Κόψιμο φλοιού πεύκου

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αναφορικά με την παρατήρηση του αγαπητού Παναγιώτη παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.
Είναι από ένα μπαλκόνι και μία ταράτσα στην Σαγκάη. 

http://www.gigapan.com/gigapans/66626 

Ψάχνοντας (και διασκεδάζοντας) λίγο σάς λέω ότι το μπαλκόνι είναι προς την αριστερή πλευρά της εικόνας του Gigapan και
η ταράτσα προς την δεξιά πλευρά πάνω από το σούπερ μάρκετ. 

Η άλλη ταράτσα (πρώτη εικόνα) είναι κέντρο-δεξιά (όχι πολιτικά) εκεί που είναι 5 ίδιες πολυκατοικίες, πίσω από το
οικοδομικό τετράγωνο με τις λευκές και μαύρες σκεπές.

Και στο φανάρι η κυρία με τις κόκκινες γόβες διασχίζει το δρόμο. 

Με το ροδάκι του μάους αυξομειώνεται η εικόνα-μεγέθυνση και η ‘’ κατασκοπεία ‘’
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από karesansui »

102577248-“bonsai”-a-tree-growing-on-a-rock-and-looking-like-a-bonsai-in-agrafa-greece-wonder-of-nature.jpg
 

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
ΥΓ
Εκείνο που παρατήρησα στις παλαιϊκές φωτογραφίες που επισύναψε ο JZ είναι ότι προ 100 και πλέον χρόνων, τα μπονσάι στην Ιαπωνία του 19ου αιώνα τα καλλιεργούσαν σε βαθιά δοχεία σε αντίθεση με τα ρηχά που χρησιμοποιούνται πλέον.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Απάντηση  σε κάποιο μέλος ενός φόρουμ πρίν από χρόνια.

14-4-2009  16:18

Σκέφτηκες ποτέ με τι μείγμα ζούν τα πραγματικά bonsai που βρίσκονται στήν φύση ?. Μέ λίγο χώμα, λίγα βρύα και με τα ίδια τους τα σαπισμένα φύλλα.
Περιμένουν μήπως και καθίσει πάνω τους κανένα πουλί και τους δώσει λίγο ' λίπασμα ' και την βροχή ή την νυχτερινή υγρασία για να τα ποτίσει.
Και εμείς σήμερα ψάχνουμε για acadama και λιπάσματα τελευταίας τεχνολογίας , χρησιμοποιούμε ασβέστιο και θειάφι για να ασπρίσουμε σε 2 ώρες
τα ξερά κλαδιά τους όταν στήν φύση χρειάζονται χρόνια. Αυτή την αντίληψη είχα και εγώ στήν αρχή όμως σιγά-σιγά άλλαξα.
Τα ξερά κλαδιά περιμένω να ασπρίσουν από τον ήλιο, την βροχή και τον χρόνο. Απλό χώμα που έχω βάλει πριν στον ηλεκτρικό φούρνο για
να εξαφανίσω παράσιτα, σπορους, μύκητες και λίγο χαλίκι για να στραγγίζει καλύτερα. Για λίπασμα λίγο hummus ,για κηδεμόνες απλά
καλώδια ηλεκτ. ρεύματος και τα εργαλεία μου ένα ψαλίδι ηλικίας ίσως 50 +  ετών ( αλλά ξυράφι ) που μου χαρίσανε στο εξωτερικό πρίν
από πολλά χρόνια, κάποια τροχισμένα παλαιά κατσαβίδια που γίνανε κοπίδια και έναν απλό λεπιδοφόρο κόφτη χαρτιού.
Πενιχρά τα εργαλεία μου αλλά τα καταφέρνω γιατί υπάρχει η θέληση και υπομονή.  

Η ερώτηση τώρα είναι.

Σε αυτές τις παλιές φωτογραφίες τι μείγμα υποστρώματος χρησιμοποίησαν στα δενδράκια ?? 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από karesansui »

Ontherun έγραψε:
10 Φεβ 2021, 19:20
Δεν εχει ξεπλυθει πριν την χρηση διοτι δε μου πηγε καν το μυαλο οτι θα ειναι φορτωμενο με αλατα.θεωρουσα οτι ειναι ηδη επεξεργασμενο μειγμα και ετοιμο προς χρηση.ας ελπισουμε πως δε θα επηρεαστουν τα δεντρα.
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 
Ίσως χρειάζεται να διευκρινίσω από μεριάς μου ότι εννοούσα το φλοιό καρύδας που έρχεται σε συμπιεσμένη μορφή (τούβλα) και χρειάζεται ενυδάτωση πριν χρησιμοποιηθεί.
Στην περίπτωση που χρησιμοποίησες μείγμα σε σάκους από φυτώριο είναι πολύ σωστά ήδη επεξεργασμένο, έτοιμο και δεν χρειάζεται κάτι περαιτέρω. 
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από Ontherun »

Δεν εχει ξεπλυθει πριν την χρηση διοτι δε μου πηγε καν το μυαλο οτι θα ειναι φορτωμενο με αλατα.θεωρουσα οτι ειναι ηδη επεξεργασμενο μειγμα και ετοιμο προς χρηση.ας ελπισουμε πως δε θα επηρεαστουν τα δεντρα.
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα σου.
Μιά χαρά είναι το μείγμα σου για φυλλοβόλα.
Καλό pH ( χούμο φλοιού καρύδας + χώμα οξύφιλων φυτών) και επαρκής αερισμός με το ανόργανο συστατικό.
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, καλό θα είναι πριν αναμίξεις τον φλοιό καρύδας να τον ξεπλένεις αρκετά σε τρεχούμενο νερό για να απομακρύνονται τα άλατα που φυσιολογικά υπάρχουν στον φλοιό.
Παρακολούθησε την ανάπτυξη του/των δέντρων σου και ανάλογα προσαρμόζεις σε μελλοντική επαναφύτευση.
 
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

karesansui έγραψε:
10 Φεβ 2021, 01:23
Καλησπέρα.
σωστό το συμπέρασμά σου για την υποκειμενικότητα στην χρήση μειγμάτων υποστρώματος για τα μπονσάι. Ανεκδοτολογικά αναφέρεται πως, όσοι οι καλλιεργητές των μπονσάι άλλα τόσα και τα μείγματα.
Μετά από αρκετά χρόνια πειραματισμών πάνω στο ειδος υποστρώματος που χρησιμοποιώ, ( από πλήρως ανόργανο έως κοινό κηπόχωμα) κατέληξα σε ένα μίγμα που με ικανοποιεί αρκετά.  Χρησιμοποιώ ανόργανα υλικά:  ζεόλιθο,  ελαφρόπετρα, άμμο ποταμίσια, ακαντάμα ή άμμο γάτας από διατομιτική γή και φλοιό πεύκου σε ίδιες αναλογίες. Κάθε είδος δέντρου φυσικά θέλει μία διαφορετική αναλογία των παραπάνω υλικών ή προσθήκη τύρφης ή σφάγνων αλλά αυτό είναι θέμα άλλης δημοσίευσης. 
Αναφορικά με την κοκκομετρία του φλοιού πεύκου ή κωνοφόρων γενικότερα, υπάρχει στην ελληνική αγορά σε διάμετρο 5 - 10 χιλ. σε συσκευασία 5λιτρη αρκετά οικονομική στα καταστήματα κατοικίδιων όπου διατίθενται για τα ερπετάρια.
Μια μικρή έρευνα στα  διαδικτυακά καταστήματα θα σε καθοδηγήσει ή αν επιθυμείς σου στέλνω π.μ.
Οι συζητήσεις για τα υποστρώματα στο φόρουμ είναι πάμπολλες αλλά πάντα επίκαιρες και ενδιαφέρουσες. Μη διστάσεις λοιπόν να ανοίξεις μια ανάλογη συζήτηση αν το θέλεις. 

 
Τελικά το τσεκαρα στο ίντερνετ και όντως υπάρχει φλοιός για τερραριουμ. Και με βγάζει και από τον κόπο...θα το δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ
 

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από Ontherun »

Καλησπερα παιδια.θα ηθελα να ρωτησω αν εχει προσπαθησει κανεις να κανει mix και για οργανικη ουσια να βαλει χωμα απο καρυδα η οπως το αποκαλουν coconut coir.το προσθεσα σε ενα mix για φυλλοβολα μαζι με ελαφροπετρα κεραμικη ψηφιδα και χωμα για οξυφυλλα σε αναλογια περιπου 50 οργανικη 50 ανοργανη υλη.ρωταω κατοπιν εορτης αλλα αν εχει καποιος παρελθον με αυτο,θα εκτιμουσα τη βοηθεια του.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
σωστό το συμπέρασμά σου για την υποκειμενικότητα στην χρήση μειγμάτων υποστρώματος για τα μπονσάι. Ανεκδοτολογικά αναφέρεται πως, όσοι οι καλλιεργητές των μπονσάι άλλα τόσα και τα μείγματα.
Μετά από αρκετά χρόνια πειραματισμών πάνω στο ειδος υποστρώματος που χρησιμοποιώ, ( από πλήρως ανόργανο έως κοινό κηπόχωμα) κατέληξα σε ένα μίγμα που με ικανοποιεί αρκετά.  Χρησιμοποιώ ανόργανα υλικά:  ζεόλιθο,  ελαφρόπετρα, άμμο ποταμίσια, ακαντάμα ή άμμο γάτας από διατομιτική γή και φλοιό πεύκου σε ίδιες αναλογίες. Κάθε είδος δέντρου φυσικά θέλει μία διαφορετική αναλογία των παραπάνω υλικών ή προσθήκη τύρφης ή σφάγνων αλλά αυτό είναι θέμα άλλης δημοσίευσης. 
Αναφορικά με την κοκκομετρία του φλοιού πεύκου ή κωνοφόρων γενικότερα, υπάρχει στην ελληνική αγορά σε διάμετρο 5 - 10 χιλ. σε συσκευασία 5λιτρη αρκετά οικονομική στα καταστήματα κατοικίδιων όπου διατίθενται για τα ερπετάρια.
Μια μικρή έρευνα στα  διαδικτυακά καταστήματα θα σε καθοδηγήσει ή αν επιθυμείς σου στέλνω π.μ.
Οι συζητήσεις για τα υποστρώματα στο φόρουμ είναι πάμπολλες αλλά πάντα επίκαιρες και ενδιαφέρουσες. Μη διστάσεις λοιπόν να ανοίξεις μια ανάλογη συζήτηση αν το θέλεις. 
These users thanked the author karesansui for the post (total 2):
Hfestion (10 Φεβ 2021, 10:04) • gmaravelisvet (10 Φεβ 2021, 19:02)
Rating: 14.29%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Από όσο έχω καταλάβει ο καθένας χρησιμοποιεί τη δική του συνταγή. Κάθε μείγμα συμπεριφέρεται διαφορετικά στον καθένα καθώς οι συνθήκες διαφέρουν. Γι'αυτό και δεν υπάρχει ιδανικό μείγμα.
Σκεφτόμουνα να το δοκιμάσω σε κάποιο δεντρακι πειραματικά. Για πολλά δέντρα θα είναι δύσκολο καθώς θα πρέπει να κοπεί μεγάλος όγκος φλοιού, να κοσκινιστει και να πάρουμε την επιθυμητή κοκκομετρία ανάλογη με τα ανόργανα υλικά. (5mm πχ)
Σαν επιχειρηματα θα προβάλω τα παρακάτω. Ωστόσο μπορεί να κάνω και λάθος καθώς δεν έχω τις γνώσεις.
1.Ο φλοιός θα εξησορροπησει το ph ειδικά σε είδη που θέλουν περισσότερο όξινο υπόστρωμα.
2. Σε σχέση με την τύρφη θεωρώ ότι κράτα λιγότερη υγρασία, ενώ συμβάλει στον αερισμό των ριζών καθώς δεν καλύπτει τα κενά του ανόργανου όπως η τύρφη.
3. Καλύπτοντας τα κενά η τύρφη υδροσκοπικα τραβάει συνεχώς την υγρασία από τα πορώδη υλικά όπως η ελαφρόπετρα ενώ ο φλοιός επιτρέπει τον αέρα να περνάει ανάμεσα και ένα μέρος θα εξατμίζεται.
4. Οι ρίζες κινδυνεύουν περισσότερο από την άμεση επαφή με την βρεγμένη τύρφη που θα αντιστοιχεί σε μεγαλύτερη συνολική επιφάνεια στο ποτ σε σχέση με την επιφάνεια που θα καλύπτει ο φλοιός.
Χρησιμοποιείται κατά κόρον στις ορχιδέες που θέλουν υγρασία αλλά και καλό αερισμό γιατί διαφορετικά σαπίζουν οι ριζες τους.
Ήθελα να δω αν έχει χρησιμοποιηθεί από κάποιο μέλος και με τι τρόπο σαν εναλλακτική.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από Hfestion »

gmaravelisvet έγραψε:
09 Φεβ 2021, 14:48
πεύκο, γιουνιπερο, acer.
Διαβάζω στο διαδίκτυο και YouTube για μείγματα που το προσθετουν σαν οργανικό υλικό και μου κίνησε το ενδιαφέρον μιας και πέραν των ιδιοτήτων του, θα πρόσθετε και στο χρώμα του υπόστρωματος



 
Δεν ξέρω τι οφελειμο μπορεί να έχει ένας φλοιός πεύκου? Ενδεχομένως όσο θα είναι μέσα στο pot και θα μένει βρεγμένο θα σαπίζει και θα γίνεται κάτι σαν κομπόστ? Ακόμα δεν ξέρω αν αυτό επηρεάσει και το ph. Θέλει προσοχή γιατί ίσως να κρατήσει περισσότερη υγρασία από αυτή που χρειαζόμαστε μέσα στο pot.

Για να πάρεις μια ιδέα στο τι εγώ κάνω,, 
Χρησημοποιω μια τύρφη συγκεκριμένη (δεν θυμάμαι πως την λένε, οπτικα από την συσκευασία της) με ph 7.5. Η συγκεκριμένη δεν μου κρατάει νερό - υγρασία σε σχέση με άλλες που την είχα πατήσει στο παρελθόν. Από ανόργανο χρησημοποιω κυριος ελαφρόπετρα και κάποιες φορές χαλίκι οικοδομής. Προσοχή στο ανόργανο θέλει πολύ καλό πλύσιμο για να φύγει η λάσπη. Στο τσακίρ κέφι μου τα περνάω από κάποιες σίτες που έχω για να περνώ συγκεκριμένες διαμέτρους. Μόλις μπει η άνοιξη ποτιζω συστηματικά με οργανικο λίπασμα (συνήθως fish mix ή κάτι αντίστοιχο) ή υδτοφυλλικα με κάτι που δεν θυμάμαι τώρα και πάντα έχω και super thrive για ένα μπουσταρισμα.
Πέρσι έβαλα σε εφαρμογή και το κομπόστ που φτιάχνω στην αυλή μου από το 2019 και σε μορφή combost-tea ενώ φέτος θα το πάω ένα βήμα παρακάτω με ένα δύο βιογραφικα πράγματα που έχω στο μυαλό μου. 
Ένα πράγμα είναι σίγουρο, δέκα bonsaiστες να ρωτήσεις θα ακούσεις δέκα διαφορετικά πράγματα. Φρόντισε να κάνεις αυτό που σε εξυπηρετεί και το θεωρεις ποιο φυσικό. Άλλωστε μόνο το αποτέλεσμα μετράει, ένα δέντρο 'σου' μεσα σε pot 
 

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

πεύκο, γιουνιπερο, acer.
Διαβάζω στο διαδίκτυο και YouTube για μείγματα που το προσθετουν σαν οργανικό υλικό και μου κίνησε το ενδιαφέρον μιας και πέραν των ιδιοτήτων του, θα πρόσθετε και στο χρώμα του υπόστρωματος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από Hfestion »

gmaravelisvet έγραψε:
08 Φεβ 2021, 22:10
Διαβάζω για υποστρώματα με χρήση διαφόρων υλικών. Σε μείγματα χρησιμοποιούν φλοιο πεύκου. Από όσο έχω δει υπάρχει το μεγάλο τσουβαλι μεγάλης διαμέτρου για εδαφοκαλυψη και μικρότερης σαν υπόστρωμα για ορχιδέες. Ωστόσο για υπόστρωμα σε φυτά που θέλουμε κοκομμετρια 2-4mm μπορούμε να τον κόψουμε με κάποιο τρόπο; Σκέφτηκα να το βάλω σε ένα μουλτι που δεν χρησιμοποιώ. Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Μήπως να το μουλιασω πρώτα;

 
Τι είδος δέντρου θέλεις να φυτέψεις? 

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Κόψιμο φλοιού πεύκου

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Διαβάζω για υποστρώματα με χρήση διαφόρων υλικών. Σε μείγματα χρησιμοποιούν φλοιο πεύκου. Από όσο έχω δει υπάρχει το μεγάλο τσουβαλι μεγάλης διαμέτρου για εδαφοκαλυψη και μικρότερης σαν υπόστρωμα για ορχιδέες. Ωστόσο για υπόστρωμα σε φυτά που θέλουμε κοκομμετρια 2-4mm μπορούμε να τον κόψουμε με κάποιο τρόπο; Σκέφτηκα να το βάλω σε ένα μουλτι που δεν χρησιμοποιώ. Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Μήπως να το μουλιασω πρώτα;
Απάντηση