Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Billys105 »

SucculentYiota έγραψε:
08 Μαρ 2019, 22:30
Livstaras έγραψε:
08 Μαρ 2019, 20:07
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ξέρω ένα ελληνικό μαγαζί με Bonsai, δεν ξέρω αν έχει αυτό που ψάχνεις, αλλά θα σου στείλω σε μηνυμα το link. Κατά την γνώμη μου, όλα αυτά τα starter kits είναι υπερτιμιμενα για αυτό που προσφέρουν. Ακόμα και αν ψάχνεις κάποιο πολύ συγκεκριμένο φυτό, μπορείς να παραγγείλεις τα σπόρια του online, και να τα βάλεις σε ένα γλαστράκι της επιλογής σου, πληρώνοντας πολύ λιγότερα χρήματα. Το αποτέλεσμα, το ίδιο θα είναι.
Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.
Ευχαριστώ για το link, έχει αυτό που ψάχνω, αλλά είναι όντως πανάκριβο. Με εντυπωσίασαν τα kits αλλά όσο το σκέφτομαι μάλλον όντως δεν αξίζουν. Ωραία, αρχίζω το μεγάλο ψάξιμο τότε, ευχαριστώ πολύ!

Στείλτε και σε εμένα σας παρακαλώ το link.. έτσι εγκυκλοπαιδικά να δω τι παίζει!!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Αγόρασα πρόσφατα μια πολύ ωραία μπουκαμβίλια με λουλούδια και πολύ ωραίο χαμηλό και χοντρο κορμό και σε καλή τιμή.
Ψάξε θα βρεις.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Όχι έτοιμο μπονσαι αλλά ένα δέντρο. Δες τι δέντρα αγοράζουμε και ψάξε στο φόρουμ

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Κοίτα λίγο πιο κάτω στο λινκ
viewtopic.php?t=8849

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από SucculentYiota »

marios έγραψε:
08 Μαρ 2019, 22:24
Καλώς την. Αγόρασε ένα δέντρο από ένα φυτώριο.
Καλησπέρα! Το σκέφτηκα, αλλά είναι λίγο ακριβά για μένα αυτή τη στιγμή, και θα μου άρεσε να το μεγαλώσω εγώ. Εκτός αν εννοείς πολύ νεαρό δέντρο.

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Livstaras έγραψε:
08 Μαρ 2019, 20:07
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ξέρω ένα ελληνικό μαγαζί με Bonsai, δεν ξέρω αν έχει αυτό που ψάχνεις, αλλά θα σου στείλω σε μηνυμα το link. Κατά την γνώμη μου, όλα αυτά τα starter kits είναι υπερτιμιμενα για αυτό που προσφέρουν. Ακόμα και αν ψάχνεις κάποιο πολύ συγκεκριμένο φυτό, μπορείς να παραγγείλεις τα σπόρια του online, και να τα βάλεις σε ένα γλαστράκι της επιλογής σου, πληρώνοντας πολύ λιγότερα χρήματα. Το αποτέλεσμα, το ίδιο θα είναι.
Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.
Ευχαριστώ για το link, έχει αυτό που ψάχνω, αλλά είναι όντως πανάκριβο. Με εντυπωσίασαν τα kits αλλά όσο το σκέφτομαι μάλλον όντως δεν αξίζουν. Ωραία, αρχίζω το μεγάλο ψάξιμο τότε, ευχαριστώ πολύ!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από marios »

Καλώς την. Αγόρασε ένα δέντρο από ένα φυτώριο.

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από SucculentYiota »

ioannis.makris έγραψε:
08 Μαρ 2019, 20:04
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum. Θα σου έλεγα πρώτα να πάρεις κάποιο δεντράκι που να έχει τις προδιαγραφές για να γίνει μπονσαι, διαβάζοντας στο forum πια είναι τα κριτήρια αυτά και παράλληλα να ασχοληθείς και με σπόρους. Τα μπονσαι starter εχω την αίσθηση οτι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχουν δηλαδή και δεντράκια που δεν γίνονται bonsai; Πρέπει να κάνω καλή έρευνα τότε! Ακούγεται καλό αυτό.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ξέρω ένα ελληνικό μαγαζί με Bonsai, δεν ξέρω αν έχει αυτό που ψάχνεις, αλλά θα σου στείλω σε μηνυμα το link. Κατά την γνώμη μου, όλα αυτά τα starter kits είναι υπερτιμιμενα για αυτό που προσφέρουν. Ακόμα και αν ψάχνεις κάποιο πολύ συγκεκριμένο φυτό, μπορείς να παραγγείλεις τα σπόρια του online, και να τα βάλεις σε ένα γλαστράκι της επιλογής σου, πληρώνοντας πολύ λιγότερα χρήματα. Το αποτέλεσμα, το ίδιο θα είναι.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum. Θα σου έλεγα πρώτα να πάρεις κάποιο δεντράκι που να έχει τις προδιαγραφές για να γίνει μπονσαι, διαβάζοντας στο forum πια είναι τα κριτήρια αυτά και παράλληλα να ασχοληθείς και με σπόρους. Τα μπονσαι starter εχω την αίσθηση οτι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
 

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Starter kit για αρχάριους στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Καλησπέρα σε όλους, είμαι πολύ χαρούμενη που σας βρήκα.
Λοιπόν, θέλω πάρα πολύ να μεγαλώσω το δικό μου bonsai. Θα ήθελα να το πάρω από σπόρο και να περιμένω να μου μεγαλώσει. Βρήκα στο διαδίκτυο πολλά starter kits με 5 βολβούς για παράδειγμα, συν γλαστράκια, οδηγίες, κλπ. Αναρωτιόμουν αν έχετε υπόψιν σας μαγαζιά που να πουλάνε τέτοια kits στην Ελλάδα, αλλιώς να ψάξω κάτι από εξωτερικό. Μένω Θεσσαλονίκη, αλλά δεν θα με πείραζε να παραγγείλω κι όλας εννοείται. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Απάντηση