Αγορά bonsai

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

Topic author
Διονυσης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 10:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά bonsai

Δημοσίευση από Διονυσης »

Και αν πάρω γλάστρα υπάρχει πρόβλημα να είναι βαθιά ;;

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Αγορά bonsai

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες.
Πάρα πολύ ωραίο το δεντράκι.
Όντως αν είσαι Αθήνα έλα την Κυριακή στο workshop αξίζει το κόπο.
Σπόρους αγόρασα και εγώ, έτσι για να παίξω και ποτέ δε ξέρεις, αλλά δεν έχω κάνει κάτι ακόμη.
Ο Livstaras έχει ένα καλό θέμα με τίτλο “Πείραμα με σπόρους acer”
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα θέματα απλά αυτό διάβασα σχετικά πρόσφατα.
Μάλλον θα έρθει την Κυριακή οπότε αν θυμηθώ θα πάρω μαζί μου και τους δικούς μου.
Ελπίζω να σε δούμε εκεί.

Topic author
Διονυσης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 10:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά bonsai

Δημοσίευση από Διονυσης »

Ευχαρίστως να ερχόμουν αλλά μένω θεσσαλονικη. Το μέγεθος της γλάστρας να είναι αρκετά μεγάλο ή το αμέσως μεγαλύτερο από αυτό που ήδη έχω ;;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορά bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον! Το δεντράκι σου είναι λιγουστρο (κινεζικο) Είναι πράγματι πολύ όμορφο. Θέλει αρκετό νερό.
Θα χρειαστεί μεταφύτευση. Εάν θες να το φερεις στο Workshop να το περιποιηθούμε. Αγόρασε μια στρογγυλη πλαστικη γλαστρούλα. Εικόνα
Ειδικά χώματα θα έχουμε φέρει εμεις.

:)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Διονυσης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 10:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορά bonsai

Δημοσίευση από Διονυσης »

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλά και στα bonsai. Πάντα μου αρεζαν αλλά ποτέ δεν ειχα τον χρόνο να ασχοληθώ. Επιτέλους βρήκα όμως και είπα να το δω λίγο πιο ζεστά. 
Για να πω την αλήθεια έχει μερικές μέρες που παρηγγειλα και κάποιους σπόρους. Θέλω τόσο πολύ να τα ξεκινήσω από την αρχή. Υπομονή έχω. 
Λοιπόν, Πέρασα χθες από ένα φυτώριο και είδα αυτό το υπέροχο bonsai. Για κάποιο λόγο μου έκανε κλικ. Χωρίς να το σκεφτώ το αγόρασα. Θέλω όμως μια μικρή βοήθεια, ξέρετε αν πρέπει να του αλλάξω την γλαστρουλα;; 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση