Βιολογικά λιπάσματα

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από Harris »

Εαν θες ενα καλο  λιπασμα βιολογικο ειναι απο ψαρια. π.χ Biobizz Fish Mix
 
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (07 Σεπ 2021, 14:10)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Hfestion έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:22
Έχεις κάποιο πρόβλημα ανάπτυξης με τα δέντρα σου? ή το θες για έξτρα ανάπτυξη, συντήρηση, κτλ?

 
Φέτος χρησιμοποίησα ακτιβοζινη κάθε 20 ημέρες, arcadia μια φορά το μήνα και υδρολιπανση με κανονικό λίπασμα (κρυσταλλικό) κάθε μήνα. Εκτός από τον Ιούλιο- αρχές Αυγούστου. Να σημειώσω ότι όλα έχουν πολύ δρόμο και θέλουν την ανάπτυξη τους...  Τα δέντρα πάνε μια χαρά νομίζω.ωστοσο ψαχνομαι γιατί  Η μυρωδιά τις ακτιβοζινης με ενοχλεί λίγο τις πρώτες μέρες τουλάχιστον της εφαρμογής και ίσως και τους γείτονες...και ο σκύλος ξεφρελαθηκε...να κλέβει τα σακουλάκια ή να το γλείφει πάνω από το χώμα και να τον κυνηγαω...καραντίνα τον  βάζω πλεον την πρώτη εβδομάδα. Γενικά το τελευταίο δεν βλέπω να το γλυτώνω με οποιοδήποτε βιολογικό γι'αυτό και σκέφτηκα το osmocote.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχεις κάποιο πρόβλημα ανάπτυξης με τα δέντρα σου? ή το θες για έξτρα ανάπτυξη, συντήρηση, κτλ?

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό. Ωστόσο νομίζω δεν καλύπτει πλήρως και χρησιμοποιείται επικουρικά σαν ενισχυτικό. Και αυτό μυρίζει ψαρίλα, ή εχω ευαίσθητη μύτη....
Ωστόσο η ίδια εταιρεία βγάζει και κοκκωδη βιολογικά λιπάσματα και σε καλή τιμή και λέω να τα δοκιμάσω από τη νέα περίοδο ανάπτυξης.
Ωστόσο σκέφτομαι να χρημοποιησω και το osmocote pro ή exact που δεν είναι βιολογικά αλλά βραδείας απευθευθερωσης.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από stelios »


Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Η ακτιβοζινη δεν είναι λίπασμα αλλά βιοενεργητης. Μια λύση για να μην έχεις μυρωδιά είναι να τα κοκκωδη σκευάσματα.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

gmaravelisvet έγραψε:
18 Αύγ 2021, 13:33
Έχει κάποιος να προτείνει καποιο βιολογικό λίπασμα για φυτά.  Έχω πάρει ακτιβοζινη της Gemma για πράσινα φυτά, οξυφυλλα και καρποφόρα όπως και αντίστοιχα βιολογικά της εταιρείας, αλλά όλα μυρίζουν έντονα (σαν κουτσουλιές κότας)και σε μπαλκόνι δεν είναι ότι καλύτερο. Όλα τα βιολογικά έτσι μυρίζουν;...

 
ολα τα βιολογικά, τουλάχιστον όσα έχω δοκιμάσει, μυρίζουν άσχημα. Οφείλεται στις οργανικές ουσίες που περιέχουν

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Βιολογικά λιπάσματα

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Έχει κάποιος να προτείνει καποιο βιολογικό λίπασμα για φυτά.  Έχω πάρει ακτιβοζινη της Gemma για πράσινα φυτά, οξυφυλλα και καρποφόρα όπως και αντίστοιχα βιολογικά της εταιρείας, αλλά όλα μυρίζουν έντονα (σαν κουτσουλιές κότας)και σε μπαλκόνι δεν είναι ότι καλύτερο. Όλα τα βιολογικά έτσι μυρίζουν;...
Απάντηση