Πεύκο (Pinus pumila nana)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 102 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραία η εξέλιξη του, έχεις σκεφτεί το επόμενο βήμα?
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Has thanked: 43 times
Been thanked: 56 times

Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από thanos75 »

Είχα αγοράσει αυτό το πευκάκι την άνοιξη του 2016, όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα bonsai. Από το φυτώριο μου το ανέφεραν ως Pinus pumila nana. Δεν είναι ότι καλύτερο, έχει προβλήματα, αλλά δεν με πειράζει. Εξάλλου και καλύτερο να ήταν δεν είμαι σε θέση, λόγω έλλειψης εμπειρίας, να του έδινα αυτό που θα χρειαζόταν. ;-)
Δεν έχει υποστεί πολλές εργασίες αυτά τα 5 χρόνια. Το φθινόπωρο του 2016 σε κάποιο workshop κλαδεύτηκε (αρκετά δραστικά) και συρματώθηκε. Νομίζω ζορίστηκε αρκετά. Δεν έπαθε κάτι σοβαρό, δεν φοβήθηκα ότι θα το χάσω, αλλά σταμάτησε για πολύ καιρό τελείως η ανάπτυξή του. Την άνοιξη του 2019 μεταφέρθηκε από την γλάστρα του φυτωρίου σε πήλινη γλάστρα χωρίς να πειραχτούν οι ρίζες του. Κάποια στιγμή αργότερα (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε) καθαρίστηκε λίγο κάνοντας κάποια επιλογή στα άπειρα μάτια - κορφές που είχε και μειώνοντας κάποια κεριά (γενικά δεν κάνει μεγάλα κεριά - ίσως και επειδή είχε πάρα πολλά). Γενικά όποτε το πειράζω παρατηρώ ότι μένει στάσιμο για αρκετό χρονικό διάστημα.
Σήμερα το καθάρισα λίγο από τις ξερές πευκοβελόνες. Είναι πολύ πυκνό και νομίζω ότι πρέπει να γίνει κάποια επιλογή στις κορφούλες, ώστε να διευρυνθεί- εξελιχθεί η διακλάδωση αλλά και να πάρει λίγο αέρα. Νομίζω ότι είναι και κατάλληλη εποχή. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στις αρχές της άνοιξης θέλω να του κάνω την πρώτη μεταφύτευση για να δω σε τι κατάσταση είναι οι ρίζες και να κοπούν ίσως κάποιες χοντρές προς τα κάτω και να βελτιωθεί λίγο το νεμπάρι. Οπότε μάλλον δεν θα πρέπει να το πειράξω μέχρι τότε ώστε να είναι το δυνατόν δυνατότερο και να ασχοληθώ με αυτή την εργασία σε επόμενη περίοδο αφού ανακάμψει από την μεταφύτευση που πρόκειται να γίνει. Πείτε μου αν θέλετε  την γνώμη σας.
20160521_190050.jpg

20161106_150915.jpg

20190316_161122.jpg

20201024_132254.jpg

20201024_132409.jpg

20201024_131759.jpg

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Απάντηση