Τοπικό σαφάρι!

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Τελικά εδώ στα φυτώρια κανένας δεν έτυχε να έχει πυράκανθο. Είδα όμως ένα πανέμορφο πεύκο. Τον ρώτησα τον κύριο πόσο κοστίζει και με είπε πως είναι δικό του και άμα θα ήθελα ένα σε μια εβδομάδα θα ανέβει Θεσσαλονίκη. Εγώ έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στα πεύκα, αλλά και στα δέντρα με ανθάκια. Αλλά με ανθάκια δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει, ή να έχει προοπτικές για μπονσάι. Έτσι το δεύτερο μου μπονσάι θα είναι πάλι ένα πεύκο! Είτε μαύρο πεύκο ήταν, είτε κουκουνάρια.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από Giorgos G. »

=0.95em...αλλά το φθινόπωρο δεν είναι η εποχή τους; Επίσης θα ψάξω για να βρω πυράκανθο φανταστικός είναι!
σωστά και τα δύο  ;-), βασικά κατά τα μέσα φθινοπώρου έως φεβρουάριο χοντρικά ως προς το πρώτο
 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
nikolaosparast (28 Αύγ 2020, 02:34)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:41
thanos75 έγραψε:
27 Αύγ 2020, 21:19
με ανθακια θα πρότεινα πυράκανθο ή κραταιγο. αλλά ακόμα καλύτερα να βρεις κάτι που κυριαρχεί άγριο στην περιοχή σου.


 
και εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα ντόπια γιαμαντόρι. Ταιριάζουν στο κλίμα και ξέρεις τι συνθήκες τους χρειάζονται για να είναι υγιή
 

 
Γιαμαντόρι θα κάνω. 100% αλλά το φθινόπωρο δεν είναι η εποχή τους; Επίσης θα ψάξω για να βρω πυράκανθο φανταστικός είναι!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από Giorgos G. »

thanos75 έγραψε:
27 Αύγ 2020, 21:19
με ανθακια θα πρότεινα πυράκανθο ή κραταιγο. αλλά ακόμα καλύτερα να βρεις κάτι που κυριαρχεί άγριο στην περιοχή σου.

 
και εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα ντόπια γιαμαντόρι. Ταιριάζουν στο κλίμα και ξέρεις τι συνθήκες τους χρειάζονται για να είναι υγιή
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
nikolaosparast (27 Αύγ 2020, 23:30)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από nikolaosparast »

thanos75 έγραψε:
27 Αύγ 2020, 21:19
με ανθακια θα πρότεινα πυράκανθο ή κραταιγο. αλλά ακόμα καλύτερα να βρεις κάτι που κυριαρχεί άγριο στην περιοχή σου.

 
Πυράκανθος... Πανέμορφο φυτό, αντέχει και γιατί όχι! Θα μπορούσατε να μου πείτε στο τι πρέπει να προσέξω στο πρώτο μου σαφάρι; Και επίσης διάβασα και το άρθρο από την βιβλιοθήκη για τον πυράκανθο.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από thanos75 »

με ανθακια θα πρότεινα πυράκανθο ή κραταιγο. αλλά ακόμα καλύτερα να βρεις κάτι που κυριαρχεί άγριο στην περιοχή σου.
These users thanked the author thanos75 for the post:
nikolaosparast (27 Αύγ 2020, 22:35)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από nikolaosparast »

fotis_k έγραψε:
27 Αύγ 2020, 18:29
Τίποτα!

Να μας δειξεις την ελια με την ιστορια. 😜

Περα απο την πλακα οι επιλογες σου εξαρτώνται απο την περιοχη που μενεις, το μπαλκονι, την τσέπη σου, τον χρονο που μπορεις να διαθέσεις, την εμπειρια κλπ. Η ροδια παντως και η ελιά που ανάφερες ειναι μια καλη αρχη μην τα παρακάμψεις αν βρεις κατι που αξιζει.




 
Βεβαίως και θα σας την δείξω με την πρώτη ευκαιρία! Σας το έταξα αφού ρε.
Μένω στην κεντρική Μακεδονία, μπορώ να δώσω μέχρι κάνα 20€ και έχω πολύ χρόνο κενό και από εμπειρία δεν θα με έλεγα και μάστερ, αλλά εντάξει διατηρώ ένα πευκάκι 4 χρόνια.

Α και έχω μια τεράστια αυλή και σχετικά μεγάλο μπαλκόνι ,μένω σε μονοκατοικία σε χωριό.
 
 
 

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Να τονίσω επίσης ότι μου αρέσουν πολύ τα φυτά με άνθος.

fotis_k
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 15 Αύγ 2016, 18:51
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από fotis_k »

Τίποτα!

Να μας δειξεις την ελια με την ιστορια. 😜

Περα απο την πλακα οι επιλογες σου εξαρτώνται απο την περιοχη που μενεις, το μπαλκονι, την τσέπη σου, τον χρονο που μπορεις να διαθέσεις, την εμπειρια κλπ. Η ροδια παντως και η ελιά που ανάφερες ειναι μια καλη αρχη μην τα παρακάμψεις αν βρεις κατι που αξιζει.
These users thanked the author fotis_k for the post:
nikolaosparast (27 Αύγ 2020, 18:37)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Τοπικό σαφάρι!

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Γεια σε όλους σας, καλησπέρα, καληνύχτα ή και καλημέρα, εξαρτάται η ώρα που βλέπετε το μύνημα μου. Αύριο θα πάω για σαφάρι στα τοπικά φυτώρια. Τι θα μου προτείνατε πέρα από ελιά και ροδιά; Σκεφτείτε ότι έχω ένα πευκάκι 4 χρόνων και πιστεύω θα ήθελα κάτι που να μην είναι ούτε πολύ εύκολο, ούτε και για εξτριμαδες.Τι θα πρέπει να κοιτάξω ανάλογα με το δεντράκι που θα μου προτείνετε;
​​​​
Απάντηση