Σχινος no.1

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Jack έγραψε: Με μπερδεύει λίγο η κίνηση του nebari στις φώτο και δεν μπορώ να αποφασίσω εύκολα. Είμαι ανάμεσα στο 5 και μετά στο 3 αν θες να κανεις jin τον κομμένο κορμό στα δεξία και ίσως να κόψεις και τα κλαδάκια που μπαίνουν μπροστά στον κορμό στο κέντρο.

Επίσης, επειδή κάνει αυτή την κυκλική κίνηση η ρίζα και έχει χώρο, ίσως αν βρεις καμία καλή πέτρα και τη βάλεις από κάτω να πετύχεις και ένα ωραίο root over rock στυλ.

 
Και εγώ εκεί ενδιάμεσα είμαι στην φωτογραφία 3 -5

Προστέθηκε μετά από 19 δευτερόλεπτα:
Harris έγραψε:
11 Οκτ 2022, 08:49
Μπράβο! Και μόνο οτι σου εχει επιβιώσει τόσα χρόνια! Εινια μυστηρια δέντρα απο την δικη μου εμπειρία. Ενω είναι μια χαρα κάνουν ενα μπαμ.... και το χάνεις μέσα σε λιγους μηνες.

Η μεταμόρφωση ειναι απίστευτη! Ελπίζω να μας το ανεβάσεις να το δουμε και ττην ανοιξη που θα εχει μια νεα ανάπτυξη!

 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια 
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο! Και μόνο οτι σου εχει επιβιώσει τόσα χρόνια! Εινια μυστηρια δέντρα απο την δικη μου εμπειρία. Ενω είναι μια χαρα κάνουν ενα μπαμ.... και το χάνεις μέσα σε λιγους μηνες.

Η μεταμόρφωση ειναι απίστευτη! Ελπίζω να μας το ανεβάσεις να το δουμε και ττην ανοιξη που θα εχει μια νεα ανάπτυξη!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Με μπερδεύει λίγο η κίνηση του nebari στις φώτο και δεν μπορώ να αποφασίσω εύκολα. Είμαι ανάμεσα στο 5 και μετά στο 3 αν θες να κανεις jin τον κομμένο κορμό στα δεξία και ίσως να κόψεις και τα κλαδάκια που μπαίνουν μπροστά στον κορμό στο κέντρο.

Επίσης, επειδή κάνει αυτή την κυκλική κίνηση η ρίζα και έχει χώρο, ίσως αν βρεις καμία καλή πέτρα και τη βάλεις από κάτω να πετύχεις και ένα ωραίο root over rock στυλ.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Kahraman έγραψε:
09 Οκτ 2022, 12:20
Αγορασα ενα σχινο της ταξης ων 3 ευρω. Μεσα ειχε 3-4 κορμους μικρους εύκαμπτους. Μαρεσε πολυ και μπορουσα να παιξω και να φωσω σχηματα. Πηρα δυο γλαστρες και απο τους κορμους επελεξα τους δυο και εκανα μεταφύτευση. Τζιφος σε λιγες μερες αρχισαν να ξερενονται τα φυλλα.
Ξανα παλι δευτερο εγχείρημα. Πηρα τον σχινο, πηρα τρεις γλαστρες και εκανα το ιδιο. Παλι τα ιδια. Μαλιστα τη μια γλαστρα την βαλα μεσα στο σπιτι μηπως και βοηθησει.

Τριτη αποπειρα. Ναι ειμαι επιμονος. Εκοψα απο τη γλαστρα του φυτωριου τα κλαδια που δε με ενδιαφερουν και την εχω αφησει στο μπαλκονι και την κοιταω και με κοιταει. Τι να κανω; Πως να το κανω;
Σκςφτομαι να το ξεγελασω το φυτο. Να το κοψω στη μεση και να παραμεινει με το χωμα του στην ιδια γλαστρα και να το παω βημα βημα. Μξπως και δε σοκαριστει. Και αν τη βγαλει καθαρη τοτε μετα να παρω το καθε μισο να τα φτιαξω σε γλαστρες. Καμια προταση; Δε μπορω να δω δυστυχώς τις φωτογραφιες που εχει εδω ως αρχικα σταδια. Πως να ξεχωρισω τους κορμους που εχει η γλαστρα;



 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

Για ότι απορία έχεις εκτός του συγκεκριμένου θέματος, θα πρέπει να ανοίξεις νέο θέμα σύμφωνα και με τους κανόνες του φόρουμ μας.
Καλό θα ήταν καί λίγες φωτογραφίες. Βοηθάνε πολύ για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται.

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 14 δευτερόλεπτα:
Jack έγραψε: Ωραία έχει εξελιχθεί! Δεν ξέρω τι αλλαγή έκανες, αλλά μάλλον έρχεται η ώρα του να μπει σε κεραμικό ποτ :P

Είχα πάρει και γω έναν με 3 ευρώ και τον έχω σε μια γωνιά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Μιας και έχεις ασχοληθεί τόσα χρόνια με το είδος, αν θες πες μας κανένα τιπ ή τις παρατηρήσεις σου. Είναι τόσο ευαίσθητες οι ρίζες όσο λένε?



 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Σε γενικές γραμμές είναι ένα είδος πολύ ανθεκτικό. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα σε κάποια μεταφύτευση. Έχει πολύ ελαστικό κορμό, πράγμα που σημαίνει πως μπορείς να τον διαμόρφωσεις σχεδόν όπως θες. Πετάει τυχαίους οφθαλμούς οπουδήποτε καί είναι εύκολο να δημιουργήσει νέα κλαδιά σε αυστηρό κλάδεμα όπως και με την δική μου περίπτωση.
 

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:
09 Οκτ 2022, 17:06
Έχω και γω δύο δεντράκια σχεδόν ίδιου μεγέθους τα οποία είχαν φυτρώσει μόνα του σε άλλες γλάστρες από σπόρο. Κατάφερα επιτυχώς μια μεταφύτευση σε καλό υπόστρωμα μάλλον επειδή ήταν μικρά. Από κει και πέρα δεν τα πειράζω γιατί φοβάμαι. Λίγο κλάδεμα μόνο την άνοιξη.
Η μερική αποφυλλωση που κανείς αποσκοπεί κάπου η μόνο στο να διακρίνεις την διακλάδωση καλύτερα και να κλαδεψεις; Εσύ απ' ότι έχω καταλάβει κανείς αρκετές εργασίες το φθινόπωρο. Εγώ το φοβάμαι και ξανοίγομαι την άνοιξη.
Είναι όντως πολύ ενδιαφέρον είδος, αν και δύσκολο να βρεις κάτι σε κάποια ηλικία. Πάντως και τα πιο νεαρά αξίζουν. Εγώ σκεφτόμουν να τα συνδυάσω με κάποιο άλλο είδος σε δασάκι.
 



 
Την συγκεκριμένη απόφυλλωση την εφαρμόζω χρόνια. Αν γίνει στην ώρα του, σταδιακά βλέπω και μικρότερα φύλλα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν κλαδέψα την άνοιξη και λίγο ξέφυγε. Όμως πιστεύω πως με αυτήν μου την ενέργεια θα πετάξει νέα φύλλα και βλαστούς πίσω που είναι απαραίτητα.
φυσικά όπως είπες και εσύ, ένα καλό κλάδεμα είναι απαραίτητο στην περίπτωση που θέλουμε να περάσουμε σύρματα.

Καλά με έχεις καταλάβει, όλες μου τις εργασίες τις κάνω τέλος Σεπτεμβρίου μέχρι αρχές Δεκεμβρίου ή μέχρι να φτάσει η θερμοκρασία 18C. Την άνοιξη την έχω για ελεύθερη ανάπτυξη και επεμβαίνω μόνο όπου είναι απαραίτητο. Όπως βολεύεται ο καθένας.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
gmaravelisvet έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:52
Τι εποχή γίνεται αποφυλλωση- κλάδεμα στα δύο φύλλα και πότε και πώς πετάει στη συνέχεια.
Έχω και εγώ αρκετά δεντράκια ...αλλά οι παρεμβάσεις γίνονται με το σταγονόμετρο...
πέρα από το κάλεσμα το Μάϊο που πετάνε από παντού στη συνέχεια δεν ξέρω πώς να αυξήσω τη διακλάδωση. Φέτος καλδεψα και τέλος Ιουλίου λίγο και ξαναπεταξανε. Η αποφυλλωση θα βοηθούσε πολύ αν είναι ασφαλής



 
Εξαρτάται από το είδος και την υγεία του δέντρου. αν μιλάμε για τον σχίνο κάνω μια καλή φθινόπωρο , .μια ήπια αρχές καλοκαιριού και άλλη μια καλοκαίρι με την προϋπόθεση ότι δεν έχει καύσωνα. Φυσικά αυτό έχει να κάνει και με τον προσωπικό χρόνο του καθενός.
 

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 19 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
.
.
.


Συνεχίζω το update μου με την λογική του ίσως να βοήθησα λίγο και θεωρώ δεδομένο πως δέχομαι κάθε κριτική. Ακολουθεί ένα βίντεο, όπου την στιγμή που έκανα απόφυλλωση αποφάσισα να κάνω μια δυναμική ενέργεια. Αυτή θα καθορίσει και την συνέχεια του δέντρου μου 

 https://youtu.be/_g66hBlphbc

Το σόκ ήταν μεγάλο αλλά η ικανοποίηση ήταν μεγαλύτερη. Ξεφορτωθηκα ένα κεντρικό κλαδί εντελώς αφύσικο που μου χαλούσε όλη την εικόνα. Σειρά είχε το συρματωμα, όπου έδωσε την τελική εικόνα. Παρόλο που το συρματωμα είναι μια τέχνη από μόνο του, πήρα το θάρρος και το τράβηξα σε βίντεο.

 https://youtu.be/4CiSxiHb8vA

 



Τέλος το δέντρο θα μείνει ανέγγιχτο μέχρι αρχές καλοκαιριού οπου θα ξανά γίνει απόφυλλωση.

 Σαν μια άτυπη ψηφοφορία, οποίος θέλει μου γράφει πια φωτογραφία - οπτική γωνία του αρέσει περισσότερο.
Όλα τα virtual δεκτά.

 Σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το topic  μου, να δείτε τα βίντεο μου, να τους κάνετε like  και να σχολιάσετε.
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post (total 2):
gmaravelisvet (09 Οκτ 2022, 20:40) • Jack of all trades (10 Οκτ 2022, 00:14)
Rating: 14.29%

gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Τι εποχή γίνεται αποφυλλωση- κλάδεμα στα δύο φύλλα και πότε και πώς πετάει στη συνέχεια.
Έχω και εγώ αρκετά δεντράκια ...αλλά οι παρεμβάσεις γίνονται με το σταγονόμετρο...
πέρα από το κάλεσμα το Μάϊο που πετάνε από παντού στη συνέχεια δεν ξέρω πώς να αυξήσω τη διακλάδωση. Φέτος καλδεψα και τέλος Ιουλίου λίγο και ξαναπεταξανε. Η αποφυλλωση θα βοηθούσε πολύ αν είναι ασφαλής
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από thanos75 »

Έχω και γω δύο δεντράκια σχεδόν ίδιου μεγέθους τα οποία είχαν φυτρώσει μόνα του σε άλλες γλάστρες από σπόρο. Κατάφερα επιτυχώς μια μεταφύτευση σε καλό υπόστρωμα μάλλον επειδή ήταν μικρά. Από κει και πέρα δεν τα πειράζω γιατί φοβάμαι. Λίγο κλάδεμα μόνο την άνοιξη.
Η μερική αποφυλλωση που κανείς αποσκοπεί κάπου η μόνο στο να διακρίνεις την διακλάδωση καλύτερα και να κλαδεψεις; Εσύ απ' ότι έχω καταλάβει κανείς αρκετές εργασίες το φθινόπωρο. Εγώ το φοβάμαι και ξανοίγομαι την άνοιξη.
Είναι όντως πολύ ενδιαφέρον είδος, αν και δύσκολο να βρεις κάτι σε κάποια ηλικία. Πάντως και τα πιο νεαρά αξίζουν. Εγώ σκεφτόμουν να τα συνδυάσω με κάποιο άλλο είδος σε δασάκι.
 

Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Ωραία έχει εξελιχθεί! Δεν ξέρω τι αλλαγή έκανες, αλλά μάλλον έρχεται η ώρα του να μπει σε κεραμικό ποτ :P

Είχα πάρει και γω έναν με 3 ευρώ και τον έχω σε μια γωνιά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Μιας και έχεις ασχοληθεί τόσα χρόνια με το είδος, αν θες πες μας κανένα τιπ ή τις παρατηρήσεις σου. Είναι τόσο ευαίσθητες οι ρίζες όσο λένε?

Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Kahraman »

Αγορασα ενα σχινο της ταξης ων 3 ευρω. Μεσα ειχε 3-4 κορμους μικρους εύκαμπτους. Μαρεσε πολυ και μπορουσα να παιξω και να φωσω σχηματα. Πηρα δυο γλαστρες και απο τους κορμους επελεξα τους δυο και εκανα μεταφύτευση. Τζιφος σε λιγες μερες αρχισαν να ξερενονται τα φυλλα.
Ξανα παλι δευτερο εγχείρημα. Πηρα τον σχινο, πηρα τρεις γλαστρες και εκανα το ιδιο. Παλι τα ιδια. Μαλιστα τη μια γλαστρα την βαλα μεσα στο σπιτι μηπως και βοηθησει.

Τριτη αποπειρα. Ναι ειμαι επιμονος. Εκοψα απο τη γλαστρα του φυτωριου τα κλαδια που δε με ενδιαφερουν και την εχω αφησει στο μπαλκονι και την κοιταω και με κοιταει. Τι να κανω; Πως να το κανω;
Σκςφτομαι να το ξεγελασω το φυτο. Να το κοψω στη μεση και να παραμεινει με το χωμα του στην ιδια γλαστρα και να το παω βημα βημα. Μξπως και δε σοκαριστει. Και αν τη βγαλει καθαρη τοτε μετα να παρω το καθε μισο να τα φτιαξω σε γλαστρες. Καμια προταση; Δε μπορω να δω δυστυχώς τις φωτογραφιες που εχει εδω ως αρχικα σταδια. Πως να ξεχωρισω τους κορμους που εχει η γλαστρα;

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Μέχρι και πριν από μια εβδομάδα αν με ρωτούσατε για το αν άξιζε αυτή η επένδυση υλικού και χρόνου θα σας απαντούσα μάλλον όχι. Σήμερα αν θα μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, ίσως να αγόραζα αλλά δέκα σαν και αυτό. 
Μετά από πάρα πολλές διαμόρφωσεις, απόφυλλωσεις, κλαδέματα, λίπανσεις, σπαζοκεφαλιες και άλλα πολλά μπορώ να πω ότι είναι ίσως το πιο ιδανικό είδος για μικρά δεντράκια και όχι μόνο.
 Έγινε μια απόλυτος αυθόρμητη διαμόρφωση. Το ψαλίδι πήγαινε από μόνο του. Στο τελικό αποτέλεσμα το δέντρο πήρε μια απόλυτος διαφορετική μορφή. Σταδιακά θα ανεβάσω βίντεο που θα δείχνουν μέρος της διαδικασίας. Σκοπός είναι να βοηθήσω νεότερους στο χόμπι αλλά και να διορθώσω τυχών λαθοι μου απο όποιον θα θέλει να μπει στην διαδικασία να σχολιάσει. Από μεριάς μου όλα τα σχόλια είναι δεκτά!!!! 

 Κάντε μου και κανα like, βοηθάει πολύ τον αλγόριθμο του YouTube.

.
.
.




 
 Φωτογραφίες θα υπάρξουν λίγο αργότερα για να μην αποκαλύψω από την αρχή την αλλαγή 
 
These users thanked the author Hfestion for the post (total 2):
Jack of all trades (09 Οκτ 2022, 12:31) • geokorg (16 Οκτ 2022, 18:10)
Rating: 14.29%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
23 Ιούλ 2020, 05:44
Hfestion έγραψε:
22 Ιούλ 2020, 22:10

 ..... Να το αφήσω ως έχει? .....
 

 
 
 






 
Σκέπτομαι μία αλλαγή θέσεως.
 

 
 



 
Είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί και εφικτό στο να γίνει. Μπορώ να πω ότι έτσι θα αναδείξω και το nebari του που είναι πολύ ιδιαίτερο. 
Rango έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 03:11
Hfestion έγραψε:
22 Ιούλ 2020, 22:10
Update,

Έχουν περάσει κάμποσα χρόνια.IMG_20200722_200024.jpg


Αν το ξεκινούσα τώρα από την αρχή, θα είχα κινηθεί εντελώς διαφορετικα. Όμως σε αυτή την φάση θα πρέπει να αντιμετωπίσω τα λαθοι μου και τα προβλήματα του (μας) με ωριμότητα και σκέψη.

Να το αφήσω ως έχει?IMG-d6a88d7966a3142a15a1ac762fc3b7c8-V.jpg

Να το σικωσω δεξιά?IMG-65bbd2c51bedff653e7a9b8b56ec1499-V.jpg

Να το γυρω αριστερά?IMG-c05d3921165a03212795fd02ba78efd3-V.jpg

ή να πάρω μια θαρραλέα απόφαση.IMG-8659b5eb6d5e7ceed40c5bd740572835-V.jpg

Ζωντανή τέχνη σου λένε μέτα,,,,,


Για την ώρα το άφησα ως έχει στην ίδια του γωνίτσα μέχρι την επόμενη φορά.








 
Εμένα Μ αρέσει να το αφήσεις ως έχει η να πάρεις τη θαρραλέα αποφαση... Αυτές οι δύο εκδοχές μου άρεσαν περισσότερο!



 
 Ευχαριστώ πολύ 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
22 Ιούλ 2020, 22:10
Update,

Έχουν περάσει κάμποσα χρόνια.IMG_20200722_200024.jpg
 

Αν το ξεκινούσα τώρα από την αρχή, θα είχα κινηθεί εντελώς διαφορετικα. Όμως σε αυτή την φάση θα πρέπει να αντιμετωπίσω τα λαθοι μου και τα προβλήματα του (μας) με ωριμότητα και σκέψη.

Να το αφήσω ως έχει?IMG-d6a88d7966a3142a15a1ac762fc3b7c8-V.jpg
 
Να το σικωσω δεξιά?IMG-65bbd2c51bedff653e7a9b8b56ec1499-V.jpg
 
Να το γυρω αριστερά?IMG-c05d3921165a03212795fd02ba78efd3-V.jpg
 
ή να πάρω μια θαρραλέα απόφαση.IMG-8659b5eb6d5e7ceed40c5bd740572835-V.jpg
 
Ζωντανή τέχνη σου λένε μέτα,,,,,


Για την ώρα το άφησα ως έχει στην ίδια του γωνίτσα μέχρι την επόμενη φορά.
 
 
 
 
 

 
Εμένα Μ αρέσει να το αφήσεις ως έχει η να πάρεις τη θαρραλέα αποφαση... Αυτές οι δύο εκδοχές μου άρεσαν περισσότερο!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Hfestion έγραψε:
22 Ιούλ 2020, 22:10

 ..... Να το αφήσω ως έχει? .....
 

 
 
 



 
Σκέπτομαι μία αλλαγή θέσεως.
 

 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Update,

Έχουν περάσει κάμποσα χρόνια.
IMG_20200722_200024.jpg
 

Αν το ξεκινούσα τώρα από την αρχή, θα είχα κινηθεί εντελώς διαφορετικα. Όμως σε αυτή την φάση θα πρέπει να αντιμετωπίσω τα λαθοι μου και τα προβλήματα του (μας) με ωριμότητα και σκέψη.

Να το αφήσω ως έχει?
IMG-d6a88d7966a3142a15a1ac762fc3b7c8-V.jpg
 
Να το σικωσω δεξιά?
IMG-65bbd2c51bedff653e7a9b8b56ec1499-V.jpg
 
Να το γυρω αριστερά?
IMG-c05d3921165a03212795fd02ba78efd3-V.jpg
 
ή να πάρω μια θαρραλέα απόφαση.
IMG-8659b5eb6d5e7ceed40c5bd740572835-V.jpg
 
Ζωντανή τέχνη σου λένε μέτα,,,,,


Για την ώρα το άφησα ως έχει στην ίδια του γωνίτσα μέχρι την επόμενη φορά.
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Harris »

Ωραίο έγινε. μετά το βιρτουαλ θα γίνει ακόμα πιο ωραίο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Το ξέρω, δεν είναι και κάποιο σπουδαιο κομμάτι, απλά περνάω την ώρα μου και οραματιζομαι. Ίσως σε πάρα πολλά χρόνια γίνει κάτι. Σε ευχαριστώ πολύ για το virtual σου! !
Συγνώμη για τη καθυστέρηση της απάντησης μου
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Τα περισσότερα εντυπωσιακά μπονσάι  σχίνου είναι yamadori. Αυτά από το φυτώριο θέλουν πολλλλάααα χρόνια για να γίνουν κάτι το ενδιαφέρων. Η φύτευση στο χώμα (γή) και η παραμονή του εκεί για αρκετά χρόνια (με κάποια μικροκλαδέματα κατεύθυνσης) θα συντελούσε θετικά στην όποια εξέλιξή του. Το μέγεθος-μορφολογία των φύλων δεν συνηγορούν θετικά με το μικρό μέγεθος του φυτού. Σίγουρα με ένα μεγαλύτερο μέγεθος κορμού και κλαδιών αυτό το μειονέκτημα να είχε μειωθεί αισθητά, αλλά αυτό θα γίνει μετά από πολλά χρόνια όπως είπαμε.
Τα βίρτουαλ είναι  ‘’κλεμμένες’’ κόψε-ράψε προσθήκες από άλλα μπονσάι σχίνου. 
Είναι περισσότερο ιδέες παρά επιβολή άποψης.
.
.
.
Δώρη ευχαριστώ για το ελικόπτερο. Ήδη έκανε την πρώτη δοκιμαστική πτήση στο τοπικό αεροδρόμιο.
.

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Ανταλλαγες σε ειδος γινονται? ή θα πρεπει να ξηλωθω?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ωραίο το  Ελβετικό  ‘’τυρί’’   !!!    :happy-jumpeveryone:
Να δούμε πώς θα το ‘’ κουτουπώσουμε’’  !!!   :animals-chickencatch: 
 
Την  βλέπω και την φάκα !!!   :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Αχ βρέ Δώρη σε τι επικίνδυνες αποστολές μας  βάζεις !!!!   :character-oldtimer:

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

update,

Ειχα στεναχωριθει πολυ με την απολεια του μεγαλου κεντρικου κορμου,. Ολο το καλοκαιρι δεν του εκανα απολυτος τιποτα, ουτε ενα κλαδεματακι. μονο νερο και λιπασματακι. Ομως δεν το εβαλα κατω, πριν απο εικοσι μερες εγινε μια νεα διαμορφωση. Δυστυχως στις φωτογραφιες δε φαινεται καλα η κινηση του κεντρικου κορμου γιατι οι φωτογραφιες ειναι διδιαστατες. 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σχινος no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Petros έγραψε:Το πάνω μέρος του δέντρου γιατί το κρατάς;
δε το κραταω για καποιο λογο, δεν εχω ασχοληθει ακομα για νεα διαμορφωση
Απάντηση