Σεκόγιες

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Σεκόγιες

Δημοσίευση από Lazorik »

Έχεις δίκιο, λέω να αγοράσω μία έστω για να αποκτήσω εμπειρία με το συγκεκριμένο είδος. Το φυτώριο βρίσκεται στη Λάρισα, θα σου στείλω π.μ. αν και απ' ό,τι βλέπω σου πέφτει μακριά.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Σεκόγιες

Δημοσίευση από Kostas »

Αξίζει να αγορασεις τουλάχιστον μία. Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα. Σε ποιο φυτώριο τις βρήκες;
Στείλε μου εάν θες πμ να μην φανεί διαφήμιση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Σεκόγιες

Δημοσίευση από Lazorik »

Προβληματίζομαι αν αξίζει να αγοράσω κάποια ή κάποιες από τις παρακάτω σεκόγιες. Έχουν ύψος 80 εκ. περίπου και η τιμή τους είναι στα 3,5 ευρώ. Νομίζω ότι είναι υπερβολικά ψηλές για μπονσάι και με σχετικά λεπτό κορμό και δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσαν σε ενδεχόμενο κλάδεμα της κορυφής τους ώστε να έρθουν σε πιο βολικές διαστάσεις. Επιπλέον, ο χώρος που έχω είναι σχετικά περιορισμένος. Από την άλλη δεν είναι ακριβές αλλά χρειάζονται 3-5 για ένα αξιοπρεπές δασάκι, δεν έχει νόημα να αγοράσω μόνο μία. Θα θελα τις γνώμες σας, δεν ξέρω αν βοηθούν οι φωτογραφίες αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω κάτι καλύτερο. 
IMG_20160816_190817002.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση