Ζεόλιθος. Μια γνωριμία με το υλικό.

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 11 times
Been thanked: 59 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Ζεόλιθος. Μια γνωριμία με το υλικό.

Δημοσίευση #41 από karesansui » πριν από 1 χρόνο

Καλησπέρα!
Με τα όσα αναφέρονται στην αρχική δημοσίευση για τις ιδιότητες του υλικού και τα λοιπά, τί ακριβώς περίμενες να δείς στην ελίτσα σου;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Άβαταρ μέλους

nikdag
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #42 από nikdag » πριν από 3 μήνες

καλησπερα..για να δεις αποτελεσματα με ζεολιθο μια ς και τον χρησιμοποιω μονιμα στα ελαιοδενδρα μου (οχι μπονσαι)...βλεπεις πολθ καλο αποτελεσμα αν ψεκαζεις και διαφυλικα και να υπαρχει και στην ριζα..πολυ  καλη καρποφορια και χωρις δακο...τωρα τον δουλευω και στα πρε μπονσαι παρα πολυ..μιας και ξεκηνησα πριν κατι μηνες ειμαι νεος στον χωρο.αλλα βλεπω διαφορα στα δεντρα για αυτο και ειπα να τον προσθεσω στην φροντιδα των μπονσαι...μαζι με τον ζεολιθο βαζω και υποστρωμα απο τα ενυδρεια μου madabo....κατα εμε πολυ καλα και τα δυο....θαακολουθησουν φοτο...οταν θα μαζεψω αρκετες φοτο...

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 40 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #43 από Harris » πριν από 3 μήνες

Madabo? Κανε μας μια αναφορά!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

nikdag
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #44 από nikdag » πριν από 3 μήνες

MANADO jbl. τελικα κεκτημενη ταχυτητα....βασικα στην αρχη ημουν επιφηλακτικος ..το δοκιμασα γιατι ειδα τα φυτα στο ενυδρειο να εχουν κξαλη αναπυηξη...και μια απο της ιδιοτητες ειναι να κραταει θρεπτικες ουσιες απο τα λιπασματα και να τα αποδεσμευει σιγα σιγα.......κατα εμε αρκετα καλο αλλα το εχω απο τα ενυδρεια....16 ευρω 10 λιτρα....το βαζω σαν υποστρωμα...και καλυπτω με ενα μιξ με ερεικοχωμα...πευκοβελονες....και ενα ελαφρυ κομποστ με μικρες ποσοτητες απο φλουδες φρουτων....ολο αυτο μαζι το χρησιμοποιω μετα απο 3 μηνες...με συνεχες ανακατεμα.(καθε φορα που ριχνω καποιες φλουδεςαπο φρουτα αποφευγω τα οξινα εχουν αργη κομποστοποιηση).μου αρεση η ταλαιπωρια..χαχαχα

Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Has thanked: 45 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση #45 από panixoras » πριν από 3 μήνες

καλησπερα απο οτι διαβασα κοκινο καφε  ψημενος πηλος ειναι απλα λεει οτι θελει καλο πλυσιμο πριν  το χρησιμοποιησουμε για τα ενυδρεια...αν βρει καποιος περισσοτερες λεπτομεριες εδω ενα αρθρο στα γερμανικα ...που εισαι φλοριαν και καποιες φωτο.....https://aquabits.de/jbl-manado-bodengrund/   :obscene-drinkingbuddies:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Has thanked: 45 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση #46 από panixoras » πριν από 3 μήνες

panixoras έγραψε:καλησπερα απο οτι διαβασα κοκινο καφε  ψημενος πηλος ειναι απλα λεει οτι θελει καλο πλυσιμο πριν  το χρησιμοποιησουμε για τα ενυδρεια...αν βρει καποιος περισσοτερες λεπτομεριες εδω ενα αρθρο στα γερμανικα ...που εισαι φλοριαν και καποιες φωτο.....https://aquabits.de/jbl-manado-bodengrund/   :obscene-drinkingbuddies:

πηγα το πρωι και το ειδα ....εχει πολυ μικρη κοκομετρια μεχρι 2 mm......κριμα δεν ειδα να βγαινει σε μεγαλυτερη παντος

Άβαταρ μέλους

Stefasteri
Shohin
Shohin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Δημοσίευση #47 από Stefasteri » πριν από 3 μήνες

Πολύ ωραίο φαίνεται. Σε τι δέντρα το έχετε χρησιμοποιήσει;