Επιλογή Πεύκου

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Και τα δύο φαίνονται σε πολύ καλή υγεία. Ειδικά το πρώτο. Εχεις παρατηρήσει αν έχουν αρκετούς νέους οφθαλμούς στις άκρες ? Ισως θα πρέπει να κάνεις μια επιλογή σε αυτούς για να έχουν καλύτερη ανάπτυξη αυτοί που θα μείνουν τελικά. Διάβασε τα άρθρα για τα πεύκα στη βιβλιοθήκη.[/justify]

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Harris έγραψε:Τι εργασίες εχεις κανει μέχρι σήμερα στο πεύκο σου;
Σε αυτό με τα μεγάλα κεριά την μεταφύτευση που κάναμε μαζί πριν ένα μήνα. Σήμερα λίπανα και για πρωτη φορά.
Στο δεύτερο (μικρά κεριά) τίποτα είναι όπως το αγόρασα μόνο λίπανση και πότισμα.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Φεβ 2015, 12:28 --

Τα πεύκα μου τα πάνε μια χαρά. Ιδίως αυτό που μου μεταφύτευσε ο Χάρης τα πάει τέλεια. Το δεύτερο φάινεται λίγο πιο νωχελικά (μάλλον λόγω του ότι είναι ακόμα στο χώμα του φυτωρίου).
Και στα δύο έγινε λίπανση μέχρι τα μέσα του καλοκαιρίου καθώς και τσίμπημα των κεριών στη μέση.

[img]http://i741.photobucket.com/albums/xx55 ... gy4pvz.jpg[/img]

[img]http://i741.photobucket.com/albums/xx55 ... t9wmv3.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

Τι εργασίες εχεις κανει μέχρι σήμερα στο πεύκο σου;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Τα πεύκα σε γενικές γραμμές τα πάνε καλά (ανάπτυξη κεριών).
Παρατήρησα μόνο κιτρίνισμα, ξέραμα και πέσιμο των βελόνων τριετίας. Είναι φυσιολογικό?

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Μάιος 2014, 17:22 --

Άλλη μια ερώτηση τα κεριά τα κόβω τώρα? Αν ναι σε τι βάθος. το ένα πεύκο έχει πολύ μεγαλα κεριά το άλλο μικρά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Hfestion »

iohokahey έγραψε:
spasias έγραψε:
... και όταν είμαι έτοιμος, να ξεκινήσω τουλάχιστον με ένα σωστά εγκλιματισμένο, στο περιβάλλον μου, υλικό.
Μ'αρεσει η λογικη σου!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img] καλη η επιλογή σου για αρχη, και λεω για αρχη γιατι η επιλογή ενός δεντρου θελει πολύ ψαξιμο. είμαι σιγουρος ότι θα τα παει μια χαρα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

spasias έγραψε:
Μέσα !!! η εξόρμηση είναι πάντα μες στο προγραμμα...
[img]http://isanam.com/scraps/smiley-face-gif/smiley-63.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Harris έγραψε:
spasias έγραψε:
Harris έγραψε:Μάλλον είναι pinus mugo μου το έκανε γιατι κάνει αυτο το περιμετρικο και ο κορμός του και οι κόμποι στα κλαδιά απο τον κορμο. Ωραίο και το καινουργιο σου δέντρο... Για κανόνισε να πάμε καμια βόλτα!!! :)
Θα το κανονίσουμε άμεσα .. ήδη ξεκίνησα την οργάνωση
Super!!! :) (και για εξόρμηση εννοούσα!!! εκτός [ Εικόνα ] )[ Εικόνα ][ Εικόνα ]
Μέσα !!! η εξόρμηση είναι πάντα μες στο προγραμμα...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

spasias έγραψε:
Harris έγραψε:Μάλλον είναι pinus mugo μου το έκανε γιατι κάνει αυτο το περιμετρικο και ο κορμός του και οι κόμποι στα κλαδιά απο τον κορμο. Ωραίο και το καινουργιο σου δέντρο... Για κανόνισε να πάμε καμια βόλτα!!! :)
Θα το κανονίσουμε άμεσα .. ήδη ξεκίνησα την οργάνωση
Super!!! :) (και για εξόρμηση εννοούσα!!! εκτός [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/auto/biker.gif[/img] )[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ha ... flower.gif[/img][img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Harris έγραψε:Μάλλον είναι pinus mugo μου το έκανε γιατι κάνει αυτο το περιμετρικο και ο κορμός του και οι κόμποι στα κλαδιά απο τον κορμο. Ωραίο και το καινουργιο σου δέντρο... Για κανόνισε να πάμε καμια βόλτα!!! :)
Θα το κανονίσουμε άμεσα .. ήδη ξεκίνησα την οργάνωση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

Μάλλον είναι pinus mugo μου το έκανε γιατι κάνει αυτο το περιμετρικο και ο κορμός του και οι κόμποι στα κλαδιά απο τον κορμο. Ωραίο και το καινουργιο σου δέντρο... Για κανόνισε να πάμε καμια βόλτα!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Τελικά το πεύκο μάλλον δεν είναι ούτε halepensis. Την Κυριακή το έφερα στο workshop όπου μετά από συζήτηση καταλήξαμε ότι μπορεί να είναι κάποια ποικιλία mugo (δε μιλά και το άτιμο να μας πει τι είναι !!!)
Επίσης έγινε και χαλαρή μεταφύτευση (μιας και το υπάρχον υπόστρωμα ήταν συμπαγές και οι ρίζες δεν ανέπνεαν καλά). Το πεύκο μπήκε σε μείγμα ανοργάνου οργανικού (50/50) και επίσης προστέθηκε και ακτιβοζίνη στο μείγμα της μεταφύτευσης. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά του forum που ήταν παρόντα και βοήθησαν στη μεταφύτευση.

Αυτές τις μέρες έψαξα λίγο και έπεσα πάνω στο ακόλουθο άρθρο.

http://luirig.altervista.org/photos-sea ... ?rcn=33270

Τα συγκεκριμένα πεύκα μοιάζουν αρκετά με το δικό μου.
Τέλος δεν κρατήθηκα πήγα και αγόρασα και άλλο ένα για να αυξήσω τις πιθανότητες διαβίωσης [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ha ... flower.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

Τα δικά μου λευκά ηταν και τα 2 σε ποτ. Δεν ξέρω εαν σε μεγαλύτερη γλάστρα και εαν ηταν και πιο μεγάλα σε ηλικια δέντρα εαν θα την έβγαζαν καθαρή. Πάντως ηταν και τα 2 πολύ όμορφα!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από karesansui »

Το πεύκο σου spasias και λοιποί φίλοι είναι το κοινό πεύκο ή Χαλέπιος πεύκη (> pinus halepensis) όπως σωστά παρατήρησε ο Χάρης.
Ευδοκιμεί σε υψόμετρο 0μ. έως 1000μ. σε ξηρές και άγονες περιοχές και ασβεστολιθικά εδάφη και ξηροθερμικό κλίμα όπως της χώρας μας όπου αποτελεί το κυρίως απαντούμενο είδος πεύκης.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 25 Απρ 2014, 22:52 --

Πάντως Χάρη, δεν είναι όλες οι ποικιλίες των λευκών πεύκων τόσο ευαίσθητες στο κλίμα της Αττικής!
Έχω ενα λευκό πεύκο, ποικιλίας κοκονόε, στην ταράτσα μου στο Περιστέρι σε βορειοανατολικό προσανατολισμό και και μεγαλώνει μια χαρά εδώ και 4 χρόνια, ύψος τωρινό 1 μέτρο (δεν πρόκειται για μπονσάι φυσικά!). Εκείνο που θέλουνε είναι βαθύ δοχείο με καλή αποστράγγιση και πολύ προσοχή στο πότισμα ιδίως το καλοκαίρι. Όχι υπερβολικό νερό!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Harris »

Σου απαντώ με την δική μου εμπειρία που μένω Β.Π.

Τα Japanese Black Pinus αντέχουν στην Αθήνα. Έχω ενα 4 χρόνια.

Τα mugo έχουν πρόβλημα στην Αθήνα σε ζεστές περιοχές και ειδικά εαν κόψεις ρίζα αρχίζουν να ψυχοραγούν ;)

Pinus nigra είχα αγοράσει απο τον Πυργο Ηλίας αλλά το έβλεπα οτι ζοριζόνταν και το έθαψα στο εξοχικό μου.
Ωραια πεύκα είναι τα Sylvestris (Scots pine) αλλά και αυτά θέλουν δροσιά.
Πεντάφυλλο δεν ζει στην Αθήνα... Εκτός εαν του βάζεις παγάκια επάνω στο χώμα! (έχω χάσει 2!)

Σκέψου εκει που μένεις έχει πεύκα; Εαν έχει τι πεύκα έχει; Halepensis (Aleppo pine)?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Alexandros ARIANOS έγραψε:Καταρχάς πρέπει να μάθεις πιο είδος πεύκου έχεις αγοράσει. Δεν μπορείς να ρωτήσεις να μάθεις το είδος;
Φίλε μου το πευκάκι κατά 90% είναι sylvestris. Ούτε wite pine είναι μιας και δεν έχει 5 βελόνες. Ούτε mugo είναι μιας και το φυτώριο είχε mugo και επίσης τα κεριά του είναι μεγάλα για mugo (με όσο ξέρω ήδη).
Το έχω αναφέρει ήδη ότι το φυτώριο δεν ήξερε τίποτα. Να σε βοηθήσω δεν τα έφτιαχνε το ίδιο το φυτώριο για να ξέρει απλά τα μεταπωλούσε.
Τώρα σχετικά με τη διαχείριση των κεριών σε πεύκα με 2 βελόνες (mugo/sylvestris) η μεθοδολογία είναι σχεδόν ίδια. Το πρόβλημα που έχω και ρωτάω έχει να κάνει με γενικό κανόνα και όχι ειδική λεπτομέρεια (μπορεί να κάνω και λάθος).

Επίσης θα με ενδιέφερε και η εμπειρία σου σε nigra (αναφέρεις σε άλλο threat ότι έχεις σχετική εμπειρία).
Το nigra με ενδιαφέρει (αν και πιστεύω ότι δεν θα ζήσει Αθήνα) οπότε η άποψή σου έχει σημασία [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img].

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

Alexandros ARIANOS έγραψε:Καταρχάς πρέπει να μάθεις πιο είδος πεύκου έχεις αγοράσει. Δεν μπορείς να ρωτήσεις να μάθεις το είδος;
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Alexandros ARIANOS
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Δεκ 2013, 12:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Alexandros ARIANOS »

Καταρχάς πρέπει να μάθεις πιο είδος πεύκου έχεις αγοράσει. Δεν μπορείς να ρωτήσεις να μάθεις το είδος;

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

CaptainAmerica έγραψε:Πόσο το αγόρασες;
Βγάλε μια φωτογραφία κοντινή στις βελόνες του... (Εάν έχει μια λευκή γραμμή είναι white pinus αλλιώς μοιάζει με sylvestris.) Δύσκολο όμως γιατί είναι μακρινές οι φωτογραφίες σου.
Φίλε μου μάλλον για sylvestris το βλέπω και εγώ. Δεν έχει άσπρα στις βελόνες του. Τράβηξα και πιο κοντινές φωτογραφίες στα κεριά τα οποία ε΄χουν ξεκινήσει να σκάνε.
Πρέπει να κόψω τα κεριά στη μέση τώρα? Αν τα αφήσω θα μεγαλώσει το κλαδί και χάσω τις βελόνες πίσω? Αν τα κόψω θα ωθήσω σε ενίσχυση βελόνων προς τα πίσω?


Οι βελόνες που έχει το φυτό είναι δύο και απ ότι διαβάζω είναι διαφορετική η αντιμετώπιση σε είδη με 2 και πέντε βελόνες.


Επίσης παρατηρώ (φωτό 1) το εξής σε μερικά κλαδιά Μεγάλες βελόνες - Μικρές βελόνες - Μεγάλες βελόνες και κεριά. Μήπως την εποχή που βγήκαν οι μικρές βελόνες είχε πραγματοποιηθεί κόψιμο κεριών?

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 24 Απρ 2014, 21:35 --

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ποιο η διαφορά από το τσίμπημα των κεριών στα 2/3 με την ολική αφαίρεση?
διαβάζω ξένα άρθρα και αναφέρουν και τις δύο τεχνικές και έχω μπερδευτεί. Αρχικά τα τσιμπάμε στη μέση ή στα 2/3 και μετά από ένα διάστημα τα αφαιρούμε? Ή κάνουμε μία από δυο τεχνικές?[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από Vasilhs »

spasias έγραψε:Το πευκάκι το πήρα 18 Euro (24 λίτρα γλάστρα) είχε και με 12 Euro ελάχιστα πιο μικρά (18 λίτρα γλάστρα) όλα σχεδόν ίδιο περίπου σχήμα. Αύριο θα βγάλω πιο κοντινή φωτογραφία από τις βελόνες.
Τα κεριά τα κόβω στη μέση (τσιμπάω) με τα δάχτυλα ή με ψαλιδάκι?

Τα κόβεις και με τα χέρια σου. Αν δεν κόβονται μπορείς και με ψαλίδι.

Topic author
spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή Πεύκου

Δημοσίευση από spasias »

Το πευκάκι το πήρα 18 Euro (24 λίτρα γλάστρα) είχε και με 12 Euro ελάχιστα πιο μικρά (18 λίτρα γλάστρα) όλα σχεδόν ίδιο περίπου σχήμα. Αύριο θα βγάλω πιο κοντινή φωτογραφία από τις βελόνες.
Τα κεριά τα κόβω στη μέση (τσιμπάω) με τα δάχτυλα ή με ψαλιδάκι?
Απάντηση