιαφέρον nebari, τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια. 

-Ο κορμός είχε μία μικρή καμπύλη που ίσως του δώσει μια προοπτική. 

-Ήταν Αρκετό καιρό στο ίδιο σημείο. Το συνολικο ύψος "ήταν" 3μετρα+ περίπου. Χρειάστηκε να κόψω ρίζες κάτω από την γλάστρα με πριόνι για να το μετακινήσω.   


Σαν τελικό αποτέλεσμα το κοστολογω 4 χρόνια για να γίνει κάτι όμορφο και σαν μέγεθος πιστεύω πως θα φτάσει μέχρι 1 μέτρο.Κόπηκε για να μπορέσει να χωρέσει στο αυτοκίνητο μου.

 Ξεκινάω με ερωτήσεις καί οποίος θέλει απαντάει. 
1. Θα το παρατηρουσες;
2. Θα το αγόραζες;
3. Πιστεύεις ότι μπορεί να δώσει κάτι ωραίο τα επόμενα 3,4 χρόνια;
4. Πόσο κόστισε;

https://youtube.com/shorts/gutajxheg2I?feature=share
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Ioanisu62 (18 Απρ 2023, 21:47)
Rating: 7.14%
Απάντηση