Νέο Απόκτημα

Φωτογραφίες από δέντρο από την πρώτη διαμόρφωση μέχρι σήμερα.
Απάντηση

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νέο Απόκτημα

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Δεν χρειάζεται να βιαστείς ο καιρός ακόμη κρατάει καλά(είμαι δίπλα στη Νάουσα),βάλε το φυτό στο χώρο που νομίζεις ότι θα ευνοηθεί και άστο να προσαρμοστεί.
Ένας γενικός κανόνας είναι όχι πολλές εργασίες μαζί, ήδη έχεις κάνει βαθύ κλάδεμα οπότε άφησε το φυτό να ανακάμψει. 
Αν μπορείς στείλε σε μήνυμα για ποιο φυτώριο πρόκειται.

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο Απόκτημα

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

ΦίλεLazorik Ευχαριστώ πάρα πολύ !!
 Παραθέτω ένα link στο οποίο μπορείτε να βρείτε σχετικές πληροφορίες για το εν λόγο φυτό.
https://www.gardenguide.gr/berberis-shrub/
Όσο αφορά το κλάδεμα πιστεύω, ότι ίσως να είναι λίγο νωρίς αλλά όχι πολύ, δεδομένο ότι στην Βέροια ήδη έχει αρχίσει η πτώση των φύλλων  έχει πέσει αισθητά η θερμοκρασία.
Τα τελευταία χρόνια δε η μετάσταση απο καλοκαίρι σε φθινόπωρο είναι σημαντικά σύντομη -απότομη. 
ΦίλεLazorik πιθανόν έχεις μερικό δίκαιο.Όπως και να έχει ευχαριστώ για το σχολιασμό.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νέο Απόκτημα

Δημοσίευση από Lazorik »

Βερβερίδα. Πολύ ωραίος κορμός, ως προς το στυλ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο.
[img]http://bonsai.in/bonsai/Berberis_Bonsai.jpg[/img]
Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν η εποχή είναι κατάλληλη για τόσο έντονες εργασίες.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο Απόκτημα

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραίος κορμός και ωραία χρώματα. Θα το έκανα λετερατι στυλ.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Νέο Απόκτημα

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

  Γεια και πάλι παιδιά ,μετά από έρευνα για χόρτο (μη πάει ο νούς σας στο πονηρό ) για μπόλιασμα έπεσα πάνω σε ένα φυτώριο το  οποίο είχε κυριολεκτικά την Άρτα τα Γιάννενα και λίγο απο απέναντι απ το Μπρίντιζι όσο αφορά τα φυτά και τα δένδρα.Η χαρά του βονσαϊστα.  :banana-dance: :banana-dance:  Απο σφένδαμους  και πλατάνια μέχρι πεύκα, ελιές  μικρούς θάμνους ,τα πάντα όλα.
    Όπως καταλαβαίνετε δεν άντεξα στον πειρασμό και αγόρασα κι εγώ ένα φυτό το οποίο όμως ΔΕΝ μπορώ να θυμηθώ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ πώς μου το  είπε!!. :doh: :doh:(Αν το ξέρει  κανένας ας μου το πεί μην  πηγαίνω πάλι πίσω στο μαγαζί μόνο για το όνομα  ) Από αυτά που συγκράτησα είναι ότι  δεν έχει θέμα με το  κρύο ,θέλει φως αλλά όχι απευθείας  και πότισμα και λίπασμα το φυσιολογικό.
   Και για του λόγου  του αληθές σας το παρουσιάζω με δύο τρεις φωτογραφίες. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση