Αγορά δέντρων Acer

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση

Topic author
saxter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 20:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από saxter »

Σε ευχαριστω, εχω δει αρκετα ηδη. Και φυσικα και αυτο που εστειλες.

Αντε με το καλο να φτασει!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα σου.
Πολύ ωραίος ο σφένδαμνος που παράγγειλες και καλοδεχούμενος να είναι.
Το maillot-erable είναι όντως ένα πολύ αξιόπιστο site για τα ιαπωνικά σφενδάμια.
Από τα γραφόμενά σου, κατάλαβα πως θέλεις να το φυτέψεις στον κήπο σου και δεν το προορίζεις για μπονσάι.
Σε αυτήν την περίπτωση μια καλή βοήθεια μπορείς να βρείς στο ΥΤ
Καλή επιτυχία!
 
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
saxter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 20:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από saxter »

Σκοπός μου ειναι, να το φυτεψω σε βορινο σημειο με ηλιο μονο νωρις το πρωι και αργα το απογευμα. Δυστυχως δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω με bonsai ή να βγάλω και αλλα φυτα. Αντε ισως με μια μονο καταβολαδα επειδη με βαλατε παλι στο τριπακι. :)

Για καλαδεματακια από το αλλο φθινοπωρο ή στο τέλος του αλλου χειμώνα?
Απο χώμα, κλασσικο χώμα για οξινα φυτα?
Καποιο λιπασματακι για βοήθεια?

Παντως για το εν λογω site, προς το παρον οντως μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση. Ηδη το δεντρακι μετα από 2 ημερες πληρωμη βρισκεται στα κεντρικα της εταιρειας courier στην Αυστρια και λογικα αυριο πεταει για Ελλαδα. Εν ολιγοις παει αρκετα γρηγορα η διαδικασια. Μου εστειλαν 2 φωτο η μια ηταν με μετρο για την επεληθευση του μεγεθους και οντως προσμετρατε στα συν ολο αυτο. Ας ελπισουμε ότι θα μου ερθει και το ιδιο που ειδα λοιπον :)

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από nadim »

Νομίζω έκανες καλή κίνηση. Πολύ ωραίο γεγονός ότι σου έστειλαν και φωτογραφία. Επειδή θα έχει φάει αρκετή σκιά για μερικές μέρες μέχρι να έρθει σε εσένα, μην το βγάλεις απευθείας σε άμεση έκθεση στον ήλιο. Ίσως κάπου που να έχει απογευματινό ήλιο να ήταν το ιδανικό.

Πάντως, εγώ ένα από τα Acer που σκοπεύω να πάρω, θα το φυτευσω σε τεράστια γλάστρα και θα το χρησιμοποιήσω σαν πηγή για καταβολάδες. Είναι πολλά τα λεφτά για να πάρεις αρκετά δένδρα αν θες να πειραματιστείς 🤔
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από Hfestion »

saxter έγραψε:
15 Μαρ 2022, 14:49
Καλησπέρα,

σε συνέχεια του θεματος να σας ενημερώσω ότι προχώρησα τελικα σε αγορα ενος Acer Sango Kaku από το www.maillot-bonsai.com/ . Ειναι στην γαλλία, εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια και κυρίως πολυ εξυπηρετικοι. Μου εστειλαν και φώτο από το δεντρακι πριν το αγοράσω. Αν κρίνω και από τις τιμες τους, μπορω να πω οτι παρολο της χρεωσης των μεταφορικών οι τιμες ειναι πιο λιγο πιο οικονομικες απο ελλαδα. Το acer κοστισε € 80,00 και περιπου € 50,00 ακόμα τα μτφ. Εχει υψος 145 εκ περιπου.
Επίσης να αναφερω ότι μεσα σε 1-2 ωρες από την πληρωμη ήδη ειχε φορτωθει στο courier και ειχα λαβει track link για την παρακολουθηση της παραγγελιας.

Τώρα αναφορικα με την μτφ του στο χώμα όταν με το καλο θα ερθει. Εχω ψαχτει γενικα για τις ιδιαιτερότητες των acer, αλλα αν κάποιος εχει καποια συμβουλή ή συγκεγκριμένη εμπειρία και θα ηθελε να βοηθησει θα το εκτιμούσα.

Εικόνα



Ευχαριστώ,
Γιώργος


 
 

 
Αυτά να τα βλέπουν οι Έλληνες φυτωριουχοι που τα Acer τα αγοράζουμε σαν πλάκες χρυσού!!!!
Αν θες την γνώμη μου, θα πρέπει να το αφήσεις στην ησυχία του για έναν χρόνο να προσαρμοστεί και μεταφύτευση του κάνεις του χρόνου. Μπορείς να πειραματιατεις με εναέριες καταβολαδες, και αν είσαι τυχερός θα βγάλεις 2,3 δέντρα. Ο Θάνος είναι ο μετρ του είδους 
​​​​​

Topic author
saxter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 20:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από saxter »

marios έγραψε:
16 Μαρ 2022, 02:07
Καλή τιμή δεν το εχω δει το συγκεκριμένο στην Ελλάδα. 
 

 
Εχει καλη αντοχη στα πιο ζεστα κλιματα γθα αυτο το προτιμησα. Επισης αλλαζει και 3 χρωματα μεσα στο ετος.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από marios »

Καλή τιμή δεν το εχω δει το συγκεκριμένο στην Ελλάδα. 
 

Topic author
saxter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 20:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από saxter »

Καλησπέρα,

σε συνέχεια του θεματος να σας ενημερώσω ότι προχώρησα τελικα σε αγορα ενος Acer Sango Kaku από το www.maillot-bonsai.com/ . Ειναι στην γαλλία, εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια και κυρίως πολυ εξυπηρετικοι. Μου εστειλαν και φώτο από το δεντρακι πριν το αγοράσω. Αν κρίνω και από τις τιμες τους, μπορω να πω οτι παρολο της χρεωσης των μεταφορικών οι τιμες ειναι πιο λιγο πιο οικονομικες απο ελλαδα. Το acer κοστισε € 80,00 και περιπου € 50,00 ακόμα τα μτφ. Εχει υψος 145 εκ περιπου.
Επίσης να αναφερω ότι μεσα σε 1-2 ωρες από την πληρωμη ήδη ειχε φορτωθει στο courier και ειχα λαβει track link για την παρακολουθηση της παραγγελιας.

Τώρα αναφορικα με την μτφ του στο χώμα όταν με το καλο θα ερθει. Εχω ψαχτει γενικα για τις ιδιαιτερότητες των acer, αλλα αν κάποιος εχει καποια συμβουλή ή συγκεγκριμένη εμπειρία και θα ηθελε να βοηθησει θα το εκτιμούσα.

Εικόνα



Ευχαριστώ,
Γιώργος


 
 
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από Paulos »

Τα acer είναι ακριβά στην Αθήνα. Στην επαρχία είναι καλύτερα. Βέβαια έχω βρει και φθηνά ACER προς Μαραθώνα.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από manos82 »

Καλημέρα, κάνε αν θέλεις μία ερώτηση στο green-leaf . gr, έχει αρκετές ποικιλίες, μικρά σε ηλικία βέβαια.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου φίλε! Δυστυχώς ότι έχει να κάνει με Acer πουλιέται σε τιμή χρυσού. Ιδιαίτερα αν κάνεις το λάθος και προσθέσεις την λέξη Bonsai ξεπερνά την αξία πετρελαίου στις μέρες μας.
Όπως πάνε τα πράγματα με το εμπόριο τα τελευταία 3 χρόνια είναι καθαρα θέμα τύχης το αν θα βρεις κάποιο Acer και σε τι τιμή.

Topic author
saxter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 20:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορά δέντρων Acer

Δημοσίευση από saxter »

Καλησπέρα, η έρωτηση μου ειναι λίγο άσχετη με τον χωρο των bonsai, αλλα είπα να δοκιμασω και εδώ διότι υπάρχει αρκέτη εμπειρια και γνώση.
Ψάχνω σφενδαμο/acer τουλάχιστον 4-5 ετών για αγορα. Ότι υπάρχει σε κάποια απο τα φυτώρια αφορά μονο  acer purpureum.

Ειχα βρει φυτώριο στις Αχαρνες όπου έφερνε ανα τακτα χρονικα διαστήματα από ιταλία, αλλα και εκει λόγω covid εδω και αρκετους μήνες η παραγωγη εχει πέσει και δεν του εχουν φέρει κάτι διαφορετικο.

Γνωρίζετε που θα μπορουσα να απευθυνθω για μεγαλύτερη ποικιλία και αν από εξωτερικό/ευρώπη αξίζει μια τέτοια αγορα και αν ναι και έχετε καποιο site θα το εκτιμουσα αν μου το στέλνατε.

κυριώς ψάχνω τα κάτωθι αλλά χωρις ιδιαιτερο περιορισμο μονο σε αυτα.
Acer palmatum sango kaku
acer glowing embers

Ευχαριστώ,
Γιώργος
Απάντηση