Ροδιά με "ενοίκους"

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λίγες πληροφορίες.

https://www.antemisaris.gr/fyta/thamnoi/rodia-nana-punica-granatum-nana-_72437/

https://ibuilder-el.techinfus.com/komnatnye-cvety/granat/

Όλοι μας αρχίσαμε με μικρά δενδράκια (βλαστάρια). Μετά καταλάβαμε και ανεβήκαμε κλίμακα.
Ψάχναμε για φυτά με πιο χοντρό κορμό, με καλύτερες προδιαγραφές.   

Και εδώ σχετικά με τους κορμούς πού έλεγα.

http://www.espritsdegoshin.fr/forum-bonsai/topic.html?id=14565


P.S. Σέ αυτή τήν φωτογραφία βασίστηκα γιά νά φτιάξω τό virtual. 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
BasilisSous (06 Νοέμ 2022, 13:51)
Rating: 7.14%

Topic author
BasilisSous
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 14:32
Has thanked: 22 times
Been thanked: 0

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από BasilisSous »

Jean-Zac σε ευχαριστώ για τα σχόλια και τις συμβουλές! Πές μου διεύθυνση και δευτέρα-τρίτη σου έρχονται!  :-)
Σε ευχαριστώ που έφαγες τον χρόνο σου για το virtual!
Τα σχόλια σου δεν είναι πικρά ούτε με απογοητεύουν.
Ίσα ίσα που με ξελαφρώνουν από αγχωτικές προσδοκίες και ταυτόχρονα με κάνει να καταλάβω ακόμα πιο πολύ την όλη φιλοσοφία των bonsai.
Έχω καταλάβει τι αγορές πρέπει να κάνουμε...την είχα αγοράσει (έρωτας με την 1η ματιά) πριν διαβάσω για τα bonsai και τι πρέπει να αγοράσεις αν θες να κάνεις το δεντράκι σου bonsai.
Το κύριο μέλημα μου είναι να είναι υγειές το φυτό και σε συνθήκες που το ευνοούν (υπόστρωμα, τοποθέτηση, θερμοκρασία, τάισμα, πότισμα).
Και μετά σιγά σιγά ίσως καταλήξει σε αυτό που λες, σε ένα όμορφο, υγειές και προσεγμένο δεντράκι!

Ομάδα δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω, οτι σας έρχεται πείτε το χωρίς φόβο και πάθος!  8-)  8-)  8-)
 
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Όπως καταλαβαίνουμε όλοι είναι Punica granatum nana. Με απλά λόγια ένα φυλλοβόλο καλλωπιστικό – διακοσμητικό  
φυτό πού είναι από μόνο του  ένα  ‘’ μπονσάι ‘’ λόγω της αργής ανάπτυξής του.  Κακά τά ψέματα όμως, δεν θα γίνει ποτέ
ένα μπονσάι. Απλά θα είναι ένα συμπαθητικό δενδράκι σε ένα ακριβό ή φτηνό γλαστράκι (πότ) πού θα μας χαροποιεί να το
βλέπουμε και να παρατηρούμε του μικρούς καρπούς του, τά μικρά ρόδια.

Ξέρω είναι λίγο πικρά τά σχόλιά μου αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Μάθε να αγοράζεις φυτά με μεγάλο ή χοντρό κορμό.
Μην σε φοβίζει εάν έχουν ύψος 2 μέτρα. Θα τά κόψεις στα 40, 60, 80 εκατοστά  και από εκεί θα αρχίσεις να φτιάχνεις κλαδιά.

Όλα τά υπόλοιπα θα έλθουν με τά χρόνια.  

Γιά τά σχόλια και τά σχέδια διαμόρφωσης σέ χρεώνω ένα κιλό μελομακάρονα.
Αντε φτηνά τήν έβγαλες. !!!!
Ας όψεται η ακρίβεια αλλιώς θά έπρεπε νά πληρώσεις 85 euro χωρίς απόδειξη !!!  Εικόνα
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
BasilisSous (05 Νοέμ 2022, 21:28)
Rating: 7.14%

Topic author
BasilisSous
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 14:32
Has thanked: 22 times
Been thanked: 0

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από BasilisSous »

Καλημέρα στην ομάδα.
Hfestion το έχω καταλάβει αυτό που λες, οτι ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη για το υπόστρωμα. Και πιστεύω είναι λογικό αφού ο καθένας εμπειρικά βλέπει τα δικά του αποτελέσματα. Εγώ με τα δικά μου φυτά, έχω καταλάβει οτι το καθένα έχει δική του "προσωπικότητα" :dance: 
 Ναι θα του κάνω μια μεταφύτευση-μεταφορά(απλά να αλλάξω το χώμα χωρίς να πειράξω ρίζες) γιατί με αγχώσατε λίγο. :pray:
 Ελαφρόπετρα, μαύρη τύρφη, ζεόλιθος και αγάπη. :-)
 Περιμένω και άλλα σχόλια και συμβουλές!
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από Hfestion »

BasilisSous έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 22:38
nadim έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 16:46
Τέτοια εποχή τα περισσότερα έντομα ξεκινούν να "κοιμούνται" και να γεννάνε αυγά πριν το κρύο του χειμώνα.
Εφόσον οι ρίζες θα είναι αδρανείς το χείμώνα, δεν υπάρχει λόγος να κρατήσεις μέρος του χώματος. Καλύτερα να βάλεις ενα καλό υπόστρωμα που θα σου κρατήσει για τα επόμενα χρόνια χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στην ανάπτυξη.
Δυστυχώς πολλές οι διαφορετικές απόψεις σχετικά με το χώμα. Γενικά μπορείς να κάνεις κάτι απλό όπως καλής ποιότητας τύρφης και ελαφρόπετρα (50-50) μέχρι και πιο εξειδικευμένα. Αναλόγως τον χρόνο σου, την όρεξη να ψαχτείς και την τσέπη σου.

Απο προσωπικής άποψης, δύο ροδιές που έχω τις μεταφυτεύω κάθε περίπου 2 χρόνια στα τέλη του χειμώνα, και πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει.


 
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Ξέρω οτι πολλά από αυτά που ρωτάω θα έχουν απαντηθεί και συζητηθεί και αλλού, αλλά προφανώς και δεν τα έχω διαβάσει.
Τέλεια! Και πιο εξειδικευμένα από χώμα τι προτείνεις; Εγώ σε γενικές γραμμές χρησιμοποιώ ελαφρόπετρα, ενα απλό φυτόχωμα, ζεόλιθο και κομποστ περασμένο από σίτα για να βγάλω μεγάλα κομμάτια που θα κρατήσουν υγρασία.
Να ρωτήσω και για λίπανση τι παίζει; Επειδή για κάποιο λόγο την φοβάμαι και δεν έχω πιάσει ακόμα την φιλοσοφία της, έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 φορές σε διάστημα 1 χρόνου σε άλλο δεντράκι.
Τώρα με την ροδιά τι "πρόγραμμα διατροφής" θα προτείνατε; 

 
10 μπονσαιστες να ρωτήσεις, θα ακούσεις 10 διαφορετικά μίγματα χώματος. Το σημαντικότερο κατά την γνώμη μου είναι το φυτοχωμα ή τύρφη ή ότι βάλεις να έχει ph 6.5-7. Εγώ χρησιμοποιώ τύρφη στο pH  που ανέφερα με ελαφρόπετρα. Ο ζεόλιθος βοηθάει. Τό κομποστ δεν έχει ιδιαίτερη ουσία να το βάλεις τώρα μίας καί τά περισσότερα χώματα έχουν και λίγο κομποστ. Αλλά ακόμα και κομποστ να μην έχουν, σίγουρα θά υπάρχει οργανική ουσία. Αν δεν κάνεις τώρα μεταφύτευση ή μεταφορά, μπορείς να ρίξεις λίγο κομποστ από πάνω και με τα ποτίσματα ή αν είσαι τυχερός με την βροχή να παίρνει το δέντρο ότι χρειάζεται. 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BasilisSous (05 Νοέμ 2022, 11:28)
Rating: 7.14%

Topic author
BasilisSous
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 14:32
Has thanked: 22 times
Been thanked: 0

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από BasilisSous »

nadim έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 16:46
Τέτοια εποχή τα περισσότερα έντομα ξεκινούν να "κοιμούνται" και να γεννάνε αυγά πριν το κρύο του χειμώνα.
Εφόσον οι ρίζες θα είναι αδρανείς το χείμώνα, δεν υπάρχει λόγος να κρατήσεις μέρος του χώματος. Καλύτερα να βάλεις ενα καλό υπόστρωμα που θα σου κρατήσει για τα επόμενα χρόνια χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στην ανάπτυξη.
Δυστυχώς πολλές οι διαφορετικές απόψεις σχετικά με το χώμα. Γενικά μπορείς να κάνεις κάτι απλό όπως καλής ποιότητας τύρφης και ελαφρόπετρα (50-50) μέχρι και πιο εξειδικευμένα. Αναλόγως τον χρόνο σου, την όρεξη να ψαχτείς και την τσέπη σου.

Απο προσωπικής άποψης, δύο ροδιές που έχω τις μεταφυτεύω κάθε περίπου 2 χρόνια στα τέλη του χειμώνα, και πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει.

 
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Ξέρω οτι πολλά από αυτά που ρωτάω θα έχουν απαντηθεί και συζητηθεί και αλλού, αλλά προφανώς και δεν τα έχω διαβάσει.
Τέλεια! Και πιο εξειδικευμένα από χώμα τι προτείνεις; Εγώ σε γενικές γραμμές χρησιμοποιώ ελαφρόπετρα, ενα απλό φυτόχωμα, ζεόλιθο και κομποστ περασμένο από σίτα για να βγάλω μεγάλα κομμάτια που θα κρατήσουν υγρασία.
Να ρωτήσω και για λίπανση τι παίζει; Επειδή για κάποιο λόγο την φοβάμαι και δεν έχω πιάσει ακόμα την φιλοσοφία της, έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 φορές σε διάστημα 1 χρόνου σε άλλο δεντράκι.
Τώρα με την ροδιά τι "πρόγραμμα διατροφής" θα προτείνατε; 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από nadim »

Τέτοια εποχή τα περισσότερα έντομα ξεκινούν να "κοιμούνται" και να γεννάνε αυγά πριν το κρύο του χειμώνα.
Εφόσον οι ρίζες θα είναι αδρανείς το χείμώνα, δεν υπάρχει λόγος να κρατήσεις μέρος του χώματος. Καλύτερα να βάλεις ενα καλό υπόστρωμα που θα σου κρατήσει για τα επόμενα χρόνια χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στην ανάπτυξη.
Δυστυχώς πολλές οι διαφορετικές απόψεις σχετικά με το χώμα. Γενικά μπορείς να κάνεις κάτι απλό όπως καλής ποιότητας τύρφης και ελαφρόπετρα (50-50) μέχρι και πιο εξειδικευμένα. Αναλόγως τον χρόνο σου, την όρεξη να ψαχτείς και την τσέπη σου.

Απο προσωπικής άποψης, δύο ροδιές που έχω τις μεταφυτεύω κάθε περίπου 2 χρόνια στα τέλη του χειμώνα, και πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει.
These users thanked the author nadim for the post:
BasilisSous (05 Νοέμ 2022, 11:28)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
BasilisSous
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 14:32
Has thanked: 22 times
Been thanked: 0

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από BasilisSous »

Hfestion έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:55
Ωραία η Ροδίτσα σου!!
Προλαβαίνεις να κάνεις μεταφύτευση, αλλά άνοιξη να κάνεις πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όσο για τούς ενοίκους, αν δεις την άνοιξη πως δεν έχει λυθεί το πρόβλημα δυστυχώς θα πρέπει να πας σε χημική λύση.

 
Ομάδα αρχικά ευχαριστώ που σχολιάζετε και με συμβουλεύετε!
Οι ένοικοι νομίζω (και ελπίζω) οτι θα εξαφανιστούν. Από την μέρα που το κλάδεψα(για την αφαίρεση των ζουζουνιών) δεν έχω ξαναδεί κάτι. Πραγματικά το κοιτάω κάθε μέρα και την επόμενη βδομάδα θα το περάσω πάλι με το μίγμα που αναφέρω πιο πάνω.
Για την μεταφύτευση τι υπόστρωμα προτείνετε;
Και μια ερώτηση για την διαδικασία: μήπως πρέπει να κρατήσω το μεγαλύτερο μέρος του χώματος που είναι πάνω στις ρίζες;
Εννοώ να μην καθαρίσω εντελώς και σχολαστικά τις ρίζες. 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραία η Ροδίτσα σου!!
Προλαβαίνεις να κάνεις μεταφύτευση, αλλά άνοιξη να κάνεις πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όσο για τούς ενοίκους, αν δεις την άνοιξη πως δεν έχει λυθεί το πρόβλημα δυστυχώς θα πρέπει να πας σε χημική λύση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
BasilisSous (03 Νοέμ 2022, 18:13)
Rating: 7.14%

Topic author
BasilisSous
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 14:32
Has thanked: 22 times
Been thanked: 0

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από BasilisSous »

Τα ροδάκια δεν ήταν για φάγωμα...είχαν πολύ πρωτεΐνη επάνω....  :P :P :P
Ναι την "αγώγη" θα την συνεχίσω.
Προτείνεις δλδ μια μεταφύτευση τον χειμώνα απλά αλλάζοντας το χώμα; Και τι να βάλω;  
Θα ήθελα να ακούσω και μία γνώμη για κλάδεμα και ποιά είναι η κατάλληλη εποχή ... :-) 
Και φυσικά οποιοδήποτε άλλο σχόλιο και συμβουλή.
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από nadim »

Αρχικά, καλοφάγωτα τα ρόδια!!
Κατα δεύτερον, την θεραπευτική αυτή λύση να την εφαρμόζεις τακτικά ( κάθε 7-10 μέρες) για να σιγουρευτείς οτι δεν θα μείνουν αυγά, και να είσαι σχολαστικός ειδικά στα σημεία που ξεκινάνε τα φύλλα.
Μόλις επιτέλους πέσει η θερμοκρασία, θα εξαφανιστούν. Αλλά την άνοιξη θα πρέπει να είσαι πάλι σε επιφυλακή μην επανεμφανιστούν.
Εγώ τον χειμώνα θα το άλλαζα το χώμα. ακόμα και καλή αποστράγγιση να έχει, δεν είναι ευνοϊκό, και δεν προσφέρει αρκετό αερισμό στις ρίζες.
These users thanked the author nadim for the post:
BasilisSous (03 Νοέμ 2022, 18:13)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
BasilisSous
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 14:32
Has thanked: 22 times
Been thanked: 0

Ροδιά με "ενοίκους"

Δημοσίευση από BasilisSous »

 
Καλησπέρα. Αγόρασα αυτή την ροδιά πριν 1 μήνα περίπου. 
IMG_20220929_183548.jpg
IMG_20220929_183634.jpg
Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες  από το φυτώριο την είχαν δέσει με ένα σπάγκο, ο οποίος πρέπει να ήταν καιρό εκεί.
Στο εσωτερικό του φυλλώματος που ήταν δεμένο κατοικούσε σίγουρα ένα ολόκληρο σόι από βαμβακάδα (pseudococcus).
IMG_20221015_133237.jpg
Προφανώς το κλάδεψα αρκετά και απομάκρυνα ότι φύλλα έδειχναν να έχουν κουκούλι- αυγά.
Στην συνέχεια, κοιτώντας και το άρθρο της βιβλιοθήκης για τις ασθένειες και τα έντομα, το ψέκασα σχολαστικά με το "μίγμα" που αναφέρεται εκεί
(βασικά σε 1 λίτρο νερό αραίωσα 40-50 γρ. πράσινο σαπούνι και 10 γρ. καθαρό οινόπνευμα).
Από κάτω είναι η τωρινή του εμφάνιση(30/10/22) σε διάφορες λήψεις για να δείτε τα κλαδιά,
τα φύλλα (κάποια δείχνουν να έχουν θέμα) 
και το έδαφος (αν δεν κάνω λάθος είναι ένα μίγμα μαύρης τύρφης και απλό φυτόχωμα).
Δεν έχω κάνει αλλαγή στην γλάστρα για να δώ τι γίνεται από κάτω αλλά είμαι σίγουρος ότι έχει καλή αποστράγγιση.
Μένω Αθήνα και το μπαλκόνι μου κοιτάει νότια με μια τέντα από πάνω.
Περιμένω λοιπόν τις συμβουλές σας και τις απόψεις σας!!!
 
IMG_20221029_180331.jpg
 
IMG_20221029_180303.jpg
 
IMG_20221029_180221.jpg
 
IMG_20221029_180147.jpg
 
IMG_20221029_180103.jpg
 
IMG_20221029_180037.jpg
 
IMG_20221029_180009.jpg
 
IMG_20221029_175946.jpg
 
IMG_20221029_175838.jpg
 
IMG_20221029_175801.jpg
 
IMG_20221028_122920.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση